Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-06-08, 19:16
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

…και καλά ο Ινδιάνος-Ταλιμπάν-DM. Έστω πως δε τα υπολόγισε όλα αυτά.

Μια φωνή λογικής σκέψης δεν μπήκε από κανέναν πριν αποφασίσει ένας δύτης να κατέβει στα -45 με εξάλιτρο μπουκαλάκι παραμάσχαλα, στο καπάκι μετά από κατάδυση;

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-06-08, 19:45
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Θεωρώ το θέμα από τα πιο χρήσιμα, αφενός αφυπνίζει αυτούς που χαλαρώνουν σε θέματα ασφαλείας αφετέρου θέματα σαν αυτά μας κάνουν όλους πιο ασφαλείς.

Με πιο ώριμη σκέψη ένα μαρκάρισμα της θέσης στο plotter (GPS) του σκάφους θα ήταν αρκετό για να γίνει η περισυλλογή του εξοπλισμού κάποια άλλη χρονική στιγμή με ασφάλεια.

Περαστικά στον συνάδελφο

Έυγε Zin
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-06-08, 20:28
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Απιστευτα πραγματα!
Πως τον αφησαν να βουτηξει στα 45 μετρα με 6αρα φιαλη?
Τι πραγματα ειναι αυτα.
Αυτο ειναι μεγιστη δυσφιμηση για το καταδυτικο.
Να μην γινονται τετοια πραγματα που μπορουν να αποφευχθουν.
Ενα ατυχημα ειναι αλλο πραγμα.
Μπορει να ειναι συνεπεια πολλων πραγματων και ενιοτε ατυχιων,
αλλα να προκαλεις ετσι ενα ατυχημα ειναι μεγιστη ''ταρζανια''.
Θα πρεπει να προσεχουν οι ιδιοκτητες των καταδυτικων κυριως τους νεαρους
Guide οι οποιοι βρισκονται στην φαση οτι ''εμενα δεν μου συμβαινει τιποτα''.
Οσοι εχουν κανει αυτη την δουλεια καταλαβαινουν οτι η τριβη με την θαλασσα και η υδροβιοτητα στην συγκεκριμενη περιοδο ειναι τετοια που σου επιτρεπει (πολλες φορες) ακραια πραγματα.
Ομως δεν θα πρεπει να ξεχναμε ποτε οτι το σοβαροτερο προβλημα για εναν επαγγελματια της καταδυσης ειναι η υπερεκτιμηση δυνατοτητων!!!
Τελος καλο - ολα καλα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-08, 20:58
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τι φταίει το καταδυτικό? Και θα μου πείτε ποιός φταίει..Και εγώ καταδυτικό έχω. Διαβάζουμε λοιπόν 100 βιογραφικά διαλέγουμε τους 5 καλύτερους και κάνουμε τον Σταυρό μας...Είναι μεν οι τύποι instr. ή DM έχουν δουλέψει από Καραιβική ως Ταυλάνδη και είναι το 80% παντελώς άχρηστοι. Εννοώ ότι δεν ξέρουν αυτά που θα έπρεπε να ξέρουν και δεν είναι πρόθυμοι να σκιστούν στο διάβασμα να γίνουν καλύτεροι...και αν τους την πείς γίνεσαι κακός, γραφικός, unpolite και εάν είναι τίποτε ξέρω γω βάζουν και τα κλάματα...και μένω στο τέλος να βουτάω πάλι μόνος μου. Προσέξτε δεν λέω για τους άπειρους που καπου θα πρέπει να ξεκινήσουν και αυτοί, λέω για τους υπόλοιπους.
Ε όχι και δεν φταίει το καταδυτικό...
Εντάξει, αν είναι η πρώτη μέρα δουλειάς ή η πρώτη εβδομάδα να πω ότι δεν ξέρεις ακόμη τον υπάλληλό σου και υπάρχουν πιθανότητες να γίνει η στραβή με κάποιον νέο DM.
Μη μου πεις όμως ότι κάποιος έμπειρος εκπαιδευτής δεν μπορεί μετά από 5-10 βουτιές να διακρίνει αν ένας DM είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του ή για τους άλλους. Σαφώς και μπορεί.
Το θέμα είναι πόσο σοβαρά παίρνει τα θέματα ασφαλείας κι αν επαφίεται στην τύχη του μ' αυτό το αθάνατο κι ελληνικότατο "σιγά μωρέ, σε μένα θα συμβεί η στραβή?"

