Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-06-08, 11:54
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Καμια φόρα ειναι σχεδόν αδύνατο να διακρίνει κανείς αν κάτι είναι νόσος ή όχι. Εδώ παίζει και η δοκιμαστική θεραπεία σε θάλαμο, αλλά ενίοτε ούτε έτσι βγαίνει άκρη.
Τώρα αν κάποιος παρουσιάσει συμπτώματα μετά από μία ρηχή κατάδυση, π.χ. 12μ, καλό είναι να σκεφτεί κανείς μεταξύ άλλων και την εμβολή ή το PFO. H εμβολή μπορεί αν συμβεί και σε δύτη έμπειρο που π.χ. καπνίζει και κάποια στιγμή αναπτύσει μία εμφυσηματική φυσσαλίδα στον πνεύμονα. Το PFO το είχε πάντα. Σε άλλο post θα αναφέρω κάποιους μηχανισμούς που μπορούν να προκαλέσουν νόσο και με τι συμπτώματα ανάλογα με την αιτία βάσει πραγμάτων που έχω διαβάσει στη βιβλιογραφία (τώρα είμαι "εκτός" και δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή μου).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-08, 12:25
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Φυσικά και με απασχολεί η νόσος εντός των πινάκων και θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους

Πρόληψη:
Τα μέτρα που παίρνω είναι:

Προσπαθώ οι καταδύσεις μου να μην είναι κάτω από τα 25 χωρίς να υπάρχει λόγος

Η καλή προετοιμασία (νερό, ύπνος, αποχή από αλκοόλ) και η χρήση συντηρητικών πινάκων και Dive Computer.

Από αυτές τις παραπάνω τιμές αφήνω κάποια λεπτά «καβάντζα» ενώ σε κάθε βουτιά κάτω από τα 15 μέτρα γίνονται και βαθιές στάσεις (18,12, 9, 5) διαδοχικά με μεγαλύτερη την κλασική στα 5μ για 3λ η οποία γίνεται σε κάθε κατάδυση. Ανάδυση με 8-10μ/λ

Ακούω το σώμα μου πριν και μετά και καταγράφω τα υπάρχοντα προβλήματα προκειμένου να μην υπάρχει χώρος για DCS denial.

Φροντίζω η κατάδυση να είναι σχεδιασμένη για να κάνει την τήρηση του πλάνου (ή του «πλάνου») όσο γίνεται πιο εύκολη (προστασία από κρύο, επαρκέστατη ποσότητα αέρα, σημεία αναφοράς, χρήση σημαδούρας ή DSMB) και να είναι πάντα μέσα στα πλαίσια της εμπειρίας και της εκπαίδευσής που έχω και εγώ και το ζευγάρι μου.

Ενημερώνομαι για τις εξελίξεις στην κατάδυση.

Έχω επίγνωση της ασχετοσύνης μου και τις απειρίας μου ενώ από την άλλη σέβομαι το μεγαλείο της θάλασσας

Δεν κάνω παρέα με τον skipper!

Τι δεν έχω κάνει ακόμα:
Δεν έχω μαζί μου οξυγόνο. Είναι κάτι που έχει μπει στις προτεραιότητες ιδιαίτερα όσο κάνω βουτιές σε απομακρυσμένα μέρη (βλέπε κάτι camping στην Μυλοκοπή που μόνο μέχρι να εξηγήσεις που είσαι…νυν απολύεις τον δούλο σου Δέσποτα)

