Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-10, 00:08
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας




U/W PhotoCafe
Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας



Πάρτε τις φωτογραφικές σας μηχανές, τις υποβρύχιες θήκες σας, μαζέψτε τις απορίες σας, πάρτε ακόμη και τις φωτογραφίες που νομίζετε ότι κάτι πήγε στραβά ή σας προβλημάτισε, κι ελάτε για καφέ, κουβέντα και χαλαρή συζήτηση για οτιδήποτε θέλετε σχετικά με υποβρύχια φωτογραφία.

Το U/W PhotoCafe ΔΕΝ είναι σεμινάριο. Πρόκειται για συναντήσεις των μελών του Συλλόγου – χωρίς πρόγραμμα - με στόχο τη συζήτηση και την ανταλλαγή εμπειρίας για θέματα γύρω από την υποβρύχια φωτογραφία, πέρα από τα κλασσικά θέματα συζήτησης που καταπιανόμαστε στις συνήθεις συναντήσεις τις Τρίτες...

Το κέρδος μας θα είναι διπλό: Θα μάθουμε σίγουρα όλοι πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και ταυτόχρονα θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα προς ποια κατεύθυνση είναι καλύτερο να προσανατολιστούν τα μελλοντικά Σεμινάρια Υ/Β Φωτογραφίας που σχεδιάζει ο Σ.Ε.Α. Τηθύς


Που θα γίνονται οι συναντήσεις;

Στο γνωστό μας στέκι στα γραφεία του ΣΕΛΑΣ στον Νέο Κόσμο, Πασίωνος 44 – 46.


Κάθε Πότε;

Οι συναντήσεις θα ανακοινώνονται στο παρόν θέμα. Έχει πραγματοποιηθεί ήδη μια συνάντηση τον Δεκέμβριο '09.
Ξεκινάμε φέτος από την επόμενη Τρίτη 9 Φεβ. 2010, ώρα 7:30
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορούμε να το καθιερώσουμε π.χ. κάθε δεύτερη Τρίτη του μήνα

Την επόμενη Τρίτη θα είμαστε εκεί για κουβέντα και επίλυση αποριών:
Γιάννης Ίσσαρης (grandbleue)
Φοίβος Βιλανάκης (fivos)


Η είσοδος είναι ελεύθερη, για όλα τα μέλη και τους φίλους του Σ.Ε.Α. Τηθύς.
Σας περιμένουμε όλους !


ΥΓ1: Αν έχετε κάποια ειδική απορία, π.χ. σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο συγκεκριμένο housing ή θέλετε να δείτε κάποιο συγκεκριμένο flash, γράψτε εδώ ένα μήνυμα γιατί πιθανόν κάποιος συνάδελφος να το έχει και να μπορεί να σας το φέρει
ΥΓ2: Θα υπάρχει σίγουρα Laptop με Photoshop, προβολέας, και σύνδεση με internet για να μπορούμε να συζητήσουμε απορίες επεξεργασίας κλπ.
__________________
Scuba Club Tethys
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Φοίβε και Γιάννη πολύ καλή προσπάθεια!!!

Τι θα λεγάτε αύριο αν γίνετε να φέρετε μαζί σας από 4-5 φωτογραφίες υποβρύχιες και μη (σε raw format) για να τις επεξεργαστούμε (εσεις δηλαδη εμεις θα κοιταμε) όλοι μαζί στο photoshop..
Αν είναι δυνατόν αυτές οι Φώτο να είναι τρανταχτά παραδείγματα βελτιστοποίησης ώστε να καταλάβουμε όσα το δυνατόν περισσότερα στα κουμπιά του Photoshop ή του lightroom.

Νομίζω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το δούμε και στο προτζεκτορα όλοι μαζί αν και δεν είμαι σίγουρος για την φωτεινότητα και τα χρώματα του…

Τι λέτε για αυτό?

Thanks anyway!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-10, 14:03
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι θα λεγάτε αύριο αν γίνετε να φέρετε μαζί σας από 4-5 φωτογραφίες υποβρύχιες και μη (σε raw format) για να τις επεξεργαστούμε (εσεις δηλαδη εμεις θα κοιταμε) όλοι μαζί στο photoshop..
Αν είναι δυνατόν αυτές οι Φώτο να είναι τρανταχτά παραδείγματα βελτιστοποίησης ώστε να καταλάβουμε όσα το δυνατόν περισσότερα στα κουμπιά του Photoshop ή του lightroom.

Κώστα, όπως περιγράφει η ανακοίνωση, δεν πρόκειται για σεμινάριο όπου θα γίνει αναλυτική και μεθοδευμένη παρουσίαση τεχνικών κτλ

Πιο πολύ θα είναι σε στυλ συζήτησης/προβληματισμού. Στο θέμα της επεξεργασίας, δεν έχει νόημα σε αυτό το πλαίσιο να δείξουμε πως γίνεται γενικά η επεξεργασία εικόνας ή πως χρησιμοποιούμε το Photoshop. Αντίθετα, περιμένουμε συγκεκριμένα φωτογραφικά παραδείγματα από εσάς που χρήζουν ειδικής και συγκεκριμένης αντιμετώπισης (π.χ. μια φωτογραφία με πολλά στίγματα από σωματίδια, ή γιατί οι σκιές μου βγαίνουν πράσινες κ.τ.λ.)...

