Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-11, 21:28
lambroskol lambroskol is offline
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Μηνύματα: 8
MK25 S600 ΟΔΗΓΙΕΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΜΚ25- S600 ΑΠΟ ΤΟ INTERNET, ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ. ΤΟΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΟΥΤΙΑ ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ MANUAL, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΞΕΠΛΥΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ MANUAL. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΑΝΟΜΕΤΡΑ ΚΛΠ,ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΗΤΑΝ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΙΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ, ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ PURGE ΕΦΥΓΕ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΤΗ Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

ΕΠΙΣΗΣ , ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ MANUAL?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 22:35
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: MK25 S600 ΟΔΗΓΙΕΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lambroskol Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΜΚ25- S600 ΑΠΟ ΤΟ INTERNET, ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ. ΤΟΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΟΥΤΙΑ ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ MANUAL, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΞΕΠΛΥΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ MANUAL. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΑΝΟΜΕΤΡΑ ΚΛΠ,ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΗΤΑΝ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΙΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ, ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ PURGE ΕΦΥΓΕ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΤΗ Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

ΕΠΙΣΗΣ , ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ MANUAL?

Eίσαι νέος και ωραίος!!!
Πραγματικά απόλαυσα το post σου, το διάβασα με μόνιμο χαμόγελο στα χείλη!
Μου θύμισες παλιές εποχές όταν ξεκινούσα και εγώ τις βουτιές μου!
Λοιπόν άκου φίλε Λάμπρο......................

1ον Μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
2ον Αγόρασες έναν απο τους καλύτερους ρυθμιστές - μην ανησυχείς καθόλου!
3ον Ολα τα manuals τα βασικά λένε - μην τρελλαίνεσαι, δεν τρέχει τίποτα.
4ον την συνδεσμολογία ρώτα κανέναν έμπειρο να στην δείξει ή στο καταδυτικό κέντρο - αν την δείς μια φορά θα την καταλάβεις, δεν θέλει πανεπιστήμιο!
4ον το μανόμετρο και να θέλεις να το βάλεις αλλού δεν μπαίνει! - απλά ο σωλήνας υψηλής πίεσης του μανόμετρου μπαίνει στη θέση HP του πρώτου σταδίου (το γράφει επάνω) και επίσης η έδρα του είναι πιο φαρδιά απο τις άλλες υποδοχές πού είναι για την χαμηλή πίεση LP
5ον τον ρυθμιστή σου θα τον πλένεις βουτώντας τον σε γλυκό νερό με κλειστό καπάκι πάντα! - ποτέ με λάστιχο!
ενδεχομένως άφησες το καπάκι ανοιχτό και πήρε νερό ή μπορεί κατά το πλύσιμο με λάστιχο να πατούσες και το κουμπί του 2ου σταδίου για να πλυθεί καλύτερα
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ!!!
Τώρα......... ηρέμησε δεν τρέχει τίποτα. Ανοιξε καπάκι και στράγγιξε οτι νερό έχει (μην μασάς δεν παθαίνει τίποτα αφού είναι γλυκό - πρόβλημα θα είχαμε αν ήταν θαλασσινό)
Αστο να εξατμιστεί - μην βάλεις τίποτα μέσα - μη φυσήξεις με πίεση κυρίως απο κοντά.
Κλείνεις μετά και αποθηκεύεις τηρώντας τα παραπάνω και όλα θα είναι μια χαρά.
ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΝΕΕ ΑΥΤΟΔΥΤΗ
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.
ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΧΙ!!!
υ.γ: ...ελπίζω να βοήθησα λιγάκι
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 28-02-11 στις 22:38.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-11, 22:11
lambroskol lambroskol is offline
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Μηνύματα: 8
Απάντηση: MK25 S600 ΟΔΗΓΙΕΣ

φιλε seafarer σε ευχαριστω πολυ.

εκανα αυτο που μου ειπες τον αφησα με το καπακι ανοιχτο και ειναι μια χαρα. Βασικα μαλλον εχεις δικιο ισως πατησα το κουμπι απο το χταποδι.

ο ρυθμιστης μου ηρθε με το μανομετρο και το χταποδι συνδεδεμενα πανω στο πρωτο σταδιο οποτε δεν ειχα προβλημα πως να τα συνδεσω αλλα θα ηθελα να ξερω. την επομενη εβδομαδα αρχιζω το advanced οποτε θα ζητησω στο καταδυτικο να μου δειξουν πως γινετε.

ειναι ο πρωτος που πηρα και ξερεις το αγχος της πρωτης φορας

η βλακεια ειναι οτι το καταδυτικο που πηγα δεν ειχε βουτα αλλα λαστιχο και με παγωμενο νερο τετοια εποχη.

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου
Λαμπρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.