Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

γειάς σας φίλοι,

σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας αυτά τα βίντεο που βρήκα. είναι η ιστορία του Ρώσσου Yury Lipski, ο οποίος πνίγηκε στο Dahab το 2000 νομίζω.

τα βίντεο είναι πολύ τρομακτικά, και σίγουρα θα φοβίσουν μερικούς, ίσως να δημιουργήσουν άσχημες αντιλήψεις, αλλά καλύτερα να υπάρχει ο φόβος μέσα μας, έτσι για να προετοιμαζόμαστε καλύτερα όταν πάμε για κατάδυση.

προσωπικά πιστεύω ότι ίσως να μην ένωσε καλά το inflator hose του στον ρυθμιστή αέρος, ή να ήταν προβληματικό, και γι' αυτό τον λόγο η κατάδυση του ήταν πολύ γρήγορη. όταν ο ίδιος προσπαθούσε να σταματήσει την κάθοδο του, σίγουρα πρέπει να επήλθε ο πανικός.

μετά σε τέτοιο βάθος, είναι θέμα λεπτών προτού η νάρκωσης και η τοξικότητα του οξυγόνου σε κτυπήσουν. πολύ λυπηρό, αλλά πιστεύω ότι κάνει καλό, παρά κακό.

επειδή ποτέ δεν πιστεύουμε ότι κάτι θα συμβεί και σε εμάς. αλλά στην τελική, όλα μπορούν να συμβούν.

πολύ φιλικά με στόχο την ενημέρωση των φίλων του βυθού και της κατάδυσης.

Σπύρος.

http://www.youtube.com/results?search_query=Yury+Lipski

ξεκινήστε απο το 2 βίντεο.
και ακόμα ένα

http://www.video.scubadata.com/show-...ing%20Yuri&x=5
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-07, 09:54
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Σπύρο έχω δει το βίντεο παλαιότερα.

Από την ανάλυση φαίνεται ότι επιχειρεί κάθοδο χωρίς άλλο δύτη. Σε ένα σημείο βγάζει μια φωνή και στρέφει την κάμερα προς τα πάνω αναζητώντας ίσως άλλους δύτες. Οι παρατηρητές αμφιβάλλουν αν ζητάει βοήθεια διότι αν ήταν κάτι τέτοιο θα μπο΄ρούσε να σταμετήσει έυκολα διότι το βάθος ήταν μικρό. Προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από εδώ. Ίσως απώλεια συτήματος πλευστότητας αλλά και πάλι υπάρχει η εφεδρεία! ϊσως μπλοκαρισμένος ρυθμιστής ή η βάνα στο κλείστρο να μην ήταν εντελώς ανοικτή οπότε είχε σταδιακά άυξηση του έργου εισπνοής, αλλά και πάλι υπάρχει ο εφεδρικός ρυθμιστής! Ο πανικός όμως της στιγμής ή έστω η δυσφορία ήταν ξεκάθαρος παράγοντας που δημιούργησε το λεγώμενο "perceptual narrowing" κατά το οποίο ο δύτης αδυνατεί να ενεργήσει όπως ενδείκνυται σε τέτοιες περιπτώσεις. Φαντάζομαι πως εκείνη την στιγμή το ΄σωμα του θα ήταν κατακλυσμένο από αδρεναλίνη και διοξείδιο του άνθρακα.

Παρατηρώντας το χρονόμετρο βγάζει κανείς συμπεράσματα για το χρονικό της τραγωδίας:

