Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-09, 20:29
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
yoke din 200 din 300 ????

θα αγοράσω προσεχώς ρυθμιστή και μετά απο μικρή έρυνα απέκτησα τις εξής απορίες.....α)προφανώς τα πρώτα στάδια din είναι καλύτερα απο τα yoke ή int απο ότι διάβασα σε πάρα πολλά φόρουμ.Αν είναι έτσι γιατί όλοι μα όλοι χρησιμοποιούν yoke στην ελλάδα???
β)επιπλέον αν είναι να πάρεις din γιατί να πάρεις din 200 και όχι din 300??
είναι ή όχι ποιό ανθεκτικά τα din 300 και ποιός ο λόγος να δουλεύεις συνέχεια στο οριο στα 230 bar με 'εναν din 200?? η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή.
γ)αν πάρω din 300 φαντάζομαι δέν θα έχω κανένα ροβλημα με μπουκάλες στα 230 bar έτσι δεν είναι?
δ)μεταξύ ρυθμιστών aqualung calypso και titan αξίζουν τα ευρώπουλα που έχουν διαφόρα? έχω αρκετές βουτιές στο ενεργητικό μου αλλά τώρα άρχισα να ψάχνομαι για κάτι παραπάνω πάντα στα όρια του αέρα

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 08:34
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: yoke din 200 din 300 ????

Αντώνη, κατ' αρχήν καλώς ήλθες!

Σχετικά με την ερώτησή σου, αυτό που μπορώ εμπειρικά να σου πω είναι, ότι μετά από 19 χρόνια βουτιών με International δεν είχα ποτέ κανένα (πραγματικό) πρόβλημα. Μόνο μερικά σκασμένα o-rings (που πάντα φροντίζεις να έχεις εφεδρικά μαζί σου).
Τελευταία άλλαξα το α' μου στάδιο σε DIN, αλλά το έκανα μόνο και μόνο παρασυρμένος από το "ρευμα της εποχής" και όχι για κάποιον ουσιαστικό λόγο. Η μικρή μου σχετικά εμπειρία από το DIN α' πρωτο στάδιο λέει ότι, εφαρμόζει πιο εύκολα και γρήγορα στο κλείστρο και σε απαλλάσσει (σε μεγάλο βαθμό) απ' το πρόβλημα των o-rings.

Η θεωρία επίσης λέει ότι σε ειδικές μορφές κατάδυσης (π.χ. σπηλαιοκατάδυση, ναυαγιοδιεισδύση κ.λπ), με τον DIN έχεις ένα λιγότερο σημείο που να προεξέχει απ΄τον εξοπλισμό σου (την βίδα του international) μειώνοντας την πιθανότητα μπλεξίματος σε μίτους και σχοινιά ή απώλειας αέρα από κτύπημα της βίδας σε βράχια ή σημεία του ναυαγίου. Στην κατάδυση αναψυχής (την οποία εγώ τουλαχιστον κάνω), τέτοια ενδεχόμενα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτα.

Σχετικά με το DIN 230 ή 300, η διαφορά τους (αν δεν κάνω λάθος) είναι 2 βόλτες επιπλέον στο σπείρωμα. Και πάλι, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφαλέστερου μεταξυ των δύο. Αν νομίζεις ότι κάποτε θα χρησιμοποιήσεις φιάλη 300 bar, τοτε προφανώς αξίζει να πάρεις εξαρχής ρυθμιστή που να μπορεί να εφαρμόσει σ' αυτήν.

Ορισμένες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις και εδώ

Και πάλι καλώς ήλθες στην παρέα μας
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.