Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-10-10, 11:37
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Internet Shopping

Σε ότι έχω αγοράσει από ΗΠΑ και έχει έλθει με USPS, δεν είχα ποτέ θέμα με τελωνείο (και τα λοιπά τελώνια ) και τα πράγματα τα παραλάμβανα σπίτι μου με το πόρτα-πόρτα.
Αντίθετα με τις λοιπές μεταφορικές ίσχυαν όσα γράφει ο Νεοκλής παραπάνω.

Όλα αυτά βέβαια προ ΔΝΤ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-10, 12:10
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι έχω αγοράσει από ΗΠΑ και έχει έλθει με USPS, δεν είχα ποτέ θέμα με τελωνείο (και τα λοιπά τελώνια ) και τα πράγματα τα παραλάμβανα σπίτι μου με το πόρτα-πόρτα.
Αντίθετα με τις λοιπές μεταφορικές ίσχυαν όσα γράφει ο Νεοκλής παραπάνω.

Όλα αυτά βέβαια προ ΔΝΤ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.
Επιβεβαιωμένο από φίλο που δουλεύει σε εταιρεία handling στο αεροδρόμιο: ότι αποστέλλεται από ΗΠΑ με USPS (το "δημόσιο" ταχυδρομείο τους - ΠΡΟΣΟΧΗ: άλλο USPS κι άλλο UPS!) πηγαίνει στα ΕΛΤΑ και δεν τίθεται θέμα εκτελωνισμού (εγώ έχω αγοράσει μέχρι πράγματα αξίας ~200$ χωρίς επιβάρυνση). Όλες οι άλλες εταιρείες (UPS, Fedex κλπ) παραδίδουν το cargo τους κατευθείαν στο τελωνείο και δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να μην πληρώσεις!

Δε νομίζω να έχω αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό λόγω ΔΝΤ....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-10-10, 12:41
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Internet Shopping

Shine on you ... digibill



Επανέρχομαι στο ερώτημα της Zin (αν και δεν είναι σε 'μένα )

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
...

γιατι δε μας λες και απο που εχεις ψωνισει και εχεις μείνει ευχαριστημένος ή / και δυσαρεστημένος... (just for the records... )

...
Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω ψωνίσει (διάφορες ευκαιρίες - προσφορές που είχαν) απ' αυτούς:

http://www.dolphinscuba.com/
http://www.deepbluedive.com/

Όλες οι συναλλαγές και οι χρόνοι παράδοσης ήταν ΟΚ

Σχετικό και άσχετο:

Η πρώτη φορά που ψώνισα καταδυτικά είδη ταχυδρομικά, ήταν αρκετά πριν την διαδικτυακή εποχή.

Εν έτει 1989, χαζεύοντας το αμερικάνικο Skin Diver είχα βρει μια σουπερ προσφορά για made to measure 5αρα στολή.
Το αποφάσισα λοιπόν και μέσω - κανονικού- ταχυδρομείου έστειλα μέτρα και περίμενα. Τελικά μετα από 3 - 4 μήνες πήρα ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και πήγα και την παρέλαβα.

Οι εξ Αμερικής χρόνοι ήταν λογικοί, αλλά την είχαν κρατήσει εδώ κάτι μήνες για εκτελωνισμό. Και φυσικά με τον εκτελωνισμό η "ευκαιρία" πήγε περίπατο.

Ετσι για να μην βιαζόσαστε και τα θέλετε όλα χθες εσεις οι νέοι

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-10, 23:05
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
manet μας "σαρωσες" με το ποστ σου!

γιατι δε μας λες και απο που εχεις ψωνισει και εχεις μείνει ευχαριστημένος ή / και δυσαρεστημένος... (just for the records... )

Ωραία λοιπόν αφού επιμένετε θα σας πω.

Από τα παρακάτω καταστήματα έχω ψωνίσει και ψωνίζω και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το service και φυσικά … τις τιμές !

