Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-09-08, 11:30
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:


Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;
Καλό θα ήταν, για όσους παραθέτουν μαθήματα επαγγελματισμού, με απλά λογιστικά παραδείγματα και δεν είναι οι ίδιοι ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν διαθέτουν έστω μια ατομική επιχείρηση, να παραθέτουν την γνώμη τους απλά σαν πελάτες. Έτσι η άποψή τους γίνεται απόλυτα σεβαστή και υπολογίσιμη.
Ένας μισθωτός όμως, δεν μπορεί να διανοηθεί τα έξοδα που μπορεί να έχει μια επιχείρηση, ούτε κατά διάνοια. Δικαίωμά του να παραπονιέται, να απορίπτει ή οτιδήποτε άλλο.
Εάν νομίζεται ότι η βιωσιμότητητα και η κερδοφορία είναι τόσο απλά πράγματα, γελιέστε...
Αααα και εγώ σαν μισθωτός ξεκίνησα και τώρα έχω δικιά μου δουλειά, ξεπληρώνοντας μια ζωή δάνεια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν "κακοί επαγγελματίες". Η αγορά και η διάρκεια στον χρόνο, είναι αλάνθαστοι κριτές.
Φιλικά
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-08, 15:40
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν, για όσους παραθέτουν μαθήματα επαγγελματισμού, με απλά λογιστικά παραδείγματα και δεν είναι οι ίδιοι ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν διαθέτουν έστω μια ατομική επιχείρηση, να παραθέτουν την γνώμη τους απλά σαν πελάτες. Έτσι η άποψή τους γίνεται απόλυτα σεβαστή και υπολογίσιμη.....
Όταν ο πελάτης μπαίνει στην θέση του επαγγελματία για να υπολογίσει το κόστος και να "δικαιολογήσει" την χρέωση, δεν είναι "μάθημα επαγγελματισμού". Είναι ουσιαστικά απορία, την οποία ΚΑΝΕΝΑΣ επαγγελματίας δεν έχει μπει στον κόπο να του την λύσει.

Και σπανιότερα ο επαγγελματίας μπαινει στην θέση του πελάτη για να καταφέρει να δείξει τον απαραίτητο σεβασμό στο ποσό που θα πληρώσει ο ΚΑΘΕ πελάτης.

Και πάω στοίχημα οτι και εσύ όταν πηγαίνεις κάπου σαν πελάτης, δεν πληρώνεις τυφλά, και αναρωτιέσαι, αν το ποσό είναι παραπάνω από αυτό που υπολόγιζες. Έτσι δεν είναϊ?

Η λογική του "δεν ξέρεις - δεν μιλάς" δεν βοηθάει κανέναν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-09-08, 19:39
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Για να συνεχίσω την κουβέντα, αυτός που ξεκίνησε τη συζήτηση είναι ελεύθερος επαγγελματίας, με ατομική επιχείρηση εκτός Αθήνας, με διάρκεια 4 χρόνων και βιώσιμη από τον 2ο.
Δουλεύω όμως σαν τον Βέγγο...δεν έχω κλείσει έως τώρα πάνω από 7 μέρες σερί το γραφείο μου και άνοιξα με δανεικά και την επιδότηση του ΟΑΕΔ που για να την πάρεις πρέπει να τα ξοδέψεις πρώτα άρα θα πρέπει να τα βρείς.
Επίσης έδωσα στον εαυτό μου μια τριετία για να δω αν μπορεί η συγκεκριμένη επιχείρηση να γίνει βιώσιμη και όχι 4 μήνες, που δεν είναι 4 στην Ελλάδα αλλά 2!!!
Αυτά για τη σημασία του ποιος λέει τι. Όμως δεν είναι ανάγκη να τα λέω εγώ αυτά ή άλλος επαγγελματίας. Κάθε στιγμή θα πρέπει να βλέπεις τι θέλει ο πελάτης και να προσαρμόζεσαι.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με τον Σκίππερ τον Υιαννι και τον Κυριάκο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-09-08, 21:29
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Η τιμή δεν πάει χεράκι χεράκι με τα έξοδα. Πάει χεράκι χεράκι με το προιόν. Όταν το προιόν είναι φτωχό τότε 30 ευρώ είναι μια πολύ συμφέρουσα τιμή για τον επαγγελματία.

