Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 19-06-09, 12:41
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στις ομάδες Mixed Gas Adventures και Blue Ratio Team.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό και ελπιδοφόρο το γεγονός ότι τα παιδιά της αποστολής κατάφεραν να αντιστρέψουν την βαριά ψυχολογία που προέκυψε, αφενός από τις πολλές αναποδιές του ίδιου του project και των παράλληλων δραστηριοτήτων που είχαν προγραμματιστεί, αφετέρου από το τραγικό δυστύχημα του Carl Spencer στην αποστολή στο HSMS Britannic.

Παρόλο που οι μισοί των Blue Ratio δεν καταφέραμε να καταδυθούμε (6 μήνες το παλεύαμε και μας ξεγλίστρισε στο παρά πέντε λόγω προσωπικών κολλημάτων - προβλημάτων) είναι πάντα όμορφο να βλέπεις τέτοιες προσπάθειες.
Πόσο μάλλον αν έχεις συμμετάσχει ενεργά καθ' όλη την προετοιμασία. Γεμίζεις με κουράγιο και όρεξη για να προχωρήσεις στα επόμενα που – κάτι μου λέει – θα είναι πολλά και εξίσου ενδιαφέροντα, αρχής γενομένης με το νέο S/S Burdigala Project το 2010.

Θέλω επίσης να ευχαριστήσω και τον Σ.Ε.Α. Τηθύς για την στήριξη και την ενθάρρυνση, καθώς και όλους όσους ευχήθηκαν και συνεχάρησαν τις ομάδες (υπάρχει κάποιος γκαντέμης βέβαια, μα νομίζω πως τον ξέρω...). Χαιρόμαστε που είστε στο πλάι μας παιδιά κι εύχομαι να είστε και στο μέλλον.

Τα λέμε εν καιρώ λοιπόν,
YR
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yan : 19-06-09 στις 23:13.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-06-09, 00:22
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απολογισμός του S/S Burdigala Project 2009

Κι΄ο φόβος βάνει φανερά της γλώσσας χαλινάρι;

Απολογισμός του S/S Burdigala Project 2009
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-06-09, 09:21
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Απολογισμός του S/S Burdigala Project 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι΄ο φόβος βάνει φανερά της γλώσσας χαλινάρι;

Απολογισμός του S/S Burdigala Project 2009
Αν και σαν μέλη της Ομάδας της αποστολής βιώσαμε "καρέ-καρέ" πολλές φάσεις αυτού του κακού serial, η αναλυτική (και με δόσεις σαρκασμού) αναφορά του Δημήτρη Γκαλών, αναδεικνύει σε όλο της το μεγαλείο την έννοια του "Βυζαντινισμού" που δυστυχώς σαν κοινωνία και σαν "Ελληνική Δημοκρατία" την αυγή του 21ου αιώνα, ΔΕΝ μπορούμε ακόμα να αποβάλλουμε.

Πραγματικά θλίβομαι σαν Έλληνας, να βρίσκομαι αντιμέτωπος με τέτοιες (και άλλες παρόμοιες, σχεδόν καθημερινές, μικρές ή μεγάλες) "Βυζαντινές καταστάσεις" που μας προσβάλλουν και μας αφαιρούν κάθε ίχνος αισιοδοξίας για το εάν η Ελλάς μπορεί να επιβιώσει, "με τέτοια μυαλά" στις πρωτοφανείς προκλήσεις της παρούσας δύσκολης περιόδου που βιώνει η ανθρωπότητα.

Υ.Γ.: Ορθή και η επιλογή περί μη μετάφρασης του Απολογισμού στα Αγγλικά. Πώς θα μπορούσε κανείς να επεξηγήσει αυτές τις αδιανόητες για τους "Κουτόφραγκους" καταστάσεις;
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-06-09, 22:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Απολογισμός του S/S Burdigala Project 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αντιπαραθέτει κανείς ήθος και ευθυκρισία στην μικροπρέπεια και τον παραλογισμό είναι -για όσους καταλαβαίνουν- η μόνη απάντηση.

