Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-09, 18:28
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)


Ο Σ.Ε.Α. «Τηθύς» σε συνεργασία με το ελληνικό γραφείο της Greenpeace στα πλαίσια των κοινών δράσεών της με τους ψαράδες της Ομοσπονδίας Παράκτιων Αλιέων Νοτίου Αιγαίου για τη δημιουργία θαλάσσιου καταφυγίου στις Κυκλάδες, διοργανώνει οικολογική καταγραφή του βυθού της νήσου Γυάρου για το τριήμερο/τετραήμερο 26-27-28 (και 29) Ιουνίου 2009.

Στα πλαίσια της παραπάνω δράσης, η Greenpeace ανέθεσε σε συνεργάτες της - μέλη του Συλλόγου μας την συγκρότηση ομάδας αυτοδυτών, η οποία στα πλαίσια ευρύτερης ομάδας εθελοντών, θα είναι ικανή να φέρει σε πέρας την αποστολή της οικολογικής καταγραφής. Τέθηκαν σαν βασικές προϋποθέσεις το δέσιμο μεταξύ των μελών της ομάδας, η αποδεδειγμένη καταδυτική τους επάρκεια, η οριστική τους δέσμευση ως προς την συμμετοχή κι η αφοσίωση τους στην επίτευξη του στόχου.

Στα πλαίσια των τακτικών μας συναντήσεων στον Σ.ΕΛ.Α.Σ., όσοι ενδιαφέρονταν και πληρούσαν τις προϋποθέσεις, συγκρότησαν την τελική ομάδα καταγραφής η οποία αποτελείται από 18 εθελοντές.

Αναχωρούμε για Σύρο την Παρασκευή 26.6.09 και επιστρέφουμε Δευτέρα 29.6.09. Μείνετε συντονισμένοι, για νεότερα και φωτο-βιντεο ρεπορτάζ.


Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. "Τηθύς"
__________________
Scuba Club Tethys

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 05-07-09 στις 14:03.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-09, 21:16
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Τα συγχαρητήρια μου σε όλους σας και καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Nikos Vardakas
Nikos Vardakas Nikos Vardakas is offline
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Περιοχή: Άλιμος, Αττική
Μηνύματα: 22
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Αξιέπαινη εθελοντική πρωτοβουλία... Συγχαρητήρια!

Καλή επιτυχία στα μέλη που λαμβάνουν μέρος!
__________________
Nikos Vardakas
Εκπαιδευτής GUE
GUE Greece
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-09, 21:38
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

H greenpeace Ελλάδος συνεργάζεται με τους επαγγελματίες αλιείς για να γίνουν πάρκο οι όλες οι βόρειες Κυκλάδες όπου στο πάρκο αυτό για την προστασία της ποσειδωνίας θα επιτρέπεται μονο η επαγγελματική αλιεία.

Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nmoiras Εμφάνιση μηνυμάτων
H greenpeace Ελλάδος συνεργάζεται με τους επαγγελματίες αλιείς για να γίνουν πάρκο οι όλες οι βόρειες Κυκλάδες όπου στο πάρκο αυτό για την προστασία της ποσειδωνίας θα επιτρέπεται μονο η επαγγελματική αλιεία.

Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά !!!

Θα σε συμβουλέψω να ενημερώνεσαι καλύτερα πριν μιλήσεις, το οφείλεις στον εαυτό σου ως περιβαλλοντολόγος...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 29-06-09 στις 21:01.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-09, 21:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nmoiras Εμφάνιση μηνυμάτων
H greenpeace Ελλάδος συνεργάζεται με τους επαγγελματίες αλιείς για να γίνουν πάρκο οι όλες οι βόρειες Κυκλάδες όπου στο πάρκο αυτό για την προστασία της ποσειδωνίας θα επιτρέπεται μονο η επαγγελματική αλιεία.

Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά !!!
Νίκο, η καταγραφή του βυθού της Γυάρου έχει ως απώτερο στόχο την ανακήρυξη της περιοχής σε ζώνη υψηλής προστασίας (no take zone) - πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ψαρεύουν ούτε οι παράκτιοι.

