Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-08, 19:06
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Ας υποθέσουμε ότι έχετε κάνει μια «βαθειά» βουτιά, κάτι κοντά στα 40 μέτρα ας πούμε.
Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή κατά τη σταδιακή σας επιστροφή, κάπου σε ένα μέσο πλέον βάθος (20-25μ) συμβαίνει το κουλό κι εσείς πετάγεστε σούμπιτοι στην επιφάνεια. Ας υποθέσουμε ότι -καλώς εχόντων των πραγμάτων- δεν έχετε πάθει κάποιο βαρότραυμα ή εμβολή και δεν έχετε κάποιο ορατό σύμπτωμα νόσου.

Πώς θα αντιμετωπίζατε ένα τέτοιο περιστατικό;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί προσωπικά, θα προτιμούσα να βουτήξω ξανά -όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μάλιστα- και θα συνέχιζα τη βουτιά μου από εκεί που την άφησα, με ένα ίσως λίγο πιο τσιμπημένο σε αυστηρότητα προφίλ αποσυμπίεσης από αυτό που συνηθίζω (το οποίο προφανώς θα αναγκαζόμουν να προσαρμόσω στο όποιο απόθεμα του αέρα μου ).

Είχα γενικά την τάση να πιστεύω ότι μια ταχεία ανάδυση χωρίς συμπτώματα, μπορεί να αντιμετωπιστεί υποβρυχίως. Σε συζήτηση όμως που είχα σήμερα με καλούς γνώστες του αντικειμένου, φαίνεται ότι η θεώρησή μου είναι απολύτως λάθος και ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης ενός τέτοιου περιστατικού, είναι ο θάλαμος, έστω και προληπτικά.

Ποια είναι η δική σας γνώμη; Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; Κι αν σας συνέβαινε, πώς θα το αντιμετωπίζατε;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-08, 19:43
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Δυστυχως μου εχει συμβει στο παρελθον . Εκρηκτικη (σταδιακα εκρηκτικοτερη ... φυσικα) απο τα -42 , παρατημενος απο την dive buddy μου (που ηταν και υπο την παρακολουθηση μου ) , ευτυχως προτου προλαβω να φορτωθω ιδιαιτερα . Φυσικα οσο και να μην φορτωθηκα εως τα 42 λογω του οτι το περιστατικο συνεβη σχεδον αμεσα (κλιμακωτα εξελιχθηκε αλλα ξεκινησε μολις εφτασα εκει ) , σιγουρα η αναδυση μου με εκανε γκαζοζα !! Οταν βγηκα , ενημερωσα την dive master , δεν με αφησαν να ασχοληθω με τον εξοπλισμο μου , τον ανελαβαν αυτοι στο φουσκωτο , μολις βγηκαμε στην στερια μου εδωσαν μια μασκα συνεχους ροης να παρω οξυγονο για περιπου μια ωρα . Δεν πιστευω οτι με εσωσε αυτο , αλλα πιστευω οτι αν υπηρχε θαλαμος σε κοντινοτερη αποσταση (υπαρχει στην Θεσσαλονικη και ημουν στην Σιθωνια , στο Πλατανιτσι ) , θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη . Ευτυχως επιβιωσα , χωρις καμμια ενοχληση , αλλα αυτο μαλλον ηταν τυχαιο . Θυμαμαι χαρακτηριστικα την φαση της αναδυσης και μεσα σε κατασταση πανικου μια φωτεινη σκεψη να μου υπενθυμιζει να αναπνεω και να σταματησω , εστω και για λιγοστα δευτερολεπτα για να ανακοψω την ορμη μου (η φωτεινη σκεψη μαλλον θα ηταν ενα βροντερο "ΞΕΚΟΛΛΑ ΜΑ..ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑ) . Μετα , μολις εφτασα επιφανεια , πιο ηρεμος αλλα και τελειως μπλε , ανακατεμενος στο αντιμαμαλο αρχισα να ψαχνω α) το σκαφος (που βρισκοταν 150 μετρα μακρυα ) , β) καποιον ανθρωπο βρε παιδι μου να με βοηθησει , που δεν υπηρχε ψυχη γ) για το ζευγαρι μου και τους αλλους που εβοσκαν περιπου στα -40 αμεριμνοι (το ζευγαρι μου το προειδοποιησα να με ακολουθησει επειδη ειχα προβλημα και μου απαντησε απλα "ΟΧΙ , εγω μαζευω κοχυλια παω πιο κατω ") .
Σε παρομοια περιπτωση , αν υπαρχει θαλαμος σε λογικη αποσταση θα πηγαινα , αν και πιστευω , πως αν ο θαλαμος ειναι η μονη λυση , οπου και να ειναι πρεπει να προσπαθησω να ερθω τουλαχιστον σε συνεννοηση ( αλλωστε γι αυτο γραφτηκα στην DAN)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-08, 19:43
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

