Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-08-07, 21:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-Σεπ-07: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Η L.Woοdall θα είναι τελικά μαζί μας από τις 5 μέχρι 12 Σεπτεμβρίου για να πραγματοποιήσει τη δειγματοληψία DNA στους ιππόκαμπους του Καλαμακίου.

Μέσα στις επόμενες μέρες θα ανακοινώσουμε και την ακριβή ημερομηνία της παρουσίασης που μας έχει υποσχεθεί σχετικά με τη δουλειά της.

Δυστυχώς λόγω της ξαφνικής ανακοίνωσης των εθνικών εκλογών η αναζήτηση αίθουσας μας έχει δυσκολέψει λίγο, αλλά θα έχουμε νέα σύντομα.
Μείνετε συντονισμένοι
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-07, 13:49
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-Σεπ-07: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η L.Woοdall θα είναι τελικά μαζί μας από τις 5 μέχρι 12 Σεπτεμβρίου για να πραγματοποιήσει τη δειγματοληψία DNA στους ιππόκαμπους του Καλαμακίου.
Όταν λέμε οτι θα κάνει δειγματοληψία DNA, τι ακριβώς εννοούμε; Θα τους πάρει μια τρίχα από τα μαλλιά ή θα τους κόψει τα νύχια ?????


Anyway, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι .... πείτε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-07, 15:38
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-Σεπ-07: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε οτι θα κάνει δειγματοληψία DNA, τι ακριβώς εννοούμε; Θα τους πάρει μια τρίχα από τα μαλλιά ή θα τους κόψει τα νύχια ?????


Anyway, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι .... πείτε μου.
Ήταν και δική μου απορία και ρώτησα. Απ' ότι κατάλαβα παίρνει τμήμα του πτερυγίου το οποίο αποκαθίσταται πλήρως σε 2-3 εβδομάδες, οπότε είναι τελείως ακίνδυνο για το ζώο.

Θα σε έχω υπόψη μου αν μου ζητήσουν εθελοντές
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-07, 23:30
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Η παρουσίαση της κας L.Woodall προγραμματίστηκε για την Παρασκευή 9.Σεπ.2007 στις 6:00 το απόγευμα και θα πραγματοποιηθεί σε αίθουσα που μας παραχωρεί το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ).

Με την ευκαιρία της επίσκεψης στους χώρους του ΕΛΚΕΘΕ θα πραγματοποιηθεί και παρουσίαση του βαθυσκάφους ΘΕΤΙΣ.

Περισσότερες λεπτομέρειες στην αναλυτική ανακοίνωσή μας:
07.09.2007: Οι Ιππόκαμποι στην Ευρώπη - Βιολογία και Γενετική
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-08-07 στις 23:40.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-07, 08:52
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Μιας και το ΕΛΚΕΘΕ μου πέφτει κομματάκι μακρυά..

Μήπως θα μπορούσε κάποιος που εχει σκοπό να πάει να με πάρει και μένα μαζί του;

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-07, 09:01
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και το ΕΛΚΕΘΕ μου πέφτει κομματάκι μακρυά..

Μήπως θα μπορούσε κάποιος που εχει σκοπό να πάει να με πάρει και μένα μαζί του;

Μπορείς να έρθεις μαζί μας. Αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος έχω δυο θέσεις ακόμα. Στείλε μου το τηλέφωνο σου με pm να συνεννοηθούμε.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-07, 00:20
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε και ήταν εξαιρετική. Θερμές ευχαριστίες τόσο στους ομιλητές, όσο και σ' αυτούς που δούλεψαν για την πραγματοποίηση και την επιτυχία της
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-07, 17:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Πέρασα πολύ όμορφα χτες. Και αυτό οφείλεται στην μεγάλη ανταπόκριση του κόσμου που -για να πω την αλήθεια μου- δεν την περίμενα, λόγω ημέρας, λόγω ώρας, λόγω απόστασης, λόγω θέματος (που εκ πρώτης ακουγόταν "δύσκολο"), λόγω της γλώσσας παρουσίασης (λύθηκε και αυτό!).....
Είναι φοβερό το πόσα εμπόδια ξεπεράστηκαν επειδή υπήρξε μεράκι, όρεξη, καλή καρδιά και ανιδιοτελές ενδιαφέρον.
Πίστευα πάντα ότι οι αυτοδύτες έχουν πολλά να προσφέρουν στην επιστήμη και να που χτες αυτή η πεποίθηση έγινε βεβαιότητα και γεγονός....

Ελπίζω (δηλαδή είμαι σίγουρη) ότι ήταν μόνο μια αρχή!

Ευχαριστώ πραγματικά τον Σύλλογο και όσους τον στηρίζουν. Τέτοια αποτελέσματα κάνουν το όποιο "τρέξιμο", την όποια "κούραση" και τις όποιες "δυσκολίες" να ωχριούν!

Πιστεύω ότι σύντομα θα έχουμε μια περίληψη της όμορφης και ενδιαφέρουσας παρουσίασης της συμπαθέστατης Lucy!

Όσο για την παρουσίαση του βαθυσκάφους από τον φίλο μας τον Κώστα, όσοι δεν ήρθατε, χάσατε!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-07, 02:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Μαγικά πλάσματα οι ιπόκαμποι, κι όσοι δεν ήρθατε χάσατε, περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα στην εκδήλωση !




Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την εξαιρετική παρουσίαση της Lucy Woodall

Thank you Lucy !

καθώς και στην κα Ιωάννα Βαρκιτζή που έκανε την παράλληλη μετάφραση.


