Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-07, 01:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τα Rb, αλλά διαβάζοντας ξένα περιοδικά, συζητώντας με διάφορους που πιστέυω ότι γνωρίζουν 5 πράγματα για την κατάδυση και παρακολουθώντας συζητήσεις σε διάφορα σοβαρά ξένα forum, πιστεύω ότι οι καταδύσεις με Rebreathers είναι πια μονόδρομος, είδικά όταν μιλάμε για βαθιές (άνω των 70μ) καταδύσεις.

Ακόμα και εάν συγκρίνεις το κόστος για πλήρες σετ για trimix μαζί με το κόστος για το ήλιο, διαπυστώνεις ότι σύντομα έχεις κάνει απόσβεση.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-07, 01:06
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Ο Θωμάς ρωτάει για την ασφάλεια, δλδ backup συστήματα (ψάχνοντας την αντιστοιχία με τις καταδύσεις ανοιχτού κυκλώματος - DIR style) και όχι για το κόστος απόκτησης και συντήρησης...

...εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-07, 01:13
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Θωμάς ρωτάει για την ασφάλεια, δλδ backup συστήματα (ψάχνοντας την αντιστοιχία με τις καταδύσεις ανοιχτού κυκλώματος - DIR style) και όχι για το κόστος απόκτησης και συντήρησης...

...εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος
Εσύ σωστός είσαι... εγώ ξέφυγα λίγο... σόρρυ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι DIR τα rb???? Μπορει αυτη η φιλοσοφια DIR να εφαρμωστει εδω??? Η τα rb εχουν δικα τους DIR???
http://www.dirrebreather.com/
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 12-06-07 στις 01:18.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-07, 13:04
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Νομιζω οτι εχουμε παει λιγο αποτομα σε αυτο το νεο forum σε καταδυσεις με rb και μιγματα.
Δεν ειναι απλο θεμα συζητησης και δεν υπαρχει και πολυ μεγαλη εμπειρια πιστευω για να πουμε κατι ουσιαστικο σε μια τετοια συζητηση και να εκφερουμε (η πλειοψηφια των μελων) γνωμες τεκμηριωμενες.
Αν καποιος εχει πραγματικη εμπειρια απο αυτο το ειδος ας μας παραθεσει την γνωμη του, θα ηθελα να πραγματικα να την ακουσω αλλα ας μην κανουμε υποθεσεις.
Γιατι δεν αρχιζουμε απο κατι πιο απλο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Πιστεύω πως μέσα στο forum υπάρχουν τα άτομα που έχουν μια εμπειρία τέτοια, που να τους επιτρέπει αν μας κάνουν την τιμή να μοιραστούν μαζί μας το μεδούλι της πληροφορίας που έχουν μαζέψει μέσα σε τόσο χρόνο μελέτης και εμπειρίας. Με αρκετούς από αυτούς σίγουρα θα συζητούσα μια ενδεχώμενη αγορά μου ή κάποιο θέμα ασφάλειας, ζητώντας την γνώμη τους.

Πέρα από αυτό θεωρώ πως μέσα σε ένα forum η ταχύτητα εύρεσης μιας πληροφορίας με τη διαδικασία της απλής ερώτησης και απάντησης (έστω με παραπομπή σε άλλο link για περισσότερες πληροφορίες) εξοικονομεί πολύτιμο χρόνο που μπορεί να χαθεί στο ψάξιμο και δίνει το πλεονέκτημα της διύλησης της σωστής πληροφορίας μέσα από τόμους δεδομένων που υπάρχουν στο διαδίχτυο.

Επίσης βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσες τις τοποθετήσεις των έμπειρων αλλά και τους προβληματισμούς των άπειρων / λιγότερο έμπειρων!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 12-06-07 στις 13:32.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-07, 15:01
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμη το θεμα του φιλου Γκαλον, και γνωριζοντας πολυ καλα τα μετρα ασφαλειας που τηρουνται σε trimix καταδυσεις ανοιχτου κυκλωματος, ηθελα να θεσω το παρακατω ερωτημα, στο φιλο Δημητρη και σε ολο το φορουμ.
Φιλε μου Δημητρη, ολες αυτες οι προυποθεσεις που θετουν τα DIR (MIR) και ολη αυτη η φιλολογια που αναπτυσεται περι ασφαλειας (εχουμε καταντησει να προβλεπουμε ακομα και αν κλασει ο γαιδαρος του Βαγγελα στην πανω ορεινη κωλοπετινιτσα.....τι θα κανουμε), που πανε και που παει στις βαθιες καταδυσεις με rb???
Υπαρχουν οι αναλογες προβλεψεις που υπαρχουν στις ανοιχτες καταδυσεις και στα rb???
Στα rb τα φιαλιδια τους, εχουν λαστιχακια που μπορει να σπασουν???
Αλλα λαστιχα υψηλης -χαμηλης που και αυτα επισης μπορει να σπασουν???
Τι γινεται με την περιπτωση αυτη???