Αν έχει επιχειρηματικό μυαλό και δεν θέλει να έχει απόσβεση σε 1-2 χρόνια τότε θα καταλάβει πως τον συμφέρει να βουτάμε συχνά φτηνά και πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-09-08, 23:17
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς εισαγωγή, σάλτσες κτλ γιατί τρέχω σαν τρελός με κολοδουλειά και όλο το καλοκαίρι βουτιές γιοκ.
Βρίσκετε λογικές τις τιμές 45-50€ (περίπου) ανά βουτιά για άτομο που έχει όλο τον εξοπλισμό πλην φιάλης και ζώνης; Δε μιλάω για ιδιαίτερα μέρη (ναυάγια κτλ)...
Δεν ξέρω, εμένα με χαλάει πολύ το σκηνικό αυτό. Από την άλλη αν δεν έχεις καταδυτικό ζευγάρι ή αν δεν ξέρεις τα μέρη ή αν δεν προλαβαίνεις να τα μάθεις δεν έχεις άλλη επιλογή. Όμως σε 5 μέρες διακοπές να θέλεις και 250-300€ για 10 βουτιές;;;
Φιλε καταναλωτη, θα μου επιτρεψεις να συμπληρωσω χρησιμα κενα.
Δεχομαι σαν υπεκφυγες οτι προβλημα ειναι η παρεα η το που ειναι τα μερη . Χιλιες φορες να βουτας με μετριο ζευγαρι που ξερεις παρα με λαχειο της ημερας και τα μερη αποκαλυπτονται με κουβεντουλα με ντοπιους ψαραδες στη ψαροταβερνα του χωριου. Παω ετσι στην τιμη, κατευθειαν.
Προφανως 50€ δεν ειναι τιμη για προιον πρωτης αναγκης (αλλα το scuba δεν ειναι) μπορεις να χαρεις ατελειωτα 4ωρα με απνοια και λιγοτερο κουβαλημα.
Αν εισαι αμετανοητος στο να κουβαλησεις τον εξοπλισμο των 1500€ για μια βουτια και κολησεις σε ενα 50€ σε εχω χασει.
Αν εισαι αμετανοητος στο να κουβαλησεις τον εξοπλισμο των 1500€ σαν καθωπρεπει scubamaniac συνειδητοποιησε οτι σου χρειαζοταν εκτος απο παρεα και τουλαχιστον min 10000€ εξοπλισμου επιπλεον (σκαφος συμπιεστη χωρια τη φρικη συντηρησης μεταφορας) για να βιωσεις το βιτσιο. Δε βλεπω κατι φτηνο σε αυτο. Ειναι σαν να μπαινεις σε ενοικιασεις αυτκινητων σε νησι και τους πεις "ρε παιδια θελω ενα hammer με 30€ τη μερα εχεται;". Τελικα ναι με 30€ παιρνεις ενα suzuki alto και χαιρεσαι που το βρηκες. Θα προτιμησεις να περπατησεις γιατι με αυτο το ποσο κανει αποσβεση του alto σε μια saizon? I don't think so!
Οι κλεφτες και απατεωνες δεν οριοθετουνται απο τιμες αλλα απο το ποσο ευτυχισμενος εισαι μετα τη συνεργασια. Αυτο, πιστευω, ειναι και πρεπει να ειναι το κριτηριο σε προιοντα ψυχαγωγιας.

PS1 Δεν ειμαι κατ παροχος πλεον εδω και πολλα χρονια (επιχειρηματα οπως τα δικα σου με σκοτωναν)

PS2 Ευχομαι (καλοπροαιρετα) η προσεγγιση που εχεις για τη δεοντολογια της αγορας να επεκτεινεται και στην δικη σου επιχειρηση.

Προσοχη ομως. Υπαρχει 0,00000001% να πεφτω εξω!
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-09-08, 07:35
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εισαι αμετανοητος στο να κουβαλησεις τον εξοπλισμο των 1500€ για μια βουτια και κολησεις σε ενα 50€ σε εχω χασει.
χμμμ.... δηλαδή θεωρούμε όλους που ασχολούνται με την αυτόνομη κατάδυση τόσο άνετους οικονομικά?
τα 1500 (και παραπάνω μερικές φορές) που δώσαμε για την απόκτηση του εξοπλισμου, γνωρίζει ο κάθε πάροχος σε τι βάθος χρόνου το αποκτήσαμε (και μερικοί και με τι θυσίες)?

το ότι εγώ δε θέλω μόνο 1 βουτια (άρα και μόνο 50 ευρώ) αλλά παραπάνω μήπως ανεβάζει κι άλλο το κόστος? (το οποίο θα πρέπει να το συνυπολογίσουμε στο γενικότερο κόστος των διακοπών που είναι ούτως ή άλλως αυξημένο)



το οτι κουβαλάμε τον εξοπλισμό μας, μήπως παίζει και το ενδεχόμενο, ο εξοπλισμός που θα νοικιάσουμε να είναι κάκηστης συντήρησης? (απο την μικρή μου εμπειρία στα καταδυτικά της χαλκιδικής, αυτό ήταν τακτικό φαινόμενο).



