Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Euro-Norm DIN EN 1089-3. Βαφή φιαλών

Με την απόφαση της EU (Ευρωπαϊκή Ένωση) τον Ιούλιο του 1977 τέθηκε σε ισχύ η οδηγία που καθορίζει τον χρωματισμό των φιαλών για την αποθήκευση και την μεταφορά αερίων Euro-Norm DIN EN 1089-3. Μέχρι την 30. Ιουνίου 2006 ίσχυε ο παλαιός και ο νέος χρωματισμός παράλληλα. Από την 1.Ιουλίου και μετά ισχύουν μόνο οι νέοι χρωματισμοί. Στον διάστημα της παράλληλης κυκλοφορίας παλαιού και νέου χρωματισμού, στις φιάλες με τον νέο χρωματισμό έπρεπε να υπάρχει και το κεφαλαίο γράμμα “N” που σημαίνει (New, Neu, Nouveau) ή αφού ταιριάζει και στα Ελληνικά Νέο, τώρα όμως δεν είναι απαραίτητο.

Στους Παρακάτω πίνακες μπορείτε να δείτε την διαφορά μεταξύ παλιού και νέου χρωματισμού σε ότι αφορά τους αυτοδύτες.



Και για όσους θέλουν να βάψουν μόνοι τους τις φιάλες στον παρακάτω πίνακα θα βρουν το RAL No. των χρωμάτων.

Τυποποιημένα χρώματα RAL No.
Κίτρινο 1018
Μπλε 5012
Λευκό 9010
Μαύρο 9005
Γκρι 7037

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-09, 19:14
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Euro-Norm DIN EN 1089-3. Βαφή φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για όσους θέλουν να βάψουν μόνοι τους τις φιάλες (...)
Χρήστο,

μου προέκυψε αυτές τις μέρες ένα σοβαρό πρόβλημα από βαφή φιάλης do-it-yourself και χρειάζομαι τη βοήθειά σου -και όποιος/α άλλος/η διάβάζει αυτές τις γραμμές και προτίθεται , καλοδεχούμενος/η θα είναι...

Είμαι ένας δυστυχισμένος ιδικτήτης σετακίου 2χ12lt στα 200 bar, ηλικίας πάνω κάτω 10ετίας, με πιστοποιητικό εσωτερικού καθαρισμού FFS και διαβεβαίωσης περι καθαρισμού οξυγόνου (όμως άνευ πιστοποιητικού), βαμμένες και ανακαινισμένες πρόσφατα απο φίλο και συνβουτηχτή.

Λόγω κάποιας αστοχίας στη βαφή, οι φιάλες σκούριασαν έντονα στο λαιμό, ακριβώς μεταξύ κλείστρου και λαιμού της φιάλης. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε γνωστό μαγαζί για οπτικό έλεγχο. Αναμένω όμως τα νέα του ... Ιώβ, ότι δηλαδή η σκουριά έχει προχωρήσει και πρός το εσωτερικό της φιάλης, οπότε τίθεται το ερώτημα: "Επισκευή και πέταμα" ή "πωλείται όπως είναι επιπλωμένο" ?

Για να πάρω μια απόφαση, θα ήθελα να μου πείς (ή όποιος ξέρει), που και πώς μπορούν να βαφούν φιάλες με αξιόπιστο τρόπο που να αντέχει σε καταδυτική χρήση, πόσο κοστίζει και τι διαδικασία είναι. Κάποιες πληροφορίες που έλαβα αυτές τις μέρες για π.χ. φωσφάτωση, μου δείχνουν ότι η βαφή φιάλης δεν είναι κατι που μπορεί να γίνει από τον καθέναν σε DIY επίπεδο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 06-10-09 στις 17:16.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-09, 09:51
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Euro-Norm DIN EN 1089-3. Βαφή φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο,

μου προέκυψε αυτές τις μέρες ένα σοβαρό πρόβλημα από βαφή φιάλης do-it-yourself και χρειάζομαι τη βοήθειά σου -και όποιος/α άλλος/η διάβάζει αυτές τις γραμμές και προτίθεται , καλοδεχούμενος/η θα είναι...

