Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-09, 14:54
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
DAN: Να κάνω καταδυτική ασφάλεια και τι θα μου προσφέρει?

Το καταλαβαινω σωστα; https://www.daneurope.org/eng/english_.htm
Γινομαι μελος στην DAN και ασφαλιζομαι με μια policy χ. Πληρωνω με το χρονο τα ασφαλιστρα. Την ανανεωση πρεπει να την κανω καθε χρονο.
Τωρα μου τυχαινει κατι, σχετικο στην καταδυση.
Πρεπει να παρω την DAN στο τηλεφωνο +39 06 .... για να αναλαβει τα περαιτερω οπως απαιτει η policy;
Εχει η DAN υπευθυνο στην Ελλαδα η θα τα κανουν ολα τηλεφωνικα;
Φιλικα
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

μπορείς πολύ εύκολα ασφαλιστείς μέσω του site..
ακόμα και αν δεν έχεις πιστωτική κάρτα, με αποστολή της απόδειξης πληρωμής σε λογαριασμό τράπεζας..
(πιο αργή διαδικασία αλλά δε θα σου πουν τίποτα περισσότερο τηλεφωνικά..)

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-09, 15:51
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς πολύ εύκολα ασφαλιστείς μέσω του site..
Δεν ειναι εκει το θεμα. Το εχω καταλαβει τι κανουν και πως μπορω να ασφαλιστω. Αυτο που δεν μου ειναι τελειως λιανα ειναι, πως μπορουν να βοηθησουν σε περιπτωση αναγκης.

https://www.daneurope.org/eng/serv2.htm το unlimited συνοδευεται απο εναν αστερισκο ο οποιος σημαινει

The maximum cover has no limits only if the emergency is organized and directed by DAN

Πως μπορουν να οργανωσουν και να διευθηνουν την βοηθεια, π.χ στη Κρητη; Εκει ειναι η απορια μου. Μιας και για περιπτωση αναγκης εχω μονο ενα τηλεφωνικο νουμερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-09, 15:55
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καταλαβαινω σωστα; https://www.daneurope.org/eng/english_.htm
Γινομαι μελος στην DAN και ασφαλιζομαι με μια policy χ. Πληρωνω με το χρονο τα ασφαλιστρα. Την ανανεωση πρεπει να την κανω καθε χρονο.
Τωρα μου τυχαινει κατι, σχετικο στην καταδυση.
Πρεπει να παρω την DAN στο τηλεφωνο +39 06 .... για να αναλαβει τα περαιτερω οπως απαιτει η policy;
Εχει η DAN υπευθυνο στην Ελλαδα η θα τα κανουν ολα τηλεφωνικα;
Φιλικα
Γιωργος
Αν συμβεί κάτι στην Ελλάδα (θεωρώ ότι μένεις Ελλάδα) παίρνεις τον National Emergency αριθμό (είναι στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών). Από εκεί παίρνεις οδηγείες. Αν είσαι οπουδήποτε αλλού θα καλέσεις τον International Emergency αριθμό. Ολα αυτά θα σου αποσταλλούν μαζί με το συμβόλαιο σου. Θα έχεις μαζί σου μια πλαστική κάρτα (όπως τα καρτελάκια της PADI) μαζί με τους αριθμούς που πρέπει να ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-09, 11:50
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

εχω ζησει απο πρωτο χερι το σερβις της DAN σε ατυχημα στην αιγυπτο...

Η επικοινωνια εγινε μεσω του καταδυτικου με το κεντρο στην Ιταλια (το +39 κλπ κλπ)...

Σε χρονο μηδεν επικοινωνησαν με το νοσοκομειο και ανελαβαν ολα τα εξοδα περιθαλψης και διαμονης και σε συνεννοηση με τον αντιπροσωπο τους στη χωρα (γιατρο) εκτιμησαν την κατασταση και αποφασησαν τον τροπο επαναπατρισμου του παθοντος στην ελλαδα....

Η αιγυπτιακη γραφειοκρατια καθυστερησε την εξελιξη της καταστασης αλλα οι ανθρωποι της Dan ηταν σε συνεχη επικοινωνια μαζι μου (κυριως μεσω Skype) και ηταν αψογοι, αψογοι.....

Επειδη η μεταφορα επρεπε να γινει συνοδεια νοσηλευτικου προσωπικου, ηρθε απο την αθηνα καταλληλος νοσηλευτης και εγινε ο επαναπατρισμος....

Το συστημα της DAN ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ειναι απολυτως απαραιτητο....

και για την Ελλαδα και (εννοειται) για το εξωτερικο

αν ο παθων δεν ηταν μελος της DAN θα ειχε (ειχαμε) σοβαροτατο προβλημα και με το κοστος της ολης καταστασης αλλα και με τη διαδικασια ιασης κ επαναπατρισμου...

JOspy Μην το σκεφτεσαι καθολου.....και 5 βουτιες το χρονο να κανεις θα σου στοιχιζει ΜΟΝΟ 13 ευρω τη βουτια....