17:03:30 Στην επιφάνεια ίσως μετά το bubble check.
17:05:50 Πλάνο του άλλου δύτη από περίπου το ίδιο βάθος. όλα δείχνουν εντάξει.
17:06:05 Η πρώτη φωνή και στροφή της κάμερας προς την επιφάνεια (κάτι πάει λάθος)
17:08:40 Είναι ήδη στον πάτο μετά από μια τρελλή πορεία καθόδου. Το βρίσκω απίθανο να ήταν πρόβλημα πλευστότητας. Μάλλον πρόβλημα με την παροχή αέρα σε συνδιασμό με πανικό. Δεν μπορεί εύκολα να ελέγξεις βαλβίδες, παροχή αν είσαι στο μπλέ σε φάση καθόδου. Είναι κάτι ανάλογο με το να είσαι σε δωμάτιο που πλυμμιρίζει και δύο κροκόδειλοι βρίσκονται δίπλα σου. Εσυ όμως σκέφτεσαι ακόμα το δωμάτιο που πλυμμιρίζει.
17:09:12 Βγάζει τον ρυθμιστή από το στόμα, (δεν μπορεί να του δώσει αέρα?)
17:11:00 Περίπου ενάμισυ λεπτό μετά την απώλεια του ρυθμιστή και συνολικά μετά από 7:30 λεπτά κατάδυσης είναι ήδη πνιγμένος.

Είχα την ατυχία μια φορά να κατέβω στο Ζηνοβία με σχεδόν κλειστή τη βάνα της 12λιτρης. Κακώς ζήτησα από άλλο εκπαιδευτή πριν την είσοδο να ελέγξει αν ήταν καλά ανοικτή και μου την έκλεισε. Πώς τόπαθε ο *******? Στα 15 περίπου μέτρα άρχισε η μάχη. Να πάω πάνω? Πώς αφού το φούσκωμα του BCD ήταν κάπως αδύνατο. Να αφήσω τα βάρη? Και να κάνω ανάδυση από τα 15 σαν πύραυλος? Η σκέψη που επικρατούσε ήταν ότι πρέπει να παραμείνω ψύχραιμος διότι έτσι η ζήτηση αέρα θα ήταν πάντα πιο λίγη. Κολύμπησα προς την buddy μου πήρα το εφεδρικό αφού΄της έδωσα το σήμα "χωρίς αέρα" και ακολούθως της ζήτησα να μου ανοίξει τη φιάλη. έλεγξα την παροχή και συνεχίσαμε την κατάδυση μια χαρά. Θα μπορούσε όμως κάτω από συνθήκες πανικού να αποβεί η τελευταία μου κατάδυση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-07, 10:14
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Αυτο το βιντεακι δειχνει τι μπορει να γινει αν κανεις ταρζανιες με αερα πολυ βαθια... Ειναι πραγματι πολυ μακαβριο. Απ' οτι καταλαβα ομως κουβαλουσε ηδη πολυ περισσοτερα βαρη απ' οσα του χρειαζονταν και αυτο οδηγησε στην ανεξελεγκτη καθοδο του και στην αδυναμια να φτιαξει την πλευστοτητα απο ενα βαθος και μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-07, 10:35
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Σωστήη η παρατήρηση για τον αέρα.

Αν και αυτό όμως δεν φαίνεται ξεκάθαρα από το φιλμ. Φαίνεται πως ο Yuri κατέβηκε τουλάχιστον με μια φιάλη πλάγιας αγκίστρωσης αλλά δεν μπόρεσα να βρώ τι είδους άεριο(α) και τι διάταξη εξοπλισμού - εφεδρειών χρησιμοποίησε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-07, 11:23
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Από συζητήσεις σε άλλους χώρους είδα και απόψεις περί επίθεσης από καρχαρία. Τόσο πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-07, 20:15
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=2837.0
http://www.theabyss.gr/community/ind...?topic=2837.15
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-07, 21:09
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

παιδιά, '

ήξερα ότι το βίντεο είναι λίγο παλιό, αλλά είπα να το μοιραστώ, αφού προχτές μπήκα στο φόρουμ.

το θέμα είναι ότι αυτό που όλοι έιδαμε, έγινε. και όλοι λίγο πολύ πείραμε κάποια μαθήματα.

απλά να πώ ότι μια φορά είχα ενα σκανδιναβό που κατέβασα μαζί με άλλους στο ναυάγιο του ζηνοβία στη Λάρνακα. αυτός έκανε το advance open water PADI, και ήθελε να κάνει μια κατάδυση κάτω απο 35 μέτρα και τον πήρα μαζί μου μαζί με δύτες απο την σχολή που δούλευα παλιά. μιλάμε για πρίν 10 περίπου χρόνια.

