Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 21-01-09, 03:02
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ, τι ακριβώς εννοείς;
Ποια είναι ακριβώς η σχέση της μεθόδου και των τακτικών εκπαίδευσης που χρησιμοποιεί ένα καταδυτικό κέντρο, με την προσφορά του ίδιου για αγορά DC απο τα μέλη του Συλλόγου σε μειωμένη τιμή;
Τι ακριβώς πρέπει να προσέξουμε ως μέλη του "Τηθύς" και μας προειδοποιείς με έντονα κεφαλαία γράμματα;



Αντρέα, για ποιόν λόγο θεωρείς ότι το Δ.Σ. του Συλλόγου πρέπει να πάρει θέση στο συγκεκριμένο θέμα;
Μιλώντας προσωπικά σαν Γιώργος, ο Σύλλογος μας έχει πάρει θέση παραχωρώντας το παρόν βήμα σε όλους, επαγγελματίες και ιδιώτες, και επιτρέποντας την δημόσια επώνυμη κριτική:
Αν ένα καταδυτικό κέντρο συμμορφώνεται ή όχι με τα standards του Οργανισμού πιστοποίησης που χρησιμοποιεί, είναι θέμα του οργανισμού αυτού να το διαπιστώσει.
Αν ένας αυτοδύτης καλύπτεται ή όχι από την εκπαίδευση που του παρέχεται από το καταδυτικό κέντρο, είναι στην κρίση του να το αποφασίσει, χρησιμοποιώντας και τις πληροφορίες που θα βρει στο forum του "Τηθύς"
Αγαπητέ Geogeo.

Δηλώνοντας εκ των προτέρών ότι δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη και ότι αυτή αναζητώ, προκαλώ αυτούς που την έχουν να την παρουσιάσουν σε εμάς που δεν γνωρίζουμε.(καμία διάθεση ειρωνείας).

Όταν παραθέτεις κάποιο μήνυμα καλό θα ήταν να είναι ολοκληρωμένο για να μην δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.

Τα έντονα γράμματα αναφέρονται στην περίπτωση που τα πιο πάνω (που επιμελώς δεν παραθέτεις) είναι αληθή. Σε αντίθετη περίπτωση κάποιος τα αγνοεί.

Αν ο σύλλογος δεν νοιώθει την ανάγκη να παρέμβει κανείς δεν τον αναγκάζει.

Θα μας ενδιέφερε και η προσωπική σου άποψη περί του θέματος εκτός τις στείρας κρητικής των απόψεων κάποιων ατόμων.

Στην ουσία δεν πάμε να αποδώσουμε εύθηνες. Εγώ προσωπικά προκαλώ τον διάλογο και γιατί όχι την αντιπαράθεση σε ένα κατά την γνώμη μου σημαντικό θέμα.

Ευχαριστώ

Δημήτρης Μελαχροινός
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-01-09, 09:32
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Geogeo.
...
Όταν παραθέτεις κάποιο μήνυμα καλό θα ήταν να είναι ολοκληρωμένο για να μην δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.

Τα έντονα γράμματα αναφέρονται στην περίπτωση που τα πιο πάνω (που επιμελώς δεν παραθέτεις) είναι αληθή. Σε αντίθετη περίπτωση κάποιος τα αγνοεί.
...
Θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω, όποιο τμήμα μηνύματος επιθυμώ...
Θα ξέρεις φαντάζομαι, ότι όταν στην παράθεση υπάρχουν ..., εννοείται ότι υπάρχει κι άλλο κείμενο παραπάνω ή παρακάτω. Οποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει στο αρχικό ποστ.
Εάν υποθέσουμε ότι τα παραπάνω (αυτά τα οποία επιμελώς δεν παραθέτω) είναι αληθή, από τι ακριβώς κινδυνεύω αγοράζοντας έναν καταδυτικό υπολογιστή από το συγκεκριμένο καταδυτικό κέντρο, σαν μέλος του Σ.Ε.Α. "Τηθύς"; Αυτό δεν μου το εξήγησες. Περιμένω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Θα μας ενδιέφερε και η προσωπική σου άποψη περί του θέματος εκτός τις στείρας κρητικής των απόψεων κάποιων ατόμων.
...
Αν εννοείς την προσωπική μου άποψη στα θέματα εκπαίδευσης της τεχνικής κατάδυσης, σε πληροφορώ ότι δεν έχω άποψη. Δεν είμαι τεχνικός δύτης (... τι είμαι, άτεχνος; ) και δεν σκεφτομαι να γίνω.
Η γενικότερη άποψη μου πάνω στο θέμα που συζητιέται εδώ, είναι γραμμένη στο παραπάνω ποστ μου. Εάν θες την επαναλαμβάνω:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
... (επιμελώς δεν παραθέτω τα προηγούμενα)