Apnea Online Store
Dive Gear Express
Dive Inn Scubastore
Extreme Divers
LeisurePro
Lucas Divestore
Northeast Scuba Supply

... και συμπληρώνω

ebay.com
stores.ebay.com/CISUB-a-Marina-di-Carrara

Το Leisure Pro δεν στέλνει Ελλάδα , απλά έχουν αγοράσει άλλοι για μένα και μου τα έχουν στείλει…

Οι εμπειρίες μου γενικότερα από τις αγορές μέσω Ιντερνέτ :

Στα καταστήματα από Αμερική προσέχω οι αποστολές να γίνονται πάντα με USPS και ποτέ δεν έχω χρεωθεί τελωνείο. Εχω κάνει παραγγελίες μέχρι και 500$ και φίλος πρόσφατα έκανε παραγγελία περί τα 800$ και περιμένω feedback .

Eχει τύχει να κάνω λάθος σε παραγγελία και το έχω στείλει πίσω και το έχουν αλλάξει χωρίς δεύτερη κουβέντα. ( Αμερική , Dive Gear Express )

Eχω κάνει παραγγελία και έχω πληρώσει ( με paypal ) , και τελικά δεν υπήρχε σε διαθεσιμότητα το προϊόν και μου έκαναν refund μέχρι τελευταίο cent , επίσης χωρίς δεύτερη κουβέντα . ( Iσπανία , Dive Inn Scubastore )

Πληρώνω ως επί το πλείστο με PayPal και αποφεύγω σαν τον διάολο το λιβάνι να χρησιμοποιώ την πιστωτική μου σε οποιοδήποτε κατάστημα.

Έχω τύχει σε αρκετές προσφορές με δωρεάν μεταφορικά .

Τέλος , θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν μου είναι και πολύ ευχάριστο που αναγκάζομαι να ψωνίσω απ’ έξω. Γνωρίζω ότι κάνω κακό στον χώρο και στους επαγγελματίες του είδους , αλλά και αυτοί θέλουν να κάνουν κακό σε μένα όταν πηγαίνω να ψωνίσω στο μαγαζί τους και με βλέπουν κοντόφθαλμα σαν κινούμενο ευρώπουλο , θεωρώντας την κατάδυση , ενασχόληση πολυτελείας για τους έχοντες, φορτώνοντάς με , με άσχετους εξοπλισμούς που δεν θα χρειαστώ ή δεν είναι για μένα , και μη δίνοντας μου την γνώση και την ικανότητα να μπορώ να επιλέξω ( … μέσα από τα σχολεία ) .

Κάντε κάτι για όλα τα παραπάνω αγαπητοί μου επαγγελματίες και εγώ μαζί σας είμαι !


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dmanetakis : 23-10-10 στις 23:15.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-10-10, 11:29
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρώτη φορά που ψώνισα καταδυτικά είδη ταχυδρομικά, ήταν αρκετά πριν την διαδικτυακή εποχή.

Εν έτει 1989, χαζεύοντας το αμερικάνικο Skin Diver είχα βρει μια σουπερ προσφορά για made to measure 5αρα στολή.
Το αποφάσισα λοιπόν και μέσω - κανονικού- ταχυδρομείου έστειλα μέτρα και περίμενα. Τελικά μετα από 3 - 4 μήνες πήρα ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και πήγα και την παρέλαβα.

Τι είπες τώρα!?!?
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
...με βλέπουν κοντόφθαλμα σαν κινούμενο ευρώπουλο , θεωρώντας την κατάδυση , ενασχόληση πολυτελείας για τους έχοντες, φορτώνοντάς με , με άσχετους εξοπλισμούς που δεν θα χρειαστώ ή δεν είναι για μένα , και μη δίνοντας μου την γνώση και την ικανότητα να μπορώ να επιλέξω ( … μέσα από τα σχολεία ) .

Κάντε κάτι για όλα τα παραπάνω αγαπητοί μου επαγγελματίες και εγώ μαζί σας είμαι !
:thum bup:
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-10, 19:41
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Internet Shopping

...και ένα tip για γρήγορη αναζήτηση προιόντων ,τιμών και e-shop , έτσι ώστε με μερικά click να πληροφορείστε άμεσα για αυτο που ψάχνετε .