ελπιζω να μην σου συνεβη κατι τετοιο Μαρια !!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-08, 19:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να μην σου συνεβη κατι τετοιο Μαρια !!
φυσικά και μου'χει συμβεί!
Αλλά εγώ ξαναβούτηξα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-08, 20:30
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Ελπίζω να μην ξεφύγω πολύ από το θέμα,
αλλά δεν κατάλαβα, ούτε τις συνθήκες,
ούτε τις αιτίες, που σας ανάγκασαν να αναδυθείτε με ταχύτητα.
Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να τις παρουσιάσετε, αναλυτικά.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-08, 20:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Η δική μου είναι εύκολη περίπτωση Μανώλη.
Κακή χρήση στεγανής.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-08, 20:39
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Σε καμια περιπτωση Μαρια δεν θα επρεπε να ξαναβουτηξεις (μην το ξανακανεις - θα σε μαλωσω ).
Η τεχνικη αυτη καταργηθηκε ειδικα στην καταδυση αναψυχης.
Οπως γνωριζεις στην καταδυτικη μου πορεια σαν υποβρυχιος ξεναγος εχω δει πολλα! Ακομα περισσοτερο δε που ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν αφηνουν τον αλλον με τιποτα! Θελω να πω οτι ετυχε να εχω κανει πολλες αναδυσεις κινδυνου ανεξελεγκτης μορφης ειτε κυνηγοντας καποιον απο το γκρουπ, ειτε παλευοντας μαζι του και στο τελος βγηκαμε στην επιφανεια (σκασαμε που λενε) και αλλα ωραια που τα θυμαμαι τωρα και λεω πως τα εκανα?
Κοιτα, αυτο μπορει να συμβει στον καθενα και με πολλους τροπους. Προσφατα ενας μαθητης μου κολλησε το inflator και μεχρι να το αποσυνδεσει (μια κουβεντα ειναι αν εισαι αρχαριος) εσκασε στην επιφανεια! Αποτελεσμα νοσος ωτος με βλαβη στο ακουστικο νευρο! Κατασταση σχεδον μη - αναστρεψιμη οσον αφορα την επανοδο της ακοης 100%!!!
Δηλαδη, δεν θα ξανα ακουσει απο το ενα αυτι ποτε (τουλαχιστον οσο ακουγε). Ειναι απο τις περιπτωσεις που στεναχωρηθηκα πραγματικα.
Ποιο πολυ που δεν ημουν παρων να τον γραπωσω!

Τωρα οσον αφορα ενα τετοιο συμβαν και ανεξαρτητα απο τις διαφορες παραμετρους πρεπει να κρατησεις οτι δεν κανουμε σε καμια περιπτωση βουτια μετα. Η επομενη βουτια φορτωνει τον οργανισμο με παραπανισιο αζωτο - το στρες της καταστασης αυτης επιδρα καταλυτικα και οδηγει τον οργανισμο σε ανεξελεγκτες επιδρασεις καθως απελευθερωνονται κατεχολαμινες και η αδρεναλινη χτυπαει κοκκινο! Ετσι θα εχεις επιταχυνση του σφυγμου σου (και ειχες) - αυξηση στην ροη του αιματος σου (δεν το καταλαβες) - και αυξηση της αρτηριακης πιεσης (σιγα μην σε ενοιαζε αυτο!)

