Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-06-08, 16:34
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας εχουν δείξει που ειναι?

Ναι θα έλεγα με όσα καταδυτικά έχω βουτήξει μας έχουν δείξει που είναι το Οξυγόνο.

Ένα από αυτά, μας είπε που είναι και το κινητο σε περίπτωση ανάγκης, ποιο κουμπί (αριθμός) ειναι η ταχεία κλήση για να καλέσουμε το καταδυτικό... και που είναι το τηλέφωνο της DAN.
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-08, 16:37
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

ΟΚ, δηλαδή αν το κατάλαβα καλά:

Μετά από κατάδυση, το BCD ενός πελάτη έφυγε στον πάτο καθώς αυτός έβγαζε για να ανεβεί στο σκάφος. Ένας συνοδός από το καταδυτικό αποφάσισε να κατέβει και να το ανασύρει από βάθος 40-45m. Χρησιμοποίησε μια φιάλη 6L η οποία τελείωσε στην φάση της ανάδυσης στα 30 περίπου μέτρα. Η φιάλη στο που ήταν πάνω στο BCD του πελάτη ήταν και αυτή εντελώς άδεια. Ο συνοδός έφτασε στην επιφάνεια με ελεύθερη ανάδυση αφήνοντας πίσω του την φιάλη των 6L και το άλλο σετ.

Βγήκε μισολιπόθυμος αλλά συνήλθε μετά από παροχή οξυγόνου. Αισθανόμενος καλύτερα, αποφάσισε να μη πάει σε καταδυτικό ιατρό. Correct ?

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-06-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, δηλαδή αν το κατάλαβα καλά:

Μετά από κατάδυση, το BCD ενός πελάτη έφυγε στον πάτο καθώς αυτός έβγαζε για να ανεβεί στο σκάφος. Ένας συνοδός από το καταδυτικό αποφάσισε να κατέβει και να το ανασύρει από βάθος 40-45m. Χρησιμοποίησε μια φιάλη 6L η οποία τελείωσε στην φάση της ανάδυσης στα 30 περίπου μέτρα. Η φιάλη στο που ήταν πάνω στο BCD του πελάτη ήταν και αυτή εντελώς άδεια. Ο συνοδός έφτασε στην επιφάνεια με ελεύθερη ανάδυση αφήνοντας πίσω του την φιάλη των 6L και το άλλο σετ.

Βγήκε μισολιπόθυμος αλλά συνήλθε μετά από παροχή οξυγόνου. Αισθανόμενος καλύτερα, αποφάσισε να μη πάει σε καταδυτικό ιατρό. Correct ?

/GKAM
Correct...
δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερος αφηγήτης απο σένα
(εγω αποτι φαίνεται τους μπέρδεψα ...)
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-06-08, 16:50
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
...Βγήκε μισολιπόθυμος αλλά συνήλθε μετά από παροχή οξυγόνου. Αισθανόμενος καλύτερα, αποφάσισε να μη πάει σε καταδυτικό ιατρό. Correct ?

/GKAM

αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

Ο ιδιοκτήτης του κέντρου θα έπρεπε να τον στείλει θέλοντας και μή για εξέταση. Μπορεί να υπάρχουν συμπτώματα που απλά να καμουφλαρίστικαν με το οξυγόνο και αργότερα να επανέλθουν, ίσως και σε πιό έντονη μορφή.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-08, 16:56
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

500-700 ευρώ? Πολλά είπες. 2lt O2 free flow με μάσκα, λιανική τιμή 130€.
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-06-08, 17:24
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Νομίζω πως η συζήτηση πρέπει να επικεντρωθεί σε δύο θέματα όπως έγραψα και νωρίτερα. Δηλαδή α] στο περιστατικό και τα λάθη που έγιναν και β] στους χειρισμούς αφού προέκυψε το πρόβλημα.

Στόχος (για να έχει νόημα και το thread) είναι να καταλάβουμε πιθανά λάθη ώστε να μπορούμε να τα αποτρέψουμε στο μέλλον, αλλά και πώς «μαζεύουμε μια στραβή αν μας κάτσει».

