Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-01-08, 17:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Άλλη μια συμμετοχή που μας ήρθε με e-mail:

19. Τριαντάφυλλη Καλδίρη
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Αλλη μία συμμετοχή που ανέλαβα να προωθήσω

20. Μιχάλης Πρώιμος
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-01-08, 08:25
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Και μια συμμετοχή της τελευταίας στιγμής

21. Βασίλης Βλαχόπουλος (Skipper)
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-01-08, 08:38
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Καλημέρα και χαιρετίσματα απο το Μαντράς της Ινδίας.

Παρακαλώ να συμπεριλάβετε και τη δική μου συμμετοχή στο ΚΑΡΠΑ 2! της επόμενης διοργάνωσης εφ΄οσον απουσιάζουμε

Βύρων
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Beracuda : 21-01-08 στις 08:42. Αιτία: διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-01-08, 11:14
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Με πλήρη απαρτία συμμετείχαμε στο 2ο Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ. Προσωπικά το βρήκα χρήσιμο και πιστεύω όλοι πρέπει να παρακολουθήσουμε κάτι ανάλογο.

Ο προβληματισμός όλων όσων συμμετείχαν φαντάζομαι ότι εστιάζεται στο νομικό σκέλος. Νομικά, όπως μας είπε η εισηγήτρια, στην Ελλάδα, μόνο οι γιατροί είναι νομικώς καλυμμένοι να παράσχουν ΚΑΡΠΑ, κανείς άλλος. Ελπίζω αυτό να αλλάξει κάποια στιγμή και να εναρμονιστούμε με την Ευρώπη.

Άντε και στο 3ο Σεμινάριο
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-01-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Εγώ πάντως αγχώθηκα με όλα αυτά που άκουσα από την κατατοπιστικότατη κα Ισμήνη Λυμπέρη....
Να φανταστείτε, έβλεπα στον ύπνο μου ότι έκανα ΚΑΡΠΑ στον αδερφό μου (είχα προβλέψει βλεπετε και για το νομικό ζήτημα!), ο οποίος μάλιστα είχε και ανισοκορία... εφιαλτικό το βράδυ μου....


Νομίζω ότι εκτός των νομικών θεμάτων που όντως μας προβλημάτισαν, το σημαντικότερο είναι να οργανωθεί ο πλήρης κύκλος των σεμιναρίων.
Ξέρω ότι ο χρόνος είναι για όλους δύσκολο να βρεθεί αλλά κάποια πράγματα απλά προέχουν....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-08, 13:00
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Εξαιρετική πρωτοβουλία και επίσης εξαιρετική η εισηγήτρια!

Χαίρομαι που δόθηκαν οι αφορμές να συζητηθούν σύντομα και άλλα θέματα που αφορούν στις πρώτες βοήθειες, δεδομένου ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο βάσικό είναι όχι μόνο να ξέρεις πως να βοηθήσεις αλλά τι πρέπει να κάνεις για να μη βλάψεις το θύμα και τον εαυτό σου!

Υπάρχει περίπτωση να οργανωθεί ένα παρόμοιο σεμινάριο αλλά γενικών γνώσεων παροχής πρώτων βοηθειών; (όχι μόνο ΚΑΡΠΑ)

(...εγώ σχετικά πρόσφατα σταμάτησα να λιποθυμάω όταν πηγαίνω στον γιατρό και κάνω προσπάθεια να καλύψω χαμένο έδαφος μαθαίνοντας να βοηθάω και τους άλλους...Τρομάρα μου...)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-01-08, 14:19
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
(...εγώ σχετικά πρόσφατα σταμάτησα να λιποθυμάω όταν πηγαίνω στον γιατρό ...
Λιποθυμουσες η εχανες τις αισθησεις σου?

Αρκετα καλη η "παρουσιαση", δικαιωσε τις φημες περι πολυ καλων σεμιναριων πρωτων βοηθειων του Ε.Σ.
Το αποτελεσμα ηταν ισως το καλυτερο που θα μπορουσε να βγει μεσα απο μονο 2 ωρες.
Νομιζω πως θα αξιζε να δουμε την περιπτωση ενος ολοκληρωμενου κυκλου.



Over
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-01-08, 18:01
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Ωραία πρωτοβουλία.