Αν ένα καταδυτικό κέντρο συμμορφώνεται ή όχι με τα standards του Οργανισμού πιστοποίησης που χρησιμοποιεί, είναι θέμα του οργανισμού αυτού να το διαπιστώσει.
Αν ένας αυτοδύτης καλύπτεται ή όχι από την εκπαίδευση που του παρέχεται από το καταδυτικό κέντρο, είναι στην κρίση του να το αποφασίσει, χρησιμοποιώντας και τις πληροφορίες που θα βρει στο forum του "Τηθύς"
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-01-09, 09:53
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Guys, ας μη το γυρίσουμε σε προσωπική αντιπαράθεση αν μπορούμε. Νομίζω πως η ουσία του thread είναι αλλού. Κανένας δηλαδή δεν εντυπωσιάστηκε (αρνητικά) απο το γεγονός οτι πρόκειται για Course Director στις φωτογραφίες που ανέβασα; Δεν ξέρω για τους «μη τεχνικούς», αλλά οι «tech» πρέπει να έχουν φρικάρει με αυτή την απαράδεκτη εικόνα!

Εγώ πάντως λέω να το σταματήσω εδώ. Οι δρόμοι είναι δύο : ή το καταγγέλει κανείς επίσημα στον οργανισμό, ή το αγνοεί. Τα υπόλοιπα είναι περιττά απο ένα σημείο και πέρα.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-01-09, 10:26
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Guys, ας μη το γυρίσουμε σε προσωπική αντιπαράθεση αν μπορούμε. Νομίζω πως η ουσία του thread είναι αλλού. Κανένας δηλαδή δεν εντυπωσιάστηκε (αρνητικά) απο το γεγονός οτι πρόκειται για Course Director στις φωτογραφίες που ανέβασα; Δεν ξέρω για τους «μη τεχνικούς», αλλά οι «tech» πρέπει να έχουν φρικάρει με αυτή την απαράδεκτη εικόνα!

Εγώ πάντως λέω να το σταματήσω εδώ. Οι δρόμοι είναι δύο : ή το καταγγέλει κανείς επίσημα στον οργανισμό, ή το αγνοεί. Τα υπόλοιπα είναι περιττά απο ένα σημείο και πέρα.

/GKAM
Γιώργο,

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και επειδή δεν πιστεύω ότι προχωράμε μπροστά εθελοτυφλώντας, πρέπει να διαλέξουμε εάν είμαστε part of the problem or part of the solution... εγώ ξέρω που στέκομαι και να πράξω αναλόγως.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-01-09, 10:28
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντηση σε όλες τις παραπάνω εικασίες.
Στο συγκεκριμένο σχολείο απ' όπου και οι φωτογραφίες τα πράγματα έχουν ως εξής:
1. Οι φωτογραφίες που παραθέτετε είναι του PADI Cource Director που φιλοξενούσε το κέντρο μας και απλά παρακολουθούσε το σxoλείο.
2. Ο εκπαιδευτής ήταν αυτός με την στολή της waterproof.
3. Ο μαθητής ήταν αυτός με την στολή της mares.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία για το συγκεκριμένο σχολείο και τον τρόπο διεξαγωγής του επικοινωνήστε με το καταδυτικό κέντρο.
Το κέντρο μας δεν θα ανεχτεί καμία άλλη δυσφήμηση χωρίς αποδείξεις και στοιχεία.
Καλό θα ήταν πριν αναλωθείτε σε υποθέσεις χωρίς να είστε πλήρως ενημερωμένοι να κάνατε ένα απλό τηλεφώνημα στο κέντρο.
Άννα Κατσάκου
Θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να μου πείτε τα ονόματα του εκπαιδευτή και του course director καθως και να επιβεβαιώσετε ότι ό CD είναι DSAT Instructor Trainer?

