Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-06-08, 21:30
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Ο τρόπος που το κάνω ανκαι δεν είναι ο μοναδικός είναι αυτός που ανέφερε ο Αντρέας.

Αναλυτικά.

Ξεδίπλωμα του DSMB (το κρατάω με το αριστερό χέρι επειδή είμαι δεξιόχειρας - μπορεί όμως και το δεξί για αυτούς που τους βολεύει αλλιώς).

Ενώνω το reel με το DSMB.

Απασφαλίζω το reel. (Σαν option υπάρχει και το double reel deployment όπου δεύτερο reel αγκιστρώνεται πάνω στο πρώτο reel και απασφαλίζεται έτσι ώστε σε περίπτωση που έχεις μπλέξιμο με το πρώτο reel να αφήσεις το πρώτο να πάει πάνω και να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο).

Εκπνέωντας από το δεύτερο στάδιο, κρατώντας το reel με το δεξί τεντωμένο μπροστά σε απόσταση ασφαλείας, το αριστερό να κρατάει ανοικτό το DSMB και γέρνωντας ελαφρώς προς τα δεξιά βάζω μισή εκπνοή στο DSMB.

Αφήνω το DSMB να τεντώσει προς τα πάνω.

Κρατώ το DSMB στην ίδια θέση και συνεχίζω να εκπνέω κάτω από το DSMB αφού τώρα βρίσκεται 30- 40 εκατοστά πάνω από το πρόσωπό μου.

Όταν η τάση με την οποία τραβάει το DSMB γίνει αρκετή αφήνω το DSMB και ταυτόχρονα κρατάω το δεξί χέρι τεντωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-08, 23:19
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Φοιβο, δεν βρισκω λαθος στην διαδικασια οπως την περιγραφεις.
Θα ελεγα ομως οτι συνηθιζεται να φουσκωνεις το DSMB με το χταποδι.
Ειναι πιο αμεσος και ακαριαιος τροπος.
Τωρα οσον αφορα την διατηρηση πλευστοτητας δανειζοντας αερα απο το BCD στο DSMB θα ελεγα οτι φτανοντας να φουσκωσεις ενα DSMB σιγουρα θα εχεις την απαιτουμενη πλευστοτητα.
Οντως ειναι ενα καλο βοηθημα σε περιπτωσεις που περιγραφεις και οχι μονο θα ελεγα εγω. Ειναι και πολυ ξεκουραστο και σε κραταει σε σωστη σταση στα μεσονερα οταν πχ. δεν εχεις σημειο αναφορας ή σε μια αναγκαστικη σταση χωρις μπαρα ή σχοινι αποσυμπιεσης.
Και μια παρατηρηση: καλο θα ειναι να μην ανοιγετε για πλακα ή για ψιλου πηδημα κυριως σε καταδυσεις οπου υπαρχει ανθρωπος σε σκαφος στην επιφανεια, αφου η βασικη του λειτουργια θα πρεπει να περιοριζεται στην ειδοποιηση αμεσης αναγκης στην επιφανεια χωρις την δυνατοτητα αναδυσης. Ως εδω καλα.

Αλλα (υπαρχει ενα αλλα) συμφωνα με τα τελευταια προτυπα της CMAS ειδικα για τα DSMB που αποδεχτηκαν ολοι οι οργανισμοι εχουμε:
Κοκκινο χρωμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Ειμαι εδω.
Κιτρινο χρωμα DSMB = Χρειαζομαι βοηθεια - θα μεινω απο αερα.
Κοκκινο χρωμα πρωτα και μετα βγαλσιμο Κιτρινου χρωματος = χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως - εχω μεινει ή μενω απο αερα.