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-06-08, 17:42
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Ok..
για μένα..
Α)
1. Ειναι μεγαλο λάθος που ξαναβουτηξε με spare μικρή μπουκάλα επαναληπτική βουτιά σε μεγαλύτερο βάθος απο την πρώτη βουτιά.
2. Ειναι μεγάλο λάθος που στηρίχθηκε στο computer του που του επέτρεπε μια τετοια βουτιά
3. Ειναι μεγάλο λάθος που δεν υπολογισε σωστα τον αέρα και επέμεινε να βρει τον εξοπλισμό ενώ του τελείωνε ο αέρας....

Β)
1. Ειναι μεγαλο λάθος που το οξυγόνο στο σκαφος ηταν πολύ λιγο (στο κόκκινο ηταν το μανομετρο) και το kit παροχής οξυγόνου ελιπες...
και τέλος
2. Ειναι μεγάλο λάθος που δεν πήγε στον γιατρό (ή ακομα.. που δεν τον πήγαν με το ζορι) όταν γυρίσαμε πίσω..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-06-08, 18:03
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτώσεις ατυχημάτων νομίζω ότι μας ενδιαφέρει και το καταδυτικό.

Πρέπει να γίνονται γνωστά τέτοια συμβάντα μαζί με τις λεπτομέρειες.
Ενδιαφέρει όλα τα μέλη της καταδυτικής κοινότητας να ακούγεται αν ο συνοδός – καταδυτικό κέντρο λειτούργησε σωστά και άμεσα, αν τηρούνται οι διαδικασίες και αν είχε όλα τα απαραίτητα μέσα για να υποστηριχθεί το οποίο συμβάν.
Ζίνα, θα μας πεις το καταδυτικό;
Αλλωστε θα πρέπει να το συγχαρούμε για τον Dive Master του.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-06-08, 18:57
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

η ζινα εχει καθε δικαιωμα να πει ή α μην πει για τους δικους της λογους σε ποιο καταδυτικο εγινε το περιστατικο ....και ολοι οφειλουν να σεβαστουν την αποφαση της....

προσωπικα θεωρω οτι τεραστια σημασια εχει να αναλυθει το περιστατικο πληρως ωστε να αποφευγονται παρομοια λαθη στο μελλον....

οπως αντιλαμβανομαι προσωπικα το περιστατικο εχουμε -και παλι- μια ακολουθια λαθων που οδηγησε σε ενα τραυματισμο ...

προσπαθωντας να αναλυσω την κατασταση (ακροβατωντας λογικα, μια που δεν ημουν παρων) εχω να πω τα εξης (και με βαση μονο οσα εχει πει η ζινα)...

α. μου φαινεται αδιανοητο σε συνοδευμενη βουτια δυτης να βγαινει με 0 Bar...κατι τετοιο σημαινει οτι ο dm εκτελει τα καθηκοντα του υποβρυχιως πλημμελως

β. μου φαινεται αδιανοητο δυτης σε συνοδευμενη βουτια να βρισκεται στην επιφανεια με αδειο το τζακετ και να μην εχει επεμβει ο dm να το φουσκωσει

γ. μου φαινεται αδιανοητο η φιαλη Ο2 να ειναι αδεια (οταν λεμε οτι το κιτ δεν ηταν πληρες τι εννοουμε? δεν ειχε μασκα?)

δ. μου φαινεται αδιανοητο να μην υπαρχει spare φιαλη νορμαλ ογκου (κανει free flow ενας ρυθμιστης βρε αδερφε, να μην εχεις μια εξτρα φιαλη να δωσεις στον πελατη σου?

το οτι ο εξοπλισμος εφυγε στο βυθο μου φαινεται νορμαλ....οπως νορμαλ μου φαινεται να ειχε βραχωσει η αγκυρα ( μια αλλη περιπτωση οπου ο dm εξαναγκαζεται να καταδυθει σε ενα "κωλοβουτι" ή πιο σωστα μια γρηγορη bounce καταδυση) και ειναι λογικο ο εμπειρος δυτης συνοδος να επιλεξει να ανακτηση την συσκευη.

ΟΜΩΣ με 6λτ φιαλη ???? στα -45μ???? αυτο δειχνει υπερεκτιμηση των δυνατοτητων του δυτη...δειχνει αυτο που λεω "καβαλημα της θαλασσας" και ως γνωστο σε καθε παλιο δυτη, τη θαλασσα δεν την καβαλας ποτε....την αφηνεις απλα να σε υποδεχθει....