Για το φιλοσοφικό κομμάτι της κουβέντας:
Ναι η κατάδυση είναι από τα πιο ασφαλή hobby και Ναι το κάνω γνωρίζοντας ότι είμαι πιο ασφαλής από ότι όταν είμαι στην παραλιακή Κυριακή ξημερώματα (αν και κατάδυση και παραλιακή συνήθως συνδυάζονται). Αυτό όμως όσο κάνω τα παραπάνω. Όταν θα αρχίσω να φτιάχνω δικούς μου κανόνες και αλλάζω τα όρια και τις διαδικασίες σε κάτι που απλά με βολεύει τότε δεν θα είμαι ασφαλής. Ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι που με έχουν βοηθήσει να μην τελώ σε άγνοια και ευτυχώς που γίνονται συζητήσεις σαν αυτή που μας κρατούν σε εγρήγορση. Άλλωστε δεν βουτάω για να είμαι στα «κόκκινα» βουτάω έτσι ώστε να μπορέσω να βουτάω για πολλά χρόνια ακόμα. Αν το φέρει ο γιαραμπής το μόνο μου άγχος (πραγματικά) είναι να μπορέσω να ξανα-βουτήξω σύντομα. Ελπίζω αυτό το άγχος να με κάνει να πάρω τηλέφωνο και όχι το αντίθετο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 25-06-08 στις 12:41.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-08, 13:16
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και για τις rec βουτιές οι χρόνοι που δίνουν οι πίνακες είναι διαφορετικοί μεταξύ τους... αν συγκρίνουμε πχ τον US Namy με αυτούς της Padi, θα δούμε διαφορά. Σίγουρα όσο πιο βαθειά κατυδόμαστε τόσο μεγάλυτερη αβεβαιότητα υπάρχει και άρα τόσο μεγαλύτερο ποσοστό σφάλματος. Επίσης είναι εκεί όπου τα διάφορα μοντέλα (Buhlmann,VPM κλπ) και οι πίνακες που στηρίζονται σε τέτοια μοντέλα διαφέρουν πάρα πολύ.

Τι κάνω;;

Προσπαθώ να κάνω τις rec βουτιές μου με χρήση EAN32 σε χρόνους αέρα, σε βουτιές κάτω των 35μ έχω αρκετές φορές και ένα EAN50 μαζί μου για τα τελευταία μέτρα και γενικά προσπαθώ να είμαι πιο συντηριτικός απ' ότι ήμουν πριν 5 ή 6 χρόνια
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-08, 14:00
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να κάνω τις rec βουτιές μου με χρήση EAN32 σε χρόνους αέρα, σε βουτιές κάτω των 35μ έχω αρκετές φορές και ένα EAN50 μαζί μου για τα τελευταία μέτρα και γενικά προσπαθώ να είμαι πιο συντηριτικός απ' ότι ήμουν πριν 5 ή 6 χρόνια
Συγνώμη αν είναι λίγο χαζή η ερώτηση (δεν έχω εμπειρία ή εκπαίδευση σε ΕΑΝ), αλλά σκέφτομαι αν το 32% Ο2 επηρρεάζει μακροπρόθεσμα στο CNS
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
....και γενικά προσπαθώ να είμαι πιο συντηριτικός απ' ότι ήμουν πριν 5 ή 6 χρόνια
Ε βέβαια, αφού σε πήραν τα χρόνια ....
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-08, 15:31
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αν είναι λίγο χαζή η ερώτηση (δεν έχω εμπειρία ή εκπαίδευση σε ΕΑΝ), αλλά σκέφτομαι αν το 32% Ο2 επηρρεάζει μακροπρόθεσμα στο CNS
Όχι Δημήτρη. Η τοξικότητα ΚΝΣ δεν είναι μακροπρόθεσμο φαινόμενο, έχει να κάνει με υψηλές μερικές πιέσεις του οξυγόνου.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-08, 15:44
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

ΟΚ, thanks

Δίαβαζα κάμποση ώρα τώρα πράγματα σχετικά με ΕΑΝ και αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.

