Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-09-07, 13:38
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Μπορείς όμως να κάνεις μια αναφορά στον οργανισμό που τον πιστοποίησε. Άν είναι σοβαρός τότε θα ψάξει καλά από που πήρε ο δύτης την πιστοποίησή του. Αν το κάναμε όλοι αυτό τότε πολλά απο τα "πτυχία" δεν θα είχαν εκδοθεί ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-07, 18:41
Το avatar του χρήστη elpapas
elpapas elpapas is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 90
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Θα μιλήσω σαν ερασιτέχνης δύτης όπως και είμαι

Για μένα δεν φταίει ο Πολωνός

Α) Στο ότι του έφυγε η μπουκάλα και πήγε ο guider να την βάλει στην θέση του με βοήθεια, για μένα πρώτων εκεί έγινε το λάθος. Ο guider έπρεπε να του κάνει σήμα να του εξήγηση το πρόβλημα να τον ηρεμήσει και μετά να διόρθωση το πρόβλημα
(Εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, αλλά σκεφτείτε το και εσείς αν ξαφνικά είχατε 2 άτομα από πίσω σας και σας πατούσαν έδεναν και ότι άλλο έκαναν χωρίς πρώτα να ενημερώσουν.)

Β) όταν τον ρωτούσε πόσα μπαρ έχει και εκείνος απαντούσε οκ, πάλι για μένα έκανε λάθος ο guider γιατί ενώ δεν έπαιρνε απάντηση στην ερώτησή του αυτός συνέχιζε tην βουτιά. Έπρεπε να πάει να δει το barομετρο

Ερώτηση. Ό οδηγός πριν την βουτιά έκανε ένα refresh τα βασικά σήματα. Οκ, πρόβλημα, πορεία, πλευστότητα και ένδειξη μισής και ενός τετάρτου bar;

Όσο στο να μην ξαναβουτήξει φυσικά και δεν το δέχομαι
Κύριος λόγος τον σχολών είναι για να μαθαίνουμε και να αποκτάμε εμπειρία.

Και σίγουρα μετά την βουτιά θα έπρεπε να του προτείνουν να βουτήξει αλλά με ομάδα ίσης εμπειρίας έως και αν ήταν αναγκαίο να κάνει ένα refresh

Για μένα κάποιος μπορεί να του ακυρώσει την βουτιά μόνο αν μετά από την αναφορά του στα λάθη αντί να τα δεκτή, συνεχίσει να κάνει τα ίδια οπότε και γίνετε επικίνδυνος για τον εαυτό του ή την ομάδα
__________________
Παπαδόπουλος Ηλίας
elpapas
Blogspot
Facebook
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-07, 11:03
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς όμως να κάνεις μια αναφορά στον οργανισμό που τον πιστοποίησε. Άν είναι σοβαρός τότε θα ψάξει καλά από που πήρε ο δύτης την πιστοποίησή του. Αν το κάναμε όλοι αυτό τότε πολλά απο τα "πτυχία" δεν θα είχαν εκδοθεί ποτέ.
Δεν χρειάζεται να το ψάξει καθόλου!!! Οι πιο πρόσφατες κάρτες που έχω από (CMAS, PADI, ANDI) ΟΛΕΣ γράφουν πάνω καταδυτικό κέντρο και όνομα εκπαιδευτή!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-07, 11:16
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elpapas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μιλήσω σαν ερασιτέχνης δύτης όπως και είμαι

Για μένα δεν φταίει ο Πολωνός

Α) Στο ότι του έφυγε η μπουκάλα και πήγε ο guider να την βάλει στην θέση του με βοήθεια, για μένα πρώτων εκεί έγινε το λάθος. Ο guider έπρεπε να του κάνει σήμα να του εξήγηση το πρόβλημα να τον ηρεμήσει και μετά να διόρθωση το πρόβλημα



Μπορείς να μου πεις (έτσι περιγράφικά) στο περίπου πως μπορείς να εξηγήσεις υποβρυχίως σε κάποιον οτι του έχει φύγει η μπουκάλα και οτι θα προσπαθήσεις να την βάλεις στην θέση της???

