Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-11-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Ε, μια που εμπίπτω ακριβώς στην κατηγορία του τίτλου ας πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Κατά πρώτον, παραδέχομαι ότι δεν χρησιμοποιώ backplate και wing στις καλοκαιρινές βουτιές αναψυχής. Μου πέφτει βαρύ και υπερβολικό setup για χρήση wetsuit. Όταν βέβαια βουτάω με στεγανή, το πράγμα αλλάζει και το backplate γίνεται ξάφνου sine qua non κατάσταση.

Έχοντας λοιπόν καθιερώσει το long hose τον τελευταίο χρόνο έστω και στο καθημερινό sport diving με συμβατικό BCD, οφείλω να πω ότι είναι κάτι ιδιαίτερα εύχρηστο και πρακτικό. Ζήτημα να θες 2-3 βουτιές για να πεις ότι το "έχεις", δεν είναι πολύπλοκο όσο ίσως ακούγεται και ο μακρύς σωλήνας στηρίζεται ωραιότατα ακόμα και στη ζώνη βαρών (αγκιστρώνεται κάτω από ένα δίκιλο με ευκολότατη απελευθέρωση).

Τα πλεονεκτήματα μας τα περιέγραψε πολύ γλαφυρά ο Yan αλλά θέλω να προσθέσω/τονίσω αυτό:

Είναι μεγάλη υπόθεση στη διάρκεια περιστατικού όπου ο σύντροφός μας έχει μείνει από αέρα και προφανώς είναι και λίγο πανικόβλητος να μπορούμε να τον κοιτάμε στα μάτια. Όσες φορές χρειάστηκε να κάνω air-sharing με άτομο που δεν το πολυγνώριζα (βουτιές "αναψυχής") τα πράγματα ήταν μάλλον ζόρικα με το απλό χταπόδι: άβολη στάση, δυσκολία στην επικοινωνία, προβλήματα στην πλευστότητα (αν π.χ. ο πανικοβλημένος δύτης αποφασίσει να φύγει πάνω τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα χωρίς οπτική επαφή).

Έστω και μόνο για το θέμα της οπτικής επαφής, για μένα το long hose έχει ιδιαίτερα πρακτική αξία. Και δεδομένου ότι τα περισσότερα περιστατικά "ξέμεινα από αέρα" συμβαίνουν μάλλον στις καταδύσεις "αναψυχής", μόνο πλεονεκτήματα βλέπω στη χρήση του long hose.

(α, βλέπω κι ένα μειονέκτημα: το air-sharing γίνεται τέτοια απόλαυση, που πολλοί δεν το'χουν σε τίποτα να στραγγίξουν τη φιάλη τους και να συνεχίσουν με το υπόλειμμα της δικής σας, το νου σας )


ΥΓ. Συμπληρώνω γιατί μόλις διάβασα τις παρατηρήσεις του Σώτου.

Σχετικά με την πρώτη σου παρατήρηση, το πλεονεκτημα σχετίζεται όντως με το να δίνεις το δεύτερο στάδιο που έχεις στο στόμα ...αλλά αυτό διδάσκεται/πάει πακέτο με το long hose. Δεν ξέρω κανέναν που να το προτείνει με το συμβατικό κοντό σωλήνα αν και η αλήθεια είναι ότι εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν γιατί έκρινα επί τόπου ότι ήταν σωστότερη κίνηση.

Σχετικά με το να σου φύγει το long hose από το στόμα και να ...το ψάχνεις, είναι λίγο υπερβολικό το άγχος σου, δε νομίζω ότι υφίσταται στην πράξη, πιάνεις το σωλήνα και σε 1sec το υπερπολύ έχεις το ρυθμιστή στο στόμα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 02-11-07 στις 14:22.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-07, 14:20
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, μια που εμπίπτω ακριβώς στην κατηγορία του τίτλου ας πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Κατά πρώτον, παραδέχομαι ότι δεν χρησιμοποιώ backplate και wing στις καλοκαιρινές βουτιές αναψυχής. Μου πέφτει βαρύ και υπερβολικό setup για χρήση wetsuit. Όταν βέβαια βουτάω με στεγανή, το πράγμα αλλάζει και το backplate γίνεται ξάφνου sine qua non κατάσταση.

Έχοντας λοιπόν καθιερώσει το long hose τον τελευταίο χρόνο έστω και στο καθημερινό sport diving με συμβατικό BCD, οφείλω να πω ότι είναι κάτι ιδιαίτερα εύχρηστο και πρακτικό. Ζήτημα να θες 2-3 βουτιές για να πεις ότι το "έχεις", δεν είναι πολύπλοκο όσο ίσως ακούγεται και ο μακρύς σωλήνας στηρίζεται ωραιότατα ακόμα και στη ζώνη βαρών (αγκιστρώνεται κάτω από ένα δίκιλο με ευκολότατη απελευθέρωση).

