Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-08-07, 10:49
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα δε με παραδέχεσαι; Μάλλον έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε και μάλλον θα πρέπει να κάνουμε μια κατάδυση μαζί αλλά και μια βουτιά για ψαροντούφεκο.
Δεν σε έχω δει ποτέ να κάνεις ψαροτούφεκο αλλά ούτε έχω ακούσει ποτέ και καμιά φήμη για σένα! Ενδέχεται βέβαια να είσαι ο καλυτερότερος πράγμα που φυσικά θα στεναχωρούσε πολύ και εμένα και τα ψάρια


Παράθεση:
Και επιτέλους μιας που όλοι είστε φίλοι του δάσους και του νερού καταγγείλτε έστω και μια φορά έναν παράνομο (μπουκαλοδυναμιτάκια) και αφήστε τους ‘‘προβληματισμούς’’ για αργότερα, ενώ σταματήστε τα τσάμπα σχόλια για τους ελεύθερους δύτες – ψαροντουφεκάδες. Α και μην πετάτε τα αποτσίγαρα στην ακτή. Αν δεν έχει τασάκια σβήστε τα στα χέρια σας (άσχετο αλλά πάντα επίκαιρο).
Ηλία, σαν πολύ εύκολα μας τα λες.
Για πες, πόσους έχεις καταγγείλει εσύ, είμαι σίγουρη ότι εκεί που ζεις τα περιστατικά είναι πολύ πιο άφθονα και πολύ πιο ανοιχτά απ' ό,τι στα περίχωρα της Αττικής όπου οι παράνομοι έχουν μάθει να κρατούν -αν μη τι άλλο- τα προσχήματα....
Εσείς πόσες καταγγελίες κάνατε σήμερα;


(Εμένα πάλι δεν μου φάνηκαν και τόσο τσάμπα τα σχόλια περί ελευθεράδων....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-07, 14:15
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων

‘‘Θα μου πεις είναι διαφορετικό να σκοτώνεις από το να βγάζεις φωτογραφίες και να κάνεις καθαρισμό του βυθού.’’

Σαφώς και είναι διαφορετικό. Εγώ όμως που τα κάνω και τα δυο τι είμαι ο Superman; Σας πληροφορώ πως δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στο ένα ή στο άλλο. Μάλλον απεχθάνομαι να μαζεύω τα σκουπίδια (μπαταρίες αυτοκινήτων, μολύβδινες μπάρες κτλ) που πετάει στη θάλασσα ο κάθε τσοπάνης (ψαράς κτλ) που μόλις δει μικρόφωνο αρχίζει: χάθηκαν τα ψάρια, οι ψαροντουφεκάδες φταίνε, η ρύπανση κτλ. Και κρύβουν τη γαλαζόπετρα, τα δίχτυα με το μικρό –παράνομο- μάτι κτλ. ενώ πετάνε ΌΤΙ βρουν στη θάλασσα.
Ηλία να σου μιλήσω όπως μιλάνε στο χωριό μου? Πάλι δεν θα καταλάβεις τίποτε. Κυπριακά και βαρειά μάλιστα, ασήκωτα του θανατά!

Για βάλε και την επόμενη πρόταση που έγραψα και ξανασχολίαστο αυτό ου σχολίασες! Αυτό που κάνεις είναι εκείνο που λέμε αποφθευματική ανάγνωση και επιλεγμένη κριτική προτάσεων. Αυτό το νόημα βγάζεις από αυτό που έγραψα? Με απογοητεύεις φιλαράκο. Πολύ με απογοητεύεις...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-07, 21:01
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Καλησπέρα,

Σώτο δεν έκανα επιλεκτικό σχολιασμό των θέσεών σου - αυτά τα κάνουν οι πολιτικοί μας- απλά έβαλα ένα κομμάτι από αυτά που έλεγες για να προσανατολίσω αυτούς που διαβάζουν που αναφέρομαι. Δε νομίζω πως είμαι τόσο ανεπίδεκτος συζήτησης και διαλόγου ώστε να μη μπορώ να σε καταλάβω. Άσε που και στο χωριό μου στο Ναύπλιο πολύ βαρειά τα μιλάνε...Θέληση να έχεις και όλα τα καταλαβαίνεις...Δε χρειάζεται να απογοητεύεσαι για μένα. Ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις καλύτερα το post μου ώστε να καταλάβεις τι θέλω να πω. Θέλω να τονίσω πως μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει κατάδυση και να φωτογραφίζει το βυθό αλλά και να κάνει ψαροντούφεκο και να χτυπάει ψάρια και να μην είναι ψυχασθενής.