με το που μπήκαμε με΄σα στο νερό και ξεκινήσαμε την κάθοδο, αφού άδειασε το ΒC του, μετά είχε κάθοδο πολύ γρήγορα και πανικοβλήθηκε. προσπαθούσε όντως να βάλει αέρα στο σωσσίβιο του, αλλά όπως κατάλαβα εγώ, είχε πολλά βάρη και "πάτωνε" πολύ γρήγορα και δεν προλάβαινε ο ρυθμιστής πλευστότητας να τον συγκρατήσει. αμαν δεν είναι κάποιος έμπειρος, δεν θέλει και πολύ για να τα χάσει. και άμα τα χάσεις, τότε τα πάντα χάνονται πολύ γρήγορα....

αυτό που θέλω να πώ, κάνοντας και μια έρευνα για τον τύπο, άλλοι λένε ότι ήταν εκπαιδευτής κλπ. και πάλι, με όλο τον σεβασμό προς όλους τους εκπαιδευτές, όλων των οργανισμων, θα ήθελα να ναφέρω ότι ασχολούμαι με το θέμα εδώ και 18 χρόνια περίπου. έχω εργαστεί και σε σχολή και έιδα και κάποια πράματα απο μέσα.

το ότι κάποιος έχει μια ταυτότητα PADI,NAUI, SSI ή ότι δήποτε που λέει εκπαιδευτής, δεν σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) ότι είναι και πολύ δύτης να πούμε....

αφού όλα αυτά γίνονται μέσα σε 4-6 μήνες, δηλαδή κάποιος που δεν έχει βάλει μάσκα στην ζωή του να γίνει εκπαιδευτής. φτάνει να τα σκάσει κανονικά και πάει το πράμα. μεταξύ μας, γίνεται μέσα σε 4 μέρες να μπορεί κάποιος να παίρνει δίπλωμα ρε παιδιά....

αυτό πάλι το λεώ με επιφύλαξη. δεν θέλω να προσβάλω κανένα. απλά αυτές έιναι οι σκεψεις μου εμένα και μόνο. τι να πώ, πιστεύω ότι είχε χάσει τον έλεγχο στον ρυθμό καθόδου, και με τον πανικό και τις βαθειές αναπνοες, ήρθε νάρκωση και τοξικότητα οξυγόνου...δεν θέλει και πολύ.

πιστεύω επίσης ότι στην κάθοδο αυτός πάλευε να αναπνέει, αφού κατέβαινε με εκπληκτικό ρυθμό...αλλο είναι να το βλέπει και αλλο να το ζείς. σκεφτείτε μόνο πως πιθανώς τα χέρια του να ήταν μονίμως στην μύτη του και να εξυσώνει συνεχώς μέχρι που πάτωσε και είδε το κομπούτερ για πρώτη φορά.ε εκεί δεν θέλει και λεπτά να να σε κτυπήσει το οξυγόνο ή η νάρκωσή.

σκέφτομαι τωρα ότι πολλές φορές αμα κατεβαίνω λίγο πιό γρήγορα δεν προλαμβαίνω να το κάνω χωρίς χέρια και χρειάζεται να κλείσω τη μύτη με το χέρι (εξίσωσή)

κρίμα όντως. αλλά καλά έιναι να τα κάνουμε σιγά σιγά. ήθελα να κάνω καλό και όχι να ανοίξω μέτωπα. αλλά η άποψη μου είναι ότι είναι πολύ μεγάλο γεγονός το ότι δεν θρηνούμε θύματα κάθε τόσο και λιγάκι με τον ρυθμό που εκκωλάπτονται εκπαιδευτές και δύτες...

σήμερα, όποιος θέλει γίνεται εκπαιδευτής. παλαιότερα όταν βασίλευε η CMAS που αφιλοκερδώς έκανε εργασίες, ήταν διαφορετικά τα πράματα. όμως το marketing και το promotion της PADI, με συγχωρήτε ρε παιδιά, αλλά έχουν γ***** τα συστήματα....

