Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-06-09, 21:25
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rasman Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως θα έπρεπε να γράφουμε καπου για τα καταδυτικά κέντρα και τα καταστήματα που μας καναν εντυπωση?
Για οσους μιλανε γερμανικα, εδω -> http://www.taucher.net/edb/tauchbase...enland_39.html θα βρειτε αρκετες εντυπωσεις

Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-09, 22:29
poulimenou katerina poulimenou katerina is offline
 
Εγγραφή: 22-06-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Απάντηση: καταδυτικο σε...κριση?

Ενδεχομενως να ησουν οντως σε κακη μερα,ομως δε μου αφησες καν το περιθωριο να ρωτησω για καποιο πλανο.
Οσον αφορα το οτι καναμε τον χαβαλε για την Ερυθρα οντως ισχυει αλλα δεν ειχα κ τρελες απαιτησεις. Για βουτιες ρωτησα κ αποκλειεται να εμενα απογοητευμενη λογο του οτι ετσι κ αλλιως για πλανο ρωτησα κ ειχα οντως κ περιορισμενο χρονο.
Τελος παντων το θεμα ειναι οτι μπορουσες να μου πεις εστω καποια πραματα τα οποια δε μου ειπες κ αν σε στραβωσε το θεμα του φορουμ-μπορει εν μερη να εχεις δικιο-θεωρω οτι μετα απο αυτο δεν ειχα κ πολλα περιθωρια να μπω στην διαδικασια να το συζητησουμε βαση δεδομενων.
Αυτα...Α! κ επινες καφε δεν ειχες πελατη

καλο καλοκαιρι...
__________________
tsalavouta
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-09, 09:36
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Πιστευω πως πρεπει να θεσουμε την σχεση παροχου - πελατη σε μια νεα βαση καλης προθεσης για εξυπηρετηση και ποιοτητας υπηρεσιων (απο την πλευρα του παροχου) και θετικης προδιαθεσης (απο την πλευρα του πελατη ) . Δεν εννοω ουτε την Κατερινα ουτε τον Κωστα συγκεκριμενα αλλα βλεπω πως ειμαστε προκατηλειμμενοι οι μεν με τους δε . Σιγουρα και οι δυο πλευρες εχουν απειρα δικια .
Οι παροχοι αγανακτισμενοι λογω εμπειρειας με την εξυπνοκωλια των πελατων , οι οποιοι ως Ελληναρες πρεπει να αποδειξουν οτι ειναι ιδιαιτερα εξυπνοι - κοσμογυρισμενοι κλπ , απαξιωνωντας τον παροχο και την επιχειρηση του , ως χωριατη , ΟΥΚΑ στρατοκαυλο , τεμπελη , απατεωνα κλπ (και παλι λεω οτι δεν εννοω την Κατερινα και τον Κωστα και για να μην το γραφω συνεχεια να το θυμαστε στην συνεχεια) και ζητουν βουτιες που δεν υπαρχουν ουτε στο Sipadan ή στα Brother Islands κλπ κλπ κλπ
Οι πελατες , αγανακτισμενοι λογω εμπειριας απο τους χωριατες , ΟΥΚΑδες στρατοκαυλους , τεμπεληδες , απατεωνες παροχους (ορισμενους φυσικα , δεν γενικευουμε) οπου εχουν κινδυνεψει οι ζωες τους απο κακο εξοπλισμο - δολοφονικα μολυσμενο αερα , ελλειψεις που καθιστουν ολοκληρη την επιχειρηση βομβα ετοιμη να εκραγει , κακη ή καθολου οργανωση , αθλια προσβλητικη συμπεριφορα , βουτιες για γελια κλπ κλπ κλπ