Η L.Woodall έχει μελετήσει τους ιππόκαμπους σε πολλά σημεία της Ευρώπης και τις δυτικές ακτές της Αφρικής. Οι ιππόκαμποι που συνάντησε στην Ελλάδα ανήκουν στα 2 κλασικά είδη της Μεσογείου (Hippocampus hippocampus and Hippocampus guttulatus) και υποσχέθηκε να μας δώσει περισσότερα στοιχεία στο μέλλον όταν ολοκληρωθούν οι αναλύσεις DNA των δειγμάτων.

Μας δήλωσε εντυπωσιασμένη από τους ελληνικούς βυθούς γιατί συνάντησε πλήθος ειδών που δεν τα είχε δει αλλού, όπως π.χ. κάποια σφουγγάρια και άλλα είδη τα οποία δεν είχε δει ποτέ σε τέτοιους αριθμούς - όπως σακοράφες και πίνες - έτσι για να μην υποτιμάμε την Ελαδίτσα μας.

Προσωπικά με εντυπωσίασε πολύ η πληροφορία ότι ένας ιππόκαμπος μπορεί να αλλάζει χρώμα από άσπρο σε κίτρινο ή σκούρο καφέ μέσα σε περίπου 20 λεπτά ενώ την εποχή του ζευγαρώματος μπορεί να γίνει ακόμη και ρόζ !
Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να μας ξεγελάσει και να νομίζουμε ότι βλέπουμε πολλούς ιππόκαμπους στην ίδια περιοχή ενώ ουσιαστικά βλέπουμε τον ίδιο σε διαφορετικά χρώματα.

Σε ερώτηση αν υπάρχουν κι άλλοι διεθνείς οργανισμοί σαν το Project Seahorse και με ποιους τρόπους θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε, μας είπε ότι είναι πολύ σημαντικό να αναφέρουμε στο www.fishbase.org οποιοδήποτε συνήθιστο είδος συναντάμε γιατί η μετανάστευση νέων ειδών από τη διώρυγα του Σουέζ δημιουργεί νέες τάσεις και ισορροπίες στο οικοσύστημα της Μεσογείου οι οποίες είναι καλό να καταγράφονται και να μελετώνται.

Μας τόνισε επίσης κατηγορηματικά, ότι όταν συναντάμε ιππόκαμπους μπορούμε να βγάλουμε από απόσταση όσες φωτογραφίες θέλουμε αλλά δεν θα πρέπει να τους αγγίζουμε γιατί καταστρέφεται το προστατευτικό στρώμα εκκρίσεων που περιβάλλει το ζώο και αποτελεί μέρος του ανοσιοποιητικού του συστήματος, κάνοντάς το έτσι πολύ ευάλωτο στις μολύνσεις.




Σας ευχαριστούμε όλους για τον κόπο που κάνατε να έρθετε στην εκδήλωση - παρά την απόσταση - και κυρίως για την ενδιαφέρουσα συζήτηση που ακολούθησε.

Αισθάνομαι κι εγώ όπως κι η Μαρία πολύ γεμάτος από αυτή την εκδήλωση, και πιστεύω ότι έγινε ένα σημαντικό βήμα στην συνεργασία ερασιτεχνών αυτοδυτών και επιστημόνων με κοινό σκοπό την προστασία του βυθού που τόσο αγαπάμε

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Να ευχαριστήσουμε τέλος τον κυβερνήτη του βαθυσκάφους "ΘΕΤΙΣ" Κώστα Κατσαρό για την παρουσίαση του βαθυσκάφους και την υπομονή του να λύσει όλες τις απορίες μας


= = = = = = = = = = = =

...τέλος, γι αυτούς που νομίζουν ότι έχασαν μόνο μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση, να σας πληροφορήσω ότι ένας σταθερός σπόνσορας του Project Seahorse είναι οι βελγικές σοκολάτες Guylian οι οποίες δεν συνεισφέρουν μόνο οικονομικά αλλά προσφέρουν και σοκολατάκια σε όλες τις εκδηλώσεις που αφορούν το project




Ελπίζουμε να σας δούμε (και) στις επόμενες εκδηλώσεις μας
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 11-09-07 στις 16:12.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-07, 08:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 5-12.09.2007: Project Seahorse – Έρευνα στην Ελλάδα με παρότρυνση του Σ.Ε.Α

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

...
Σας ευχαριστούμε όλους για τον κόπο που κάνατε να έρθετε στην εκδήλωση - παρά την απόσταση - και κυρίως για την ενδιαφέρουσα συζήτηση που ακολούθησε.

...



Κόπο Φοίβο έκανες εσύ και όλα όσα παιδιά έτρεξαν και δούλεψαν για την πραγματοποίηση και επιτυχία της εκδήλωσης. Εγώ τουλάχιστον και η οικογένεια μου κάναμε μιά ωραία βόλτα και περάσαμε ένα ακόμα πιό ωραίο απόγευμα.
Γι' αυτό για άλλη μιά φορά σας ευχαριστούμε!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...τέλος, γι αυτούς που νομίζουν ότι έχασαν μόνο μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση, να σας πληροφορήσω ότι ένας σταθερός σπόνσορας του Project Seahorse είναι οι βελγικές σοκολάτες Guylian οι οποίες δεν συνεισφέρουν μόνο οικονομικά αλλά προσφέρουν και σοκολατάκια σε όλες τις εκδηλώσεις που αφορούν το project



Χμμμ, και μου τό 'λεγε ο γιός μου. Δεν τον άκουσα ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.