Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Πλευστότητας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για BCDs, Wings κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-04-11, 19:37
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι και στα 3.
Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο ασκός γενικός δεν είναι μπαλόνι κάτω από το νερό εκτός και αν είσαι τόσο φορτωμένος από κιλά που δεν πρόκειται να μπορείς να σταθείς σωστά κάτω από το νερό ούτε για μια στιγμή.
Μιας και είπες στην αρχή ότι πρόκειται να ξεκινήσεις σχολείο τεχνικής κατάδυσης, καλό είναι τις απορίες να στις λύσει ο εκπαιδευτής σου. Μην δίνεις απαντήσεις μόνος σου με μορφή επικείμενης ερώτησης, δεν καταφέρνεις κάτι έτσι. Επίσης, οι απαντήσεις που μπορούν να δοθούν, μπορεί μεν να είσαι σωστές, αλλά ίσως και να σε απομακρύνουν και από μια φιλοσοφία που ενδεχωμένως να απέχει από αυτήν του εκπαιδευτή σου, με αποτέλεσμα να αναρωτηθείς περισσότερο.
Γενικώς είμαι κατά των "δογμάτων" και ότι δεν σου συνηστά ένας εκπαιδευτής δεν είναι και απαραίτητα λάθος... Ένα πράγμα θα σου πω:Ρώτα, ρώτα , ρώτα, αλλά έχοντας ένα καλό και σωστό ξεκίνημα με έναν ειδικό, σου αφήνει άπλετα περιθώρια για πιο ουσιαστικές απορίες.
Ελπίζω να σε βοήθησα, στην διάθεσή σου και σου εύχομαι συναρπαστικές καταδύσεις και ασφαλέστατες αναδύσεις.
Μάριος.
σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου με βοηθησες αρκετα...!να'σε καλα...ελπιζω στο μελλον να κανουμε και καμια καταδυση tec μαζι μολις εκπεδευτω και αποκτησω εμπιρια φυσικα...αχαχαχα...
και παλι σ'ευχαριστω πολυ...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-11, 07:52
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Γενικά συμφωνώ με τον dmanetakis. Τα μειονεκτήματα που σου επισημαίνει είναι ακριβώς αυτά και από κει και πέρα ο καθένας τα συνυπολογίζει και τα αξιολογεί στη δική του κλίμακα.
Προσωπικά, έχω απορρίψει τα bungee αλλά και τα διπλά inflators (δεύτερο inflator = διπλάσια σημεία πιθανής αστοχίας).
Παρόλα αυτά, σε περίπτωση βαθιάς κατάδυσης με στολή υγρού τύπου είναι μάλλον απαραίτητος ο διπλός ασκός σαν εναλλακτικό μέσο ελέγχου πλευστότητας. Αλλά και πάλι, στη βαθιά κατάδυση (=μεγάλη παραμονή) μου ταιριάζει περισσότερο η στεγανή στολή.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios
…Δεδομένου όμως ότι τα κιλά που χρησιμοποιώ είναι και όσα χρειάζομαι, πλευστότητα φτιάχνω μόνο με την στολή…
Αυτή είναι μια πρακτική που υπήρξε αρκετά διαδεδομένη μέχρι πριν μερικά χρόνια.
Πλέον κάνω ακριβώς το αντίθετο. Χρησιμοποιώ τη στεγανή για αυτό που προορίζεται, να με κρατάει δηλαδή στεγνό (μερικές φορές ) – όχι ζεστό, και για την ρύθμιση της πλευστότητας χρησιμοποιώ τον… ρυθμιστή πλευστότητας.
Γενικά είναι πιο δύσκολο να ελέγξεις τη φυσαλίδα μιας ολόκληρης στολής παρά ενός πολύ μικρότερου ασκού (το πόσο πιο δύσκολο εξαρτάται από τις ικανότητες του καθενός).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar
εγω το χρησιμοποιησα στην πρωτη μου βουτια με 2 10αλιτρες ατσαλινες...αλλα ειχα λιγο προβλημα με την πλευστοτητα μου...μαλλον πρεπει να κανω καλυτερο ζυγισμα(μπουκαλες,βαρη..)