Συγχαρητήρια για τον τρόπο που αντιμετωπίσατε τις δυσκολίες και για την αξιοπρεπέστατη στάση που καταφέρατε να κρατήσετε μέσα σε όλο αυτό το γκρικ μπάχαλο. Λίγοι θα τα κατάφερναν τόσο καλά στη θέση σας.... (εγώ απλά θα είχα χάσει την υπομονή μου και, μαζί της σίγουρα, όλα τα δίκια μου)

Και πάλι μπράβο παιδιά. Η δύσκολη εμπειρία σας μας δίδαξε πολλά....

Εύχομαι αν μη τι άλλο καλύτερες συνέχειες στα μελλοντικά σας σχέδια
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-06-09, 11:21
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Να ρωτήσω εγώ κάτι χαζό????

Και ρωτάω:

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που απαγορεύει την κατάδυση στο "Άγνωστο ναυάγιο"???

Ποιος νόμος με υποχρεώνει εμένα να ζητήσω άδεια απο την ΕΕΑ για να βουτήξω στο συγκεκριμένο σημείο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-07-09, 10:16
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που απαγορεύει την κατάδυση στο "Άγνωστο ναυάγιο"???
Αποστόλη, νόμος που να απαγορεύει την κατάδυση σε «Άγνωστο Ναυάγιο» δεν υπάρχει. Αν εσύ πας, σε πιάσουν και σου πουν ότι πρόκειται για το ναυάγιο του S/S Burdigala, μπορείς να τους πεις ότι πρώτον δεν το γνώριζες και δεύτερον ότι επειδή κάποιοι βγήκαν και είπαν ότι πρόκειται για το Burdigala δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι. Από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη κρατική ταυτοποίηση μπορείς να αμφισβητήσεις τα πάντα. Ταυτοποίηση λοιπόν τέτοια δεν θα υπάρξει στο άμεσο μέλλον καθώς οι δύτες της ΕΕΑ καταδύονται μόνο μέχρι 30 μέτρα.

Το πρόβλημα όμως για την ομάδα μας, για να το αναπτύξω λίγο, βρίσκεται στο επονομαζόμενο „Σύνδρομο του Γαλιλαίου“. Για να γίνει αυτό πιο κατανοητό σου παραθέτω έναν μελλοντικό φανταστικό διάλογο, ανάμεσα σε μας και το Λιμενικό, σε μια φανταστική σκηνή όπου η ομάδα μας βουτάει το ναυάγιο.

-Καλημέρα σας. Τι κάνετε εδώ;
-Καλημέρα σας. Καταδυόμαστε.
-Έχετε άδεια;
-Όχι
-Γνωρίζετε ότι πρόκειται για το ναυάγιο του υπερωκεάνιου S/S Burdigala, το οποίο βυθίστηκε στις 14 Νοεμβρίου 1916 και προστατεύεται σαν πολιτιστικό μνημείο σύμφωνα με το ΦΕΚ 1701; Πως ονομάζεστε;
-Τάδε....
-Μα εσείς δεν ήσασταν αυτοί που το καταδύθηκαν, το ταυτοποίησαν και το ανέδειξαν μέσω της ιστορικής έρευνας που πραγματοποίησαν;
-

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος νόμος με υποχρεώνει εμένα να ζητήσω άδεια απο την ΕΕΑ για να βουτήξω στο συγκεκριμένο σημείο;;;
Από την ΕΕΑ κανένας, από το Λιμεναρχείο πρέπει να ζητήσεις άδεια σύμφωνα με τον 3409, άρθρο 11, παράγραφος 2:

Οι καταδύσεις αναψυχής με αυτόνομη καταδυτική συσκευή απαγορεύονται σε περιοχές: α. διέλευσης ή αγκυροβολίας πλοίων............στ. όπου η Λιμενική Αρχή, με αιτιολογημένη απόφαση της, επιβάλλει απαγορεύσεις για λόγους ασφάλειας πλοίων ή προσώπων.“

Ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται το ναυάγιο είναι η γραμμή των επιβατηγών πλοίων Λαυρίου – Κορησσίας. Ακόμα και στην περίπτωση που πάρει κανείς το ρίσκο να καταδυθεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο (αν θες το συζητάμε), το λιμενικό έχει την δυνατότητα, σύμφωνα με τον νόμο, όχι μόνο να σε μαζέψει αλλά και να σε μηνύσει.Πάρε τηλέφωνο το Λιμεναρχείο Λαυρίου για επιβεβαίωση, αν δεν σε πείθουν τα γραφόμενα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-07-09, 14:04
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων

