Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-09-19, 02:10
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Peponi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκα στη σελίδα τους και το ξανατσεκαρα. Έκανα λάθος. Το βάθος είναι 3-6 μέτρα (το μπέρδεψα με τα πόδια).
https://musamexico.org/

Είναι ένα υποβρύχιο μουσειο στο Μεξικό, και θα ήθελα να το δω αφού θα κάνω τόσο δρόμο μέχρι εκεί.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες παθήσεις και αν πρέπει να ψάχτω για κάποια άλλη πάθηση για να μπορέσω να το κάνω
Θα επιμείνω στην προηγούμενη άποψη του Γιώργου πως αυτό που κάνουν μου φαίνεται επικίνδυνο. Στις 2 από τις 3 βουτιές που προσφέρουν χωρίς να είσαι πιστοποιημένος δύτης, αναφέρουν βάθος 30 πόδια (9 μέτρα).

Αναφέρουν πως θα σου διδάξουν τα βασικά της κατάδυσης πριν επιβιβαστείς στο σκάφος (όπως δηλ. γίνεται τυπικά και σε κάποιο μάθημα DSD - Discover Scuba Diving που νομίζω πως έχει όριο τα 8m):
Παράθεση:
Start your lessons first. You will take a theoretical course to begin with, about equipment handling and than a practical lesson in a pool on the proper use of the diving equipment.
Ταυτόχρονα όμως αναφέρουν πως μπορείς να κλείσεις εισητήριο 30 λεπτά πριν την αναχώρηση του σκάφους, που για μένα σημαίνει πως η προετοιμασία που κάνουν είναι σύντομη, πρόχειρη και δυνητικά επικίνδυνη.

Επίσης δεν αναφέρουν πουθενά πόσους ανθρώπους συνοδεύει ο κάθε εκπαιδευτής, πράγμα πολύ βασικό σε ένα DSD (νομίζω επιτρέπεται να συνοδεύει μέχρι 2 ο καθένας, όχι περισότερους)

Προσωπικά αν πήγαινα ένα φιλο για DSD, θα ήθελα να είναι από ακτή με σταδιακή αύξηση βάθους και όχι με ενημέρωση fast-food και βουτιά απευθείας από σκάφος στα 9m.
Το μουσείο φαίνεται θαυμάσιο αλλά μην το βλέπεις τόσο χαλαρά, ψάξτο λίγο γιατί έχει πνιγεί κόσμος από λάθος διαδικασία ακόμη και στα 2 μέτρα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-19, 10:42
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν αναφέρουν πουθενά πόσους ανθρώπους συνοδεύει ο κάθε εκπαιδευτής, πράγμα πολύ βασικό σε ένα DSD (νομίζω επιτρέπεται να συνοδεύει μέχρι 2 ο καθένας, όχι περισότερους)
Απλώς ενημερωτικά:
SSI TRY SCUBA DIVING STANDARDS (OPEN WATER) (υπάρχει και pool try scuba, με ίδια ratios)
7. Ratio: The participant to Instructor ratio for open water dives is 4:1.
A. If participants are under the age of 12, the ratio is reduced to 2:1.
B. The Dive Professional is to decrease these ratios whenever conditions dictate.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-19, 13:16
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς ενημερωτικά:
SSI TRY SCUBA DIVING STANDARDS (OPEN WATER) (υπάρχει και pool try scuba, με ίδια ratios)
7. Ratio: The participant to Instructor ratio for open water dives is 4:1.
A. If participants are under the age of 12, the ratio is reduced to 2:1.
B. The Dive Professional is to decrease these ratios whenever conditions dictate.
Σ' ευχαριστώ Βασίλη
Για την PADI π.χ. βρίσκω κάτι ελαφρώς πιο αυστηρό:
"4:1 in a swimming pool or 2:1 in a confined water environment"
κι εδώ που τα λέμε δεν είναι "confined water", μάλλον open water θα την έλεγα την ξενάγηση που κάνουν στα -9Μ.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 12-09-19 στις 14:38.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-19, 13:24
Peponi Peponi is offline
 
Εγγραφή: 06-09-2019
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Άρα αν κατάλαβα καλά, το θέμα δεν είναι αν εγώ μπορώ να καταδυθω με τα θέματα υγείας που έχω (απ' ότι κατάλαβα μπορώ μια χαρά) αλλά ότι από το κέντρο δεν τηρούν κανόνες ασφαλείας σημαντικούς για την κατάδυση αυτή κάθε αυτή. Σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-19, 14:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Peponi Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα αν κατάλαβα καλά, το θέμα δεν είναι αν εγώ μπορώ να καταδυθω με τα θέματα υγείας που έχω (απ' ότι κατάλαβα μπορώ μια χαρά) αλλά ότι από το κέντρο δεν τηρούν κανόνες ασφαλείας σημαντικούς για την κατάδυση αυτή κάθε αυτή. Σωστά?
Σωστά το κατάλαβες, οι δικές μου παρατηρήσεις τουλάχιστον δεν αφορούν τα θέματα υγείας που πιθανόν έχεις αλλά το κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς το κέντρο που κάνει την υποβρύχια ξενάγηση.
Η αίσθηση που αποκομίζω είναι πως προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τον αριθμό επισκεπτών τους (επιτρέποντας την ξενάγηση σε μη πιστοποιημένους δύτες) αλλά ο τρόπος που το κάνουν μου φαίνεται επικίνδυνος.

Αν το θες τόσο πολύ και έχεις χρόνο, θα σου πρότεινα να κάνεις μια εκπαίδευση OW εδώ στην Ελλάδα πριν φύγεις για το ταξίδι [το καλύτερο] ή να κάνεις τουλάχιστον ένα DSD (Discover Scuba Diving) από ακτή, με σταδιακά αυξανόμενο βάθος, σε καταδυτικό κέντρο εδώ (γύρω στα 50-60 ευρώ) ώστε να πάρεις μια πιο σωστή και χαλαρή αίσθηση της διαδικασίας κατάδυσης χωρίς την πίεση χρόνου που θα έχει το κέντρο εκεί που θα έχει να εξυπηρετήσει στα γρήγορα πολύ κόσμο.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 12-09-19 στις 14:43.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-19, 15:32
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Απλά Για ενημέρωση:

https://www.diversalertnetwork.org/m...Valve_Prolapse

Και εδώ στην σελίδα 16 (Hematology)

https://www.labour.gov.hk/eng/public/oh/Divers.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-19, 00:37
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Για το ιατρικό απάντησα, και τα βλέπεις και στο παρακάτω. Η άποψη μου ήταν ξεκάθαρα και μόνο για dsd. Αν θες να πιστοποιηθεις, πρέπει να πας στον καταδυτικό γιατρό και να σκάσεις όσα χρειάζεται, η εξέταση είναι απαραίτητη, και πιθανότατα να κάνεις έναν υπέρηχο καρδιάς.
Όσον αφορά το καταδυτικό σκέλος θα συμφωνήσω με το Φοίβο




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά Για ενημέρωση:

https://www.diversalertnetwork.org/m...Valve_Prolapse

Και εδώ στην σελίδα 16 (Hematology)

https://www.labour.gov.hk/eng/public/oh/Divers.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-19, 19:22
Peponi Peponi is offline
 
Εγγραφή: 06-09-2019
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις πληροφορίες!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.