Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 08-07-09, 18:06
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες. Αρα ερωτω? γιατι να γινει παρκο η Γυαρος αφου δεν ενοχλητε αλιευετε απο κανεναν? Αρα ο NMOIRAS ειχε απολυτο δικιο. Ειναι ασκοπο. Εχω επισκευτει την γυαρο και ειναι πραγματικα ενα παρθενο μερος. Αν η green peace θελει να κανει κατι αξιολογο στο αιγαιο, να απαγερευση πρωτα τις μηχανοτρατες που σαρωνουν και βομβαρδιζουν το αιγαιο και οχι να πολεμαει τους ερασιτεχνες ψαραδες που κανουν το χομπι τους. Επανηλημενος το εχω αναφερει το θεμα αλλα κανεις δεν τις εχει κουνησει. Παρα πολλοι λιγοι απο εδω γνωριζουν την ζημια που μπορει να κανει η μηχανοτρατα. Ο Nmoiras στην αρχη ηξερε τι ελεγε αλλα βιαστικατε να τον επιπληξετε για την ελλιπης ενημερωση του. Παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου απαντησει σεβομενος την αποψη μου και χωρις να ερθει σε ριξη μαζι μου

Φιλικα παντα
Γιαννης
Για να βάλουμε ξεκάθαρα τα πράγματα στη θέση τους, μιας και δεν γίναμε κατανοητοί...

1

Για τις καταδύσεις που έγιναν στην περίμετρο του νησιού δεν πήραμε ΚΑΜΙΑ άδεια, γιατί απλά δεν χρειάζεται. Δεν ακολουθήθηκε καμία γραφειοκρατική διαδικασία, το λιμεναρχείο αναγνώρισε το νέο καθεστώς διαβάζοντας το νέο νόμο και μας άφησε ήσυχους. Η μόνη πίεση που ασκήθηκε ήταν να τους υπενθυμίσουμε την ύπαρξη του σχετικού νόμου, προς ενημέρωσή τους.

2

Η Γυάρος δεν είναι τόσο παρθένο μέρος όπως λες. Μόνο τις 2 ημέρες που ήμασταν εκεί, συναντήσαμε τουλάχιστον 2-3 φουσκωτά (στα 2 υπήρχαν σίγουρα ψαροντουφεκάδες, στο 1 μπορεί και να υπήρχαν και μπουκάλες!). Επίσης συναντήσαμε τουλάχιστον 1 σκάφος παράκτιας αλιείας δίπλα στην ακτή. Ενδείξεις "ανθρωπογενούς πίεσης" εντοπίστηκαν και υποβρυχίως, αλλά δε θα επεκταθώ εδώ επ' αυτού.

3

Οι δράσεις της Greenpeace εν γένει, όπως έχουμε χιλιοπει σε αυτό το thread, δε σχετίζονται με το Σύλλογό μας. Ο Σύλλογος ανέλαβε μια συγκεκριμένη δράση και όχι όλη την θαλάσσια εκστρατεία της Greenpeace. Όποιος έχει παράπονα για τις δράσεις αυτής της οργάνωσης (ή και άλλης οποιασδήποτε οργάνωσης), ας απευθυνθεί στην ίδια, ή ας ανοίξει καινούριο θέμα!

4

Έτσι απλά, ενημερωτικά, το κύριο μέλημα στη ζώνη προστασίας που έχει προταθεί για τις Κυκλάδες (πέρα από την περιοχή της Γυάρου που προτείνεται η απομάκρυνση όλων των αφαιρετικών δραστηριοτήτων και που είναι το τμήμα της πρότασης που στηρίζει ενεργά ο Σύλλογός μας) είναι η απομάκρυνση των συρόμενων εργαλείων, δλδ βιντζότρατας και μηχανότρατας. Τα λόγια περί απαγόρευσης της ερασιτεχνικής αλιείας τα "έχουν φορέσει" σε εμάς και στην GP διάφοροι (που μάλιστα δεν κάνουν καν τον κόπο να ρωτήσουν τους υπεύθυνους και μετά να ενημερώσουν με τα ευρήματά τους σχετικά με τις εικασίες τους) και δεν προέρχονται από καμία επίσημη δήλωση, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω. Τζάμπα έχουν πάει όλα τα λόγια και οι επεξηγήσεις για τον Κανονισμό Αλιείας πάνω στον οποίο στηρίζεται η πρόταση, ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει...