Βλεπεις με καλο ματι, να παρεις μια τετοια συσκευη.
Στην Μηλο, θα βουταγες με αυτη, ολες αυτες τις καταδυσεις???
Και αν ναι, τι νοημα εχει μετα να θετετε τετοιες προυποθεσεις για τις καταδυσεις που προκειται να κανετε εκει???
Φίλε Θωμά, κατά πρώτον θα πρέπει να δηλώσω ότι στον χώρο των Rebreather είμαι νέοπας, κοινώς στραβάδι. Ψάχνομαι όμως πολύ τώρα τελευταία, ειδικά αφ΄ ότου είδα σε πρακτικές εφαρμογές τις δυνατότητες που παρέχουν αυτά τα μηχανήματα. Για να εκφέρω γνώμη θα πρέπει να έχω προσωπική άποψη, την οποία δεν έχω καθώς δεν καταδύθηκα ποτέ με rebreather. Αν πάρω υπ΄ όψιν τα λεγόμενα του κοινού μας φίλου (GKAM) είναι σαν να ανακαλύπτεις την κατάδυση απ΄ την αρχή. Ήμουν, είμαι και παραμένω προς το παρόν δύτης ανοιχτού κυκλώματος, μια και σ΄ αυτό έχω εκπαιδευθεί και έχω αποκτήσει πολύχρονη πείρα. Αν είχα εκπαίδευση σε CCR και την ανάλογη πείρα σε βαθιές καταδύσεις με τέτοιο μηχάνημα, θα ήμουν σε θέση να κρίνω προσωπικά αν θα το χρησιμοποιούσα και στις καταδύσεις της Μήλου, το γεγονός όμως ότι δεν έχω με οδηγεί στον μονόδρομο του OC. Οι προϋποθέσεις, οι τεχνικές και ο εξοπλισμός για τις καταδύσεις της Μήλου αφορούν μόνο ανοιχτό κύκλωμα και δεν έχουν τίποτα να κάνουν με CCR. Για το αν κάποια στιγμή θα πάρω ή όχι μια τέτοια συσκευή δεν το γνωρίζω, θα ήθελα όμως να κάνω μια εκπαίδευση για να γνωρίσω από πρώτο χέρι της δυνατότητες του μηχανήματος σε σχέση με τις δικές μου καταδυτικές ανάγκες. Δεν είναι σημερινό κόλλημα, πάνε χρόνια που σε καταδύσεις στο Isla del Coco (Costa Rica – Ειρηνικός) βρέθηκα να καταδύομαι με δύτες που χρησιμοποιούσαν rebreather. Το γεγονός ότι είχαν την δυνατότητα να πλησιάζουν τα μεγάλα αρπαχτικά χωρίς να τα τρέπουν σε φυγή μ΄ έκανε να φάω τα βατραχοπέδιλα μου που λέει ο λόγος. Τότε μου κόλλησε και η ιδέα, μετά ήρθαν τα trimix και τα dir και η αρχική ιδέα υποχώρησε μέχρι τώρα τελευταία που διαπίστωσα τις δυνατότητες των βαθιών καταδύσεων με τα CCR και την σταθερή μερική πίεση οξυγόνου που προσφέρουν. Για το dir ας μιλήσουμε καλύτερα στο ανάλογο thread. Πάντως φίλε το καινούργιο site του Τήθυς παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο.