Ο δυτης στο video φουσκωνει με το στομα γιατι το DSMB που εχει διαθετει επιστομιο. Δεν βγαινουν ολα ετσι. Νομιζω γνωριζεις οτι υπαρχουν πολλα ειδη πχ. εγω εχω απλο που φουσκωνει απο πηγη αερα (ανοικτο στο κατω μερος) και οχι με το στομα, υπαρχουν με επιστομιο, υπαρχουν με αμπουλα αμεσης πληρωσης, υπαρχουν με αμεση πληρωση απο το τζακετ, υπαρχουν με βαλβιδα κλπ.
Ενα ερωτημα ειναι αν εχετε δει τουλαχιστον στην χωρα μας σε κιτρινο χρωμα! Εγω ακομα το ψαχνω. Μονο κοκκινα υπαρχουν προς το παρον...
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 19-06-08 στις 00:30.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-08, 23:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αλλα (υπαρχει ενα αλλα) συμφωνα με τα τελευταια προτυπα της CMAS ειδικα για τα DSMB που αποδεχτηκαν ολοι οι οργανισμοι εχουμε:
Κοκκινο χρωμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Ειμαι εδω.
Κιτρινο χρωμα DSMB = Χρειαζομαι βοηθεια - θα μεινω απο αερα.
Κοκκινο χρωμα πρωτα και μετα βγαλσιμο Κιτρινου χρωματος = χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως - εχω μεινει απο αερα.

....
Ενα ερωτημα ειναι αν εχετε δει τουλαχιστον στην χωρα μας σε κιτρινο χρωμα! Εγω ακομα το ψαχνω. Μονο κοκκινα υπαρχουν προς το παρον...
Υπάρχει, υπάρχει. Εγώ που δεν ήξερα τον "κώδικα" που αναφέρεις παραπάνω πήρα κίτρινο
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-08, 01:42
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Ασχέτως με το πώς το γεμίζουμε υπάρχουν και αλλά πράγματα που μπορούμε να δείξουμε με ένα dsmb…


Σημαντικό στις βαθιές μεσοπελαγες βουτιές (με σκάφος ανεξάρτητο από τη γραμμή κατάδυσης) είναι να έχουμε δυο μπαλονάκια…ένα κύριο και ένα emergency (αναλόγως το χρωμα,το κανονίζουμε με το βαρκάρη και το καθιερώνουμε) …
Αυτό σημαίνει πως ο χειριστής του σκάφους έχει ενημερωθεί για το αν θα βγει πχ. κίτρινο μπαλόνι να ξέρει τι να κάνει….πχ. χάσαμε τα αέρια αποσυμπιέσης..(λέω τώρα)

Αυτό προϋποθέτει πως υπάρχει βεβαία spare οξυγόνο με ρυθμιστή έτοιμο προς χρήση στο σκάφος…
Και πάλι βλέπουμε πως στην ομάδα προστίθεται ο βαρκάρης ο οποίος πρέπει να είναι «εκπαιδευμένος»…αυτή είναι και η έννοια της ομάδας…

Τώρα μην μου πείτε ότι (όλα διπλά τριπλά , χριστουγεννιάτικα δέντρα κτλ)..
Στα λιμανάκια και στο Βγεθι μην πάρετε δυο μαζί σας….
Η κάθε βουτιά έχει τις απαιτήσεις της…
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-08, 07:00
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