Παράθεση:
Ειναι σαν να μπαινεις σε ενοικιασεις αυτκινητων σε νησι και τους πεις "ρε παιδια θελω ενα hammer με 30€ τη μερα εχεται;". Τελικα ναι με 30€ παιρνεις ενα suzuki alto και χαιρεσαι που το βρηκες.
νομίζω πως όταν πας με το δικό σου εξοπλισμό (σα να λέμε με το δικό σου αυτοκίνητο) είναι σα να τους λες, "ρε παιδιά, θέλω να παω εκεί, αλλά δε ξέρω το μέρος, μήπως μπορειτε να με πάτε"?
(και στο ίδιο μέρος, μαζί με σένα, να πάνε και άλλους 10)...
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmav : 09-09-08 στις 07:45.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-08, 08:28
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ.... δηλαδή θεωρούμε όλους που ασχολούνται με την αυτόνομη κατάδυση τόσο άνετους οικονομικά?
τα 1500 (και παραπάνω μερικές φορές) που δώσαμε για την απόκτηση του εξοπλισμου, γνωρίζει ο κάθε πάροχος σε τι βάθος χρόνου το αποκτήσαμε (και μερικοί και με τι θυσίες)?
το ότι εγώ δε θέλω μόνο 1 βουτια (άρα και μόνο 50 ευρώ) αλλά παραπάνω μήπως ανεβάζει κι άλλο το κόστος? (το οποίο θα πρέπει να το συνυπολογίσουμε στο γενικότερο κόστος των διακοπών που είναι ούτως ή άλλως αυξημένο)
Το οτι δεν οδηγουμε ακριβο SUV δεν μας κανει φτωχαδακια. Η Ελλαδα δεν ειναι Καταρ. Εχουμε την μεση οικοινομικη ανεση ωστε να εχουμε μεγαλο ποσοστο για ψυχαγωγια αλλα πρεπει να γινονται και επιλογες.
Με ενδιαφερει και εμενα σαν hobby το ελικοπτερο. Μπορω με το εισοδημα μου να καταφερω να συγκεντρωσω πορους για να αποκτησω διπλωμα. Το προβλημα μου ειναι οτι για να πεταω χρειαζεται να πουλησω και ακινητα. Καθε ασχολια εχει ενα συγκεκριμενο συνολικο budget. Δεν ειναι λογικο να κρυβομαστε δηλωνοντας αγνοια για τις επιλογες μας.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι κουβαλάμε τον εξοπλισμό μας, μήπως παίζει και το ενδεχόμενο, ο εξοπλισμός που θα νοικιάσουμε να είναι κάκηστης συντήρησης? (απο την μικρή μου εμπειρία στα καταδυτικά της χαλκιδικής, αυτό ήταν τακτικό φαινόμενο).
νομίζω πως όταν πας με το δικό σου εξοπλισμό (σα να λέμε με το δικό σου αυτοκίνητο) είναι σα να τους λες, "ρε παιδιά, θέλω να παω εκεί, αλλά δε ξέρω το μέρος, μήπως μπορειτε να με πάτε"?
(και στο ίδιο μέρος, μαζί με σένα, να πάνε και άλλους 10)...
Καμια σχεση. Δε πας καθολου με δικο σου αυτοκινητο και αυτο ειναι το προβλημα στην κατηγορια των ενεργων ερασιτεχνων αυτοδυτων. Το προβλημα ειναι η μεταφορα και οχι η γνωση του που ειναι ο παραδεισενιος υφαλος (μη κανουμε τους κινεζους). Η αδιαφορια για ασφαλεια φαινεται συχνα απο τις καταδυσεις ακτης. Ο παροχος τι φταιει που δεν θελεις να παρεις μια βαρκουλα; Χιλιαδες ελληνες εχουν βαρκουλες για να σηκωνουν μια μουρμουρα το χρονο με καθετη και οι ελληνες εραστιτεχνες δυτες δεν παιρνουν ευθυνη ουτε για σημαδουρα.
Αν θελει κανεις την ανεμελια του τουριστα πρεπει να υπολογιζει "τουριστικο" κοστος.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-09-08, 09:32
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
. Ειναι σαν να μπαινεις σε ενοικιασεις αυτκινητων σε νησι και τους πεις "ρε παιδια θελω ενα hammer με 30€ τη μερα εχεται;". Τελικα ναι με 30€ παιρνεις ενα suzuki alto και χαιρεσαι που το βρηκες. Θα προτιμησεις να περπατησεις γιατι με αυτο το ποσο κανει αποσβεση του alto σε μια saizon? I don't think so!
Δηλαδη Δημητρη , ετσι δινεται η δυνατοτητα στον καθε παροχο να πουλαει τις βουτιες του ακομα και ΕΥΡΩ 100 , διοτι θα μπορει να ισχυριζεται οτι το μερος ειναι μοναδικο και ολες του οι βουτιες ειναι βουτιες Hammer και οχι Suzuki Alto . Ας ειναι και ερημος ο βυθος , αυτοι θα ισχυριζονται οτι ειναι ο,τι καλυτερο . Δικαιωμα τους ειναι . Εδω πειθεστε ολοι οτι το ενα κομμα ειναι καλυτερο απο το αλλο και ψηφιζετε τους ιδιους που σου καταστρεφουν το σπιτι απο πολλα χρονια πριν γεννηθουμε , δεν θα πειστειτε οτι ενας αμμουδερος βυθος , ή φρεσκοδυναμιτισμενος δεν ειναι μοναδικος υποβρυχιος παραδεισος ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-09-08, 10:11
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Εγώ συμφωνώ με τον fin ... δεν μπορούμε να θεωρούμε ότι όλα τα καταδυτικά πρέπει να χρεώνουν τα ίδια... όπως και όλα τα ξενοδοχεία/εστιατόρια δεν χρεώνουν το ίδιο.. γιατί εκεί δεν μιλάμε καθόλου;;;

