Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-04-08, 10:46
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Συνεχιζω απαντηση, γιατι παρελειψα το σκελος "αν μου εχει συμβει". Απο σοβαρό βαθος η χωρις επιγνωση δε θυμαμαι να μου εχει συμβει. Επισης δε μου εχει συμβει τοσο τραβηγμενο σε διαρκεια ξεναγησης αλλα μονο εκπαιδευσης και αυτο ομως χωρις να προλαβει ποτε μαθητης να ανεβει στην επιφανεια μονος εκτος απο τις ασκησεις στα 3μ. Δεν ειναι τυχαιο ομως γιατι εχω ιδιαιτερη (ξεπερασμενη οπως θα ελεγαν σημερα οι συναδελφοι) προσεγγιση στην εκπαιδευση. Θα ηταν εκτος θεματος να προβω σε λεπτομερειες.
Συμφωνω απολυτα με την παραδοχη του neokles οτι "βουτάμε λιγάκι απερίσκεπτα" και προσθετω οτι εχει υποτιμηθει πολυ η συντηρηση της ικανοτητας των δυτων ψυχαγωγιας. Οι περισοτεροι πολυ καιρο μετα το σχολειο τους θεωρουν οτι βρισκονται σε σωστη κατασταση τεχνικα μετα απο την δοκιμη καποιων απλων ασκησεων λες και ειναι μονο ο ευατος τους η μοναδικη τους ευθυνη μεσα στο νερο. Θα πρεπει και οι ιδιοι και οι ξεναγοι τους να τους παροτρυνουν στην αυστηρη πειθαρχια σε πολυ ουσιωδη θεματα οπως σχολαστικη επιθεωρηση του ζευγαριου πριν την εισοδο στο νερο, εξοικιωση με τον εξοπλισμο του, συνενοηση για κανονες αληλοεπιτηρησης και σκοπου. Το ωραιο ειναι οτι αυτα ειναι πραγματα που δεν συμβαινουν καν οταν υπαρχουν ξεναγοι η οταν ειμαστε πολυ φιλαρακια (μη θιχτουμε κιολας).
Η ετοιμοτητα σε προβλημα εξοπλισμου που εχει σχεση με την πλευστοτητα δεν νοειται αν δεν μπορουμε στο νερο να προσεγγισουμε ανα πασα στιγμη ΟΛΑ τα OPV (βαλβιδες) εκτος απο τη σανιδα σωτηριας που λεγεται inflator. Μονο η καλη ροη ενος opv (με εναλλακτικο) θα ανακοψει την εκτοξευση σε περιπτωση εμπλοκης και σιγουρα δεν υπαρχει καθολου χρονος για ψαξιματακια και εναλλακτικες σε τετοια περιπτωση.
Ευκολα και σωστε μπορουμε να μιλησουμε για ξεκουραση οξυγονα, τηλεφωνα σε υπερβαρικους αλλα οπως σημερα βλεπω τα σημερινα ζευγαρια να κινουνται, αυτος που θα λιποθυμησει απο κατι τετοιο θα βρεθει πολλα λεπτα μετα και θα εχει "χαθει" χωρις σοβαρη αιτια.
Ξερω οτι αυτα ακουγονται υπερβολικα και σκληρα αλλα ο λογος που δεν ακουγονται συχνα δεν ειναι αυτος. Ειναι επειδη απλα "δεν πουλανε". Προσοχη λοιπον ολοι μας, για ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-08, 12:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να μαθει ο καθε ενας απο εμας (αφου φτασουμε σε καποιο βαθμο εμπειριας) , να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτονομος μεν σε καθε του βουτια (μην βουτηξεις , αν θεωρεις οτι εξαρτασαι απο τον αλλον γιατι η γευση εκεινης της κακιας στιγμης θα ειναι συνηθως πολυ πικρη και η μοναξια απεραντη) , απο την αλλη να βρισκομαστε οσο γινεται σε συνεχη επαφη και συνεννοηση με το ζευγαρι , ωστε να μην καθυστερησουμε αν-οταν χρειαστουμε ή χρειαστει βοηθεια . Επισης να προσεχετε με ποιον βουτατε .
Την πιθανοτητα να ξαναβουτηξω και να κανω εναν προχειρο υπολογισμο (μετρα - χρονο) , θα την απεφευγα , διοτι μη εχοντας τις γνωσεις πανω στο IWR που συζητηθηκε σε αλλο thread και βρισκομενος σε οχι ψυχραιμη κατασταση , σιγουρα δεν θα ακολουθησω καποιον σωστο σχεδιασμο και πιθανοτατα να επιβαρυνω το ηδη υπαρχον προβλημα . Την ορθοτητα της μεθοδου δεν ειμαι αρμοδιος να την κρινω λογω ελλειψης γνωσεων .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-08, 15:00
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παροχή οξυγόνου και θάλαμο.