το φουσκώνω με το στόμα και είναι πολύ πιο ελεγχόμενο. Δεν χρειάζεται ειδικό επιστόμιο. Με μια δυο (το πολύ) εκπνοές έχει γεμίσει αέρα.
Εστιάζω την προσοχή στο reel που μπορεί να μπερδευτεί. Για αυτό υπάρχει η λύση του defender spool όπως το λέει η Halcyon.
http://www.halcyon.net/guideline/index.shtml
φυσικά υπάρχουν και φτηνότερα στην πιάτσα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοιβο, δεν βρισκω λαθος στην διαδικασια οπως την περιγραφεις
Θα διαφωνήσω... πόσα χέρια έχει ο Φοίβος? Ένα κρατάει το DSMB, ένα το inflator, και το τρίτο το καρούλι? Επειδή λοιπόν έχει 2 χέρια, κινδυνεύει να μπλεχτεί....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελεγα ομως οτι συνηθιζεται να φουσκωνεις το DSMB με το χταποδι.
Ειναι πιο αμεσος και ακαριαιος τροπος.
....για ακατάσχετο free flow, βεβαίως ΝΑΙ!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα οσον αφορα την διατηρηση πλευστοτητας δανειζοντας αερα απο το BCD στο DSMB θα ελεγα οτι φτανοντας να φουσκωσεις ενα DSMB σιγουρα θα εχεις την απαιτουμενη πλευστοτητα.
... αδιεάζοντας αέρα από το BCD, μάλλον δεν σε βοηθά να διατηρήσεις την πλευστότητα σου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου η βασικη του λειτουργια θα πρεπει να περιοριζεται στην ειδοποιηση αμεσης αναγκης στην επιφανεια χωρις την δυνατοτητα αναδυσης.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό... Η βασική λειτουργία του DSMB είναι να μαρκάρει τη θέση του δύτη: Eδώ είμαι, είμαι καλά, μην περάσεις με την εξωλέμβια από πάνω μου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα (υπαρχει ενα αλλα) συμφωνα με τα τελευταια προτυπα της CMAS ειδικα για τα DSMB που αποδεχτηκαν ολοι οι οργανισμοι εχουμε:
Κοκκινο χρωμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Ειμαι εδω.
Κιτρινο χρωμα DSMB = Χρειαζομαι βοηθεια - θα μεινω απο αερα.
Κοκκινο χρωμα πρωτα και μετα βγαλσιμο Κιτρινου χρωματος = χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως - εχω μεινει ή μενω απο αερα.
Η χρήση κόκκινου και κίτρινου μαζί δεν έχει γίνει στανταρτ. Συμφωνήται από την ομάδα τι σημαίνει τι... Τα δύο κόκκινα τι σημαίνουν?

Αυτά τα ολίγα αγαπητέ Seafarer, και μην με παραξηγήσεις..
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-08, 11:50
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Για τα χρώματα μπορώ να πω ότι είχα την τυχη να με ενημερώσει πωλητής σε καταδυτικό (σπάνιο στις μέρες μας) και τον ευχαριστώ. Έτσι όταν είδα τον geogeo να πετάει το κίτρινο κάτι μου έκανε... αλλά δώσαμε τα OK μας και συννενοηθήκαμε.

Φαντάζομαι όταν κάνεις μια απλή βουτιά με το ζευγάρι σου χωρίς υποστήριξη από την επιφάνεια τότε λίγο νόημα έχει να βγάλεις κίτρινο DSBM. (Ποιός θα σε βοηθήσει; Το Άγιο Πνεύμα δεν μεταφέρει μπουκάλες)

Αν τεντώσεις το σχοινι μπροστά και δεξιά (ή σριστερα ανάλογα με ποιο πιάνεις το SMB) ο κίνδυνος να μπλεχτεί πάνω σου είναι πολύ μικρός. Τώρα αν υπάρχει η πολυτέλεια να το δέσεις κάπου (όπως στο Link) τότε νομίζω ότι το χταπόδι προσφέρεται καλλίτερα. Αν όχι τότε επειδή ακριβώς έχεις 2 χέρια προτεραιότητα έχει να κρατάς το reel μακρυά, αλλιώς είτε χρησιμοποιήσεις το χταπόδι είτε οποιοδήποτε άλλο τρόπο κινδυνεύεις το ίδιο να μπλεχτείς και να ανέβεις μαζί με το SMB

Αντρέα ερώτηση: Στην λύση με τις 2 εκπνοές, στην πρώτη βάζεις ελάχιστο αέρα έτσι δεν ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρέα ερώτηση: Στην λύση με τις 2 εκπνοές, στην πρώτη βάζεις ελάχιστο αέρα έτσι δεν ειναι;
Για βοήθησε με.. δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η λύση με δύο εκπνοές.