Απλά διαβάζοντας για το ατύχημα του John W. Burge, Jr σκέφτηκα μήπως και με ΕΑΝ υπάρχει πιθανότητα να φορτώσει ο οργανισμός σταδιακά και να έχουμε μελλοντικό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-08, 18:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Οταν εκανα την προγραμματισμενη επισκεψη στο Τμημα Υπερβαρικης Ιατρικης στον Αγιο Παυλο Θεσσαλονικης (τον μοναδικο θαλαμο στα μερη μας) , κατα την διαρκεια των μαθηματων για το 3ο αστερι CMAS EOYΔAATK , ο διευθυντης του τμηματος Κος Μεσημερης μας δηλωσε οτι απο καθε μια βουτια που κανουμε , οσο και να εχουμε τηρησει τους κανονες και τους χρονους , ειτε χρειαστηκαμε ειτε οχι αποσυμπιεση , παντα μενει μεσα στο κυκλοφορικο μας ενα απειροελαχιστο δειγμα φυσσαλιδας . Με χιουμορ συνδιασμενο με ευχαριστο κυνισμο (αν γινεται κατι τετοιο) μας δηλωσε το κλασσικο : Καθε βουτια ειναι μια επιταγη κλπ κλπ κλπ .
Ετσι πιστευω , πως απλα δεν ειμαστε ποτε σιγουροι για το τι μπορει να προκυψει , απλα πρεπει να τηρουμε οσο γινεται περισσοτερο τους ευρυτερους κανονες , οχι μονον κατα την διαρκεια της καταδυσης , αλλα και αυτους που αφορουν την φυσικη μας κατασταση , την χρηση αλκοολ και γενικοτερα ουσιων (και φαρμακων) , την σωματικη καταπονηση πριν και μετα την καταδυση , την συνεχη ενυδατωση του οργανισμου μας κλπ κλπ για να ειμαστε οσο γινεται πιο σιγουροι για την ασφαλεια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Από τότε που ξεκίνησα να καταδύομαι υπάρχει αυτό το ερώτημα και η απάντηση είναι, ναι μπορεί να συμβεί, ολοένα και ποιο σπάνια αφού οι πίνακες έχουν αλλάξει μερικές φορές προς το καλύτερο με την τελευταία σημαντική αλλαγή το 2000 από τον Dr. Max Hahn.

Θέλω να προσθέσω πως έχω βουτήξει με διαφορετικούς πίνακες που αν τους συγκρίνω με τους πίνακες που χρησιμοποιώ σήμερα (DECO 2000 του Dr. Max Hahn) τον οποίο θεωρώ από τους ποιο ολοκληρωμένους πίνακες, ανατριχιάζω, διότι όπως θα δείτε και στα παραδείγματα ποιο κάτω στο παρελθόν βουτούσα (βουτούσαμε τότε) με ελλιπείς στάσεις και με μικρούς χρόνους αποσυμπίεσης, μεγάλη ταχύτητα ανόδου 18m / min, απλά διότι στην δεκαετία του 70 αυτά ήταν τα στάνταρ. Δεν έπαθα όμως τίποτε, τουλάχιστον έτσι νομίζω, είναι όμως έτσι??

Σύγκριση πινάκων που χρησιμοποίησα όταν άρχισα να καταδύομαι με τον πίνακα που χρησιμοποιώ σήμερα (για καταδύσεις με αέρα). Το προφίλ είναι τυχαία επιλογή.

Α) παράδειγμα:
  • 1974 - 1984 Πίνακας LA SPIROTECHNIQUE (Ταχύτητα ανόδου όχι μεγαλύτερη των 17m / min).
  • Προφίλ βουτιάς
  • 30m / 35 min. αποσυμπίεση 3min / 3 m
Β) παράδειγμα:
  • Από το 2000 και μετά με τον πίνακα DECO 2000 Dr. Max Hahn (Ταχύτητα ανόδου όχι μεγαλύτερη των 10m / min).
  • Προφίλ βουτιάς
  • 30m / 36min (35min δεν έχει) αποσυμπίεση 6min / 6m, 15min / 3m.
Συμφωνείτε, υπάρχει τρομακτική απόκλιση σε ότι αφορά στάσεις και χρόνους αποσυμπίεσης.

Η προσωπική μου εμπειρία

Πριν 3 χρόνια σε μια εξέταση των ματιών μου και χωρίς ο οφθαλμίατρος να γνωρίζει ότι εγώ καταδύομαι, διέγνωσε φυσαλίδες και στα δύο μου μάτια οι οποίες μάλιστα έχουν επηρεάσει αρνητικά την όραση μου. Το επόμενο που μου είπε ήταν “εσείς πρέπει να καταδύεστε πολλά χρόνια και σε μεγάλα βάθη”. Παρ' ότι, ποτέ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση αποδείχτηκε τελικά πως κάτι μου συνέβη στην κατάδυση το οποίο όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων δεν έγινε αμέσως αντιληπτό την ώρα που συνέβη αλλά πολύ αργότερα. Ήταν ίσως ατύχημα “εντός των πινάκων” ? μπορεί.