Αν ήμουν μακριά απο καταδυτικό κέντρο (που θα είχε και το οξυγόνο) να πω την αλήθεια δεν ξέρω.

Αν δεν είχα συμπτώματα μάλλον θα πήγαινα στο πλησιέστερο νοσοκομείο να μου δώσουν Ο2 και να επικοινωνήσουν με κάποιο θάλαμο για πληροφορίες και τα περαιτέρω.
Αν είχα,...λογικά θα έπρεπε να σου απαντήσει το ζευγάρι μου και όχι εγώ...
φτου φτου φτου θέμα που έβαλες παραμονή πρωτομαγιάς
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχα,...λογικά θα έπρεπε να σου απαντήσει το ζευγάρι μου και όχι εγώ...
φτου φτου φτου θέμα που έβαλες παραμονή πρωτομαγιάς
Να μια καλή ευκαιρία να ρωτήσεις το ζευγάρι σου!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Μαρία!
Είναι δύσκολο να απαντηθεί έτσι απλά το θέμα. Υπάρχουν μερικά ερωτήματα ακόμα.
  1. Πρόκειται μόνο για βίαιη ανάδυση ή παραβιασες και υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης? («βαθιά» βουτιά, κάτι κοντά στα 40 μέτρα ας πούμε) ο “χρόνος 0” είναι 9’.
  2. Πόσο χρόνο (πόσα λεπτά) έμεινες στην επιφάνεια ?.
  3. Πόσα km απέχει ο κοντινότερος θάλαμος ή νοσοκομείο και πόσο χρόνο χρειαζόσουν να φτάσεις ως εκεί ?.
  4. Υπήρχε δυνατότητα συνεχούς παροχής οξυγόνου ?.
  5. Με τι μέσον θα γινόταν η μεταφορά, με σκάφος και αυτοκίνητο ?.
  6. Θα έπρεπε να περάσεις υψόμετρο άνω των 300m ?.
Όπως βλέπεις υπάρχουν μια σειρά παράγοντες για να μπορεί να απαντήσει κάποιος αν ήταν σωστή η απόφαση σου. Αν δώσεις μόνη σου απαντήσεις στα ποιο πάνω ερωτήματα, θα καταλάβεις αν ήταν σωστό να ξαναβουτήξεις.

Να σου δώσω την δική μου απάντηση, τι θα έκανα εγώ σε ανάλογη περίπτωση.
  • Αν δεν είχα πάνω από 2 λεπτά παραμονή στην επιφάνεια
  • Αν δεν είχα κανένα σύμπτωμα νόσου και ήμουν εντάξει
  • Αν δεν είχα παροχή οξυγόνου
  • Αν ο χρόνος να φτάσω σε νοσοκομείο ή σε θάλαμο ήταν πάνω από 2 ώρες
  • Αν είχα αρκετό αέρα να βουτήξω τουλάχιστον ξανά στα 25m και να παραμείνω 4-5 λεπτά σε αυτό το βάθος.
  • Αν είχα υποστήριξη από τους συνδύτες μου
Τότε θα αποφάσιζα να ξαναβουτήξω στα 25m με παραμονή 4-5 λεπτά σε αυτό το βάθος, θα ξεκινούσα αργή ανάδυση και θα διπλασίαζα τους χρόνους σε κάθε στάση αποσυμπίεσης.

Αν εφάρμοσες όλα αυτά, τότε σωστά έπραξες, εφάρμοσες δηλαδή [b]IWR “Υγρή επανασυμπίεση – αποσυμπίεση”[b] την οποία εφαρμόζουμε μόνο αν δεν είναι εφικτή άλλη λύση, μόνο για να αποτρέψουμε (όπως στην περίπτωση σου) ένα πιθανό ατύχημα και όχι να το θεραπεύσουμε.

Προϋπόθεση για την επιτυχία του εγχειρήματος είναι:
  • πολύ καλή γνώση του θέματος.
  • σωστή διάγνωση.
  • σωστή υποστήριξη
  • σωστή εφαρμογή του.

