Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-05-08, 13:03
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Γιώργο κατ' αρχή πολλά συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά. Από ότι μπορεί κανείς να συμπεράνει μέσα από το οπτικό βοήθημα της παρουσίασής σου πρόκειτε για μια εκτενή αναφορά με ολόσωστα στοιχεία. Είμαι βέβαιος ότι η παρουσίαση καθ' εαυτή θα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και αξιέπαινη επίσης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 26-05-08 στις 14:53.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-05-08, 22:01
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Εμένα μια χαρά κατέβηκε και διαβάστηκε
GKAM thanks a lot για όλα...Πάντα τέτοια για το σύλλογο.
Εγώ πάντως ανεξάρτητα απ΄το dive computer βουτάω πάντα με το πλαστικοποιημένο πινακάκι με τους πίνακες του us navy και το ρολογάκι μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-05-08, 08:40
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως ανεξάρτητα απ΄το dive computer βουτάω πάντα με το πλαστικοποιημένο πινακάκι με τους πίνακες του us navy και το ρολογάκι μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Πολύ σωστή πρακτική. Ίσως όμως να έπρεπε να αναθεωρήσεις τους πίνακες που χρησιμοποιείς εκτός αν είσαι super fit. Γενικά οι πίνακες USN θεωρούνται αρκετά «επιθετικοί». Θα μπορούσες να έχεις απλούς πίνακες PADI ή (ίσως ακόμα καλύτερα) DCIEM.

Από την άλλη, “what works, works”

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-05-08, 09:54
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Αν ανοίξεις το λεξικό, στο ''super fit'' εμένα έχει μέσα
Thanks Γιώργο, ήταν καλό αυτό πρωί -πρωί
Πράγματι είμαι της άποψης πως ό,τι δουλεύει-δουλεύει και παρόλο που είναι ''επιθετικοί'' πιστεύω πως αν βάζεις μόνος σου τους εκάστοτε συντελεστές ασφαλείας (ο καθένας μας γνωρίζει καλύτερα απ' το κάθε dc ή πίνακα πότε δεν είναι σε καλή κατάσταση) θα είσαι οκ.
Την padi δεν την έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση ώστε να την προτιμήσω, όμως θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ενημέρωση, αν μπορείς, για τους DCIEM
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-05-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Την padi δεν την έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση ώστε να την προτιμήσω, όμως θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ενημέρωση, αν μπορείς, για τους DCIEM
Ασχετα με την εκτιμηση που μπορει να εχει καποιος σε καποιον οργανισμο δεν πιστευω οτι οι πινακες της PADI εχουν βγει αναξιοπιστοι τοσα χρονια και για εκατομυρια δυτες που τους ακολουθησαν/ακολουθουν... Ασχετα με τις αποψεις του καθενος ενας τοσο μεγαλος οργανισμος ειναι ιδιατερα προσεχτικος σε τετοια θεματα...
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-05-08, 10:23
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως ανεξάρτητα απ΄το dive computer βουτάω πάντα με το πλαστικοποιημένο πινακάκι με τους πίνακες του us navy και το ρολογάκι μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Δηλαδή σαν χρόνο βυθού θεωρείς πάντα το σύνολο του χρόνου της βουτιάς στο μέγιστο βάθος που έφτασες ασχέτως αν κάθησες 1' και μετά σε διάφορα βάθη (ρηχότερα) μέχρι να ξεκινήσεις την άνοδο?
Τι γίνεται στην περίπτωση που κάθεσαι σε 3, 4 ή και παραπάνω διαφορετικά επίπεδα για κάποιο ικανό χρονικό διάστημα?
Πως κάνεις υπολογισμούς με τον πίνακα?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-05-08, 10:27
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
... θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ενημέρωση, αν μπορείς, για τους DCIEM
Οι Καναδικοί πίνακες της Defense and Civil Institute of Environmental Medicine (DCIEM) θεωρούνται από τους πιο ασφαλείς (συντηρητικούς) και κατάλληλους για καταδύσεις αναψυχής. Μία γενική εικόνα θα πάρεις εδώ DCIEM Diving Tables and Manuals και εδώ.