Αλλο ένα σημείο που έχει αποδειχτεί στατιστικά και παρατηρείτε πολύ ποιο συχνά σε αυτοδύτες από ότι στον υπόλοιπο πληθυσμό, είναι η οστεονέκρωση κυρίως στα γόνατα. Και σ' αυτή την περίπτωση τα συμπτώματα εμφανίζονται πολύ αργότερα και σε μεγάλη ηλικία. Τα αίτια βέβαια δεν είναι μόνο οι καταδύσεις, υπάρχει και η προδιάθεση , η κληρονομικότητα κ.λ.π., αλλά οι καταδύσεις συμβάλουν σε μεγάλο βαθμό στην επιδείνωση και την εμφάνιση του προβλήματος.

Φιλοσοφικά το θέμα το βλέπω όπως μέχρι τώρα, προσπαθώ να έχω πάντα καλή φυσική κατάσταση, να παρακολουθώ την εξέλιξη και να προσαρμόζομαι στα καινούρια δεδομένα, προσπαθώ να μην παραβιάζω χρόνους και βάθη αποσυμπίεσης μειώνοντας έτσι το ρίσκο στο ελάχιστο δυνατό και ελπίζω να μην μου συμβεί ποτέ κάτι σοβαρό.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-08, 09:06
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Νόσος σε κατάδυση «εντός των πινάκων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω πως η ιστορία «τα λέει όλα» έτσι απλα, ιδίως αν δείς μελέτες με τις πιθανότητες. Από όσα έχω διαβάσει, οι πιθανότητες εμφάνισης νόσου σε καταδύσεις αναψυχής χωρίς αποσυμπίεση, και κάτω από ιδανικές συνθήκες είναι γύρω στο 0,03% αλλά μπορεί να ανέβουν στο 0,3% σε κάποιες περιπτώσεις. Οι δύτες του USN, καταδύονται με πλάνα που φέρουν <2% πιθανότητα εμφάνισης ήπιας μορφής νόσου και <0,1% βαριάς μορφής.

Άρχισε τώρα να πολλαπλασιάζεις τις καταδύσεις σου με τις πιθανότητες και δες πόσο άνετος είσαι καθώς μετακινείται η υποδιαστολή...
Γιώργο ακριβώς αυτό είναι το θέμα, κι αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ από το ερώτημά σου. Δεν τίθεται θέμα πιθανοτήτων ή οχι, όταν καταδύεσαι!!!
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ υπάρχει πιθανότητα για DCI είτε εντός, είτε εκτός πινάκων, είτε rec είτε tec. Το 0,03 με το 0,3 και το 3 ή το 30 για μένα είναι το ίδιο και το αυτό!!! Σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχει πιθανότητα DCI!!!

Εγώ σαν δύτης (θέλω να πιστεύω συνειδητοποιημένος) είτε κάνω rec είτε tec γνωρίζω οτι μπορεί να βγώ με DCI γιατί, είναι ανάδρομος ο ερμής και μου έκατσε το 0,3% που λές. Αυτό σαν ποσοστό το αποδέχομαι όπως αποδέχομαι και το 3% στις τεχνικές καταδύσεις μου.

Εννοείται οτι δεν θα ακολουθήσω ένα προφίλ με 30% πιθανότητες για DCI όπως επίσης προσπαθώ σε κάθε βουτιά το 0,03 να το 3x10-N.

Και εδώ να θέσω ένα ερώτημα στους "καινούριους OW". Σας είπαν ποτέ κατά την διάρκεια των μαθημάτων για το 0,03% που λέει ο GKAM ή σας είπαν οτι η κάτάδυση είναι απολύτως ασφαλές σπορ αν δεν ξεπεράσεις τους χρόνους μηδέν???
Γιατί όταν το έκανα εγώ το σχολείο πριν 10 χρόνια περίπου κάτι μας είπαν απέξω-απέξω (βεβαίως-βεβαίως) !!!!



[/quote]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.