Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-07, 10:02
Το avatar του χρήστη Scubatech
Scubatech Scubatech is offline
 
Εγγραφή: 28-08-2007
Μηνύματα: 15
Όλα ΟΚ!

Αύγουστος 2007. Κατάδυση στα 20 μέτρα με παρέα έναν "πολύ" δύτη, από την Πολωνία. Κάτοχο τίτλου "Advanced".. Στα 20 μέτρα βλέπω τον guide να τρέχει προς τον Πολωνό.. Δεν είχε δέσει σωστά την μπουκάλα του, με αποτέλεσμα να πέσει, να του τραβάει το κεφάλι δεξιά από το τέντωμα του σωλήνα και εκείνος απλά να μην έχει καταλάβει καν τι έχει συμβεί... O guide κάνει νόημα σε μένα να τον βοηθήσω και φυσικά το έκανα.. Κρατούσα την μπουκάλα στην θέση της για να την δέσει ο guide, ενώ ο Πολωνός συνέχιζε να προσπαθεί να κοιτάξει πίσω του για να δει τι του κάνουμε.. Όχι φίλε, δεν μου αρέσεις.. Αν αυτό σκέπτεσαι....... Όχι απλά δεν μας βοηθούσε παραμένοντας ήρεμος, αλλά χτυπούσε τα πέδιλα του με δύναμη, λες και ήθελε να μας βγάλει και τους 3 στην επιφάνεια με το ζόρι... Έχει και συνέχεια όμως... Συνέχεια για γέλια και για κλάματα μαζί... Τι πιστεύετε ότι έκανε η buddy του Πολωνού κατά την διάρκεια του περιστατικού? Κάθησε σε μια απόσταση 4-5 μέτρων και τραβούσε φωτογραφίες και βίντεο από την "διάσωση" του άνδρα της!!! Αναρωτιέμαι μήπως ήθελε και τον πνιγμό του σε βίντεο... (Συγχωρήστε με, μα τα συναισθήματά μου εκείνη τη στιγμή ήταν πολύ άσχημα) Το περιστατικό τελειώνει χωρίς προβλήματα και ολοκληρώνουμε την κατάδυση επιτυχώς...
Απόγευμα της ίδιας μέρας, και ξεκινούμε για δεύτερη κατάδυση, με την ίδια σύνθεση ανθρώπων. Σε τακτά χρονικά διαστήματα, ο guide ρωτούσε πόσος αέρας μας απομένει... Όλοι απαντούσαμε με τα αντίστοιχα σήματα για τα bar που απέμεναν εκτός από τον Πολωνό "πολύ δύτη"... Εκείνος απαντούσε πάντα με το σήμα που δηλώνει ότι όλα είναι καλά...!!! Το οκ...!!! Συνεχίζαμε την κατάδυση όταν εγώ έκανα νόημα στον guide ότι έχω πλέον μόνο 50 bar και ξεκινώ προληπτική στάση αποσυμπίεσης στα 5μ. Ο guide μου λέει οκ, και ταυτόχρονα ρωτάει εκ νέου τον Πολωνό για τα δικά του αποθέματα αέρα. Ο Πολωνός συνεχίζει να απαντά με το σήμα του όλα καλα!!! ΟΚ!!! O guide πλέον θεωρεί ότι κάτι δεν πάει καλά (μήπως άργησε πολύ να το καταλάβει?) και πηγαίνει να δεί μόνος του το μανόμετρο του Πολωνού. Έτσι ανακαλύπτει έντρομος ότι ο Πολωνός είχε μόνο 10bar στην μπουκάλα του, αλλά παρέμενε χαμογελαστός και αισιόδοξος!!! Ο guide του χώνει κυριολεκτικά με το ζόρι το χταπόδι και τον αρπάζει από το BCD προκειμένου να τον βγάλει για αποσυμπίεση... Το εγκληματικότερο όλων κατά την άποψή μου, είναι ότι του επέτρεψαν να συνεχίσει καταδύσεις την επόμενη μέρα! Εγώ φυσικά αποσύρθηκα.. Ελπίζω μόνο, η γυναίκα του Πολωνού να μην χρειάστηκε να βιντεοσκοπήσει άλλες επικίνδυνες αποστολές...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-07, 13:03
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Και επειδη ηταν "advanced" τι σημαινε αυτο? Τα πτυχια και οι τιτλοι δεν λενε τιποτα, απλα πληρωνεις και τα παιρνεις. Ποτε μην κρινεις ενα δυτη αν δεν τον δεις μεσα στο νερο.
Καλο σαββατοκυριακο και καλες βουτιες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Scubatech
Scubatech Scubatech is offline
 
