Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-07-07, 13:08
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α

με τα standards της PADI και εν συντομία θα πρέπει,

-να δεις το OWD Video
-να καλύψεις 5 knowledge development modules + quizes & exams
-5 confined water dives
-4 open water dives

η διάρκειά του κατα την άποψη μου είναι μια συνισταμένη των δυνατοτήτων τόσο του εκπαιδευτή να παραμείνει στη πληρότητα του προγράμματος μεταδίδοντας όλες τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες όσο και του εκπαιδευόμενου να αφομοιώσει τα παραπάνω αλλά και να τα ευχαριστηθεί...

σαφώς και το πλήθος των μαθητών αλλάζει το τοπίο...
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-07-07, 14:20
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 6-7 χρόνια, μου είχε πει ο δάσκαλος μου ότι είναι 8-9 βουτιές που μπορεί να γίνουν και διπλές και 4-5 θεωρείες (1 κεφάλαιο σε κάθε μάθημα).

Μας είχε πάρει τότε 3 εβδομάδες, 5 απογεύματα θεωρία και 5 μέρες στην θάλασσα...

Δεν ξέρω πως το περιγράφει η ύλη της Padi...
είμασταν 2 μαθητούδια...

είχε και μπόλικο διάβασμα ανάμεσα στις θεωρείες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-07-07, 08:24
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIMITRIOU GEORGE Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεδομένου οτι όλοι έχουμε εκφράσει τις διαφωνίες μας σχετικά με τον τρόπο απόκτησεις πτυχίου, ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτούς που απευθύνονται στα καταδυτικά κέντρα και ζητάνε πτυχίο σε 4-5 μέρες γιατι 'δεν προλαβαίνουν' λογο......

Παντα θα υπαρχουν 'βιαστικοι' οπως και υπαρχουν και 'παζαρια'. Πρεπει ομως να προσεξουμε κατι αλλο. Αυτοι που απευθυνονται στα καταδυτικά κέντρα και ζητάνε πτυχίο σε 4-5 μέρες εχουν αποκτησει αυτη τη 'παιδεια' βασισμενοι στην εξαπλωση οχι του καταδυτικου τουρισμου αλλα της 'τουριστικης΄καταδυσης. Αυτη η δευτερη εχει αλλο target group απο αυτο των ανθρωπων που αγαπουν τη θαλασσα και τη καταδυση. Δεν θα εκρινα το δικαιωμα να υπαρχουν 'τουριστες' του νερου αλλα σιγουρα θα επρεπε να γνωριζουν τα ορια τους και να μην ομαδοποιουνται με αυτους που φτυνουν χλωριο για εβδομαδες. Ευθυνη για αυτο το τσουβαλιασμα εχουν δυστυχως οχι τοσο οργανισμοι αλλα προσωπικες τακτικες εκπαιδευτων.

Ειναι στη κριση του εκπαιδευτη να καθοδηγησει τον ενδιαφερομενο αναλογα με τα κινητρα και ικανοτητες του σε ασφαλη δρομο. Εγω ειμαι επιφυλακτικος για το course ενος ΠΣΚ με ολη την υλη καλυμενη. Με βαση την ανθρωπινη ικανοτητα αφομοιωσης ειναι τραβηγμενο να κανεις 80% εκμεταλευση χρονου σε εκπαιδευομενο σε σωματικες και νοητικες δραστηριοτητες για τρια εικοσιτετραωρα. Δεν πρεπει να συγχεεται η βασικη εκπαιδευση με εκπαιδευση στη χρηση και συντηρηση εξοπλισμου. Στη βασικη εκπαιδευση ειναι πολυ κρισιμο να γινει σε βαθος αντιληπτα πρωτα η σχεση φυσικης και φυσιολογιας υπερβαρικης πιεσης (χωρις παπαγαλισματα νομων και ιατρικων ορων) και ακομα πιο σημαντικο κατανοηση της αναγκαιοτητας των διαδικασιων και στασης εγρηγορσης στα θεματα ασφαλειας.
Αυτα προυποθετουν απο το μυαλο καποιο ελαχιστο χρονο.
Ναι μεν δεν εχει νοημα η αποκτηση εξαρτημενου ανακλαστικου οπως γινεται σε μια στρατιωτικη εκπαιδευση αλλα τη στειρα επαναληψη πρεπει να υποκαταστησει η αντιληψη εκτος του "πως" και του "γιατι".
Ετσι η προχωρημενη υδροβιοτητα μιας μεριδας εκπαιδευομενων δε θα μπορουσε να υποδιπλασιασει το συνολικο χρονο εκπαιδευσης.
Δεν ειναι η βελτιωση υδροβιοτητας ο στοχος στη βασικη εκπαιδευση αλλα η υποδειξη του σωστου, η προσπαθεια να αντιληφθει ο εκπαιδευομενος το ποσο απαραιτητο ειναι να βγαλει καμια εικοσαρια βουτιες σε συντομο χρονικο διαστημα (για να μην του σβηστουν οι εμπειριες) και η επισημανση της βαρυτητας συλλογικης ευθυνης σε μια ομαδικη δραστηριοτητα που η ασφαλεια την κανει ευχαριστη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-07-07, 08:41
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α

Παλι καλα που ειναι 4-5 , εδω αλλοι πουλανε το Open Water σε δυο μερες (πολυ μου αρεσει αυτο το φατσακι !!) για να εκμεταλλευτουν πληρως το Σαββατοκυριακο . Εδω θα σου πουν οτι ειναι εφικτο κλπ κλπ . Το κακο ειναι οτι στο πτυχιο δεν γραφει οτι τα μαθηματα εγιναν εν ταχει και οτι ο κατοχος βρισκεται σε κινδυνο λογω ελλειπους εκπαιδευσης .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.