Τα πλεονεκτήματα μας τα περιέγραψε πολύ γλαφυρά ο Yan αλλά θέλω να προσθέσω/τονίσω αυτό:

Είναι μεγάλη υπόθεση στη διάρκεια περιστατικού όπου ο σύντροφός μας έχει μείνει από αέρα και προφανώς είναι και λίγο πανικόβλητος να μπορούμε να τον κοιτάμε στα μάτια. Όσες φορές χρειάστηκε να κάνω air-sharing με άτομο που δεν το πολυγνώριζα (βουτιές "αναψυχής") τα πράγματα ήταν μάλλον ζόρικα με το απλό χταπόδι: άβολη στάση, δυσκολία στην επικοινωνία, προβλήματα στην πλευστότητα (αν π.χ. ο πανικοβλημένος δύτης αποφασίσει να φύγει πάνω τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα χωρίς οπτική επαφή).

Έστω και μόνο για το θέμα της οπτικής επαφής, για μένα το long hose έχει ιδιαίτερα πρακτική αξία. Και δεδομένου ότι τα περισσότερα περιστατικά "ξέμεινα από αέρα" συμβαίνουν μάλλον στις καταδύσεις "αναψυχής", μόνο πλεονεκτήματα βλέπω στη χρήση του long hose.

(α, βλέπω κι ένα μειονέκτημα: το air-sharing γίνεται τέτοια απόλαυση, που πολλοί δεν το'χουν σε τίποτα να στραγγίξουν τη φιάλη τους και να συνεχίσουν με το υπόλειμμα της δικής σας, το νου σας )
Με ένα κοντό σωλήνα 90 εκατοστών όχι μόνο έχεις οπτική επαφή αλλά έχεις και άνεση χώρου αλλά και σωματική επαφή μαζί με τον δέκτη! Μπορείς να τον ηρεμήσεις καλύτερα αν είναι αγχωμένος. Έχεις περισσότερο έλεγχο! Με το μακρύ σωλήνα δεν μπορώ να καταλάβω πως εξασφαλίζεται με καλύτερο τρόπο η οπτική επαφή αφού ο δύτης έχει μίας ακτίνα ελεύθερης περιστροφής 2 μέτρα γύρω από το πρώτο σου στάδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-07, 14:28
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Σώτο, δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ κατάσταση air-sharing με χταπόδι που να μπορώ να κοιτάζω τον buddy μου στα μάτια. Το μόνο που θυμάμαι είναι τράβα ο ένας τράβα ο άλλος και συνήθως το άγχος του άλλου μην του φύγει ο ρυθμιστής από το στόμα. Ίσως και να είναι ιδέα μου αλλά για μένα το χταπόδι υπήρξε πάντα διαδικασία άγχους.
Η σωματική επαφή δε σημαίνει τίποτα. Όπως είπα και πριν το σημαντικό για μένα είναι να κοιτάς τον άλλο στα μάτια. Και ναι, αν χαλαρώσετε και οι δύο αρκετά, βγαίνετε σιγά σιγά προς την ακτή σαν να μην τρέχει τίποτα, ούτε που καταλαβαίνεις ότι υπάρχει κάποιος αγκιστρωμένος πάνω σου.... μόνο σαν θετικό μπορώ να το αντιληφθώ αυτό....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-07, 14:30
NKaratzas NKaratzas is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Bαρκιζα
Μηνύματα: 49
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Σώτο, αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση.
Πώς επιτυγχάνεις gas sharing σε emergency ascent από βάθος π.χ. 60 μέτρων έχοντας να πραγματοποιήσεις deep stops και τηρώντας ευλαβικά το Run Time;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταρχην μπραβο good post





Αυτα να μην μου ελεγες



Και τι σημασια εχει? Σε περιπτωση που το εφεδρικο β΄σταδιο δεν λειτουργησει παλι μενει ο ενας αυτοδυτης χωρις πηγη αερα (ο δοτης). Αρα μια η αλλη.


Kαι με το κλασικο χταποδι δεν χρειαζεται να κανει τιποτα ουτε καν να βγαλει το ρυθμιστη απο το στομα. Ερχεται ο δυτης που εμεινε απο αερα τραβαει το χταποδι απο εκει που ειναι σωστα τοποθετημενο και αναπνεει.
Για φαντασου ομως να σου ερθει σκασμενος απο την αριστερη σου πλευρα να τραβηξει με δυναμη το long hose ρυθμιστη σου απο το στομα (ειναι σκασμενος θυμησου) και να τυλιχτει το long hose γυρω απο τον λαιμο σου.