Αυτό που κάνω εγώ (στο rec DSMB μου, γιατί τα tec DSMB έχουν βαλβίδα και άρα έχουν λίγο αέρα μέσα και στέκονται όρθια) είναι να βάλω μία καλή εκπνοή μέσα να σηκωθεί το DSMB και αφού κάνω έλεγχο ότι όλα είναι στη θέση τους (το λουρί το DSMB δεν είναι κάτω από το Β' στάδιο και ο μίτος τεντωμένος σε ευθεία μπροστά τα μάτια μου και ελέυθερος...) τότε εκπνέω, παίρνω λίγο βάθος και χώνω εκπνόες γρήγορες μέχρι να επανέλθω στο βάθος που ξεκίνησα και τότε απελευθερώνω το DSMB

Επλίζω να σε καλυψα. Στο videακι μου φαίνονται καθαρά όλα πιστεύω!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-08, 13:50
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα (υπαρχει ενα αλλα) συμφωνα με τα τελευταια προτυπα της CMAS ειδικα για τα DSMB που αποδεχτηκαν ολοι οι οργανισμοι εχουμε:
Κοκκινο χρωμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Ειμαι εδω.
Κιτρινο χρωμα DSMB = Χρειαζομαι βοηθεια - θα μεινω απο αερα.
Κοκκινο χρωμα πρωτα και μετα βγαλσιμο Κιτρινου χρωματος = χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως - εχω μεινει ή μενω απο αερα.
...
DSMB μισό κόκκινο μισό κίτρινο τι σημαίνει?


Πρώτη φορά το ακούω ότι το αποδέχτηκαν οι οργανισμοί. Απλά μεταξύ των ατόμων που ασχολούνται με τεχνική καταδυση (στις πλείστες περιπτώσεις) σημαίνει
Κόκκινο χρώμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Είμαι εδώ.
Κίτρινο χρώμα DSMB = Χρειάζομαι βοηθεία - προχώρησε βάση του τη έχει συμφωνηθεί εκ τον προτέρων (μπορεί να υπάρχει και καρτελακι που να λεει ακριβώς τι είναι το πρόβλημα).
Καλύτερα πριν απο κάθε κατάδυση να ξανασυμφωνούνται μεταξύ τον καταδυομένων και να ενημερώνεται και ο υπεύθυνος ασφαλείας στην επιφάνεια για το τή πρέπει να πράξη για τη κάθε περίπτωση.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-08, 13:51
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
DSMB μισό κόκκινο μισό κίτρινο τι σημαίνει?


Πρώτη φορά το ακούω ότι το αποδέχτηκαν οι οργανισμοί. Απλά μεταξύ των ατόμων που ασχολούνται με τεχνική καταδυση (στις πλείστες περιπτώσεις) σημαίνει
Κόκκινο χρώμα DSMB = Ολα Ο.Κ. - Είμαι εδώ.
Κίτρινο χρώμα DSMB = Χρειάζομαι βοηθεία - προχώρησε βάση του τη έχει συμφωνηθεί εκ τον προτέρων (μπορεί να υπάρχει και καρτελακι που να λεει ακριβώς τι είναι το πρόβλημα).
Καλύτερα πριν απο κάθε κατάδυση να ξανασυμφωνούνται μεταξύ τον καταδυομένων και να ενημερώνεται και ο υπεύθυνος ασφαλείας στην επιφάνεια για το τή πρέπει να πράξη για τη κάθε περίπτωση.


Κίτρινο χρώμα DSMB ή Δύο Κόκκινα DSMB= Χρειάζομαι βοηθεία - προχώρησε βάση του τη έχει συμφωνηθεί εκ τον προτέρων (μπορεί να υπάρχει και καρτελακι που να λεει ακριβώς τι είναι το πρόβλημα).
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.