Παράθεση:
Παράθεση:
Β) όταν τον ρωτούσε πόσα μπαρ έχει και εκείνος απαντούσε οκ, πάλι για μένα έκανε λάθος ο guider γιατί ενώ δεν έπαιρνε απάντηση στην ερώτησή του αυτός συνέχιζε tην βουτιά. Έπρεπε να πάει να δει το barομετρο

Ερώτηση. Ό οδηγός πριν την βουτιά έκανε ένα refresh τα βασικά σήματα. Οκ, πρόβλημα, πορεία, πλευστότητα και ένδειξη μισής και ενός τετάρτου bar;

Όσο στο να μην ξαναβουτήξει φυσικά και δεν το δέχομαι
Κύριος λόγος τον σχολών είναι για να μαθαίνουμε και να αποκτάμε εμπειρία.
Μπερδεύεις τη σχολή με το καταδυτικό κέντρο!!! Άλλο το μάθημα κι άλλο η κατάδυση.
Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που κάνεις είναι να υποτιμάς το πτυχίο σου αλλά και την νοημοσύνη σου.
Είναι 5 κ0λ0-σήματα και άλλα 3 πράγματα που πρέπει να θυμάσαι. Αν δεν μπορείς να θυμάσαι συνολικά 8 πράγματα για την κατάδυση, τότε άλλαξε σπορ!!!


Παράθεση:
Και σίγουρα μετά την βουτιά θα έπρεπε να του προτείνουν να βουτήξει αλλά με ομάδα ίσης εμπειρίας έως και αν ήταν αναγκαίο να κάνει ένα refresh

Για μένα κάποιος μπορεί να του ακυρώσει την βουτιά μόνο αν μετά από την αναφορά του στα λάθη αντί να τα δεκτή, συνεχίσει να κάνει τα ίδια οπότε και γίνετε επικίνδυνος για τον εαυτό του ή την ομάδα
Για μένα κάποιος μπορεί να μου ακυρώσει την βουτιά για 1002 λόγους ... ακόμα και χωρίς να έχω ξανα-βουτήξει ποτέ μαζί του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-07, 08:46
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

[quote=akef;3542]Είναι 5 κ0λ0-σήματα και άλλα 3 πράγματα που πρέπει να θυμάσαι. Αν δεν μπορείς να θυμάσαι συνολικά 8 πράγματα για την κατάδυση, τότε άλλαξε σπορ!!!
[quote]

μια φορά είχα βουτήξει με έναν δάσκαλο που χρησιμοποιούσε διαφορετικά σήματα για την ένδειξη των bar της μπουκάλας...
καλά που μου τα είπε πριν βουτήξουμε γιατί δεν θα μπορούσαμε να συννενοηθούμε...
Νομίζω ειναι απαραίτητο να γίνεται ενα στοιχειώδες refresh των σημάτων πριν την κατάδυση.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-07, 09:45
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ειναι απαραίτητο να γίνεται ενα στοιχειώδες refresh των σημάτων πριν την κατάδυση.
...λες να εννοούσε 0 - zero και όχι ΟΚ.....???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-09-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Scubatech
Scubatech Scubatech is offline
 
Εγγραφή: 28-08-2007
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Επιτρέψτε μου να σας πω, πως δεν ήταν εύκολο, ούτε και η κατάλληλη στιγμή να του εξηγήσει κανείς τι είχε συμβεί, μιας και ήταν θέμα δευτερολέπτων ίσως να βρεθεί χωρίς μπουκάλα, χωρίς ρυθμιστή και χωρίς αέρα φυσικά. Νομίζω πως ο οδηγός λειτούργησε σωστά με μόνη εξαίρεση το ότι δεν προβληματίστηκε πιο νωρίς για την λανθασμένη απάντηση του Πολωνού στην ερώτηση της πίεσης του αέρα του. Ενώ όμως του εξήγησαν πολλές φορές και τα σήματα, και τι να προσέχει, κλπ, το ότι συνέχισαν να τον δέχονται στις καταδύσεις πιστεύω πως ήταν λάθος.. Και σ αυτό την ευθύνη την έχει το καταδυτικό, εκτός κι αν δεν ενημερώθηκε από τον οδηγό, οπότε η ευθύνη είναι εκείνου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.