-Καλημέρα σας. Τι κάνετε εδώ;
-Καλημέρα σας. Καταδυόμαστε.
-Έχετε άδεια;
- Άδεια;;;; Γιατί να έχουμε άδεια ρε παιδιά;;;; Τί έχει εδώ που χρειάζεται άδεια;;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
-Όχι
-Γνωρίζετε ότι πρόκειται για το ναυάγιο του υπερωκεάνιου S/S Burdigala,
- Όχι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
το οποίο βυθίστηκε στις 14 Νοεμβρίου 1916
- Όχι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
και προστατεύεται σαν πολιτιστικό μνημείο σύμφωνα με το ΦΕΚ 1701; Πως ονομάζεστε;
-Τάδε....
- Μα εσείς δεν ήσασταν αυτοί που το καταδύθηκαν, το ταυτοποίησαν και το ανέδειξαν μέσω της ιστορικής έρευνας που πραγματοποίησαν;
-Οχι.

Η δημοσίευση μιας "ερασιτεχνικής ομάδας" σε μια "παλιοφυλλάδα" δεν νομίζω οτι αποτελεί αδιάψευστα στοιχεία, είτε για το στίγμα του ναυαγίου, ούτε για το όνομα, ούτε για την πολιτιστική μας κληρονομιά!!!!!



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την ΕΕΑ κανένας, από το Λιμεναρχείο πρέπει να ζητήσεις άδεια σύμφωνα με τον 3409, άρθρο 11, παράγραφος 2:

Οι καταδύσεις αναψυχής με αυτόνομη καταδυτική συσκευή απαγορεύονται σε περιοχές: α. διέλευσης ή αγκυροβολίας πλοίων............στ. όπου η Λιμενική Αρχή, με αιτιολογημένη απόφαση της, επιβάλλει απαγορεύσεις για λόγους ασφάλειας πλοίων ή προσώπων.“

Ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται το ναυάγιο είναι η γραμμή των επιβατηγών πλοίων Λαυρίου – Κορησσίας. Ακόμα και στην περίπτωση που πάρει κανείς το ρίσκο να καταδυθεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο (αν θες το συζητάμε), το λιμενικό έχει την δυνατότητα, σύμφωνα με τον νόμο, όχι μόνο να σε μαζέψει αλλά και να σε μηνύσει.Πάρε τηλέφωνο το Λιμεναρχείο Λαυρίου για επιβεβαίωση, αν δεν σε πείθουν τα γραφόμενα μου.
Δημήτρη ελπίζω να μην κάνω λάθος, αλλά διαβάζοντας το Blog σας αυτό που κατάλαβα είναι οτι η άδεια δεν σας δόθηκε από την ΕΕΑ κι όχι από το Λιμεναρχείο.
Εκτός κι αν το Λιμεναρχείο για να εκδώσει την άδεια χρειάζεται την άδεια της ΕΕΑ, το οποίο όμως είναι λίγο άτοπο διότι δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στα δυο χαρτιά.
Επίσης θα ήθελα να μάθω εαν η ΕΕΑ σας απάντησε εγγράφως αρνούμενη την άδεια, και που στήριξε αυτή την άρνησή της.

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγω να σε αμφισβητήσω.... απλά μου άρεσει να παίζω το "συνήγορο του διαβόλου"
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-07-09, 15:31
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
.

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγω να σε αμφισβητήσω.... απλά μου άρεσει να παίζω το "συνήγορο του διαβόλου"
Και εγώ θέλω:

-Καλημέρα σας. Τι κάνετε εδώ;
-Καλημέρα σας. Καταδυόμαστε.
-Έχετε άδεια;
-Δεν χρειάζεται άδεια για αυτόνομη κατάδυση μπλα μπλα
-Γνωρίζετε ότι πρόκειται για το ναυάγιο του υπερωκεάνιου S/S Burdigala, το οποίο βυθίστηκε στις 14 Νοεμβρίου 1916 και προστατεύεται σαν πολιτιστικό μνημείο σύμφωνα με το ΦΕΚ 1701; Πως ονομάζεστε;
- Ποιό Ναυάγιο; ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΟ. Που ξέρετε εσείς ότι υπάρχει εδώ ναυάγιο; Να μου το δείξετε γιατί εγώ δεν καταδύθηκα εκεί!!!