Διανυουμε μια νεα περιοδο στον τομεα της αυτονομης καταδυσης στην χωρα μας , την οποια (αυτονομη καταδυση ) ολοι εμεις συσσωμοι με αγωνες ξεκολλησαμε απο τον παλιο κακο πατο της και οφειλουμε να δουμε τα πραγματα αλλιως . Ουτε ο παροχος να θεωρειται κατσαριδα απο τους πελατες ουτε οι πελατες τρωκτικα απο τον παροχο . Με καλη διαθεση και καλη προθεση μπορουμε σαν πελατες να αξιολογουμε το καταδυτικο κεντρο , να ειμαστε ακριβεις σε αυτο που ζηταμε και αν δεν μπορει ο παροχος που εχει βαση στον Ασπροπυργο (λεμε τωρα!!!) να με παει για βουτια σε κατι αντιστοιχο με την Μικρονησια να σκεφτομαι οτι μαλλον εγω ζηταω υπερβολες και μ@λ@κιες και ενοχλω εναν επαγγελματια .
Επισης ο επαγγελματιας πρεπει να σκεφτεται οτι δυσκολα πια μπορει να δωσει στον πελατη φυκια και να τα πουλησει για τριχες της Scarlet Johanson . Ολοκληρωμενες σωστες υπηρεσιες με ασφαλεια , καθαριοτητα , ευγενεια και καλη οργανωση τα απαιτουμενα .
Εχω δει , πολλους επαγγελματιες στην χωρα μας , να ξεκινουν την σταδιοδρομια τους με μοντερνα σκεψη , αντιληψη και προσεγγιση . Αντιστοιχα βλεπω καποιους παλιους να προοδευουν ανανεωνοτας την επιχειρηση τους και την νοοτροπια τους . Ελπιζω και ευχομαι να γενικευτει αυτο . Αυτο γινεται σε συνεργασια παντοτε παροχου με πελατη .
Ολοι μας εχουμε δικιο . Οι πελατες διοτι απαιτουν να παρουν αυτο που πληρωνουν και οι παροχοι διοτι οντως δυσκολα τα βγαζουν περα με τις παρουσες συνθηκες (οι περισσοτεροι) .

Peace Brothers and Power to the People !!

Εικιρινα θελω να βλεπω καταδυτικα κεντρα που να ανηκουν σε Ελληνες επιχειρηματιες και οχι υπερεπιχειρησεις που εχουν αλλο αντικειμενο (ξερετε ποιους εννοω) ή ξενες εταιριες
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 25-06-09 στις 10:10.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-09, 10:55
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Tanga tanga oumbou patanga,

Αν και καθήμενος, ορθώς εμίλησες.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-09, 13:16
Το avatar του χρήστη elpapas
elpapas elpapas is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 90
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Με όσο το δυνατό λιγότερα λόγια θα σας πω πως, αρχές Ιουνίου ο δρόμος μου πέρασε από την Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά.
Διαβάζοντας στα forum και ρωτώντας φίλους για το τι γίνετε από καταδύσεις στην Κρήτη, όλοι μου έλεγαν τα καλύτερα λόγια (και δεν έχουν άδικο) για τον Ξενάκη Στέλιο τον οποίο και ήρθα σε επικοινωνία. Λόγω του ότι δεν βόλευε στο πρόγραμμα μας να βουτήξουμε μαζί , μου σύστησε τον Αρτέμη (FUNDIVE στις Καλύβες) κάνοντας μια – δυο βουτιές με τον Αρτέμη και βλέποντας πως τις μέρες που μπορούσα εγώ δεν μπορούσε να με πάει σε άλλο μέρος πλην τις Theodorou μου σύστησε τον Νεκτάριο (Paradise στο Ρέθυμνο φοβερός χώρος http://www.diving-center.gr/ ) το οποίο και έκανα άλλες δύο βουτιές στην σπηλιά των Ελεφάντων. Στο τέλος μιλώντας μαζί με τον Νεκτάριο του ανέφερα ότι επιθυμούμε να κατέβουμε μια ομάδα στο τέλος καλοκαιριού για μια εβδομάδα. Η απάντηση που πήρα και από τον Νεκτάριο ήταν ναι πολύ ευχαρίστως αλλά καλό για σας είναι να μην έρθετε όλες τις μέρες εδώ να ξεκινήσετε από Χανιά και κάθε μία – δυο μέρες να αλλάζετε περιοχή για να βουτήξετε σε όλα τα καλά σημεία της Κρήτης.
Υ.γ Στην Θεοδωρού υπάρχουν αρκετά σημεία για βουτιά. Στο Ρέθυμνο στην περιοχή του Κεφαλά επίσης πολλά σημεία.
Συμπεράσματα δικά σας
Μιας και λέω καλά λόγια για κάποια καταδυτικά, θα πρέπει να αναφέρω και το καταδυτικό του κ. Θωκταρίδη (PLANETBLUE στο Λαύριο
http://www.planetblue.gr/content/) ένα υπόδειγμα καταδυτικού κέντρου.
__________________
Παπαδόπουλος Ηλίας
elpapas
Blogspot
Facebook
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-09, 17:38
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elpapas Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ευχαρίστως αλλά καλό για σας είναι να μην έρθετε όλες τις μέρες εδώ να ξεκινήσετε από Χανιά και κάθε μία – δυο μέρες να αλλάζετε περιοχή για να βουτήξετε σε όλα τα καλά σημεία της Κρήτης.
Με λιγα λογια δηλαδη μιλαμε για διαφορετικη φιλοσοφια (αν καταλαβα καλα?)
κατι που δεν συμβαινει δυστυχως στα μερη μας (δεν ξερω στα δικα σας?)
Εδω μιλαμε για σφαγη, ρουφιανια, καρφωματα, γελιοτητες και κατηγοριες αβασιμες εκατερωθεν.
Ξερετε η αληθεια ποναει......