Ευχαριστώ πολύ.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 21-01-09 στις 10:50.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-01-09, 10:39
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Θέτονται τα ερωτήματα:

Με ποιόν τρόπο μπορεί να προστατευτεί ένας που επιλέγει ένα οποιοδήποτε καταδυτικό για την εκπαίδευσή του από ενδεχόμενες παρατυπίες που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία του και γιατί όχι και την ζωή του ακόμα;

Η πιστοποίηση και η παροχή άδεις λειτουργίας καταδυτικού από το κράτος και τις αρμόδιες αρχές αρκούν;

Ο πολίτης-δύτης ως μονάδα αλλά και ως σύνολο οργανωμένος σε ομάδες ή συλλόγους μπορεί να κάνει κάτι;

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-01-09, 10:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Αν και δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι ένας course director και τι υποχρεώσεις έχει-δεν έχει, και κατά πόσο δικαιούται ή όχι να παρίσταται σε τεχνικό σχολείο ωσαν το γάμο του καραγκιόζη, λέω να σταθώ στο ζουμί.

Ο Σύλλογος στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω ότι δεν μπορεί να πάρει θέση αν δεν υπάρξει μία συγκεκριμένη καταγγελία. That is, αν κάποιο μέλος μας έχει συγκεκριμένο παράπονο από το εν λόγω καταδυτικό, μπορεί να απευθυνθεί σε εμάς για υποστήριξη και -αν χρειαστεί- και νομική βοήθεια.
Χωρίς κάτι τέτοιο, δεν βλέπω το λόγο να επιτεθούμε μαζικά σε μια φωτογραφία, που στο φινάλε μιλάει μόνη της.

Εν τω μεταξύ, το βρίσκω πολύ πιο λογικό να λυθεί το θέμα μεταξύ των επαγγελματιών ή/και των συνδικαλιστικών οργάνων τους (Νομίζω ότι ο Αντρέας είναι στη σωστή κατεύθυνση και πιστεύω ότι -αν τη χρειαστεί και τη ζητήσει- θα έχει την υποστήριξη του Συλλόγου).
Εμείς, οι δύτες αναψυχής που ίσως σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε το καταδυτικό μας επίπεδο, πιστεύω ότι το μήνυμά μας το πήραμε.... τόσο μέσα από τις εύστοχες παρατηρήσεις των μελών του φόρουμ, όσο και μέσα από την απάντηση του καταδυτικού.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-01-09, 11:12
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

http://www.scubadive.gr/forum/showth...highlight=dsat

Τωρα γινεται πια προφανες γιατι ειχα τετοια αντιδραση

Θα ειναι λαθος να τα βαλει κανεις με συγκεκριμενα προσωπα.
Η "τεχνικη καταδυση" σημερα ειναι κλασικο φαινομενο μεταμορφωσης μιας ακραιας ερασιτεχνικης-επιστημονικης-εξερευνητικης δραστηριοτητας λιγων (ναι υπαρχουν ερασιτεχνες επιστημονες - αυτοι συνηθως κανουν τη διαφορα) σε προιον ευρειας καταναλωσης με "θολα" ποσοστα κερδους.
Η ισοροπια ομως χαλασε οταν η "τεχνικη" εσπασε το σιωπηλη συμφωνια και επιτεθηκε στην παρακμασμενη και επικυνδινη λογω χαλαροτητας rec scuba (βλ DIR). Ετσι ανοιξαν οι ασκοι του αιολου για τους βολεμενους ξεναγο-δασκαλους και τα πουγκια για τους ημιμαθεις και ανασφαλεις ολοκληρωμενους open water.
Ποιος ξερει ποτε (αν) θα συμαχησουν τα στρατοπεδα και δεν εχει και τοση σημασια.
Αυτος ειναι ο λογος
a) που χρησιμοποιητε ο ειδικος ψιλοπαραλογος ορος τεχνικη (λες και ο συμπιεσμενος αερας της rec scuba ειναι μια χωρις τεχνικη υποστηριξη καταδυση).
b) που με το κοψε ραψε σε καποια μαγαζια (οργανισμους η σχολες) καποια πραγματα γινονται λιγο phony με το καιρο.
Ολοι το ξερουμε αλλα δεν το λεμε και συνεχεια.
Ο Αντρεας ανησυχει δικαιολογημενα γιατι δεν θα μπορει να ξερει μετα απο χρονια ποιο μελος της ομαδας του στις εξορμησεις του θα ειναι ωρολογιακη βομβα. Ομως οπως ειναι καθηκον του να ενεργησει οπως του υπαγορευει ο το quality management του οργανισμου(ων) που ακολουθει, ετσι και ο συλλογος(οι) δεν μποροουν να εμπλακουν σε επισημες αντιπαραθεσεις γιατι σε αυτη την υποθεση ειναι τριτοι (ουτε οργανισμος ουτε μαθητης). Θα μπορουσαν μονο αν η τεχνικη "υπηρχε" με μεγαλη αναλυση σαν "ευρωπαικο προτυπο" οπως τα πεντε επιπεδα της rec scuba.
οποιαδηποτε διαφωνια ΔΕΝ ειναι αποδεκτη
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-01-09, 11:27
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέτονται τα ερωτήματα:

Με ποιόν τρόπο μπορεί να προστατευτεί ένας που επιλέγει ένα οποιοδήποτε καταδυτικό για την εκπαίδευσή του από ενδεχόμενες παρατυπίες που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία του και γιατί όχι και την ζωή του ακόμα;

Η πιστοποίηση και η παροχή άδεις λειτουργίας καταδυτικού από το κράτος και τις αρμόδιες αρχές αρκούν;

Ο πολίτης-δύτης ως μονάδα αλλά και ως σύνολο οργανωμένος σε ομάδες ή συλλόγους μπορεί να κάνει κάτι;
Για να προστατευτεί κάποιος από τις πιθανές παρατυπίες όπως πολύ σωστά λες κι εσύ θα πρέπει πρώτα απ’ όλα να μπορεί να τις αναγνωρίζει όταν συμβαίνουν.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν κάποιος πάει να κάνει ένα σχολείο μεγαλύτερης βαθμίδας από αυτήν που ήδη έχει, δεν θα του είναι και εύκολο να αναγνωρίσει τις παρατυπίες εάν δεν έχει διαβάσει ή του έχουν διαβάσει ή δεν του έχουν δώσει τα πρότυπα (standards) και τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου σχολείου. (Αποδεκτός εξοπλισμός, περιγραφή δεξιοτήτων , μέγιστο βάθος κλπ)

Από την στιγμή που όλα αυτά του είναι γνωστά θα μπορεί να ανατρέχει οποιαδήποτε στιγμή και να βλέπει το τι τηρείται και το τι όχι και βέβαια να ρωτάει και να το συζητάει με τον εκπαιδευτή του (π.χ. εάν ο εξοπλισμός που θεωρείται ως απαιτούμενος είναι διαφορετικός από αυτόν που γίνονται τα μαθήματα μπορεί να τον ρωτήσει τον λόγο)

Με το που θα τελειώσει λοιπόν θα του έρθει και ένα ερωτηματολόγιο διασφάλισης ποιότητας (δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι οι οργανισμοί) που θα του ζητάει να αξιολογήσει την εκπαίδευση του, τον εκπαιδευτή του και εκεί θα πρέπει να αναφέρει τα πιθανά προβλήματα που αντιμετώπισε ή τις απορίες του.

Ο Οργανισμός είναι υπεύθυνος να παρακολουθεί το "καλώς έχειν" της εκπαίδευσης που παρέχεται με το όνομα του από τα καταδυτικά κέντρα και τους εκπαιδευτές που έχει πιστοποιήσει.

Και όπως είναι φυσικό επειδή κανένας οργανισμός δεν έχει την ευχέρεια να έχει επιτηρητή σε κάθε σχολείο που γίνεται να παρακολουθεί αν τηρούνται πρότυπα και διαδικασίες καταφεύγει στην αποστολή στον μαθητή ερωτηματολογίου διασφάλισης ποιότητας.

Τώρα το αν το παίρνουν κάποιοι στα σοβαρά και το συμπληρώνουν είναι ένα άλλο θέμα.

Η άδεια από το Λιμενικό και η πιστοποίηση είναι για να ξεκινήσει ένα καταδυτικό να εργάζεται και σε καμία περίπτωση δεν διασφαλίζει ότι την επόμενη μέρα από αυτήν που ξεκίνησε θα συνεχίσει σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις με τις οποίες την πήρε όταν ξεκίνησε.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-01-09, 15:23
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Διαβαστε και αυτο το μηνυμα απο το Sea Gate, και βγαλτε τα συμπερασματα σας.

http://www.sea-gate.gr/forum/viewtopic.php?p=9959#9959

Η εικονα που παρουσιαζει ο CD αποτελει το χειροτερο παραδειγμα για τους μαθητες.
__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achaia Scuba : 21-01-09 στις 15:31.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.