Αλλιώς επιδεινώνεται η κατάσταση σε περίπτωση που διακοπή αναγκαστικά η διαδικασία.

Σε μένα προσωπικά δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο, αλλά μερικές φορές στο παρελθόν (πριν 20 χρόνια +) χρειάστηκε να εφαρμόσω “αναγκαστικά” σε συνδύτες μου που είχαν έρθει σε παρόμοιες ή και σε λίγο ποιο δύσκολες καταστάσεις. Με μία διαφορά όμως, επειδή τότε δεν υπήρχαν θάλαμοι αποσυμπίεσης σε κοντινές αποστάσεις ήμασταν προετοιμασμένοι και η ομάδα πάντα ενήμερη για ανάλογα περιστατικά, ειδικά όταν βουτούσαμε σε απομακρυσμένες περιοχές.

Ενδιαφέρον θα ήταν η άποψη σου εκ των υστέρων. Θα το επαναλάμβανες κατά τον ίδιο τρόπο ή θα αποφάσιζες για κάτι διαφορετικό ? Ποια θα ήταν η απόφαση σου ?? Τι συναισθήματα είχες όταν ξαναβούτηξες ??.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-04-08, 17:58
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Μια απάντηση που θα μπορούσε να καλύψει την απάντησή σου Μαρία
αλλά να ληφθεί και από τον κάθε έναν που θα τύχει να διαβάσει όσα
γράφονται σε ‘τούτο το θέμα του ιστοτόπου, ως απόλυτη, ή ως κανόνας
δεν υπάρχει.

Γενικά όμως όπως πολύ σωστά τόνισε και ο seafarer, όλοι οι οργανισμοί
ρητά απαγορεύουν την επανασυμπίεση στο νερό σε κάθε περίπτωση.
(Για καταδύσεις αναψυχής)

Ναι. Με βάσει τα δεδομένα που μας κάνεις γνωστά, «το άριστο» και πλέον ασφαλές είναι :
ο δύτης να μην καταδυθεί ξανά για τις επόμενες 48 ώρες
να του χορηγηθεί Ιατρικό οξυγόνο
να πίνει αρκετό νερό
να διατηρηθεί σε καλή θερμοκρασία
να μην πλυθεί με πολύ ζεστό νερό
να αποφύγει κάθε έντονη δραστηριότητα
και να μεταφερθεί στον πλησιέστερο θάλαμο επανασυμπίεσης.
Εκεί ας κρίνουν τα δεδομένα κι ας αποφασίσουν οι περισσότερο
ειδικοί από εμάς για το αν χρειάζεται ή όχι επανασυμπίεση.

Προσωπικά τώρα αν μου συνέβαινε στη Νάξο πιθανόν θα έκανα ότι έκανες εσύ, ή ο fin,
αλλά μοναχά αν ο χρόνος της κατάδυσής μου ήταν αρκετά πριν από την ώρα 0.
Αν ήταν και σε ρηχότερα νερά, ίσως και να μην βούταγα ξανά.
Οπωσδήποτε όμως θα τηρούσα όλα τα προαναφερόμενα, εκτός ίσως το να πάω στο θάλαμο.

Αν τώρα συνέβαινε σε κατάδυση με αποσυμπιέσεις οπωσδήποτε θα δοκίμαζα την
ανταπόκριση της DAN για τη μεταφορά στο θάλαμο.

Περιστατικά τώρα μου έχουν συμβεί δυο φορές σε καταδύσεις αναψυχής, στα 7
χρόνια που εργάζομαι σε καταδυτικά κέντρα.
Μια φορά στην Κέρκυρα (2001) όπου μια κυρία 50 ετών περίπου (Open water)
στα πρώτα 5 λεπτά της κατάδυσης έφυγε πύραυλος για την επιφάνεια από τα 18μ. βάθος.
Γιατί;
Έκανε μεγάλες παύσεις στο ρυθμό αναπνοής της, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε υπερκαπνία,
λαχάνιασμα, αίσθημα ασφυξίας, ταχυκαρδία που έδωσαν τη θέση τους
στον πανικό και η γυναίκα εκτοξεύθηκε προς την επιφάνεια, για να ….σωθεί.
Παρόμοιο έχω την εντύπωση ότι είναι και το περιστατικό σου Michalis + τη νάρκωση.
Την έφτασα αφού εκείνη είχε φτάσει πλέον στην επιφάνεια και περίμενα να τη δω
αιμόφυρτη γιατί πίστευα ότι θα είχε κάποια μορφή υπερδιάτασης.
Για καλή της τύχη (και καλή μου) δεν έπαθε τίποτα γρήγορα ήρθε κοντά το
φουσκωτό όπου και μπήκε μέσα. Άρχισε αμέσως αναπνοές από φιάλη Ιατρικού οξυγόνου.
Μέχρι να ανέβουν και οι υπόλοιποι της ομάδας και να επιστρέψουμε στη
βάση του καταδυτικού, είχε ηρεμήσει απόλυτα και εγώ είχα βγάλει αρκετές από
τις άσπρες τρίχες που ακόμα με συντροφεύουν.
Ο διευθυντής του καταδυτικού κέντρου είπε ότι επικοινώνησε με το
θάλαμο αποσυμπίεσης και του είπαν ότι δεν χρειάζονταν διακομιδή.