Δεν ξερω, μακαρι να ειναι ετσι ολοι στη Κρητη, μακαρι να ειναι ετσι ολοι στην Ελλαδα.....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-09, 13:53
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Η πρωτη μου επισκεψη ανω των Δελφων με εφερε στην Σιθωνια και ειδικα στην Νικιτη. Εννοοιται οτι ο καταδυτικος εξοπλισμος μου ηταν μαζι.
Πριν ξεκινησω προσπαθησα να μαθω που εχει στη Σιθωνια καταδυτικα κεντρα. Εντοπισα 4, στα οποια εστειλα και e-mail. Τα δυο μου απαντησαν γρηγορα. Τα αλλα 2 καθολου, το γιατι δεν παιζει πια ρολο.

Γεγονος ειναι οτι με τα αλλα 2 εμεινα ενθουσιασμενος. Ειτε απο το Poseidon Diving Academy, ειτε απο Aqualand σε καθε ερωτηση η Αδριανα και ο Αγγελος αντιστοιχα μου δινανε τις απαραιτητες πληροφοριες.
Δεν ξερω κατα ποσο οσοι γνωριζουν τα δυο αυτα καταδυτικα μπορουν να τα συγκρινουν. Εμενα παντως μου ειναι πολυ δυσκολο.

Απο την μια το Poseidon, νεο, μεσα σε 5στερο ξενοδοχειο και με τα πολλα τα χερια που βοηθουν. Τον Τασο με τις ιδεες του για το μελλον, τον Θυμιο και τον Κωστα για την βοηθεια τους στον εξοπλισμο και στην καταδυση, την Αδριανα για την ολη εξυπερετηση και τελικα τον Δημητρη για το οσα μου εδειξε στον βυθο. Και φυσικα την βοηθεια του ΣΤΗΝ βουτια. Παιδια να ειστε σιγουροι οτι δεν θα μου μεινεται μονο για την μια ιδιαιτερη βουτια στην αναμνηση.

Και απο την αλλη το Aqualand στο καμπιγκ του Πλατανιτσι, πιο χυμα και γραφικο Με τον Κωστα και τον Ατιλα να κανουν οτι περναει απο το χερι τους για να αισθανεσαι ανετα. Οχι μονο πανω στην βαρκα και στην βουτια αλλα και στα διαληματα μεταξυ των βουτιων. TNX για το οτι εμαθα να δενω και να λυνω βαρκα , για το πως εντοπιζω χταποδια και για την πληροφορια πως λειτουργουν καταδυτικα. Και φυσικα για τις φωτογραφιες.

Δεν θελω να μιλησω για τιμες. Οσοι ενδιαφερονται μπορουν να επικοινωνισουν μαζι τους να μαθουν. Ετσι και αλλιως λογω των διαφορετικων συνθηκων δεν μπορουν να συγκριθουν.
Θελω να πω οτι πηγα σαν ξενος και εφυγα σαν φιλος. Και αυτο ειναι που μετραει, για μενα.
Μακαρι να ειναι ολα τα καταδυτικα στην Ελλαδα ετσι.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-09, 14:11
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι να ειναι ολα τα καταδυτικα στην Ελλαδα ετσι.
Επειδη δεν γνωριζω τα υπολοιπα καταδυτικα , θα μιλησω μονο για το Planet Blue στο Λαυριο το οποιο με φιλοξενησε την προηγουμενη εβδομαδα.
Μαζεψα οτι μερες ειχα ακομα αδεια και πηγα για καταδυσεις στην Αττικη. Απο τα πολλα καταδυτικα διαλεξα το Planet Blue για τους εξης λογους:
- Εκπαιδευει με το συστημα της SSI οπως το καταδυτικο μου εδω στην Γερμανια.
- Εχει μια καποια ταση προς τα ναυαγια , οπως εγω.
- Μια option για το αποτερω μελλον tec-diving, πραγμα που με ενδιαφερει και ελπιζα να μαθω μερικα πραγματα περι αυτου.
- Ειχα ακουσει και διαβασει αρκετα καλα λογια για τον Κωστα.

Τα πολλα λογια περισσευουν γιατι πολλοι απο εσας γνωριζουν και το καταδυτικο και τον Κωστα. Απο εμενα ενα μεγαλο μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Κωστα, τον Δημητρη και τον Μιλτο για τις 7 υπεροχες βουτιες και οτι εμαθα ολη τη εβδομαδα που μας περασε.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-10, 10:57
pennouninio pennouninio is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Καλημερα σε ολους και όλες
Εχω να κανω μια παρατηρηση-καταγγελια που αφορα καταδυτικά στην κρητη:
Πηγα για σαββατοκυριακο στο ρεθυμνο και το σαββατο επικοινωνησα τηλεφωνικως με 3 καταδυτικα για να κλεισω να κανω μια βουτια την κυριακη.Καθως ειχα παει μονο για σαββατοκυριακο(+αεροπορικω ς) δεν ειχα παρει μαζι μου ολον τον εξοπλισμο παρα μονο την μασκα, τον ρυθμιστη μου και το DC.