Υπάρχουν καταδυτικά που τριπλο-τσεκάρουν το προσωπικό τους (ακόμη και στέλνοντας "ψεύτικους" μαθητές για να ελέγξουν τους εκπαιδευτές τους) και αντίστοιχα υπάρχουν καταδυτικά μπίζνες-γραφείου που δεν τους καίγεται καρφί τι συμβαίνει στη θάλασσα με τους πελάτες τους, αρκεί να πέφτει το χρήμα.
Είναι σημαντικό να τα ξεχωρίζουμε και να τα αναφέρουμε ονομαστικά για να καταλάβουν ότι δε πρέπει να μας αντιμετωπίζουν σαν αμερικανάκια με χοντρές τσέπες αλλά σαν σκεπτόμενους έλληνες πελάτες/αυτοδύτες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν χωρίς ομορφόλογα, το προσωπικό στα καταδυτικά και κυρίως οι ξένοι είναι μαύρο χάλι και γι'αυτό δεν φταίνε οι Οργανισμοί, φταίνε οι ίδιοι. Για τους περισσότερους η κατάδυση είναι ο τρόπος για αλλαγή ζωής ή ο τρόπος να γυρίσουν τον κόσμο όσο είναι νέοι όσπου κοντά στα 30 να βρούν μια "κανονική" δουλειά
Δεν τα ξέρω καλά τα πράγματα και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μήπως η ποιότητα των συνοδών DM στα καταδυτικά έχει και άλλες συνιστώσες?
Πληρώνονται αυτοί οι συνοδοί?
κι αν πληρώνονται, πληρώνονται καλά?
Μήπως προτιμώνται αυτοί που δεν έχουν ιδιαίτερες οικονομικές απαιτήσεις αλλά θέλουν απλά να συμπληρώσουν τις βουτιές τους -για ένα πιάτο φαγητό- και να γίνουν μετά εκπαιδευτές?
Κι αν τα παραπάνω είναι μια πραγματικότητα, μήπως τα κριτήρια περί ποιότητας του DM τη στιγμή της πρόσληψης αντικαθίστανται από καθαρά οικονομικά κριτήρια ή καθόλου κριτήρια?

Να αναρωτηθώ επίσης για τα ακόλουθα:

(α) Μετά τον βλακώδη υπερβάλλοντα ζήλο που έδειξε ο συγκεκριμένος DM θα έπρεπε να συνεχίσει το καταδυτικό να τον εμπιστεύεται ως συνοδό των πελατών του?

(β) Με επιφύλαξη γιατί δεν ήμουν εκεί να ξέρω τις λεπτομέρειες και τη συνέχεια της ιστορίας - αν ο DM έκανε τη βουτιά που έκανε και το καταδυτικό δεν τον έστειλε στο θάλαμο, δεν είναι απαράδεκτο?
Δε θα θα έπρεπε το καταδυτικό να στείλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον άνθρωπό του προληπτικά σε κάποιο υπερβαρικό γιατρό για να αποφασίσει αυτός αν χρίζει περαιτέρω θεραπείας?
Αυτό το προφανές, ότι δηλ. δεν παίζουμε με τέτοια συμβάντα, που έχει πλέον γίνει συνείδηση και στον τελευταίο αυτοδύτη που ενημερώνεται μέσω internet, δε θα έπρεπε να είναι αυτονόητο για τον σωστό επαγγελματία?
Τι μας λέει αυτό για την αντιμετώπιση του καταδυτικού στην περίπτωση που συνέβαινε το ίδιο σε κάποιο πελάτη του (π.χ. ανάδυση από τα -30 λόγω έλλειψης αέρα ή κολλήματος της βαλβίδας του BCD)?


Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ως σύλλογος ερασιτεχνών αυτοδυτών, χωρίς διαπλεκόμενα συμφέροντα προς οποιοδήποτε επαγγελματία, θα πρέπει να στηρίζουμε τέτοιες αναφορές κι είναι ακόμη καλύτερο αν γίνονται και επώνυμα όπως επώνυμα εξ άλλου πρέπει να λέγονται και τα καλά στοιχεία ενός καταδυτικού κέντρου.
Το να συμβεί ένα ατυχές περιστατικό σε κάποιο καταδυτικό, είναι ανθρώπινο και αναμενόμενο. Αν αρχίσουν όμως να συμβαίνουν συχνά τέτοια περιστατικά, καθένας θα μπορέσει να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Επίσης θα χαιρόμουν πολύ να γραφόταν και ο ίδιος ο επαγγελματίας στο site και να μας δώσει τη δική του οπτική για το τι συνέβει, τους λόγους για τους οποίους συνέβει και τι μέτρα θα λάβει στο μέλλον ώστε να μη ξανασυμβεί κάτι τέτοιο και προσωπικά θα του έβγαζα το καπέλο.
Μόνο έτσι θα πάμε ένα βηματάκι μπροστά - αλλά στην Ελλαδάρα μας, μάλλον ματαίως το ελπίζω...