Μαράκι έως τώρα δεν έχω δει κανέναν να ψαρεύει με μπουκάλα ή με δυναμίτη, όσο και άν σου φαίνεται περίεργο. Ξέρω για πάρα πολλούς, το έχω καταγγείλει αυτό και στα δυο λιμεναρχεία της περιοχής, αλλά με λόγια δε γίνεται τίποτα. Έφτασα μάλιστα να καθαρίζω λιμάνι με άλλους δύτες οι οποίοι μετά παρουσία του λιμενάρχη εξιστορούσαν πως χτύπησαν την τάδε σφυρίδα - με μπουκάλα-εννοείται.
Το χειρότερο σε όλη αυτή την ιστορία -συζητώντας μαζί τους και προσπαθώντας να τους καταλάβουμε???- είναι σα να τους δίνουμε συγχωροχάρτι μπαίνοντας στη διαδικασία να σκεφτούμε ποιος κάνει μεγαλύτερο κακό ή άν αυτός έχει ανάγκη ή έχει 5 παιδιά κτλ...Και εγώ είχα ανάγκες αλλά δεν πήρα τη μπουκάλα και το ντουφέκι να ''βγάλω'' τον πολύ εύκολο ροφό >15 κιλών που έβλεπα συνέχεια.

Γιώργο συμφωνώ πως βλέπουμε μικρά ψάρια στα περιοδικά κτλ...Όμως ο ροφός 4 κιλών δεν είναι μικρός όσο και να επιμένεις!!!

Δεν πολυδιαβάζω τελευταία ψαροντουφεκάδικα περιοδικά (μου τα τρώνε τα 2 diver ) αλλά και εγώ δε νομίζω να τους κράζουν.
Εγώ και φαντάρος έκανα και δεν κάπνισα. Πάντως αν και μη καπνιστής θα προτιμούσα να σβήνουν το τσιγάρο τους αλλού και όχι στο μεγάλο τασάκι-την ακτή.
Επιμένω και οργίζομαι με την υποκρισία. Δεν είναι αυτοί κάφροι και ''εμείς'' οι αυτόνομοι οι σωστοί, φίλοι της φύσης κτλ. Μιλάω μόνο γι αυτούς που χτυπάνε ψάρια για να τα φάνε ή για να κάνουν το τραπέζι στους δικούς τους και όχι γι αυτούς που ζούν από αυτό - και δυστυχώς δεν είναι λίγοι, αλλά σίγουρα θα ήταν ποιο εύκολο να το κάνουν αυτό με μια μπουκάλα στην πλάτη παρά με την ανάσα τους-.
Έχω αναφερθεί ξανά στο θέμα αλλά άκρη δε βγαίνει...ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΨΑΡΙΑ!!! ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΟΙ ΡΟΦΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΛΑΓΙΣΙΑ!!! Για να γίνουν αυτά χρειάζεται ένας συνδυασμός προσόντων, εξάσκησης, συνεχούς επαφής με τη φύση, εξοπλισμού αλλά και πολύ τύχη!!! Οι γενικεύσεις είναι ότι χειρότερο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-07, 21:35
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Σώτο δεν έκανα επιλεκτικό σχολιασμό των θέσεών σου - αυτά τα κάνουν οι πολιτικοί μας- απλά έβαλα ένα κομμάτι από αυτά που έλεγες για να προσανατολίσω αυτούς που διαβάζουν που αναφέρομαι. Δε νομίζω πως είμαι τόσο ανεπίδεκτος συζήτησης και διαλόγου ώστε να μη μπορώ να σε καταλάβω. Άσε που και στο χωριό μου στο Ναύπλιο πολύ βαρειά τα μιλάνε...Θέληση να έχεις και όλα τα καταλαβαίνεις...Δε χρειάζεται να απογοητεύεσαι για μένα. Ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις καλύτερα το post μου ώστε να καταλάβεις τι θέλω να πω. Θέλω να τονίσω πως μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει κατάδυση και να φωτογραφίζει το βυθό αλλά και να κάνει ψαροντούφεκο και να χτυπάει ψάρια και να μην είναι ψυχασθενής.
Ρε συ ηλία οι καλύτεροί μου φίλοι ψαροντουφεκάδες είναι. Βλέπε Γιώργος Παυλίδης. Εγώ μαζί σου είμαι. Καμία μα καμία απολύτως ένσταση! Εγώ δεν είπα τίποτε κακό για τους ψαροντουφεκάδες. Αρκεί να γίνεται το ψαροντούφεκο με σωστή κυνηγετική προσέγγιση. Εσύ ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-07, 00:38
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

αυτη ειναι μια φωτογραφια απο την παραλια σημερα....τα λογια ειναι περιττα

http://www.theabyss.gr/gallery/displ...bum=172&pos=13
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 26-08-07 στις 10:26.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-07, 09:58
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Γιώργο το link βγάζει κάπου μέσα στο hotmail server? Δεν μπορώ να δώ τη φωτό.

Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Είναι μια εικόνα που μπορεί να πάρει όσκαρ. Πολλοί θα γελάσουνε και αφού το φιλοσοφήσουνε λίγο πιθανόν σιωπήσουνε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 26-08-07 στις 10:38.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-08-07, 10:22
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Ηλία και υπόλοιποι φίλοι,

Αυτό το ξέρετε νομίζω. Είναι μια ψαριά. Ένα "ανθραγάθημα"!

Το θετικό είναι πως υπήρξαν αντιδράσεις από τα πλείστα μέλη της ίδιας της κοινότητας του φόρουμ στο οποίο τα παιδιά καμαρώνοντας για το "ανθραγάθημά" τους δημοσίευσαν την ψαριά τους. Τα μέλη που αντέδρασαν προφανώς ενοχλήθηκαν. Αν και ψαροντουφεκάδες και αρκετοί από αυτούς πάρα πολύ καλοί (τους ξέρω προσωπικά), ενοχλήθηκανκαι αντέδρασαν, με τακτ βέβαια που χαρακτηρίζει συνήθως τα προσοντούχα άτομα. Είναι αυτά τα μέλη που έχουν κάποια σωστή κυνηγετική προσέγγιση.

Το κακό από την άλλη είναι πως δεν έχουμε ξεκαθαρίσει ακόμα στο σύνολό μας το σωστό απο το λάθος και αναλωνόμαστε μετά από ένα τέτοιο ποστ, σε συζητήσεις αν ήταν καλό αυτό που έγινε ή όχι, αν ήταν σωστό ένας Έλληνας έπειτα να βγάλει τις φωτό σε ξένο forum κάνοντας μας ρεζίλι βγάζοντας τα εν οίκω παρα έξω εν δήμω, ή αν ήμασταν εμείς που κάναμε την ψαριά αν θα βγάζαμε τις φωτό ή όχι. Λίγο πολύ υπήρξε και η άποψη "όλοι τα κάνουμε - και λίγοι τα δηλώνουμε".

Προφανώς είναι πολλοί εκείνοι που κριτικάρουν αυτούς που τα δηλώνουν και λίγοι ως ελάχιστοι εκείνοι που πράττουν το σωστό. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Λοιπόν, υπάρχει διαφορά από ψαροντουφεκά σε ψαροντουφεκά σωστά? Όπως και από αυτοδύτη σε αυτοδύτη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-08-07, 12:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Εξαιρετικά διδακτική περίπτωση Σώτο.

Μπράβο στα παιδιά του gd, έχουν δείξει το ήθος τους και σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ.

Επαληθεύεται και το συμπέρασμα που έχω βγάλει εδώ καιρό.
Μόνο ο καλός και άξιος ψαροντουφεκάς τολμάει να γυρίσει από ψάρεμα χωρίς ψάρι..... Κάποιοι άλλοι νιώθουν την ανάγκη να επιστρέψουν έστω και μ' έναν τερατοαστερία προκειμένου να αποδείξουν τα αναπόδεικτα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-07, 11:00
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Γιώργο όντως η φωτογραφία σου αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα. Όμως αυτός ο τσοπάνης νεοέλληνας που βγήκε απ' την πόλη στο χωριό του για να θυμηθεί τα παλιά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ψαροντουφεκάς.
Γι αυτόν όντως είναι τρόπαιο. Αυτός το δείχνει στα παιδιά του και το χαίρεται. Ελπίζω να του είπες κάτι και να μην έμεινες απλά στη φωτό. Έχω γλιτώσει μερικά τέτοια χταποδάκια από πιτσιρικάδες, μάλιστα κάποιοι πήγαν και τα έστειλαν πίσω στο θολάμι τους (δεν ήταν χτυπημένα) και του κουβέντιαζαν μάλιστα μετά!
Πρόσφατα άκουσα μεταξύ ψαράδων πως υπάρχει διαταγή λιμεναρχείου (δεν ξέρω αν είναι τοπική ή κεντρική) ώστε τα γρι-γρι να κρατάνε το 30% των χταποδιών που αλιεύουν με τα βρωμοεργαλεία τους και είναι παράνομα (<500γρ). Ξέρει κανείς κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-08-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Ηλία, δεν είναι καν χταποδάκι....
Είναι αστερίας.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.