Η δεύτερη φορά ήταν πέρυσι, όπου Advanced δύτης με άριστη φυσική κατάσταση
γυμνασμένο κορμί με καμμιά 40ριά καταδύσεις στο ημερολόγιό του,
και η πιο πρόσφατη κατάδυση του στα 35μ και βγάλε, 2 εβδομάδες πριν έρθει να βουτήξει με εμάς.
Πάμε για κατάδυση γνωριμίας στα 17-18μ. και κατά την επιστροφή σε βάθος 11-12 μέτρα,
στο 45ο λεπτό της κατάδυσης μένει με σχεδόν 20 bar.
Όλοι οι υπόλοιποι (4 ακόμη) είχαν 70bar τουλάχιστον.
Θέλαμε ακόμη 5-6 λεπτά να φτάσουμε στο ρεμέτζο της βάρκας.
Τον κάλεσα λοιπόν κοντά μου και σκέφτηκα ότι επειδή είχε λίγο κύμα στην επιφάνεια και
θα έπρεπε να κάνει χειρισμούς και να έχει αέρα για να φουσκώσει το ρυθμιστή πλευστότητας του στην επιφάνεια,
καλύτερο θα ήταν να κάνουμε βοηθητική αναπνοή από το εφεδρικό μου 2ο στάδιο και αργά – αργά
να αρχίσουμε ανάδυση με ταυτόχρονη πορεία προς τη βάρκα.
Έτσι θα του έμεναν αυτά τα 20 bar για το φούσκωμα του ρυθμιστή και τους χειρισμούς στην επιφάνεια.
Του δείχνω λοιπόν το μανόμετρό μου για να δει ότι έχω αρκετό αέρα και του κάνω σήμα να πάρει το εφεδρικό.
ΟΚ ?
ΟΚ ανταποκρίθηκε.
Αμ δε ….
Πάει να το βάλει στο στόμα όπου με δυσκολία τα κατάφερε και μου έδωσε την εντύπωση
–γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν φορούσε μασέλα - ότι προσπαθούσε να μην του μπούν νερά μέσα στο στόμα!!!
Τα κατάφερε αλλά είχε εκπνεύσει πριν βγάλει το δικό του από το στόμα, για να πάρει το δικό μου,
έτσι έπρεπε να πατήσει το κουμπάκι του 2ου σταδίου μου, για να καθαρίσει ο ρυθμιστής από τα νερά.
Αν και δεν έχω περίεργης κατασκευής 2ο στάδιο -ένα Calypso είναι- στάθηκε αδύνατο να το βρεί με την πρώτη.
Άρχισε να εκδηλώνει πανικό. Αφού τα κατάφερε με τη δεύτερη, προφανώς ήπιε νερά
και το πέταξε από το στόμα του, ενώ άρχισε να αναδύεται.
Τον έπιασα από τους μεσαίους ιμάντες του ρυθμιστή πλευστότητας
ανακόπτωντας την ταχύτητά του
κι ενώ έπιασα το δικό του 2ο στάδιο, του το πρότεινα.
Το έβαλε στο στόμα, στάθηκε όμως πάλι αδύνατον να το καθαρίσει από τα
νερά. Το ξανάφτυσε, και…. τέρμα τα γκάζια για επάνω. Εγώ πλέον έχω βγάλει το
δικό μου από το στόμα γιατί προς στιγμή πίστεψα ότι όλα τα δεύτερα στάδια είχαν πρόβλημα
και με προτεταμένο το χέρι προς το στόμα του έγινα κι εγώ πύραυλος μαζί του ως την επιφάνεια.
Ευτυχώς δεν είχε καμμία συμπτωματολογία υπερδιάτασης ή νόσου.
Σε όλη τη διαδρομή της επιστροφής ανέπνεε από το Ιατρικό οξυγόνο που είχαμε στη βάρκα.
Όταν φτάσαμε στο καταδυτικό συνέχισε από την άλλη φιάλη που είχαμε εκεί,
πήραμε τηλέφωνο και ενημερώσαμε το θάλαμο.
Μας πρότειναν να τον παραπέμψουμε.
Ο δύτης έφυγε να πάει να ενημερώσει τη γυναίκα του αλλά δεν ξαναγύρισε.