Θα συμφωνήσω με τον Γ.Δελβερούδη ότι είναι απολύτως προσωπική απόφαση της Zin και απολύτως σεβαστή το αν θέλει να αποκαλύψει ή όχι το όνομα του καταδυτικού κέντρου.
Θεωρώ την αναφορά του συμβάντος έτσι κι αλλιώς πολύτιμη από μόνη της. Εύγε Zin που ξεκίνησες το θέμα
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-06-08 στις 23:08.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-06-08, 21:40
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

το περιστατικό είναι σοβαρό, πολύ σοβαρό, αν σκεφτείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μαθαίνουν καταδύσεις σε παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-08, 22:41
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Τα συμπεράσματά μας?

Μην κάνετε βουτιές έστω και αν είναι οργανωμένες αν δεν είστε σε θέση οι ίδιοι να χειριστείτε ένα περιστατικό διότι κατά τα φαινόμενα οι νομοτυπικά "προσοντούχοι" και "υπέυθυνοι" κάποιες φορές αδυνατούν!

Το οξυγόνό είναι πάντοτε απαραίτητο και πρέπει να ξέρετε προσωπικά πώς χρησιμοποιείται και ότι υπάρχει επάρκεια να υποστηρίξει ένα θύμα καταδυτικού ατυχήματος μέχρι αυτό να διακομιστεί και να παραδωθεί ή να παραληφθεί από παραιατρικό προσωπικό.

Εσείς οι OW και οι ADVANCED divers κάντε ένα σωστό rescue course και συνεχίστε την εκπαίδευσή σας από μόνοι σας αφού πάρετε το καρτελλάκι παίρνωντας ένα set οξυγόνου και κάνωντας πραγματική χρήση σε ασκήσεις ετοιμότητας πολύ συχνά. Αφού βλέπετε ότι οι "προσοντούχοι" και "υπέυθυνοι" κάποιες φορές αδυνατούν!

Ο δύτης που βγαίνει με ταχεία ανάδυση από τα 30 έστω και από τα 3 με αφρό στο στόμα και ημιλιπόθυμος μπορεί να πάσχει εκτός από τα άλλα που έχουν αναφερθεί και από παρ' ολίγον πνιγμό. Ξέρετε νομίζω τι σημαίνει εισρόφηση νερού στον πνεύμονα και ότι μπορεί να είσαι καλά τώρα, άντε και αύριο πρωί αλλά κατά το μεσημεράκι να μείνεις. Δεν παίζουνε με αυτά τα πράγματα...

Αν δείτε ένα παλλικάρι να είναι έτοιμο να κάνει μια ταρζανιά μη διστάσετε να του την πείτε και μάλιστα έντονα σε σημείο που να τον σοκάρετε, αν είναι να τον σώσετε, και ας είστε και OW και αυτός DΜ ή εκπαιδευτής..

Ε όσο για το φίλο που ήτανε και επαγγελματίας στο χώρο της κατάδυσης και έκανε βουτιά στα 45 με 6lt για να κάνει και search & recovery δεν έχω τίποτε να πώ. Μακάρι να έιναι καλά και περαστικά του αλλά τα θελε ο ***** του.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-06-08, 23:03
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Ένα άλλο συμπέρασμα και σε σχέση με το thread Νόσος εντός των ορίων, όπου αναφέρθηκαν κάποια πράγματα που μπορεί να τρομαξαν πολλούς, είναι ότι η κατάδυση είναι ασφαλής, πολύ ασφαλής, τουλάχιστον στα recreational όρια, αλλά οι λάθος πρακτικές, που είναι στη συντριπτική πλειοψηφία εν γνώση μας, , είναι αυτές που οδηγούν στα σοβαρά περιστατικά. Γιατί μη μου πειτε ότι ο DM δεν ήξερε ότι είναι ταρζανιά αυτό που παει να κάνει, αλλά πίστεψε ότι θα τα καταφέρει.
Ελπίζω τελικά να του έκοψε και να πήγε στο υπερβαρικό κέντρο, έστω και καθυστερημένα. Ακόμα αν βλέπει αυτή τη συζήτηση ο ίδιος ή κάποιος γνωστός του, καλό είναι να τον προτρέψει να πάει, έστω και τώρα. Περαστικά
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-07-08, 01:37
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Χωρίς να διαφωνώ με κανέναν θέλω να προσθέσω την αδυναμία μας ως πελάτες να ελέγξουμε αν ένας DM είναι πραγματικά Dive Master ή Die Master. Δεν νομίζω κανένας πελάτης να ζητάει τα πτυχία των συνοδών. Θα έπρεπε όμως να τα έχουν οι ίδιοι σε κοινή θέα για να μπορεί να ελέγχει ο καθένας μας ποιος τον συνοδεύει και ποιος του κάνει μάθημα.