Φιλική συμβουλή: όταν αλλάζουμε κάτι στον εξοπλισμό μας και αντιμετωπίζουμε προβλήματα πλευστότητας, εκτός από την περίπτωση που είμαστε σούπερ ελαφριοί, συνήθως φταίει η πλευστότητά μας και όχι ο εξοπλισμός. Πριν δοκιμάσεις να αλλάξεις μπουκάλες, βάρη, πέδιλα, μάσκα (το έχω ακούσει κι αυτό ), δούλεψε λίγο ακόμα με την πλευστότητα. Αν η ικανότητά σου επηρεάζεται από λίγα παραπανίσια κιλά, τι θα γίνει στην περίπτωση που χρειαστεί να ανασύρεις από βάθος κάτι πιο βαρύ όπως… τον μπάντι σου?
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-11, 01:47
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά συμφωνώ με τον dmanetakis. Τα μειονεκτήματα που σου επισημαίνει είναι ακριβώς αυτά και από κει και πέρα ο καθένας τα συνυπολογίζει και τα αξιολογεί στη δική του κλίμακα.
Προσωπικά, έχω απορρίψει τα bungee αλλά και τα διπλά inflators (δεύτερο inflator = διπλάσια σημεία πιθανής αστοχίας).
Παρόλα αυτά, σε περίπτωση βαθιάς κατάδυσης με στολή υγρού τύπου είναι μάλλον απαραίτητος ο διπλός ασκός σαν εναλλακτικό μέσο ελέγχου πλευστότητας. Αλλά και πάλι, στη βαθιά κατάδυση (=μεγάλη παραμονή) μου ταιριάζει περισσότερο η στεγανή στολή.
Αυτή είναι μια πρακτική που υπήρξε αρκετά διαδεδομένη μέχρι πριν μερικά χρόνια.
Πλέον κάνω ακριβώς το αντίθετο. Χρησιμοποιώ τη στεγανή για αυτό που προορίζεται, να με κρατάει δηλαδή στεγνό (μερικές φορές ) – όχι ζεστό, και για την ρύθμιση της πλευστότητας χρησιμοποιώ τον… ρυθμιστή πλευστότητας.
Γενικά είναι πιο δύσκολο να ελέγξεις τη φυσαλίδα μιας ολόκληρης στολής παρά ενός πολύ μικρότερου ασκού (το πόσο πιο δύσκολο εξαρτάται από τις ικανότητες του καθενός).
Φιλική συμβουλή: όταν αλλάζουμε κάτι στον εξοπλισμό μας και αντιμετωπίζουμε προβλήματα πλευστότητας, εκτός από την περίπτωση που είμαστε σούπερ ελαφριοί, συνήθως φταίει η πλευστότητά μας και όχι ο εξοπλισμός. Πριν δοκιμάσεις να αλλάξεις μπουκάλες, βάρη, πέδιλα, μάσκα (το έχω ακούσει κι αυτό ), δούλεψε λίγο ακόμα με την πλευστότητα. Αν η ικανότητά σου επηρεάζεται από λίγα παραπανίσια κιλά, τι θα γίνει στην περίπτωση που χρειαστεί να ανασύρεις από βάθος κάτι πιο βαρύ όπως… τον μπάντι σου?
σ'ευχαριστω φιλε μου yan...διαβασα ολα οσα μου εγραψες και θα τα λαβω σοβαρα υποψην...δεν εχω τοσο προβλημα με την πλευστοτητα μου αλλα με το ζηγισμα μου...μια φορα εχω κανει βουτια με αυτο...και τωρα το ψαχνω..
(σωστη θεση φιαλων πανω στο backplate πιο πανω η πιο κατω για να εχω καλυτερη οριζοντια πλευση...και σωστη τοποθετηση βαρων...ποσο βαρος και σε ποια σημεια...βαιβαια εχω καληφθει απο τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω πολυ...τωρα μενει να το ψαξω και εγω λιγο πανω στην πραξη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.