Προτείνω για πολλοστή φορά, όποιος έχει απορεία σχετικά με την πρόταση της GP, να επικοινωνήσει με το ελληνικό γραφείο της.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 08-07-09 στις 18:27.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-07-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
3
Οι δράσεις της Greenpeace εν γένει, όπως έχουμε χιλιοπει σε αυτό το thread, δε σχετίζονται με το Σύλλογό μας. Ο Σύλλογος ανέλαβε μια συγκεκριμένη δράση και όχι όλη την θαλάσσια εκστρατεία της Greenpeace. Όποιος έχει παράπονα για τις δράσεις αυτής της οργάνωσης (ή και άλλης οποιασδήποτε οργάνωσης), ας απευθυνθεί στην ίδια, ή ας ανοίξει καινούριο θέμα!
Άσε που εξ όσων γνωρίζω δηλαδή, από όσα μέλη Τηθύς συμμετείχαν στην αποστολή αυτή, δεν υπάρχει ΚΑΝ ένα απλό μέλος της Greenpeace για να μπορεί να την εκπροσωπήσει ή να δώσει λόγο ως αν ταυτιζόταν με όποια και κάθε της δράση....

Εδώ εκπροσωπούμε τους εαυτούς μας, το Σύλλογο μας και την οικοαποτύπωση της Γυάρου.


Thx για την πάσα GB, ένα ακόμα από αυτά που δε φαίνεται να έχει γίνει κατανοητό.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-07-09, 18:25
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

...και για να δευτερολογήσω, μιας και είναι κάτι που με χαρακτηρίζει...

5

Ανεξάρτητα του καθεστώτος προστασίας ή μη, απαίτησης αδειοδότησης ή μη για την κατάδυση, την ερασιτεχνική και την επαγγελματική αλιεία στη Γυάρο, η συγκεκριμένη δράση του Συλλόγου μας, σε συνεργασία με την Greenpeace, ήταν η Οικολογική Καταγραφή Βυθού στην παράκτια ζώνη του νησιού. Η συγκεκριμένη λοιπόν δράση έφερε στοιχεία που δεν ήταν γνωστά (σε επιστημονικό και κρατικό επίπεδο, όχι στους ψαράδες και τους επισκέπτες της περιοχής) σχετικά με τους τύπους οικοτόπων και την παρουσία προστατευόμενων ειδών (με βάση την εθνική νομοθεσία και τις διεθνείς συμβάσεις) που απαντώνται στο νησί. Η "επίσημη" αυτή γνώση δεν ακυρώνεται, άσχετα με το τι καθεστώς ισχύει στο νησί.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 08-07-09 στις 20:59.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-07-09, 19:02
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μολις πριν 5 λεπτα μιλησα και με λιμεναρχειο και με ενημερωσε οτι απαγορευετε η προσεγγιση, αλιεια, καταδυση, απο επαγγελματιες και μη. μεχρι 2 μ.ν. Αυριο θα εχω στα χερια μου τον νομο απο την λιμενικη αστυνομια γιατι σημερα δεν μπορουσαν να μου τον δωσουν, "πολλη δουλεια εχει πεσει". ο μονος τροπος ειναι μονο με αδεια απο υπουργιο πολιτισμου και απο λιμενικη αστυνομια.
...
Φίλε JOHNABIT, κρατάω αυτά απ' τα post σου και περιμένω με αγωνία τον νόμο αύριο.