Το καταλαβαινω αν κανουν τεχνικη καταδυση και ειναι φορτωμενοι με κανα δυο stage o καθενας οποτε θελουν χωρο ομως εδω μιλαμε για DIR diving (Doing It Recreational ) οποτε καλυτερα να εχω τον δυτη που εμεινε απο αερα κοντα μου να τον ηρεμησω (η επαφη φερνει ηρεμια) και να μπορω να δουλεψω και τα χειριστηρια του bc του αν παει να κανει καμια κουταμαρα και να ανεβουμε παρεα σιγα σιγα.


Δεν εχω βουτηξει με long hose οποτε δεν εχω την αναλογη εμπειρια αλλα εγραψα αυτα που σκεφτηκα με βαση την μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Με λιγα λογια μαλλον δειχνει απαραιτητο για tec καταστασεις αλλα για rec και το χταποδακι με ενα ζευγαρι που θα εκτελεσει σωστα αυτα που εχει μαθει μαλλον ειναι αρκετο.

Μy 2 rec cents
Φίλε sharkius,

1. Θα έχεις παρατηρήσει ότι σε περίπτωση ανάγκης, οι δύο δύτες είναι αναγκασμένοι να έρθουν σε ... στενές επαφές ώστε να μπορύν να αναπνέουν και οι δύο. Δεν το συζητάω να κολυμπήσουν και δυο ταυτόχρονα.. εκεί πρέπει να είναι σε πλάγια θέση και να κοιτάζει ο ένας τον άλλο (και κανένας το προς τα πού πάμε) Στα 5μ που γίνονται οι ασκήσεις δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, αλλά κάντο απο τα 30μ.

2. Κάτι που δουλεύει πολύ καλά στις τεχνικές καταδύσεις, σίγουρα θα δουλεύει 1000% στις rec, οπότε το ζήτημα είναι εάν σου φαίνεται too much. Αυτό λύνεται εάν βουτάς με δύτες με το ίδιο set-up που δεν σε βλέπουν σαν εξωγήινο.

3. Πολλές φορές τα "χταπόδια" δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας και δυστυχώς ούτε και τα συντηρούμε σωστα. Υπάρχει μια σχετική μελέτη αλλά δεν την έχω τώρα μαζί μου. Η λογική του δίνω απο τον σωλήνα που αναπνέω βασίζεται στο γεγονός ότι ο δύτης που έχει ανάγκη θα είναι αυτός που θα έχει το άγχος και θα θέλει να πάρει αμέσως αέρα... του δίνουμε λοιπόν τον δικό μας ρυθμιστή (που ξέρουμε ότι δουλευει και είναι καλής "ποιότητας" και εμείς πέρνουμε απο τον δικό μας εφεδρικό.

Αλέξη... κάποιος που είναι 1,60 και θέλει τον σωλήνα για την μονή μπουκάλα, έχει άλλες απαιτήσεις απο τον 1,90 δύτη που χρησιμοποιεί διπλές. Επίσης έχει σχέση και τι είδους πρώτο στάδιο έχεις (το λεγόμενο hose routing) .. Δοκίμασε ένα δύο εάν μπορείς
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-07, 14:35
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Don't shoot.
Θα απαντήσω μόλις βρω χρόνο αν δεν με καλύψουν τυχών επόμενες απαντήσεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN
Βασίζομαι στις διορθώσεις / παρατηρήσεις / προσθήκες / απορίες / αντιλογίες.
Όπως και να το κάνουμε έχεις άποψη!
Έχω... όχι απόλυτη (τις περισσότερες φορές) όμως και όχι επί παντός

Υ
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-07, 14:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο, αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση.
Πώς επιτυγχάνεις gas sharing σε emergency ascent από βάθος π.χ. 60 μέτρων έχοντας να πραγματοποιήσεις deep stops και τηρώντας ευλαβικά το Run Time;
oops... την πατήσαμε...χάσαμε το run-time και... μπορεί να πάμε μιά βολτα το ΝΝΑ.

Δυστηχώς gas sharing με χταπόδι έστω και στα 3 μέτρα και διατηρώντας πλευστότητα για πάνω από 3 λεπτά είναι κάτι που και εκπαιδευτές δυσκολεύονται να κάνουν, πόσο μάλλον...

Νίκο, έχεις απόλυτο δίκαιο
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 02-11-07 στις 14:59.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-07, 14:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Long Hose και sport diving

This is about sport diving....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-07, 14:59
NKaratzas NKaratzas is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Bαρκιζα
Μηνύματα: 49
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
This is about sport diving....
Έχεις δίκιο .....παρασύρθηκα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-07, 15:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
This is about sport diving....
Apologies, we get carried away...

Tec divers can't go back thinking rec...δυστυχώς
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.