PS προφανως και εχει υπευθυνο στην ελλαδα η dan , και αυτος ειναι ο κ Ζαχαριαδης .... και στην καρτα σου πανω εκτος απο το τηλεφωνο του ΝΝΑ , εχει και το τηλεφωνο του Κεντρου Υπερβαρικης Ιατρικης του παραπανω γιατρου....
Το τηλεφωνο αυτο ειναι και η πυλη επικοινωνιας με την DAN για οποιαδηποτε περαιτερω απορια εχεις....(2103462898)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 20-02-09 στις 12:00.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-09, 13:25
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

Ευχαριστω πολυ, Γιωργο. Φυσικα και θα κανω την ασφαλεια. Και αχρειαστη ας μεινει.

Φιλικα απο την βροχερη Φραγκφουρτη
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-09, 14:06
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

Συγχωρέστε μου μια ερώτηση, που ίσως να ακούγεται αφελής...

Καλύπτει η DAN δραστηριότητες, όπως π.χ. κατάδυση σε μια λίμνη σε υψόμετρο ?

Καλύπτει ένα ατύχημα που έγινε όταν ο ασφαλισμένος ήταν μέσα στο νερό ή ακόμα και την περίπτωση που ξεκινώντας την κατάδυση, π.χ. να κατεβάσει τον εξοπλισμό του σε μια λίμνη σε υπόμετρο, γλίστρησε από τη σκάλα και χτύπησε ?

Οι ερωτήσεις έχουν νόημα και δεν τις κάνω για πλάκα. Αφορμή της ερώτησης είναι ένα docu που είδα πρόσφατα για καταδύσεις σε cenotes καπου στη ζούγκλα της κεντρικής αμερικής...
(Ζούγκλα είμαστε και μεις... )
Πεζοπορία με φιάλες επ ώμου και κατάβαση με σχοινί στη λίμνη....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-09, 14:33
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: DAN: Να κάνω καταδυτική ασφάλεια και τι θα μου προσφέρει?

Καλύπτει καταδυτικό ατύχημα.

Αν σπάσεις το πόδι σου πηγαίνοντας στα βραχάκια πριν βουτήξεις νομίζω πως όχι.

Αν όμως έχεις βουτήξει και τραυματιστείς στην ξηρά συνεπεία της καταδυτικής δραστηριότητας, νομίζω ότι θα σε καλύψει. Θα σε καλύψει πάντως σε περίπτωση που εμφανίσεις συμπτώματα νόσου (διόλου απίθανο να εμφανιστεί νόσος συνέπια τραυματισμού μετά από κατάδυση)

Αν τώρα στον γυρισμό τρακάρεις νομίζω πως πάλι δεν σε καλύπτει. Θα σε καλύψει βέβαια αν εμφανίσεις νόσο.

Αυτά όμως είναι λιγάκι πολύπλοκα που καλό είναι να τα ρωτήσουμε απευθείας στην DAN, καθώς και για πια μέρη της νοσηλείας θα αναλάβει (πχ μόνο το καταδυτικό μέρος (μόνο θάλαμος και αγωγή για την νόσο) ή και το σπασμένο χερι/πόδι) καθώς και μέχρι ποιο βαθμό (πχ η φυσικοθεραπεία που ίσως χρειαστεί καλύπτεται; )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-09, 15:39
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Η ιστορια της DAN.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχωρέστε μου μια ερώτηση, που ίσως να ακούγεται αφελής...

Καλύπτει η DAN δραστηριότητες, όπως π.χ. κατάδυση σε μια λίμνη σε υψόμετρο ? Nαί

Καλύπτει ένα ατύχημα που έγινε όταν ο ασφαλισμένος ήταν μέσα στο νερό ή ακόμα και την περίπτωση που ξεκινώντας την κατάδυση, π.χ. να κατεβάσει τον εξοπλισμό του σε μια λίμνη σε υπόμετρο, γλίστρησε από τη σκάλα και χτύπησε ? Ναί νοουμένου ότι το ατύχημα γίνεται σε απόσταση μεγαλυτερης τον 50Km από την δηλωμένη μόνιμη κατοικία.

Οι ερωτήσεις έχουν νόημα και δεν τις κάνω για πλάκα. Αφορμή της ερώτησης είναι ένα docu που είδα πρόσφατα για καταδύσεις σε cenotes καπου στη ζούγκλα της κεντρικής αμερικής...
(Ζούγκλα είμαστε και μεις... )
Πεζοπορία με φιάλες επ ώμου και κατάβαση με σχοινί στη λίμνη....
Απαντήσεις με κόκκινο πιό πάνω. Φυσικά μπορεί να είμαι και λάθος απλά έτσι ερμηνεύω εγώ το συμβόλαιο. Ασφαλιστικές είναι αυτές όπως θέλουν τα εννοούν
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: DAN: Να κάνω καταδυτική ασφάλεια και τι θα μου προσφέρει?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αυτά όμως είναι λιγάκι πολύπλοκα που καλό είναι να τα ρωτήσουμε απευθείας στην DAN, καθώς και για πια μέρη της νοσηλείας θα αναλάβει (πχ μόνο το καταδυτικό μέρος (μόνο θάλαμος και αγωγή για την νόσο) ή και το σπασμένο χερι/πόδι) καθώς και μέχρι ποιο βαθμό (πχ η φυσικοθεραπεία που ίσως χρειαστεί καλύπτεται; )
Οτι καλύτερο και πιο λογικό
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.