Τις επόμενες ημέρες παρακολουθούσα τα δελτία ειδήσεων. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτε.

Αυτές οι εμπειρίες, όταν φτάνουμε να αντιληφθούμε τους λόγους που οδήγησαν
στην εκδήλωση του επικίνδυνου περιστατικού τότε πράγματι μας βοηθούν να
προοδεύουμε σαν άτομα αλλά και σαν παρέα.
Μαθαίνουμε από τα λάθη μας, αλλά και από τα λάθη των άλλων.
Καλή Πρωτομαγιά.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-08, 20:22
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Επειδή κάθε κατάδυση είναι κατάδυση αποσυμπίεσης και ο ρυθμός ανάδυσης εξυπηρετεί την ομαλή αποσυμπίεση, μία ανεξέλεγκτη ανάδυση ουσιαστικά είναι μια παράλειψη αποσυμπίεσης. Τα σχετικά έχουν αναφερθεί σε παλαιότερο post αλλά και υπάρχουν σε εγχειρίδια κατάδυσης και στα site των οργανισμών.
Θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα βαρότραυμα, που είναι σε όλους βέβαια γνωστό, αλλά ίσως υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που δεν μας έρχονται αμέσως στο μυαλό. Ένας δύτης που κάνει ανεξέλεγκτη ανάδυση, η οποία μάλιστα μπορεί, ανάλογα με την αιτία που την προκάλεσε, να είναι στα τελευταία μέτρα εκρηκτική, μπορεί να πάθει βαροτραύμα ακόμα και αν αναπνέει από το ρυθμιστή
- αν συνεχίσει να αναπνέει με τον αργό σχετικά ρυθμό που αναπνέει κανείς στην κατάδυση,ο οποίος δεν είναι αρκετός για να απελευθερωθεί ο αέρας από τους πνεύμονες
- αν η ανάδυση είναι πάρα πολύ γρήγορη (εκρηκτική)
- αν πάσχει από πνευμονική νόσο ή είναι βαρύς καπνιστής, οπότε μπορεί λόγω εκκρίσεων-στενώσεων στους αεραγωγούς η γρήγορη έξοδος του αέρα να είναι δύσκολη
- αν έχει το κεφάλι σκυμένο προς τα κάτω (πιθανώς).
Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση ανεξέλεγκτης ανάδυσης ο δύτης θα πρέπει να έχει στο νου του και απόλυτα συνειδητά να αναπνέει συνεχώς από το ρυθμιστή. Επίσης είναι γνωστό ότι τα συμπτώματα της πνευμονικής υπερδιάτασης είναι αντιληπτά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με το που φτάνει κανείς στην επιφάνεια ή πολύ σύντομα, καμιά φορά δε και κατα την ταχεία άνοδο. Όμως έχουν αναφερθεί και περιστατικά στη βιβλιογραφία και σε περιοδικά καθυστερημενης εμφάνισης τους είτε καθυστερημένης αναγνώρησής τους από το θύμα. Σε μία τέτοια περίπτωση η επαναπίεση στο νερό θα περιέπλεκε πολύ την κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-05-08, 17:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

διαβάζοντας το θέμα φοβήθηκα λιγάκι..
φοβήθηκα γιατί μου έχει συμβεί 2 φόρες ανεξελεγκτη ανάδυση και αντιμετοπίστηκα με συμπάθεια και "δεν εγινε και τίποτα" από τους συνδύτες-παρεβρισκόμενους γνωρίζοντες.