Για να πάρει κάποιος κάτι οφέλιμο από τη συγκεκριμένη συνάντηση θα πρέπει να έχει προβληματιστεί πρώτα και να έχει προσπαθήσει λίγο. Ερωτήσεις του στυλ, "πήρα φωτογραφική μηχανή, τώρα πως φωτογραφίζω" δε νομίζω ότι χωράνε σε αυτό το πλαίσιο... ας αφήσουμε τα γενικά θέματα για το κανονικό σεμινάριο που θα έχει συγκεκριμένη δομή και πρόγραμμα.

Παρακαλώ, προβληματιστείτε λίγο και ελάτε
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-10, 00:01
Το avatar του χρήστη baz
baz baz is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 397
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Παιδιά βλέπω πως το U/W PhotoCafe γίνεται κάθε φορά και καλύτερο!!!!
__________________
baz
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-10, 00:07
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Εγώ πάλι βλέπω πως είναι πολύ ωραία αυτά που λέμε αλλά ελάχιστοι οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται να έρθουν, κι απογοητεύομαι...

Ακόμη και άνθρωποι που συζητάμε για υ/β φωτογραφία όταν συναντιόμαστε σε βουτιά, και ξέρω ότι θα δημιουργούσαμε και θα λύναμε ενδιαφέρουσες απορίες ο ένας στον άλλον, απαξιούν να έρθουν τελικά απ' το στέκι

...κι αναρωτιέμαι γιατί?
μήπως περιμένετε πιο ζεστό καιρό για να εφαρμόσετε άμεσα αυτά που θα πούμε?
Εγώ πιστεύω πως ο Χειμώνας -που βουτάμε λιγότερο- είναι η καλύτερη εποχή για τέτοιες συναντήσεις και συζητήσεις
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-10, 09:08
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι βλέπω πως είναι πολύ ωραία αυτά που λέμε αλλά ελάχιστοι οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται να έρθουν, κι απογοητεύομαι...

Ακόμη και άνθρωποι που συζητάμε για υ/β φωτογραφία όταν συναντιόμαστε σε βουτιά, και ξέρω ότι θα δημιουργούσαμε και θα λύναμε ενδιαφέρουσες απορίες ο ένας στον άλλον, απαξιούν να έρθουν τελικά απ' το στέκι

...κι αναρωτιέμαι γιατί?
μήπως περιμένετε πιο ζεστό καιρό για να εφαρμόσετε άμεσα αυτά που θα πούμε?
Εγώ πιστεύω πως ο Χειμώνας -που βουτάμε λιγότερο- είναι η καλύτερη εποχή για τέτοιες συναντήσεις και συζητήσεις
δυστυχώς Φοίβο είμαστε (οι πορωμένοι) πολύ λιγότεροι από όσους νομίζεις.... Τα πράγματα πάντως αλλάξουν σιγαααααααααα σιγαααααα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-10, 10:48
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

δυστυχώς Φοίβε είμαστε μακριά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-10, 11:05
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι βλέπω πως είναι πολύ ωραία αυτά που λέμε αλλά ελάχιστοι οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται να έρθουν, κι απογοητεύομαι...

Ακόμη και άνθρωποι που συζητάμε για υ/β φωτογραφία όταν συναντιόμαστε σε βουτιά, και ξέρω ότι θα δημιουργούσαμε και θα λύναμε ενδιαφέρουσες απορίες ο ένας στον άλλον, απαξιούν να έρθουν τελικά απ' το στέκι

...κι αναρωτιέμαι γιατί?
Μην το λες, εγώ χθες έμαθα καινούργια πράγματα και μου λύθηκαν αρκετές απορίες αλλά και πληροφορίες για τεχνικές τις οποίες χρησιμοποιούσα με λάθος τρόπο ή που εφάρμοζα με πιο πολύπλοκη λογική.
Οποίοι απαξιούν τελικά αυτοί χάνουν… ή τα ξέρουν όλα
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-10, 14:49
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: U/W PhotoCafe: Ανταλλαγή Εμπειρίας Υ/Β Φωτογραφίας

Σίγουρα είναι κρίμα να μην υπάρχει ανταπόκριση σε μια τέτοιου είδους δραστηριότητα, πόσο μάλιστα για αυτούς που προσφέρονται ν’ αφιερώσουν χρόνο και ενέργεια για να την «τρέξουν». COUNTME INγια την επόμενη φορά, έχω πολλά να ρωτήσω σε σχέση με φωτογραφικό εξοπλισμό και τεχνικές συγκριτικά με τη φωτογραφία στον «στεγνό κόσμο»!
Επίσης πιστεύω πως ένα πρόγραμμα το μαθαίνεις όσο το ψάχνεις, αλλά όταν δουλεύεις καθημερινά με το photoshop–στην προκειμένη περίπτωση-δεν έχεις την όρεξη, ούτε το χρόνο να το ψάξεις περαιτέρω. Σίγουρα λοιπόν θα μάθω εναλλακτικούς τρόπους χρήσης εντολών και υποχθόνια photoshop-ικα καλπάκια και από ‘σας……
Μην απογοητεύεστε παιδία, θα το γεμίσουμε το «καφενείο»
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.