Εγγραφή: 28-08-2007
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Ακριβώς γι αυτό τον λόγο έβαλα την λέξη "advanced" σε εισαγωγικά... Αν είχε πληρώσει κάτι παραπάνω, θα μπορούσε να ήταν και "dive master"...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 08:32
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Advance open water diver γίνεσαι με 10 καταδύσεις όλες εκπαιδευτικές
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 08:39
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Φυσικά δεν είναι μόνο ο Πολωνός που φταίει, ευθήνη φέρει και το καταδυτικό που τον ξαναδέχεται την επόμενη μέρα πίσω μήπως και χάσει τα Ευρουλάκια του
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Scubatech
Scubatech Scubatech is offline
 
Εγγραφή: 28-08-2007
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Έτσι ακριβώς φίλε Manta... Μια ολόκληρη βιομηχανία που δεν φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη για οτιδήποτε σου συμβεί... (Έχεις υπογράψει πρώτα πολλά πολλά χαρτιά που τους απαλλάσουν από τα πάντα...) Βλέπουμε λοιπόν όλοι ότι το πρόβλημα δεν ήταν το συμβάν αυτό καθ αυτό, αλλά το τι κρύβεται από πίσω.. Και εκεί τα πράγματα είναι τραγικά..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-07, 16:16
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Το να σου γλιστρήσει η μπουκάλα και να φύγει μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Το να μην το πάρεις όμως χαμπάρι και να χτυπιέσαι ενώ κάποιος προσπαθεί να σε βοηθήσει είναι άκρως βλακώδες!!!

Έτσι λοιπόν ΕΓΩ θα τον άφηνα να συνεχίσει την βουτιά του σαν 8 καληγραφικό .... και θα τον ρώταγα στο τέλος αν ευχαριστήθηκε την βουτιά του!!!!

Επίσης θα τον άφηνα πρώτα να του τελειώσει ο αέρας και μόλις γουρλώσουν τα ματάκια του ......... θα του έδινα το χταπόδι μου .... αφού όλα είναι ΟΚ

Πάνω απ' όλα όμως αυτό που εγώ θα ήθελα να έβλεπα κάποτε είναι ένα είδος refresh/penalty σε όλα τα επίπεδα.

Ας είσαι ο Κουστώ για να ισχύει το advanced/rescue/trimix κλπ κλπ, πρέπει να κάνεις refresh σε 5 σε 10 χρόνια.

Επίσης θα ήθελα να δω κάποια στιγμή ο Divemaster να έχει την δύναμη να ανακαλέσει το advanced του Πολωνού φίλου μας.

Το αν το καταδυτικό κέντρο έχει ευθύνη η όχι για μένα:

Αν το καταδυτικό έχει σωστό εξοπλισμό προς ενοικίαση, έχει κάνει σωστό και ολοκληρωμένο briefing κι έχει ελέγξει σωστά και διεξοδικά τα πτυχία των αυτοδυτών, νομίζω οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΥΘΥΝΗ!!!

Η ευθύνη είναι όλη ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ!! Εμείς ξέρουμε την εκπαίδευσή μας, εμείς ξέρουμε τις δυνατότητές μας και τα όρια μας και εμείς ορίζουμε την βουτιά μας.

Γιατί όταν πάμε στο καταδυτικό κέντρο θέλουμε κάπου να ρίξουμε την ευθύνη ενώ όταν πάμε να βουτήξουμε μόνοι μας την αναλαμβάνουμε εξ' ολοκλήρου;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-07, 08:23
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν το καταδυτικό κέντρο έχει ευθύνη η όχι για μένα:

Αν το καταδυτικό έχει σωστό εξοπλισμό προς ενοικίαση, έχει κάνει σωστό και ολοκληρωμένο briefing κι έχει ελέγξει σωστά και διεξοδικά τα πτυχία των αυτοδυτών, νομίζω οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΥΘΥΝΗ!!!

Η ευθύνη είναι όλη ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ!! Εμείς ξέρουμε την εκπαίδευσή μας, εμείς ξέρουμε τις δυνατότητές μας και τα όρια μας και εμείς ορίζουμε την βουτιά μας.