την 1η φορά εφυγα απο τα -15 και ενώ προσπαθούσα να φτιάξω κάτι στο πέδιλο μου.. (πρωτη καταδυση μετα το OW νομιζα οτι μπορώ να το φτιάξω μόνη μου)

την 2η φορα απο τα -7 λογο κακής εκτίμησης των απαραιτητων κιλών (κατάδυση με φιάλη αλουμινίου ...η οποία στα 80bar αποφάσισε να ανεβει στην επιφάνεια.. )

Σιγουρα η γρηγορη ανάδυση δεν είναι οτι καλύτερο, υπάρχει όμως κάποιο "οριο/ελάχιστες προυποθέσεις" που μπορεί να κάνει κάποιον να μην ανυσυχεί και τόσο?
το ρωτάω αυτο για να δικαιολογήσω και την αντίδραση των γύρω μου
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-05-08, 18:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα η γρηγορη ανάδυση δεν είναι οτι καλύτερο, υπάρχει όμως κάποιο "οριο/ελάχιστες προυποθέσεις" που μπορεί να κάνει κάποιον να μην ανυσυχεί και τόσο?
το ρωτάω αυτο για να δικαιολογήσω και την αντίδραση των γύρω μου
Μια γρήγορη ανάδυση από τα -15 είναι σαφώς πιο επικίνδυνη και θα πρέπει (και μπορείς) να εξασφαλίσεις - καθώς γίνεσαι πιο έμπειρη - ότι δε θα σου ξανασυμβεί.
Γρήγορη ανάδυση (ή έστω αργή αλλά μή ελεγχόμενη) από τα -5, -4, -3 νομίζω ότι όλοι έχουμε βιώσει, ειδικά στις πρώτες μας καταδύσεις ή π.χ. στην πρώτη μας κατάδυση με φιάλη αλουμινίου που δεν έχουμε υπολογίσει σωστά τα κιλά μας.

Όσο για τα "όρια/ελάχιστες προυποθέσεις" που ρωτάς, για μια γρήγορη ανάδυση από τα -15 μέτρα, θα ανησυχούσα σίγουρα λιγότερο αν μου συνέβαινε στην αρχή της βουτιάς, δηλ. χωρίς να έχω πάει πιο βαθιά και έχοντας μείνει το πολύ 5-10 λεπτά στα -15.

Στην περίπτωση αυτή μηδενίζεται σχεδόν ο παράγοντας νόσου (ο οργανισμός έχει πολύ μικρή χρέωση αζώτου) αλλά εξακολουθεί όμως να παραμένει ο κίνδυνος βαροτραύματος λόγω πνευμονικής υπερδιάτασης, που όπως μας ανέλυσε ωραία ο φίλος eye love scuba παραπάνω δεν είναι καθόλου αμελητέος και πρέπει να τον λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψιν.

Η αγορά δικού μας εξοπλισμού (BCD, στολή, φιάλη) και η εξοικίωση μ' αυτόν σίγουρα βοηθάει να ρυθμίζουμε τα βάρη και την πλευστότητά μας καλύτερα.
Με λίγη προσοχή όταν βουτάμε με δανεικό ή καινούργιο εξοπλισμό (π.χ. 2-3 κιλά παραπάνω βάρη) νομίζω ότι μπορούμε να αποφύγουμε το 99% των περιπτώσεων ανεξέλεγκτης ανόδου

Τώρα για την περίπτωση που κολήσει η βαλβίδα του BCD και φουσκώνει συνέχεια ή την περίπτωση στεγανής στολής που μαζευτεί ο αέρας στα πόδια, εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα και χρειάζεται εμπειρία και ψυχραιμία για να αποφύγουμε τα χειρότερα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 05-05-08 στις 19:24.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-05-08, 20:02
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγορά δικού μας εξοπλισμού (BCD, στολή, φιάλη) και η εξοικίωση μ' αυτόν σίγουρα βοηθάει να ρυθμίζουμε τα βάρη και την πλευστότητά μας καλύτερα.
Με λίγη προσοχή όταν βουτάμε με δανεικό ή καινούργιο εξοπλισμό (π.χ. 2-3 κιλά παραπάνω βάρη) νομίζω ότι μπορούμε να αποφύγουμε το 99% των περιπτώσεων ανεξέλεγκτης ανόδου

Επισης , η σωστη συντηρηση του εξοπλισμου μας παιζει σημαντικοτατο ρολο στην ομαλη λειτουργεια του , κατι που αρκετος κοσμος αμελει . Ο,τι μπορεις να συντηρησεις μονος σου ευκολα , συντηρησε το και στον καιρο του το καθε τι να πηγαινει για service
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.