Τελικα θα καταφερεις να εξαντλησεις τον εαυτο σου και στην ουσια για το τιποτα (αν δεν εχεις παραβιασει αρκετα τους χρονους φυσικα).
Βγαινουμε - παιρνουμε μερικες τζουρες καθαρο οξυγονο (αν υπαρχει) - δεν κουραζομαστε - δεν κουβαλαμε τιποτα - πηγαινουμε σε δροσερο μερος - ξεκουραζομαστε - πινουμε αρκετο νερο - πηγαινουμε προληπτικα θαλαμο.
Καποια εμφανιση των συμπτωματων της νοσου μπορει να ερθει με την μορφη εξανθηματων στο δερμα και διαφορες κοκκινιλες που ξινονται σε ελαφριες περιπτωσεις. Μερικα αγγεια επισης θα σπασουν. Δεν ειναι κακο. Σε μερικες ωρες θα εξαφανιστουν (οχι τα αγγεια, οι κοκκινιλες!!!) Δεν θα ξαναβουτηξουμε για μερικες μερες. Και αυτο ειναι ολο.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-08, 22:23
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Μαρια, τωρα μολις διαβασα το post σου και μου φαινεται απιστευτη συμπτωση (γιατι τηλεπαθητικος δεν ειμαι). Το μεσημερι δε θυμαμαι πως, μου ηρθε στο μυαλο να γραψω κατι για τα "καψονια" της στεγανης. Τα τελευταια χρονια ασυνηθιστα πολλοι rec (και οχι μονο) εχουν τσιμπησει στεγανες για να ειναι ανετοι ολες τις εποχες. Cool! ομως ακομα και οσοι εχουν κανει ψαξιμο, εξοικιωση η ακομα και μινι εκπαιδευση για αυτες κινδυνευουν απο τα σκοτεινα σημεια του να εχεις δυο ασκους επανω σου κατω απο το νερο και να διαχειριστεις ανεξαρτητα δυο αδειασματα κατα τη διαρκεια της αναδυσης.
Ο κινδυνος συνισταται στο οτι εχοντας ψωμοτυρι την αναδυση με υγρη και πλησιαζοντας τα ρηχοτερα μπορεις να αποσπαστεις απο τη παρακολουθηση ενος dc η του ζευγαριου και να υποτιμησεις την επιταχυνση της στεγανης.
Καλα εκανες και ανεφερες το αντιστιχο περιστατικο γιατι οταν αρχιζει το φουσκωμα ειναι τις περισοτερε φορες ηδη πολυ αργα για διορθωσεις.
Αποψη μου ειναι οτι εκτος απο την τελειοτητα που θα πρεπει να εχει κανεις προσεγγισει στην διαχειριση πλευστοτητας με στεγανη κατα την αναδυση, δεν ειναι απαραιτητο να την ασκει παντα και στην περιπτωση δουλειας. Γιατι να μη μειωσεις το task loading με τη χρηση ενος dsmb απο τα 30 και να ξεμπερδεψεις ετσι απο το κολημα των ματιων στο βαθυμετρο και την "μικρομετρικη" ρυθμιση πλευστοτητας.
Οσο για την επιστροφη στο βαθος απο το οποιο χασαμε ελεγχο, "θα κανω του κεφαλιου μου", δεν θα παρακολουθησω τα μοντελα αλλα θα επιστρεψω στα 15m (η στο μισο απο το βαθος που αρχισε η εκτοξευση - οχι το μεγιστο βαθος), στο βαθμο που μπορω και αφου συνενοηθω με την ομαδα. Γιατι εκτος απο τη φυσικη των διαλυμενων αεριων υπαρχει και η μηχανικη των διεσταλμενων μεμβρανων .
but that is just my personal opinion

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 29-04-08 στις 22:39.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-08, 01:30
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Μαρία εγώ πάντως διαβάζοντας τις γραμμές σου την αναπνοή μου την κράτησα

Ελπίζω να μην σου άφησε τίποτα και με μερικες μέρες off να είσαι έτοιμη για την εκδρομή που προγραμματίζεις τόσο καιρό.

Εμένα συνέβει στο ζευγάρι μου. Μου δίδαξε πόσο λίγα πράγματα μπορώ να κάνω κάτω από το νερό και πόσο λίγα ήξερα (και ξέρω) για την κατάδυση με έναν αρχάριο (λες και εγω είμαι έμπειρος τεσπα με έναν πολύ πιο αρχάριο)

Σε μια βουτιά (επαναληπτική) με μέγιστο βάθος 14 μέτρα και στην επιστροφή ο buddy έχασε τον έλεγχο της πλευστότητας της και από τα 7μ ανέβηκε επιφάνεια. Αν και είχα επίτηδες πάρει κιλά μαζί μου γιατί είχε βάλει λίγα πάνω της, δεν πρόλαβα να αναγνωρίσω έγκαιρα το πρόβλημα με αποτέλεσμα να μου ξεφύγει.

Εμείς επιλογή δεν είχαμε γιατί από πάνω μας περνούσαν σκάφη με αστρικες ταχύτητες. Άρον άρον κατεβηκαμε ξανα με σκοπό να πάμε στο σκαφος ασφαλείς.