Φιλικά εννοείται!
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-07-09, 10:53
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Λοιπον, χτες το πρωι ασχοληθηκα με αυτο το θεμα,πηγα στο Λιμεναρχειο Συρου και μπαινοντας ειπα στον φυλακα για την γυαρο και μου απαντησε οτι απαγορευετε ακομα και η προσεγγιση στα 2 ν.μ. Η απαντηση δεν με καλυψε και ανεβηκα στην λιμενικη αστυνομια οπου με καλη θεληση η κοπελα που ηταν μεσα μου εδωσε ενα νομο περι καταδυσεων οποθ λεει οτι απαφορευετε η καταδυση βαση των αρθρων 12 και 15 του νομου 3028/2002 (φεκ 153 Α') και β σε περιοχες των εναλιων αρχαιοτητων και σε οικολογικα ευαισθητα θαλασσια οικοσυστηματα συμφωνα με 1650/1986, 3044/2002 και κ.υ.α 33318/3028/1998.
Εγω τους ειπα οτι η Γυαρος δεν συμπεριελαμβανετε σε αυτους τους νομους. Τοτε μου εδειξε τον ειδικο ΓΚΛ ΦΕΚ 39 Β'/79 οπου λεει οτι απαγορευετε γενικως η αλιεια οποιουδηποτε αλιευτικου σκαφους εις τις εξης περιοχες: α) Εντος του λιμενος Συρου και του στομιου αυτου.
β) περιξ τις Γυαρου.
Οποτε απο αλιεια το λυσαμε: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ
Επειτα πηρα το Κεντρικο Λιμενρχειο Πειραια και ρωτησα αν επιτρεπετε η καταδυση στην Γυαρο και μου απαντησε ακριβως: Γυαρος???? που ειναι αυτο? δεν ξερω, παρε αλλου, Γεια.
Επειτα πηρα το Υπουργειο Πολιτισμου οπου δεν γνωριζανε και μου δωσανε το τηλ της εφοριας οπου λεει ειναι υπευθυνη για την Γυαρο.Εκει περνω και εχει δουλεια η προισταμενη και μου λενε να παρω πιο μετα και πιο μετα.
Οποτε απαντω στην PSYSALIA και στο 4.
Η αλιεια στην Γυαρο απαγορευετε ετσι και αλλιως. οποτε επανερχομαστε σε αυτα που ελεγα στην αρχη. Το αν επαγγελματιες πανε στην Γυαρο ειναι θεμα του λιμεναρχειου να τους πιασει. Και αν δεν τους πιανει, δεν λειτουργει ο κρατικος μηχανισμος. Εκτος αυτου, αν σε ενα νησι πανε και ψαρευουν εφοσον ξερουν οτι ειναι παρανομο, σκεφτητε τοτε τι παρανομιες γινονται στην Συρο και στην καθε Συρο. Το κυριο μελημα επρεπε να ηταν να προστατεψουμε τις Κυκλαδες πρωτα και οχι την Γυαρο. Γνωριζω οτι θα γινει και σε αλλα νησια πχ και σε εμας. αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ...
Τωρα για το 2.
Αν ειδατε οπως λετε ψαροντουφεκαδες, αν λεω, και ειδικα εναν με μπουκαλες, εισασταν μαρτυρες παρανομης δραστηριοτητας και θα μπορουσατε καλλιστα να κανετε κατι. Αφου δεν κανατε δεν πρεπει να το αναφερετε καν. Απο τα φορουμ δεν λυνετε τιποτα, πρεπει καποτε να το καταλαβουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-07-09, 10:59
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
... οπου με καλη θεληση η κοπελα που ηταν μεσα μου εδωσε ενα νομο περι καταδυσεων οποθ λεει οτι απαφορευετε η καταδυση βαση των αρθρων 12 και 15 του νομου 3028/2002 (φεκ 153 Α') και β σε περιοχες των εναλιων αρχαιοτητων και σε οικολογικα ευαισθητα θαλασσια οικοσυστηματα συμφωνα με 1650/1986, 3044/2002 και κ.υ.α 33318/3028/1998.
Υπάρχει καινούργιος νόμος, ο 3409 του 2005, τον οποίο θα βρεις εδώ