Γιατί όταν πάμε στο καταδυτικό κέντρο θέλουμε κάπου να ρίξουμε την ευθύνη ενώ όταν πάμε να βουτήξουμε μόνοι μας την αναλαμβάνουμε εξ' ολοκλήρου;;;;
Συμφωνώ με το τι λές πιο πάνω αν ο πελάτης σου είναι σωστός. Αλλά αν εγώ, ο Dive Guide, δεν κοιτάξω πόσο αέρα έχει ο συγκεκριμένος δύτης, για τον οποίο γνωρίζω από τις προηγούμενες καταδύσεις ότι αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα μέσα στο νερό, δεν ανταποκρίνεται με το σωστό τρόπο, δεν ακολουθεί το τι εχεί ειπωθεί στο briefing και αφήνει τον αέρα του να κατέβει στα 20bar και ακόμα λέει ότι είναι εντάξη απο πλευράς αέρα θα πώ στο αφεντικό μου ότι είναι επικύνδινος. Αν πνιγεί γιατι με τα 20bar μου πεί ότι είναι ΟΚ και δεν το ελέγξω πιού θα ακουστεί το όνομα?? Κάποιου Πολωνού που πνίγηκε σε διακοπές καθώς έκανε κατάδυση με το ΦΧΨΩ κέντρο στη ΑΒΓ περιοχή.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-07, 09:26
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με το τι λές πιο πάνω αν ο πελάτης σου είναι σωστός. Αλλά αν εγώ, ο Dive Guide, δεν κοιτάξω πόσο αέρα έχει ο συγκεκριμένος δύτης, για τον οποίο γνωρίζω από τις προηγούμενες καταδύσεις ότι αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα μέσα στο νερό, δεν ανταποκρίνεται με το σωστό τρόπο, δεν ακολουθεί το τι εχεί ειπωθεί στο briefing και αφήνει τον αέρα του να κατέβει στα 20bar και ακόμα λέει ότι είναι εντάξη απο πλευράς αέρα θα πώ στο αφεντικό μου ότι είναι επικύνδινος. Αν πνιγεί γιατι με τα 20bar μου πεί ότι είναι ΟΚ και δεν το ελέγξω πιού θα ακουστεί το όνομα?? Κάποιου Πολωνού που πνίγηκε σε διακοπές καθώς έκανε κατάδυση με το ΦΧΨΩ κέντρο στη ΑΒΓ περιοχή.
Σαν επαγγελματίας είσαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ διότι επιτρέπεις σε τέτοιους δύτες να συνεχίσουν να βουτάνε!!! Διότι εσύ είσαι μάγκας/τυχερός και δεν σου έπαθε τίποτα .... στο επόμενο καταδυτικό όμως ????

Αν ήσουν σωστός επαγγελματίας και σε ενδιέφερε το καλό αυτού του ανθρώπου αλλά και γενικότερα της κατάδυσης δεν θα επέτρεπες σε αυτόν τον άνθρωπο να βουτάει μόνος του. Ειδικά εφ' όσον γνωρίζεις οτι έχει γενικότερο "πρόβλημα"!!! Αλλά ως συνήθως τα ευρώπουλα .......!!!!

Θα τον έβαζες κάτω θα του έλεγες 5 πραγματάκια και θα προσπαθούσες να του δώσεις να καταλάβει ή οτι η εκπαίδευσή του είναι ελλιπέστατη ή οτι δεν του ταιριάζει αυτό το σπορ όσο κι αν το γουστάρει. Τι να κάνουμε κι εγώ ήθελα να γίνω πιλότος αλλά έχω μυωπία!!!!

Το να τον βουτήξεις και να τον πας από το χεράκι απλά μεταφέρεις το πρόβλημα με την σειρά στον επόμενο dive master με την ελπίδα οτι ΙΣΩΣ ... ΚΑΠΟΤΕ να γίνει ένας απλά ... οχι επικυνδίνος αυτοδύτης.

Εγώ πάντως στην θέση θα έριχνα κι ένα χέσιμο στον εκπαιδευτή του!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Όλα ΟΚ!

Αν δεις όλα τα γραφόμενα λέω ότι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά δεν είναι μόνο ο Πολωνός που φταίει, ευθήνη φέρει και το καταδυτικό που τον ξαναδέχεται την επόμενη μέρα πίσω μήπως και χάσει τα Ευρουλάκια του
Δεν μπορείς όμως να του απαγορεύσεις να καταδυθή (με άλλο κέντρο) απο τη στιγμή που είναι κάτοχος κάρτας αυτοδύτη αναγνωρισμένου οργανισμού.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.