Δεν γίνεται να χρεώνει τα ίδια το καταδυτικό το οποίο προσφέρει πολύ καλό και άνετο σκάφος, στο οποίο έχει 2 εκπαιδευτές και 2 divemaster για την ασφάλεια της βουτιάς, έχει εξοπλισμό τον οποίο ανανεώνει συχνά και χαίρεσαι να χρησιμοποιείς με ένα καταδυτικό το οποίο είναι μόνο ο ιδιοκτήτης πάνω, έχει μαζί του και μαθητές open water, στοιβαγμένοι όλοι και φορώντας εξοπλισμό που έχεις δεί μόνο στα περιοδικά της δεκαετίας του 90...

Μην ζητάμε ποιότητα και μετά να μην την πληρώνουμε (πάντα σε λογικά πλαίσια)..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-09-08, 10:43
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη Δημητρη , ετσι δινεται η δυνατοτητα στον καθε παροχο να πουλαει τις βουτιες του ακομα και ΕΥΡΩ 100 , διοτι θα μπορει να ισχυριζεται οτι το μερος ειναι μοναδικο και ολες του οι βουτιες ειναι βουτιες Hammer και οχι Suzuki Alto . Ας ειναι και ερημος ο βυθος , αυτοι θα ισχυριζονται οτι ειναι ο,τι καλυτερο . Δικαιωμα τους ειναι . Εδω πειθεστε ολοι οτι το ενα κομμα ειναι καλυτερο απο το αλλο και ψηφιζετε τους ιδιους που σου καταστρεφουν το σπιτι απο πολλα χρονια πριν γεννηθουμε , δεν θα πειστειτε οτι ενας αμμουδερος βυθος , ή φρεσκοδυναμιτισμενος δεν ειναι μοναδικος υποβρυχιος παραδεισος ?
Η "ομορφια" του βυθου δεν θα επρεπε να επηρεαζει σε καμια περιπτωση την τιμη του προιοντος. Μιλαμε για υπηρεσιες καταδυσης αναψυχης. Ο παροχος δεν εχει δωσει φραγκο για την φυσικη κατασταση του υποβρυχιου χωρου και τη διατηρηση της οικολογικης ισοροπιας που ειναι χωρος ΔΗΜΟΣΙΟΣ. Ειναι φοβερο που το βλεπουμε ετσι. Για αυτο εχουμε ακομα χαλι στις τουριστικες υπηρεσιες μας. Αν προσφεραμε κατι στην διατηρηση της φυσικης μας ομορφιας τοτε να το συζητησουμε. Ο πελατης αξιολογει τι ψαχνει μονος. Επισης το τι ειναι ομορφο και ευχαριστο ειναι σχετικο. Στη Γερμανια οι καταδυσεις αναψυχης (ποταμια και λιμνες) διεπονται απο συνθηκες που μονο ελληνες επαγγελματιες δυτες επι πληρωμη θα προσελκυονταν να ακολουθησουν. Αυτο δεν εμποδιζει τη Γερμανια να εχει πολαπλασιους δυτες σε σχεση με το πληθυσμο, και μην πιστευεται οτι ειναι τουριστες.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.