Βέβαια υπάρχει και αυτό

Παράθεση:
Ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται το ναυάγιο είναι η γραμμή των επιβατηγών πλοίων Λαυρίου – Κορησσίας. Ακόμα και στην περίπτωση που πάρει κανείς το ρίσκο να καταδυθεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο
Που δεν το συζητάμε, αλλά εδώ μπορεί ενδεχομένως κάποιος να ζητήσει άδεια από το Λιμεναρχείο για 1 μίλι πιο πέρα πάνω στην γραμμή του πλου, με αιτιολογικό την έρευνα για το κοράλι τάδε (παίζει; )

Όπως κατάλαβες ειμαστε μεγάλα λαμόγια σε αυτόν τον σύλλογο Δημήτρη. Στην πράξη βέβαια αυτό που κάνατε ήταν το πιο σωστό μια που δεν μιλάμε για μια απλή κατάδυση αναψυχής. Έπρεπε να υπάρχει και η σωστή ενημέρωση του λιμεναρχείου και της ΕΕΑ αφού το υλικό θέλατε να το δημοσιεύσετε. Εγώ αυτό που θα έκανα σαν 2ο βήμα είναι να πιάσω τους πραγματικούς ανθρώπους του πολιτισμού και να τους εξηγήσω τι έγινε και τι θέλω.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-07-09, 15:43
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Που δεν το συζητάμε, αλλά εδώ μπορεί ενδεχομένως κάποιος να ζητήσει άδεια από το Λιμεναρχείο για 1 μίλι πιο πέρα πάνω στην γραμμή του πλου, με αιτιολογικό την έρευνα για το κοράλι τάδε (παίζει; )
Δεν παίζει, συνήθως απαιτούνται δικαιολογητικά και διαταγές πορείας...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-07-09, 17:18
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι.

Εντάξει Αποστόλη, αλλά έχουμε και μια στοιχειώδη αυτοεκτίμηση. Αν την χάσουμε κι΄αυτήν, μέσα στην γενική τρέλα, τότε θα χάσουμε και τα στοιχειώδη νοήματα της ζωής μας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δημοσίευση μιας "ερασιτεχνικής ομάδας" σε μιααλιοφυλλάδα" δεν νομίζω οτι αποτελεί αδιάψευστα στοιχεία, είτε για το στίγμα του ναυαγίου, ούτε για το όνομα, ούτε για την πολιτιστική μας κληρονομιά!!!!!

1.
Όταν καταδυθείς κάπου, με άδεια της ΕΕΑ, θα πρέπει εκ΄των υστέρων να καταθέσεις έκθεση στην υπηρεσία (ΕΕΑ) όπου θα περιγράφεις ακριβώς το τι είδες και σε ποιά ιστορική περίοδο κατατάσσεις το ναυάγιο. Επίσης θα πρέπει να καταθέσεις και τις υποβρύχιες φωτογραφίες του ναυαγίου.

2.
Σε περίπτωση που δεν καταδυθείς με άδεια της ΕΕΑ, αλλά με άδεια του λιμεναρχείου, είσαι αναγκασμένος να κάνεις το ίδιο, δηλ. να καταθέσεις έκθεσηροφορική) για το ότι βρέθηκε ναυάγιο, και να δώσεις το στίγμα.
Αυτό
πρέπει να το κάνεις απαραιτήτως, αν θέλεις να είσαι νομότυπος, καθώς το δηλώνει ρητά ο καταδυτικός νόμος 3409.

Στην
πρώτη περίπτωση, η "ερασιτεχνική" ταυτοποίηση του ναυαγίου γίνεται, ενίοτε, θέση επίσημη της ΕΕΑ, η οποία δημιουργεί και τον κατάλληλο φάκελο με το όνομα του πλοίου. Στην δικιά μας περίπτωση, φάκελος "Burdigala". Όταν λοιπόν εμείς υπογράφουμε στο κείμενο του "Απολογισμού της Αποστολής" για το 2009 με την υπογραφή, "Η ομάδα του Αγνώστου Ναυαγίου της Κέας, πρώην S/S Burdigala, πρώην S/S Kaiser Friedrich", δηλώνουμε με τον τρόπο αυτό ότι την ευθύνη για την ταυτοποίηση την φέρει το επίσημο κράτος και ότι για μας το στίγμα της ιστορικής μας προσέγγισης, πέρα από την τεκμηριωμένη ιστορική έρευνα μας, δεν ξεφεύγει από τις συντεταγμένες που το καθορίζουν σαν το "Άγνωστο Ναυάγιο της Κέας". Με τον τρόπο αυτό δημιουργούνται τρεις κατευθύνσεις.