Πολύ φιλικά,

Σπύρος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-07, 08:25
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Συμφωνω 1000% με τον προβληματισμο σου. Η εξελιξη των εκπαιδευτικων συστηματων εχει παρει δυο διαφορετικους δρομους. Κατα την επικρατουσα ειχειρηματικη αποψη η καταδυση σαν προιον "πρεπει" να γινει αποκτημα ολων χωρις ορους και εμποδια δινοντας πιστοποιησεις με το σταγονομετρο. Πιστοποιηση για καταδυση με δασκαλο σε πισινα, καταδυση με εκπαιδευτη σε ρηχο υφαλο (μην μας παρει απο κατω η πλευστοτητα), καταδυση με ξεναγο (μην χαθουμε κιολας), καταδυση σε κανονικη(ανοιχτη) θαλασσα (για να μαθουμε οτι δεν ανεβαινουμε στο σκαφος με τα πεδιλα), αρχηγια καταδυσης (ασχετα αν δεν εχουμε καν 5 καταδυσεις θαλασσας γιατι πρεπει να τονωθει η αυτοπεποιθηση μας) και τελος ευκπαιδευση εκπαιδευτη (εστω και αν δεν θα διδαξουμε ποτε καταδυση επαγγελματικα αλλα για να συμπληρωσουμε το image μας).
Ο αλλος δρομος βεβαια ειναι λιγο αιρετικος και πολυ δυσκολο να αποδωσει οικονομικα, αφου εκφραζεται απο εκπαιδευτες που αντεχουν το κοστος να βαζουν την ουσια μπροστα απο τη τακτικη.
Για να επιστρεψουμε στο θεμα πραγματικα προβληματα κακου χειρισμου πλευστοτητας εχουν υποτιμηθει και μπορει να γινουν πολυ κρισιμα υπο συγκεκριμενες συνθηκες.
Εγω προσωπικα σε χαλαρες καταδυσεις φιλων η μη με σκαφος εχω προσεξει τα εξης επικυνδινα σημεια που παρακαμπτονται απο υπερβολικη σιγουρια.
α) οι δυτες εισερχονται στο νερο με μισο εξοπλισμο και χωρις να εχει ελεγχθει ο εξοπλισμος τους απο το ζευγαρι τους
β) με την εισοδο τους στο νερο δεν εχουν η δεν κρατουν καποιο επιπλεον μεσο για να μην απομακρυνθουν η βυθιστουν χωριστα.
γ) δεν διαπιστωνουν ποτε την σωστη επιλογη βαρους για τον εξοπλισμο που εχουν εκεινη τη στιγμη με τη λογικη οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα
δ) δεν περιμενουν ολοι ταυτοχρονα το σημα καθοδου
Τις περισοτερες φορες τα προβληματα που προκυπτουν μπορει να μην ειναι μοιραια αλλα θα δωσουν ειναι παραγοντες γινομενου και οχι αθροισματος αργοτερα.
Ας προβληματιστουμε ολοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 20-08-07 στις 21:12.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

Σπύρο, συμφωνώ και εγώ δέκα χιλιάδες τοις εκατό με αυτα που γράφεις. Προσβάλλεται όποιος νιώθει ότι τον παίρνει η καδένα. Να συμπληρώσω ότι με 60 - 100 καταδύσεις εμπειρία ανάλογα με τον οργανισμό πληρείς τις προυποθέσεις για να παρακολουθήσεις ένα προγραμμα εκπαιδευτή. Κάποια άτομα είναι πολύ δύτες και με 50 καταδύσεις αλλά κάποιοι άλλοι δεν γίνονται ούτε και λίγο δύτες έστω και με 2000 καταδύσεις. Ξέρουμε αρκετά παραδείγματα. Και συ και γω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-07, 16:15
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Απάντηση: τρομακτικό, μακάβριο αλλά διδάσκει πολλά!

"Ξέρουμε αρκετά παραδείγματα. Και συ και γω"....




Σωστοοοοοοοόςςςςςς.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.