Προσωπική εμπειρία μου έδειξε DM να δίνει χταπόδι σε ελεύθερο δύτη. Ευτυχώς ο ελεύθερος δύτης δεν πρόλαβε να πάρει αέρα και τα χειρότερα αποφεύχθηκαν.

Για τον συγκεκριμένο DM εγώ δεν θα πω τίποτα μια που δεν ξέρω τις λεπτομέρειες του περιστατικού. Δεν θεωρώ απαραίτητα λάθος του που βγηκε ο άλλος με 0 bar άλλωστε ο DM δεν είναι η μαμά του. Θεωρώ ότι κάθε δύτης είναι και πρέπει να είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Μπορεί βέβαια και να φταίει. Δεν ξέρω. Βέβαια φταίει για το δικό του πάθημα και μακάρι να την γλυτώσει χωρίς άλλες συνέπιες. Να ήταν άνθρωπος κάτω ίσως να το δεχτώ (όχι δεν θα το δεχτώ) αλλά όχι να πεθάνω για ένα BCD μια μπουκάλα και έναν ρυθμιστή.

Υ.Γ. Τώρα μένει να μάθουμε ότι αυτή η 6lt φιάλη είχε και το οξυγόνο (και θα μας πέσουν εντελώς τα μαλλιά)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 01-07-08 στις 09:27.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-07-08, 08:15
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Υ.Γ. Τώρα μένει να μάθουμε ότι αυτή η 6lt φιάλη είχε και το οξυγόνο (και θα μας πέσουν εντελώς τα μαλλιά)

PpO2 5.5
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-07-08, 08:51
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Οξυγόνο σε καταδυτικό σκάφος!!

Η μονη ευθυνη που φερει το καταδυτικο στο συγκεκριμενο περιστατικο ειναι η επιλογη του προσωπικου του.
Δεν χρειαζεται νομιζω ιδιαιτερη διορατικοτητα για να καταλαβει κανεις ικανοτητες, νοοτροπια, γνωσεις καποιου υποψηφιου, ειδικα δε, αν ο υπευθυνος των HR ειναι και πολυπειρος δυτης.

Οξυγονο πρεπει φυσικα να υπαρχει στο σκαφος και πρεπει επισης να υπαρχει και συγκεκριμενος υπευθυνος για την διασφαλιση της σωστης λειτουργιας του.

Απο κει και περα, αποκλειστικος υπευθυνος για ο,τι συνεβη, ειναι ο DM της ιστοριας. Για το αδειο BCD, για το οτι ξαναβουτηξε, εκει που βουτηξε και ετσι οπως βουτηξε, για το οτι το μπουκαλι που χαθηκε δεν ειχε καθολου αερα (!), για την μετεπειτα συμπεριφορα του.
(Αν και το οτι ηταν αδεια τελειως η χαμενη μπουκαλα δεν το πολυπιστευω... μαλλον ο φιλος πανικοβληθηκε μολις σταματησε να "δινει" η 6λιτρη και δεν σκεφτηκε καν να δοκιμασει την αλλη.)

Στην περιπτωση αυτη, κανεις δεν μπορει να ισχυριστει το επιχειρημα-καραμελα "ο καθενας κανει ο,τι θελει με την ζωη του".
Με τον DM ή τον οποιο οδηγο καταδυσης τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα. Οπως και με τους εκπαιδευτες.
Εως ενα βαθμο, λειτουργουν σαν προτυπα σε καποιους. Και αυτο ειναι μια μεγαλη ευθυνη, που οποιος δεν την αντιλαμβανεται ή δεν μπορει να αντεπεξελθει, απλα δεν κανει για αυτη τη δουλεια. Οσο καταπληκτικος δυτης κι αν ειναι.

Εκνευριζομαι με οποιαδηποτε προσπαθεια συγκαλυψης τέτοιων περιστατικών.

Αν καποιος επαγγελματιας θελει να ζει απο την καταδυση ειναι υποχρεωμενος να το κανει σωστα. Αν δεν το κανει σωστα, να μην το κανει καθολου (ναι, αυτο ειναι DIR).

Μπραβο στην Ζινα που το εβγαλε το θεμα στην επιφανεια, κριμα που καποιοι αλλοι δεν κανουν το ιδιο. Προφανως οταν τα λογια πρεπει να γινουν πραξεις, προτιμαμε να λουφαξουμε.

Cheers
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yan : 01-07-08 στις 09:34.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.