Τι θα εκανα στη θεση του? σιγουρα δεν θα βουτουσα με μια 6λτ φιαλη στα -45μ , αλλα ακομα πιο σιγουρα δεν θα ειχα βρεθει στη θεση του να σκεφτομαι να βουτηξω με μια 6λτ στα -45..... επισης σιγουρο ειναι οτι θα αφηνα διαλλειμα επιφανειας πριν βουτηξω (κανενας ροφος δεν θα μου εκλεβε τον εξοπλισμο νομιζω...)

Απο κει και περα το γρηγορη αναδυση μου μυριζει εμβολη αζωτου....μου μυριζει χτυπημα του κνσ....μου μυριζει υπαρξη μικροφυσσαλιδων που θα λειτουργουν σαν ναρκες για το μελλον....

Η αναγκη για μεταφορα στο θαλαμο ειναι επιτακτικη μετα απο μια τετοια κατασταση και ο σωστα εκπαιδευμενος εκπαιδευτης ξερει (εδω το ξερει ο κοινος rescue diver απο το EFR) οτι η πιο κοινη συμπεριφορα ενος τραυματια ειναι να αρνηθει την μεταφορα του στο γιατρο....και επισης ξερει οτι ως εκπαιδευτης οφειλει να παροτρυνει τον παθοντα να μεταφερθει στο νοσοκομειο...ποσο μαλλον οταν προκειται για τον εαυτο του!

Ευχομαι γρηγορα περαστικα στο συναδελφο (και ευχομαι ο τραυματισμος να ειναι επουσιωδης, ενα ισοτιμο διαστρεμματος ας πουμε!)....ευχομαι να μαθουμε ολοι απο τετοιες καταστασεις...ευχομαι να μην χρειαστει να ξανα αναλυσουμε ιδια λαθη....

Στο καταδυτικο που εργαζομαι υπαρχει προφανως Ο2 στο σκαφος σε αριστη κατασταση, επισης υπαρχει στο κτιριο του καταδυτικου εξτρα φιαλη και υπαρχουν εξτρα σκαφη υποστηριξης σε περιπτωση αναγκης ...υπαρχει σε καθε βουτια δυτης ασφαλειας ο οποιος δεν βουταει με stand by ετοιμο εξοπλισμο , briefing δεν κανουμε για την παροχη οξυγονου οχι γιατι βαριομαστε αλλα γιατι με την υπαρξη του εξτρα στεγνου dm κατι τετοιο ειναι περιττο....(δεν αυτο διαφημιζομαι ....αναφερω τα κατ'εμε προφανη)

ΥΓ Καντε ολοι καταδυτικη ασφαλιση pleaseeeeeeeeeeeeeee....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 30-06-08 στις 19:44.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-06-08, 19:10
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παιδιά τι φταίει το καταδυτικό? Και θα μου πείτε ποιός φταίει..Και εγώ καταδυτικό έχω. Διαβάζουμε λοιπόν 100 βιογραφικά διαλέγουμε τους 5 καλύτερους και κάνουμε τον Σταυρό μας...Είναι μεν οι τύποι instr. ή DM έχουν δουλέψει από Καραιβική ως Ταυλάνδη και είναι το 80% παντελώς άχρηστοι. Εννοώ ότι δεν ξέρουν αυτά που θα έπρεπε να ξέρουν και δεν είναι πρόθυμοι να σκιστούν στο διάβασμα να γίνουν καλύτεροι...και αν τους την πείς γίνεσαι κακός, γραφικός, unpolite και εάν είναι τίποτε ξέρω γω βάζουν και τα κλάματα...και μένω στο τέλος να βουτάω πάλι μόνος μου. Προσέξτε δεν λέω για τους άπειρους που καπου θα πρέπει να ξεκινήσουν και αυτοί, λέω για τους υπόλοιπους.
Λοιπόν χωρίς ομορφόλογα, το προσωπικό στα καταδυτικά και κυρίως οι ξένοι είναι μαύρο χάλι και γι'αυτό δεν φταίνε οι Οργανισμοί, φταίνε οι ίδιοι. Για τους περισσότερους η κατάδυση είναι ο τρόπος για αλλαγή ζωής ή ο τρόπος να γυρίσουν τον κόσμο όσο είναι νέοι όσπου κοντά στα 30 να βρούν μια "κανονική" δουλειά
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.