1)στο πρωτο καταδυτικο Paradise (που κανει βουτια στην σπηλια των ελεφαντων και βρισκεται κοντα στο ρεθυμνο) μου απαντησαν οτι ειναι κλειστα κυριακες () και φυσικα δεν υπηρχε χωρος να πάω εστω σαββατο απογευμα για βουτια.
Δηλαδη αν καποιος παει για σαββατοκυριακο μονο σαββατο εχει ευκαιρια να βουτηξει με το συγκεκριμενο καταδυτικο+αυτο αν εχει προνοησει να παρει νωρις τηλεφωνο να κλεισει θεση.

2)δοκιμαζω το επομενο που βρισκεται στον Πανορμο ρεθυμνου (atlantis). Μου απαντησε μια κυρια η οποια μιλαγε σπαστα αγγλικα και η οποια ενω της γνωστοποιησα οτι ειμαι certified diver , μασαγε τα λογια της οσον αφορα κοστος (διαφορετικο κοστος αν βουτηξω απο σκαφος ή απο παραλια) κατεληξε να μου πει οτι για 1 βουτια πρεπει να πληρωσω 110 ευρω (συμπεριλαμβανομενου και του εξοπλισμου καθως οπως εμαθα σε χρεωνουν για τον εξοπλισμο)

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ????

3)με πολυ απογοητευση αλλα και εκνευρισμο δοκιμασα να τηλεφωνησω στο καταδυτικο που βρισκεται στον πλακια (kalypso rock's palace) με το οποιο τελικα και βουτηξα. Με χρεωσαν 75 ευρω για 2 βουτιες την κυριακη και σε αυτα ηταν 15 ευρω για στολη, βατραχοπεδιλα και BCD.

Θεωρω οτι πρεπει να γνωστοποιηθουν αυτα (ειδικα για το 2ο καταδυτικο οπου πληροφοριες τηλεφωνικως δινει ασχετο με τις καταδυσεις ατομο (ετσι μου φανηκε).
Εγω ηθελα να βουτηξω αλλα χρειαζομουν να παω με καταδυτικο επειδη εχω μονο 21 βουτιες, δεν ειχα εξοπλισμο μαζι μου και δεν ξερω τα νερα εκει (νομιζω λογικο σαν σκεψη)
αλλα 110 ευρω για μια βουτια?
και 5 ευρω καθε κομματι εξοπλισμου?? (εστω και αν ειναι χιλιοσκισμενη στολη οπως αυτη που τελικα φορεσα?)

Σαν βουτια τελικα ειχα 2 πολυ καλες βουτιες, το συγκεκριμενο καταδυτικο το Καλυψω μου εκανε καλη εντυπωση απλα θεωρω οτι ειναι λιγο απαραδεκτο να χρεωνουν για εξοπλισμο εξτρα απο τα χρηματα που δινει καποιος για την βουτια.

Στην κρητη θα παω αυγουστο για διακοπες και φυσικα θα κουβαλησω ολο τον εξοπλισμο μου αλλα εφοσον ειμαι απειρη, δεν εχω παρεα για βουτιες και χρειαζομαι μπουκαλα, εχω αναγκη τα καταδυτικα για να βουταω στις διακοπες μου.
αλλα μηπως εκει κατω (απο τις πολλες ρακες) εχουν λιγο "ξεφυγει"????

ευχαριστω
__________________
Πέννυ Κατσογιάννου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-10, 12:10
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Νομίζω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται γενικότερα στην Ελλάδα και όχι μόνο σην Κρήτη, (κάνε μια ερευνά στα καταδυτικά της Σαντορινης και στις τιμες τους -που θεωρείται και top προορισμός για Ελλάδα- και μετά τα ξαναλέμε!!!) Πολύ απογοητευτικό πάντως… άντε μετά να αναπτυχθεί ο καταδυτικός τουρισμός και η κατάδυση γενικώς στην Ελλάδα. Όχι φίλοι μου έτσι δεν γίνεται. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να αναρωτιέται αν αντέχει τελικά η τσέπη μου το σπορ, κρίνοντας (ακόμα) και από τις τιμές εντός Αττικής. Όσο για τους τουρίστες… τους πετσοκόβουν πολύ άσχημα…
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.