Είμαι ένας δυστυχισμένος ιδικτήτης σετακίου 2χ12lt στα 200 bar, ηλικίας πάνω κάτω 10ετίας, με πιστοποιητικό εσωτερικού καθαρισμού FFS και διαβεβαίωσης περι καθαρισμού οξυγόνου (όμως άνευ πιστοποιητικού), βαμμένες και ανακαινισμένες πρόσφατα απο φίλο και συνβουτηχτή.

Λόγω κάποιας αστοχίας στη βαφή, οι φιάλες σκούριασαν έντονα στο λαιμό, ακριβώς μεταξύ κλείστρου και λαιμού της φιάλης. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε γνωστό μαγαζί για οπτικό έλεγχο. Αναμένω όμως τα νέα του ... Ιώβ, ότι δηλαδή η σκουριά έχει προχωρήσει και πρός το εσωτερικό της φιάλης, οπότε τίθεται το ερώτημα: "Επισκευή και πέταμα" ή "πωλείται όπως είναι επιπλωμένο" ?

Για να πάρω μια απόφαση, θα ήθελα να μου πείς (ή όποιος ξέρει), που και πώς μπορούν να βαφούν φιάλες με αξιόπιστο τρόπο που να αντέχει σε καταδυτική χρήση, πόσο κοστίζει και τι διαδικασία είναι. Κάποιες πληροφορίες που έλαβα αυτές τις μέρες για π.χ. φωσφάτωση, μου δείχνουν ότι η βαφή φιάλης δεν είναι κατι που μπορεί να γίνει από τον καθέναν σε DIY επίπεδο...
andreas,

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αν δεν δω πρώτα το μέγεθος της ζημιάς που έχει προκαλέσει η σκουριά.

Εκτιμώ, κατά πάσα πιθανότητα πως ούτε "Επισκευή και πέταμα" είναι σωστό, ούτε "πωλείται όπως είναι επιπλωμένο" και να έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα.

Νομίζω πως η ανησυχία σου είναι υπερβολική καθώς γνωρίζουμε ότι το παραμικρό χτύπημα δημιουργεί σχεδόν αυθημερόν σκουριά η οποία είναι επιφανειακή, χρειάζεται όμως πάρα πολύ χρόνο χωρίς καμία συντήρηση για να προχωρήσει και να γίνει επικίνδυνη.

Η σκουριά στο λαιμό των φιαλών προέρχεται συχνά από ηλεκτρόλυση δηλαδή εκεί που έρχονται σε επαφή μεταξύ τους δυο διαφορετικά υλικά (σίδηρος το υλικό της φιάλης, ορείχαλκος το υλικό του κλείστρου)

Σχεδόν όλες οι φιάλες παρουσιάζουν με τον καιρό παρόμοιο πρόβλημα, δεν φοβάμαι όμως την εξωτερική σκουριά, με απασχολεί ποιο πολύ η εσωτερική σκουριά που πολλές φορές δεν γίνεται αντιληπτή και κυρίως όταν υπάρχει στο εσωτερικό της φιάλης ηλεκτρόλυση.

Ο λαιμός της φιάλης κατά κανόνα έχει μεγαλύτερο πάχος από ότι το υπόλοιπο σώμα της, κατ’ επέκταση και την μεγαλύτερη αντοχή, επομένως προσωπικά για τις φιάλες μου που έχουν παρόμοιο πρόβλημα δεν ανησυχώ και θα τις διορθώσω τοπικά ή θα κάνω ολική βαφή ανάλογα, όταν πέσουν τα πρώτα χιόνια του χειμώνα.

Για να κάνει κανείς μόνος του, σωστή βαφή, πρέπει να έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, τα σωστά εργαλεία και τα κατάλληλα υλικά, διαφορετικά αφήνουμε την δουλειά αυτή στους ειδικούς.

Παράθεση:
Αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε γνωστό μαγαζί για οπτικό έλεγχο
Προτείνω λοιπόν να περιμένεις το αποτέλεσμα του έλεγχου από το γνωστό μαγαζί που τις έχεις δώσει.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.