Έχουν περάσει 2 χρόνια αλλά θυμάμαι ένα ελαφρό τρέμουλο στο χέρι της εκείνο το βράδυ. Πήρα στο ΝΝΑ (αν περίμενα απο το καταδυτικό...). Με δεδομένο ότι το τρέμουλο το παρατήρησα 6 ώρες μετά την βουτιά και δεν είχε άλλα συμπτώματα δεν κάναμε κάτι παραπάνω.

Ο ρυθμός ανόδου είναι πολύ σημαντικός με την ίδια ή και μεγαλύτερη σημασία από τις ώρες 0 της κάθε βουτιάς. If surfaced stay surfaced που λένε και οι Άγγλοι. Η παραβίαση για τόσα πολλά μέτρα του ρυθμού ανόδου απαιτεί ανάπαυση και χορήγηση όσο πλουσιότερου μίγματος οξυγόνου είναι εφικτό. Πολλά υγρά (όχι ζαχαρούχα ή οινοπνευματώδη) και τουλάχιστον επικοινωνία με τον θάλαμο. Ένα τηλέφωνο στον θάλαμο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Οι άνθρωποι είναι εκεί για εμάς τα ρεμάλια.

Βέβαια εκεινη την ώρα περνάνε από το μυαλό μας 1002 αλλά τελικά μόνο ο γιατρός μπορεί να μας καθοδηγήσει. Αν είναι υπερβολή που πήραμε θα μας το πει, αν όχι όμως μπορεί να γλυτώσουμε πολλά περισσότερα.

Γενικά βουτάμε λιγάκι απερίσκεπτα. Ιδίως μετά την απελευθέρωση της κατάδυσης που μπορούμε να βουτάμε στο πιο απίθανο σημείο, δεν έχουμε -πιστεύω- ευαισθητοποιηθεί αρκετά στο γεγονός ότι πρέπει στην προετοιμασία που κάνουμε να έχουμε και 2-3 τηλέφωνα ανάγκης (του κοντινότερου θαλάμου για παράδειγμα) και στο ότι μια μπουκαλίτσα οξυγόνο μαζί μας δεν είναι πια τόσο μεγάλο έξοδο. Βέβαια για να αγοράσεις demand valve (για παροχή 100%) είναι ένα καλό κονδύλι αλλά και η συνεχους ροής την κάνει την δουλειά της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 30-04-08 στις 01:34.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-08, 08:39
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ανεξέλεγκτη Ανάδυση. Και μετά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην ξεφύγω πολύ από το θέμα,
αλλά δεν κατάλαβα, ούτε τις συνθήκες,
ούτε τις αιτίες, που σας ανάγκασαν να αναδυθείτε με ταχύτητα.
Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να τις παρουσιάσετε, αναλυτικά.

Ναρκωση λογω κουρασης και αφυδατωσης (βοηθουσα να κρατησουν το σκαφος με πολυ κυμα και αργησαν ολοι οι αλλοι πελατες , νταλα καλοκαιρι και ειχε παει περιπου 12 το μεσημερι) , αποτομη καθοδος στα -42 βαθυ λαχανιασμα , αρα και υπερκαπνια , αισθηση κλειστοφοβιας , μουδιασμα , τσιμπηματα παντου , λαχανιασμα το οποιο εξελιχθηκε τοσο πολυ ωστε ο Mares Abyss MR22 κολλουσε ο καψερος και δεν μπορουσε να δωσει , παρολο που ειναι παντα σε τελεια κατασταση , καθως το ζευγαρι μου με εγκατελειψε , αφου της εξηγησα οτι δεν αισθανομαι καλα και να ερθει μαζι μου 10 μετρα επανω , σιγα σιγα (και μου απαντησε αυτο που εγραψα πριν ) , το μυαλο μου ανατιναχτηκε και η καρδια μου αρχισε να βροντα , η οραση μου θολωσε και ισως και να στενεψε , αρχισα να ανεβαινω αποτομα , φουσκωνωντας και το BCD τσιτα (σαν να μην εφταναν ολα τα αλλα) . Ο πανικος κλιμακωθηκε λογω του οτι ανεβαινα μεσα στην ροη των παααρα πολλων φυσαλιδων μου και εβλεπα μονον ασπρο αφρο οπου και να κοιτουσα . Ακομα και οταν φρεναρα , ημουν μεσα στις φυσαλιδες , φρικαρα τελειως και ξαναεκτοξευτηκα .
Σιγουρα κατι εμεινε απο αυτο , δεν υπαρχει περιπτωση , αν και δεν εξεταστηκα .
Να προσεχετε με ποιους βουτατε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 01-05-08 στις 07:35.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.