Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-09-08, 13:51
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Επίσης μπορείς να "βάλεις χέρι" στον καταστηματάρχη που του γεμίζει τις φιάλες, όπως επίσης και να σταματήσεις να γεμίζεις την φιάλη σου, από καταστήματα που στηρίζουν παράνομες δραστηριότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-08, 14:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Είχα μόλις μια ευτυχέστατη σχετική ενημέρωση από το μέλος DrIVER. Όπως μου τα διηγήθηκε εν ολίγοις:

Σε Βουτιά στο Βγέθι μές στο ΣΚ, εντοπίζεται θρασύτατο ζευγάρι ψαρομπούκαλων στο αγαπημένο μας καταδυτοσημείο

Η παρέα αντιδράει άμεσα και συντονισμένα....
Κατ'αρχήν τους πλακώνουν στις φωτογραφίες και μόλις βγαίνουν καλούν το λιμενικό, το οποιο παραδόξως -η ελπίδα πεθαίνει τελευταία amigos!- φτάνει ΑΜΕΣΑ!
Όταν τους ζήτησαν να βγουν φυσικά οι ψαρομπούκαλοι πρόβαλαν με χέρια και κούτελα αγνά και καθαρά.
Στο σημείο αυτό ο DrIVER προθυμοποιήθηκε να ξαναβουτήξει και να εντοπίσει τα όπλα και την ψαροσακούλα τους -όπερ και εγένετο! Οι κύριοι διαμαρτυρήθηκαν: "Το γεγονός ότι βρέθηκαν αυτά στο βυθό δεν τους ενοχοποιούσε καθόλου... θα μπορούσε να είναι οποιουδήποτε"
Εκεί επιστρατεύθηκαν οι φωτογραφίες.....

Το καλύτερο;
Η ψαροσακούλα ήταν γεμάτη ...αχινούς κι ένα χταποδάκι που μετά βίας άγγιζε το μισόκιλο.

Ελπιζω να έχουμε λεπτομερέστερη ενημέρωση κάποια στιγμή από τους πρωταγωνιστές της συγκλονιστικής αυτής ιστορίας.


Τα πάντα ρει!!!

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-08, 16:09
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vchou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη σε ποιά φωτο αναφέρεσε; Διότι προσωπικά δεν έχω δει κάτι σχετικό.

(Η δεν θυμάμαι;;;)

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg aisxos.jpg (54,9 KB, 49 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-10-08, 19:11
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

θεωρώ πολύ μεγάλη μ@@@ λαλαλαλα στρουμφοτραγουδώ να είσαι ο " μάγκας " με την ατελείωτη δόση αναπνοης , ενάντια στα ψάρια , χταπόδια , φάλαινες , καρχαρίες…ο " μάγκας " !!!
__________________
Πρόσεχε να προφέρεις καθαρά τη λέξη θάλασσα,
έτσι που να γυαλίζουν μέσα της όλα τα δελφίνια

Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-06-10, 11:34
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αυτό συμβαίνει γιατί δέν περιφρουρούμε το άθλημα καταλλήλως.
Σαφώς και θέλω να εκφράσω την θλίψη μου για το περιστατικό, πλην όμως πιστεύω ότι δέν θα συνέβαινε ποτέ αν στην κατάλληλη στιγμή, κάποιος δέν επιδείκνυε τόση πολύ ανοχή σε αυτούς τους ανθρώπους.
Χμμ

Για να δούμε τους κατάλληλους χειρισμούς.

Χθεσινό:

12 η ωρα το μεσημέρι, κατεβαίνουμε με παρέα φίλων άλλοι για βουτιά και άλλοι για κολύμπι στο Θειάφι.

Με το που φτάνουμε βλέπουμε να έρχεται προς την ακτή αυτοδύτης, που εμφανώς "κάτι" κρατάει στο χέρι του.

Σε ενα λεπτό είναι έξω με δύο λαστιχοβόλα στο χέρι του και ψαροσακούλα με 2-3 σπαρους. Αρχιζει το ξέχεσμα, κατεβάζει το κεφάλι "καλά ρε φίλε, άσε τουλάχιστον να βγω πρώτα έξω ..."

Βγαίνει, συνεχίζεται το "αντιλαλούνε τα βουνά" (πρέπει να μας ακούνε στον δρόμο εν ολίγοις), μασάει κάτι συγνώμες και κάτι "δεν θα ξαναγίνει" και όπως είναι με τα πέδιλα παραμάσχαλα, την μπουκάλα στο σαμάρι και τα όπλα στο χέρι ξεκινάει και ανεβαίνει προς τον δρόμο και εξαφανίζεται.

Αργότερα συναντώ φίλους σε καταδυτικό και μου λένε και οι δύο ότι έκανα λάθος, ότι έπρεπε να φωνάξω το λιμεναρχείο, ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα ...

Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?

Για πείτε, γιατί εγώ το σκέφτομαι από χθες

Μαγικό 1: "Ρε φίλε μη φωνάζεις, με'χει χτυπήσει η νόσος και ο γιατρός μου είπε να κάνω μερικές βουτιές ρηχές για να την διώξω..."