http://www.thessalonikidiveclub.gr/core/N_3409_2005.pdf

στείλτον και στην κοπέλλα που σε εξυπηρέτησε για να τον έχει.
Επίσης εδώ θα βρεις πληροφορίες για τις αλλιευτικές απαγορεύσεις.
Καλό διάβασμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 10-07-09 στις 11:02.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-07-09, 12:02
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Σχετικά με το ψάρεμα, η κυρία που μίλησα εγώ απ' το λιμεναρχείο της Σύρου (κα Δαλεζίου, η ίδια που μίλησε αργότερα και ο Φοίβος), μου είπε επι λέξει: "χρειάζεται άδεια", που καταλαβαίνεις ότι είναι διαφορετικό απ' το απαγορεύεται.

Οπως, λέει και ο Δημήτρης πριν από εμένα, διάβασε τον νόμο 3409/2005 και θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμιά απαγόρευση για καταδύσεις στην Γυάρο. Αυτό έκαναν και στο λιμεναρχείο και τελικά παραδέχτηκαν ότι μπορούσαμε να βουτήξουμε ελεύθερα.

Για "απόβαση" στο νησί δεν γνωρίζω. Ετσι κι αλλιώς δεν αποβιβασθήκαμε, παραμείναμε στα "αποβατικά".

Βλέπεις λοιπόν ότι δεν υπήρξαν "αδειες ... πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες" για τις καταδύσεις μας.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-07-09, 12:50
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Συγγνωμη με δουλευετε? και τα δυο αρχεια περιεχουν τους ιδιους νομους που σας εδωσα. μηπως να τα διαβαζετε καλυτερα πριν τα βαζετε στο φορουμ? στις απαγορευσεις αλιειας λεει τα ιδια αυτα που ειπα και εγω. Στο αρθρο περι αρχαιοτητων, υποδειξε μου σε ποιο αρθρο ειναι να το διαβασω Δημητρη.... Δεν καταλαβαινω γιατι κολησατε σε αυτο που ειπα για τα γραφειοκρατικα και δεν μεινατε στα πιο σημαντικα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-07-09, 13:03
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο αρθρο περι αρχαιοτητων, υποδειξε μου σε ποιο αρθρο ειναι να το διαβασω Δημητρη....
Νόμος 3409/2005, σελίδα 4520, Άρθρο 11, Παράγραφος 1.
Η Γυάρος δεν είναι χαρακτηρισμένη αρχαιολογική περιοχή και δεν ισχύει καμμία απαγόρευση για κατάδυση.

Εδώ θα βρεις και τις περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί σαν αρχαιολογικοί χώροι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 10-07-09 στις 13:08.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-07-09, 13:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για το 2.
Αν ειδατε οπως λετε ψαροντουφεκαδες, αν λεω, και ειδικα εναν με μπουκαλες, εισασταν μαρτυρες παρανομης δραστηριοτητας και θα μπορουσατε καλλιστα να κανετε κατι. Αφου δεν κανατε δεν πρεπει να το αναφερετε καν. Απο τα φορουμ δεν λυνετε τιποτα, πρεπει καποτε να το καταλαβουμε.
Αν βλέπαμε τις μπουκάλες και τα ψαροντούφεκα πίστεψέ με θα καλούσαμε αμέσως την Λιμενική Αστυνομία. Επίσης θέματα γενικότερης απαγόρευσης αλιείας στην Γυάρο δεν μας απασχόλησαν (αφού δεν είμαστε αλιείς). Από ότι φαίνεται όντως απαγορεύεται. Αν το ξέραμε δεν θα το αφήναμε ούτε και αυτό να περάσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.