Υ.Γ.
Α!!! και κάτι άλλο που ξέχασα. Θωμά, υπάρχουν δύτες και δύτες, εδώ που ζω πολλά από τα γερμανόπαιδα πηγαίνουν για κατάδυση με OC ή CCR μόνο και μόνο για να βρίσκονται στο νερό κάνοντας το κέφι τους. Εγώ από την άλλη είμαι δύτης που χρειάζεται αντικείμενο. Και στο νερό θα μπω για να κάνω μια εκπαίδευση ή για να μείνω σε φόρμα. Και την βαθιά κατάδυση θα την κάνω για λόγους πρακτικής και λόγους εμπειρίας, αλλά για να καταδυθώ και να νοιώσω ολόκληρη την μαγεία, όπως την καταλαβαίνω εγώ, χρειάζομαι αντικείμενο. Είτε αυτό είναι ένα ναυάγιο, είτε το ζευγάρωμα των σφυροκέφαλων, είτε οι φωτογράφηση κάποιων παράξενων γυμνοβράγχιων. Το ενδιαφέρον μου και ο στόχος μου είναι ο βυθός, η κατάδυση, ο εξοπλισμός και οι τεχνικές είναι το μέσων για να φτάσω στον στόχο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 12-06-07 στις 15:35.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-07, 22:34
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ασφαλεια σε Trimix καταδυσεις με rb.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
...(εχουμε καταντησει να προβλεπουμε ακομα και αν κλασει ο γαιδαρος του Βαγγελα στην πανω ορεινη κωλοπετινιτσα.....τι θα κανουμε), που πανε και που παει στις βαθιες καταδυσεις με rb???
Υπαρχουν οι αναλογες προβλεψεις που υπαρχουν στις ανοιχτες καταδυσεις και στα rb???
Στα rb τα φιαλιδια τους, εχουν λαστιχακια που μπορει να σπασουν???
Αλλα λαστιχα υψηλης -χαμηλης που και αυτα επισης μπορει να σπασουν???
Τι γινεται με την περιπτωση αυτη???
Φίλε Ygrasias, οι συσκευές αυτές έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αρκετά διαφορετικά από το ανοιχτό κύκλωμα. Μπορούν να σε προδώσουν με διαφορετικό τρόπο και ενώ κατά μια έννοια είναι λιγότερο ανθεκτικά και «δεν συγχωρούν» μπορούν να αποδειχτούν πιο ασφαλή εκεί που δε το περιμένεις. Τι εννοώ με αυτό: τα RBsέχουν περισσότερα σημεία που μπορεί να παρουσιαστεί αστοχία υλικού όπως περισσότερα 0-rings, συνδέσμους, σωλήνες που μπορεί να κοπούν, ασκούς που μπορεί να φθαρούν και (συνήθως) ηλεκτρονικά που μπορεί να σταματήσουν να δουλεύουν. Καθοριστικό ρόλο παίζει η σωστή συντήρηση, η προετοιμασία και οι έλεγχοι πριν από την κατάδυση. Από την άλλη τις περισσότερες φορές τα RBsσου προσφέρουν πολύ μεγαλύτερο χρόνο αντίδρασης καθώς (σχεδόν) πάντα έχεις κάτι να αναπνεύσεις στο κύκλωμα. Επίσης δίνουν πολλές και συχνά σύνθετες επιλογές και συνδυασμούς για αντιμετώπιση προβλημάτων.

Βασική αρχή όμως είναι ότι καταδύεσαι με αυτά γνωρίζοντας ότι μπορεί να σε προδώσουν ανα πάσα στιγμή. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κουβαλάς μαζί σου αέριο το οποίο μπορείς να αναπνεύσεις από ανεξάρτητη πηγή – το γνωστό bailout. Υπο κανονικές συνθήκες μπορείς να ολοκληρώσεις μια κατάδυση στα 80, 90 ή 100mμε την συσκευή και μόνο. Πρέπει όμως να έχεις μία φιάλη με trimixbailoutγια το μέγιστο βάθος που θα καταδυθείς συν άλλα 1-2 μπουκάλια για να καλύψεις την αποσυμπίεση με ανοιχτό κύκλωμα σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα. Αν δηλαδή καταδύεσαι soloθα χρειαστείς 2 ή 3 μπουκάλια. Μία άλλη λύση είναι το „team bailout“ όπου 2 ή περισσότεροι δύτες μοιράζονται πάνω τους τα αέρια αποσυμπίεσης. Γενικά δηλαδή, τα πράγματα δεν είναι πολύ απλά για βαθιές καταδύσεις με rebreather.

Το καλό βέβαια είναι ότι υπο ΚΣ, δεν αγγίζεις αυτά τα μπουκαλάκια με το bail-out, απλά τα κουβαλάς απάνω σου από βουτιά σε βουτιά. Συνεπώς, το θέμα όγκου, βάρους, πλήθους φιαλών κλπ πάει από το παράθυρο. Σκέψου ότι είναι περίπου σα να βουτάς με ανοιχτό κύκλωμα, αλλά έχεις ένα rebreatherστην πλάτη αντί τις διπλές και δεν χρησιμοποιείς τα stage παρά μόνο αν «κάτσει στραβή».

/GKAM
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.