Μαγικό 2: "Δεν είναι δικά μου ρε φίλε, μέσα τα βρήκα ..."
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-06-10, 11:58
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?
... τι σημασια εχει αν θα ερθουν και ποτε θα ερθουν τελικά... κανε το καλο και ριχτο στο γιαλό που λενε.. το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ενημερώσουμε ...

το τι θα γίνει στη συνεχεια δυστυχώς δεν εξαρτατε απο εμας.. το θεμα ειναι να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε.. σωστα?

ειναι σαν να βλέπουμε να γινεται ληστεία και να λέμε: "Δεν καλω την αστυνομία να ερθει.. γιατι μεχρι να ερθει... "

Αυτη τη ρετσινια του ψαρα με τις μπουκάλες προσώπικα δεν την αντέχω και δεν την δεχομαι πια στις μερες μας...

Οποτε geo.. περνουμε τηλεφωνο .. χωρίς αμφιβολία!!
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-06-10, 12:33
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργότερα συναντώ φίλους σε καταδυτικό και μου λένε και οι δύο ότι έκανα λάθος, ότι έπρεπε να φωνάξω το λιμεναρχείο, ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα ...

Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?
Ανεβαίνεις μαζί του στο αμάξι, σημειώνεις μπροστά του τον αριθμό αυτοκινήτου και το όνομα στο οποίο είναι η ασφάλεια και του ζητάς να περιμένει το λιμενικό.
Παίρνεις τηλέφωνο το λιμενικό και σε περίπτωση που ο τύπος την έχει κάνει, δίνεις απλά όλα τα στοιχεία που έχεις.

Βέβαια τα λέω τώρα από απόσταση, δεν ξέρω πραγματικά αν θα ήμουν τόσο ψύχραιμος να μη του χώσω το ψαροτούφεκο εκεί που του αξίζει

Το θέμα είναι πως έτσι που εξελίχθηκε η φάση, ο τύπος έφυγε αλώβητος, μόνο με μια αίσθηση ότι "κάποιους ενόχλησε" και θα το ξανακάνει σίγουρα κάπου αλλού.
Ο φόβος της καταγγελίας είναι πολύ πιο σημαντικός και πιστεύω πως πρέπει να γίνεται, για να μαζευτούν λίγο...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαγικό 1: "Ρε φίλε μη φωνάζεις, με'χει χτυπήσει η νόσος και ο γιατρός μου είπε να κάνω μερικές βουτιές ρηχές για να την διώξω..."

Μαγικό 2: "Δεν είναι δικά μου ρε φίλε, μέσα τα βρήκα ..."
Το σίγουρο είναι πως πέρα από την αλητεία που κάνουν, οι περισότεροι απο τους ψαρομπουκαλάκηδες είτε είναι τελείως ανεκπαίδευτοι και δεν έχουν ιδέα σε τί κίνδυνο βάζουν τη ζωή τους είτε το θεωρούν και μαγκιά να έχουν πάει 2-3 φορές στο θάλαμο και να συνεχίζουν τη βλακεία τους

Αναρωτιέμαι αν θα καταλάβουν ποτέ ότι εκτός της παρανομίας και της ζημιάς που κάνουν, βάζουν σε εξαιρετικό κίνδυνο τη ζωή τους γιατί κυνηγώντας το ψάρι, είναι μαθηματικά βέβαια ότι θα αγνοήσουν όλες τους κανόνες της αυτόνομης κατάδυσης - αν τους έχουν μάθει και ποτέ και δεν τους "έδειξε απλά ένας φιλος".

Τι να πει κανείς για ανθρώπους που δε σέβονται κατ' αρχήν την ίδια τη ζωή τους και τη ζωή των δικών τους, για ένα ψάρι?

Να μιλήσουμε πάλι για φυσική επιλογή? (το βρίσκω ακραίο και τραγικό)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-06-10 στις 12:36.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-06-10, 13:56
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

θεωρω αδιανοητο το οτι δεν καλεσατε το λιμενικο...

στο ειπα και χθες...

οφειλατε να το πραξετε απο αγαπη προς τη θαλασσα και την ευνομια...

και δεν το κανατε...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-06-10, 14:49
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

Εντάξει συμβαίνει να μπεις και στη διαδικασία να το φρενάρεις… Προσπαθείς κατ’ αρχήν να επικοινωνήσεις με τον αλλον-ακόμα και αν αυτος είναι ψαρομπουκαλος και σου έρχεται να του σπάσεις τα μούτρα…. Να δεις τι έχει να σου πει ή αν μπορείς να του δώσεις κατ’ αρχήν να καταλάβει το μέγεθος της ασέβειας, της καταστροφής και της παρανομίας. Δεν υποστηρίζω το αντίθετο, συμφωνώ πως το να καλέσεις λιμενικό είναι το μόνο που μπορεί να δώσει ένα μάθημα σε μια τέτοια κίνηση απλά δυστυχώς δεν έχουμε όλοι μας τις καλύτερες εμπειρίες από "τις αρχές"… Αυτό με τον αριθμό της πινακίδας ακούγεται καλή λύση anyway..
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-06-10, 14:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

επειδή θεωρώ ότι μια τέτοια συζητήση παρουσιάζει μεγάλο πρακτικό ενδιαφέρον, νομίζω ότι θα ήταν χρησιμότερο να τη συνεχίζαμε σε καταλληλότερη ενότητα ώστε να επαναφέρεται και ευκολότερα.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.