Υπάρχουν κάποια site για αυτή του δουλειά. Πιθανό υπάρχουν και άλλα , εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

Παραθέτω links :

http://www.thefind.com/ ( Αμερική )
http://www.google.co.uk/prdhp?hl=en&tab=wf ( U.K )
http://www.google.com/prdhp?hl=en&tab=wf ( Aμερική )

Δοκιμάστε και καλό ψάξιμο !

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-10-10, 16:59
greekdiver greekdiver is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 9
Απάντηση: Internet Shopping

Kαλησπερα, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.
εχω παραγγειλει και γω απο ιντερνετ αλλα μονο απο ευρωπη απο scubastore com και τα περιμενω εντος των ημερων.
Τωρα εχω δει κατι απο αμερικη και θελω να το φερω επιδη δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο κει θα εχω προβλημα με φπα και τελωνεια?

ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-10-10, 17:17
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greekdiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εχω δει κατι απο αμερικη και θελω να το φερω επιδη δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο κει θα εχω προβλημα με φπα και τελωνεια?
Επειδή έχω κάνει πάρα πολλές παραγγελίες καταδυτικών από USA , με την τελευταία πριν λίγες μέρες, ο γενικός κανόνας για να μην έχεις προβλήματα και επιβαρύνσεις από το τελωνείο είναι:

1. Να παραγγείλεις ΜΟΝΟ προϊόντα που κατατάσσονται στην κατηγορία sports (σχεδόν όλα εκτός από ότι μπαίνει στην μπρίζα ή έχει μπαταρίες) και σε καμία περίπτωση ηλεκτρονικά

2. Να σου τα στείλουν με USPS (τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ των USA, τα οποία συνεργάζονται με τα δικά μας ΕΛΤΑ) [προσοχή: άλλο USPS άλλο UPS]

3. Η παραγγελία να μην είναι μεγαλύτερη από 1ΧΧ$ (το ποσό παίζει, άλλοι λένε 100$, άλλοι 120$, άλλοι περισσότερο, γενικά υπάρχει κάποια μικρή ανοχή)

Εάν ισχύουν ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω (1)+(2)+(3), περνάει το δέμα από Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου, βγαίνει χωρίς δασμούς και πληρώνεις ένα μικρό ποσό 3€ στα ΕΛΤΑ την ώρα της παραλαβής.

Εάν δεν ισχύουν κάποιο ή κάποια από αυτά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκύψουν επιβαρύνσεις, που ξεκινάνε από 60-80€ και κανείς δεν γνωρίζει που μπορούν να φτάσουν κατά περίπτωση.

Βέβαια, πάντα υπάρχουν και οι "ελληνικές" πατέντες, δηλαδή είτε να βρεις κάποια eShops που μπορούν να στα στείλουν υποτιμολογημένα είτε να σου τα στείλει κάποιος ιδιώτης - φίλος σου από εκεί ως ιδιωτικό δέμα / δώρο κλπ. Το ρίσκο και η ευθύνη βέβαια για τις παρατυπίες/παρανομίες σε κάθε περίπτωση είναι δικό σου!


ΥΓ:
Τις εποχές που η ισοτιμία €-$ ήταν 1-1,5 οι τιμές ήταν πολύ χαμηλές στο USA.

Ακόμη και σήμερα οι τιμές είναι χαμηλές (αλλά όχι σε όλα τα προϊόντα, πχ μερικές φορές τα ευρωπαϊκά είναι ακριβότερα στο USA)

Αυτό που ισχύει σίγουρα είναι ότι τα προϊόντα από USA είναι ποιοτικά καλύτερα και καλύτερων προδιαγραφών (ακόμη και τα τυποποιημένα συγκεκριμένου brand)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 26-10-10 στις 17:26.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-10-10, 17:25
greekdiver greekdiver is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 9
Απάντηση: Internet Shopping

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση ,δυστηχως προκειτε για ηλεκτρονικο συστημα που θελω να βαλω στο σκαφος μου.

Βρηκα πολυ δελεαστικη την τιμη αλλα αν ειναι να πληρωσω εδω τα επιπλεον εξοδα συμφερει να το παρω απο δω...

και παλι ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.