Μπορείς να αγοράσεις τα πινακάκια από το internet ή να τα "βρεις" σε κανένα site. Ρίξε μια προσεκτικότερη ματιά και θα δεις ότι παρουσιάζουν ενδιαφέρον. Στο βιβλίο Deeper into Diving γίνεται μια εκτενέστερη αναφορά με πλήρη ανάλυση.

Δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις λίγο.

/GKAM

Πλέον η DCIEM έχει μετονομαστεί σε DRDC Toronto (Defence R&D Canada – Toronto)
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-05-08, 11:45
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Παράθεση:
Ασχετα με την εκτιμηση που μπορει να εχει καποιος σε καποιον οργανισμο δεν πιστευω οτι οι πινακες της PADI εχουν βγει αναξιοπιστοι τοσα χρονια και για εκατομυρια δυτες που τους ακολουθησαν/ακολουθουν... Ασχετα με τις αποψεις του καθενος ενας τοσο μεγαλος οργανισμος ειναι ιδιατερα προσεχτικος σε τετοια θεματα...
Συμφωνώ Μάνο. Προσωπική άποψη είναι, μεγάλη κουβέντα είναι...αλλά το ότι βγάζει (ίσως όχι η μόνη πλέον) Αdvanced diver με περίπου 12 βουτιές σύνολο (χωρίς ο εκάστοτε δύτης να έχει πριν καμία σχέση με τη θάλασσα έστω ως background) εμένα δε με πείθει πως το κέρδος δεν έχει γείρει τη ζυγαριά σε βάρος της ποιότητας και στο συγκεκριμένο θέμα, της ασφάλειας...

Παράθεση:
Δηλαδή σαν χρόνο βυθού θεωρείς πάντα το σύνολο του χρόνου της βουτιάς στο μέγιστο βάθος που έφτασες ασχέτως αν κάθησες 1' και μετά σε διάφορα βάθη (ρηχότερα) μέχρι να ξεκινήσεις την άνοδο?
Τι γίνεται στην περίπτωση που κάθεσαι σε 3, 4 ή και παραπάνω διαφορετικά επίπεδα για κάποιο ικανό χρονικό διάστημα?
Πως κάνεις υπολογισμούς με τον πίνακα?
Ναι, σαν το σύνολο του χρόνου κατάδυσης θεωρώ το διάστημα από τη στιγμή της κατάδυσης έως τη στιγμή της ανάδυσης και βάζω το χρόνο αυτό ως παραμονή στο μέγιστο βάθος. Έχοντας προαποφασίσει πως τουλάχιστον από τα 100bar σχεδόν θα αρχίσει η ανάδυση-επιστροφή, γνωρίζοντας και την κατανάλωσή μου, δεν έχω αέρα ή ικανό χρονικό διάστημα, αν θές, για παραμονή σε ενδιάμεσα επίπεδα.
Νομίζω πως έτσι (θεωρώντας πάντα το σύνολο του χρόνου της βουτιάς στο μέγιστο βάθος ασχέτως αν παρέμεινα για λίγο) εξισορροπώ την επιθετικότητα των πινάκων του us navy με τη συντηρητική θεώρησή μου.
Ξέρω πως είναι απλοϊκή η αναφορά μου και το ξαναλέω εκφράζω προσωπική γνώμη.

Βέβαια τις τελευταίες βουτιές μου τις κάνω με dc (μη με θεωρήσετε και εντελώς δύτη των σπηλαίων) αλλά τα προφίλ δεν παρακλίνουν απ' τους πίνακες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-05-08, 11:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Ηλία, για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, εντάξει τα περί PADI, αλλά οι πίνακές της είναι way on the safe side, ακριβώς γιατί θέλει να κάνει δύτες ακόμα κι αυτούς που δεν γίνονται... Οπότε οι πίνακες της είναι φτιαγμένοι για το άκρως αντίθετο του υγιούς, γυμνασμένου, νέου και ψυχολογικά αμάσητου δύτη....

Δεν κινδυνεύεις μαζί τους, το αντίθετο, φυλάς τα ρούχα σου και για τα χρόνια που θα'ρθουν....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-05-08, 12:31
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 24.05.2008 - Ομιλία-Δημόσια συζήτηση: 'Κρατώντας ένα DC μακριά από DCS'

Δεν έχω αντίρρηση, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, ειδικά για τους πίνακες.
Εγώ για τη γενική πολιτική της μιλούσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.