Αρκετοί από εμάς έχουμε κάνει κάποιο σχολείο (EFR/CPR/AED/κοκ), αλλά είναι αρκετά σημαντικό ότι είχαμε μπροστά μας μια γυναίκα που έχει δει με τα μάτια της όλα αυτά που οι εκπαιδευτές μας απλά έχουν διαβάσει ή δει σε ένα video. Ήταν όμως εμφανείς οι ελλείψεις ενημέρωσης σε αρκετά ζητήματα, όχι από πλευράς ΚΑΡΠΑ ή πρώτων βοηθειών, αλλά μάλλον σε τεχνολογικές εξελίξεις. Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι εκπαιδευτικοί και είναι μάλλον εύκολο από ανθρώπους λίγο πιο ψαγμένους όπως το χτεσινό ακροατήριο να τους μπερδέψουν και να τους κάνουν να ξεφύγουν από αυτό που έχουν μάθει πολύ καλά να κάνουν. Με σεβασμό στην κ. Λυμπέρη για την δίψα της να μας ενημερώσει για τόσα πολλά πράγματα δεν θα μπορούσα ποτέ να κρίνω το χτεσινό σεμινάριο. Ήταν τόσες οι ερωτήσεις τόσες οι απορίες (και η καζούρα που έκαναν μερικοί κακεντρεχείς ) που τελικά δεν έμεινε καθόλου χρόνος ώστε να εφαρμόσουμε ΚΑΡΠΑ στην κούκλα. Μπορώ μόνο να την ευχαριστήσω και να ευχηθώ να γίνει κάτι πιο ολοκληρωμένο στο θέμα πρώτων βοηθειών που πραγματικά μπορούν να κάνουν την διαφορά.

Το νομικό ζήτημα το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν (εδώ ή στο theAbyss αν θυμάμαι καλά). Απόλυτα τεκμηριωμένη απάντηση για την Ελλάδα ίσως να μην μπορούμε να έχουμε μια που ωραίοι οι νόμοι αλλά τελικά έρχεται ο δικαστής και καλείται να ερμηνεύσει τι λέει και να αξιολογήσει τα στοιχεία που θα έχει μπροστά του (ιατροδικαστική, εκπαίδευση του κατηγορούμενου, ενέργειες, μαρτυρίες κτλ). Αν όλα αυτά δεν γίνουν δεν μπορούμε να ξέρουμε. Για αυτό και όλοι οι οργανισμοί (DAN, PADI κ.α.) λένε σχεδόν σε κάθε κεφάλαιο «ελέγχετε με τις τοπικές αρχές για το νομικό καθεστώς κτλ κτλ». Είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ότι ΚΑΡΠΑ μπορούν και πρέπει να μπορούν να κάνουν όλοι. Αυτό φαίνεται και από την διεθνή βιβλιογραφία. Δεν θα ήθελα όμως με τίποτα να είμαι κατηγορούμενος με μάρτυρα την κ. Λυμπέρη, που με την στεντόρεια φωνή της θα καταθέτει, ότι ΚΑΡΠΑ κάνουν μόνο οι γιατροί. Είναι λοιπόν στην κρίση του καθένα από εμάς το τι θα κάνει. Προσωπικά θα ήθελα αν αύριο (κούφια η ώρα) πάθει κάτι η μάνα μου να βρεθεί ένας άνθρωπος να την βοηθήσει, να ξέρει και να της κάνει ΚΑΡΠΑ. Το ίδιο και για το παιδί μου, για την γυναίκα μου, τον αδερφό μου. Δεν δέχομαι ότι είναι στην δυνατότητα της κάθε ασφαλιστικής εταιρείας να καταργήσει ότι ποιο ιερό έχει οι κοινωνία μας. Την βοήθεια του ανθρώπου προς τον συνάνθρωπό του που τον έχει ανάγκη.

Δέχομαι ότι πρέπει να περνάω περιοδικά μια σχετική εκπαίδευση και να μην κάνω ότι κουφό ακούσαμε ότι γίνεται από συνανθρώπους μας (κουτάλια, κρεμμύδια κτλ) αλλά όχι και να φοβάμαι να κάνω το αυτονόητο.

Από μια μικρή έρευνα βρήκα πολύ λίγα πράγματα. Συνεχίζω και σας ενημερώνω για ότι (και αν) βρω. Ήταν να ψηφιστεί και ένας σχετικός νόμος αλλά δεν βρήκα κάτι

http://www.incardiology.gr/epeigon/protes_boitheies_europe.html

http://www.erc.edu/index.php/bls_aed_overview/en/?PHPSESSID=38eee7314bb500daf131560374a12c55

http://www.aed.com.gr/cs_demo1.swf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 23-01-08 στις 20:21. Αιτία: ορθογραφικά λάθη -τρομάρα μου-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-01-08, 23:07
Το avatar του χρήστη Kostdive
Kostdive Kostdive is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 35
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Με σεβασμό στην κ. Λυμπέρη για την δίψα της να μας ενημερώσει για τόσα πολλά πράγματα δεν θα μπορούσα ποτέ να κρίνω το χτεσινό σεμινάριο. Ήταν τόσες οι ερωτήσεις τόσες οι απορίες (και οι καζούρα που έκαναν μερικοί κακεντρεχείς ) που τελικά δεν έμεινε καθόλου χρόνος ώστε να εφαρμόσουμε ΚΑΡΠΑ στην κούκλα.




δεν νομειζω να ρωτισε καποιος για της ελιες του παρα μονο για θεματα που εχουνε σχεσει με τι ΚΑΡΠΑ.
σορυ αν κανω λαθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.