1.
Ο κάθε ένας έχει την δυνατότητα να απαξιώσει την ιστορική μας έρευνα, αν θέλει, και να ζητήσει τα ρέστα από την ΕΕΑ.

2.
Αναγκάζει την ΕΕΑ να μεριμνήσει εκείνη για το ναυάγιο, ταυτοποιόντας το.

3.
Αν και ταλαιπωρηθήκαμε στην αποστολή του 2009, μάθαμε πολλά πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας του κρατικού μηχανισμού, καταδυθήκαμε σε ένα αεροσκάφος που μας φάνηκε για Junkers 52, κάναμε πανέμορφες καταδύσεις και γνωρίσαμε σημαντικούς για μας ανθρώπους. Παραμένει επίσης αυτό για το οποίο συνεχίζουμε να είμαστε πολύ υπερήφανοι, η ιστορική μας έρευνα, η οποία θεωρεί ότι το "Άγνωστο Ναυάγιο της Κέας" μπορεί να είναι και το Burdigala. Αυτό από μόνο του είναι προυπόθεση για μια καινούργια αποστολή.

Τώρα γιααλιοφυλάδες", "ερασιτεχνικές ομάδες" και "αδιάψευστα στοιχεία", δεν γνωρίζω, γνωρίζω μόνο το τι δήλωσε η προϊσταμένη της ΕΕΑ στον Ελεύθερο Τύπο της 5.7.2008.

"H
Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων από το έτος ίδρυσής της το 1976, με το ολιγάριθμο προσωπικό της και τα πενιχρά οικονομικά και τεχνικά μέσα, έχει να παρουσιάσει ένα τεράστιο έργο στον τομέα του εντοπισμού, της προστασίας και της ανάδειξης του ενάλιου αρχαιολογικού πλούτου της χώρας όπου συμπεριλαμβάνονται τα αρχαία και σύγχρονα ναυάγια. Στην πλούσια βάση δεδομένων της Εφορείας μας συμπεριλαμβάνεται ένας ικανότατος αριθμός ναυαγίων από τους προϊστορικούς χρόνους έως και τις μέρες μας. Στην αίτηση των ενδιαφερομένων η ΕΕΑ ανταποκρίθηκε αμέσως παρά τις τρέχουσες ανειλημμένες υποχρεώσεις της σε όλη την Επικράτεια με τη διάθεση εξειδικευμένου εκπροσώπου της για την άσκηση της κατά νόμο νομοθεσίας.
Η
έρευνα αυτή προσέφερε θετικά αποτελέσματα για την Εφορεία μας, για να εμπλουτίσει το αρχείο της και με νεότερα ναυάγια, τα οποία δεν προστατεύονταν μέχρι προσφάτως. Στο πλαίσιο αυτό έχει καταρτιστεί βάση δεδομένων νέων ναυαγίων όπως λ.χ. στους Μέθωνες στη Λήμνο, το ναυάγιο του ΠΑΤΡΙΣ και του Βρετανικού στην Κέα."


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη ελπίζω να μην κάνω λάθος, αλλά διαβάζοντας το Blog σας αυτό που κατάλαβα είναι οτι η άδεια δεν σας δόθηκε από την ΕΕΑ κι όχι από το Λιμεναρχείο. Εκτός κι αν το Λιμεναρχείο για να εκδώσει την άδεια χρειάζεται την άδεια της ΕΕΑ, το οποίο όμως είναι λίγο άτοπο διότι δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στα δυο χαρτιά.
Ε
πίσης θα ήθελα να μάθω εαν η ΕΕΑ σας απάντησε εγγράφως αρνούμενη την άδεια, και που στήριξε αυτή την άρνησή της.
Αποστόλη, αν και υπάρχουν προβλήματα επικοινωνίας στο υπουργείο πολιτισμού η ιεραρχία είναι αυτή που καθορίζει την λειτουργία του. Έτσι η Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων, η οποία σύμφωνα με το ΥΠΠΟ εξασκεί τις εξής δραστηριότητες:

"
Εντοπισμό, έρευνα εναλίων αρχαίων και μέριμνα για την διασφάλιση αυτών, συντήρηση εναλίων αρχαίων, οργάνωση μουσείων εναλίων αρχαίων, εποπτεία έργου ινστιτούτων εναλίων δραστηριοτήτων, ωκεανογραφικών ιδρυμάτων και αποστολών, έλεγχο των θαλασσίων και υποβρυχίων δραστηριοτήτων που μπορούν να προκαλέσουν άμεση ή έμμεση βλάβη σε αρχαία, προώθηση της διαδικασίας αποδέσμευσης θαλασσίων περιοχών για υποβρύχια δραστηριότητα με αναπνευστικές συσκευές για εκπαιδευτικούς και ψυχαγωγικούς σκοπούς"

υ
πάγεται στην Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Η διεύθυνση αυτή, η οποία "είναι αρμόδια για το συντονισμό και την εποπτεία των Διευθύνσεων, Κεντρικών, Περιφερειακών και Ειδικών Περιφερειακών,οι οποίες υπάγονται σε αυτήν. Στη Γενική Διεύθυνση προΐσταται Γενικός Διευθυντής, ο οποίος είναι υπεύθυνος για την άσκηση των αρμοδιοτήτων της. Επίσης, λειτουργεί Γραφείο Γενικού Διευθυντή, το οποίο είναι αρμόδιο για την γραμματειακή υποστήριξη του Γενικού Διευθυντή", είναι και η κυρίως υπεύθυνη για την έκδοση αδειών.

Έτσι λοιπόν η αίτηση άδειας που θα καταθέσεις σαν δύτης στην ΕΕΑ, πρωτοκολλείται, και συνοδευόμενη με μια θετική ή αρνητική εισήγηση, εκ μέρους της ΕΕΑ, αποστέλλεται στην Διεύθυνση Νεώτερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς, η οποία υπάγεται και αυτή στην Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Η ΔΝΠΚ, η οποία είναι αρμόδια για

"
το συντονισμό και την εποπτεία των Τμημάτων που υπάγονται σε αυτή, σε σχέση με την άσκηση των αρμοδιοτήτων τους. Στην αρμοδιότητά της υπάγονται επίσης η εναρμόνιση του έργου και των δραστηριοτήτων των Υπηρεσιών, οι οποίες υπάγονται σε αυτή, με σκοπό την ενιαία αντιμετώπιση των σχετικών θεμάτων, καθώς και η προετοιμασία και εισήγηση των θεμάτων, στο Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, στο Κεντρικό Συμβούλιο Νεωτέρων Μνημείων και στο Συμβούλιο Μουσείων"

αναλαμβάνει την περαιτέρω διεκπεραίωση της καταδυτικής άδειας.

Όταν η άδεια εκδοθεί, παίρνει τον δρόμο της επιστροφής για να καταλήξει και πάλι στην ΕΕΑ η οποία ειδοποιεί τον ενδιαφερόμενο, γραπτώς, και γνωστοποιείται, επίσης γραπτώς, στο λιμεναρχείο, στην λιμενική αστυνομία και στην υδρογραφική υπηρεσία, των οποίων ζητά την συνδρομή και την συνεργασία. Τα όργανα αυτά αποτελούν εν ολίγοις τα εκτελεστικά όργανα της ΕΕΑ.

Στην
δικιά μας περίπτωση η αίτηση μας έφτασε μέχρι την επιτροπή η οποία δεν μπόρεσε να πάρει απόφαση λόγω μη απαρτίας. Έτσι μετατέθηκε για μια εβδομάδα αργότερα (η επιτροπή συνεδριάζει μόνο Πέμπτες) και ήταν πολύ αργά πλέον για την αποστολή μας. Πριν συμβεί αυτό όμως υπήρξαν φοβερές κωλυσιεργίες, καθυστερήσεις και ολιγωρίες. Δεν πειράζει, ότι δεν σε σκοτώνει κλπ., που έλεγε και ο Φρειδερίκος......

Ελ
πίζω να βοήθησα Αποστόλη.

D
G

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 02-07-09 στις 17:52.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.