Η πρωτοτυπία της όλης ιστορίας είναι ότι για πρώτη φορά μια τέτοια προσπάθεια ξεκινάει από τους ίδιους τους ψαράδες, αφού η ίδια η ομοσπονδία τους πρότεινε πρώτη να κλείσει αυτή η περιοχή ακόμα και σε αυτούς.... (Πρωτοτυπία για τα ελληνικά δεδομένα βεβαίως-βεβαίως, αφού στη θεωρία -όπως σίγουρα γνωρίζεις- όλες οι προσπάθειες για την προστασία φυσικών περιοχών, μόνο έτσι νοείται να ξεκινάνε)

Με την ευκαιρία, αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι ψαροτουφεκάδες αν τους ρώταγε κανείς τη δική τους διάθεση για εθελοντική απομάκρυνση από αυτή ή οποιαδήποτε άλλη περιοχή....




Κατά τ' άλλα:

Χρωστάμε απολογισμό, χρωστάμε φωτό, χρωστάμε άπειρα ευχαριστώ, χρωστάμε της Μιχαλούς, περάσαμε υπέροχα!!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-09, 22:58
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε συμβουλέψω να ενημερώνεσαι καλύτερα πριν μιλήσεις, το οφείλεις στον εαυτό σου ως περιβαλλοντολόγος...
Αγαπητέ την ενημέρωση μου την οφείλω στην ανακοίνωση σας και το σαιτ της greenpeace. Πως αλλιώς θα μπορούσα να το μάθω;... Εσύ πάντως φαίνεται πως είσαι ( καλύτερα ενημερωμένος για μένα από κάπου. Για όσο καιρό πάντως με φιλοξενείτε στο φόρουμ σας θα μου επιτρέψεις ωστόσο φαντάζομαι να έχω την άποψη μου και να την λέω.

Πάντως μια και το είπες και μόνος σου ότι είναι μέρος της δουλειάς μου αυτά τα πράγματα θα μου επιτρέψεις να τα αντιμετωπίσω με τη σοβαρότητα που οφείλω και να μην μπλεχτώ σε αντιπαράθεση μαζί σου.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, η καταγραφή του βυθού της Γυάρου έχει ως απώτερο στόχο την ανακήρυξη της περιοχής σε ζώνη υψηλής προστασίας (no take zone) - πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ψαρεύουν ούτε οι παράκτιοι.

Η πρωτοτυπία της όλης ιστορίας είναι ότι για πρώτη φορά μια τέτοια προσπάθεια ξεκινάει από τους ίδιους τους ψαράδες, αφού η ίδια η ομοσπονδία τους πρότεινε πρώτη να κλείσει αυτή η περιοχή ακόμα και σε αυτούς.... (Πρωτοτυπία για τα ελληνικά δεδομένα βεβαίως-βεβαίως, αφού στη θεωρία -όπως σίγουρα γνωρίζεις- όλες οι προσπάθειες για την προστασία φυσικών περιοχών, μόνο έτσι νοείται να ξεκινάνε)

Με την ευκαιρία, αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι ψαροτουφεκάδες αν τους ρώταγε κανείς τη δική τους διάθεση για εθελοντική απομάκρυνση από αυτή ή οποιαδήποτε άλλη περιοχή....

Μαρία η Γυάρος από όσο γνωρίζω είναι ούτως ή άλλως απαγορευμένη περιοχή για τους ψαροντουφεκάδες οπότε πραγματικά δεν έχουν (με) κίνητρο. Γενικά μιλώντας πάντως αν προταθεί να απαγορευτεί το ψαροντούφεκο (και φαντάζομαι και η αυτόνομη αφού πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι σε σχέση με την επίπτωση ως προς την ποσειδωνία) σε μια περιοχή μόνο ασχετοσύνη θα δείξει αυτού που το λέει.

Το πραγματικά εντυπωσιακό στην υπόθεση αυτή δεν είναι ότι οι επαγγελματίες για να εξυπηρετήσουν τη δική τους ατζέντα (η οποία προφανώς περιλαμβάνει την απομάκρυνση των ερασιτεχνών αλλά και κάποιων συρόμενων) προτείνουν την ανακήρυξη σε πάρκο για όλους πλην αυτών.

Το εντυπωσιακό εδώ είναι ότι μια σοβαρή ΜΚΟ όπως η greenpeace έρχεται σε συννενόηση μαζί τους με απώτερο σκοπό τι;

Να κηρυχτούν οι βόρειες κυκλάδες πάρκο όπου θα ψαρεύουν οι επαγγελματίες;

Τι άλλο θα απαγορευτεί;....η διέλευση σκαφών αναψυχής;...η ερασιτεχνική αλιεία;..... το μπάνιο;

Αν λάβουμε ως δεδομένο ότι τα συρόμενα δεν επιτρέπονται ρηχότερα των 50μ και η παρούσια της ποσειδωνίας είναι κυρίως ρηχότερα ποια είναι η κύρια (θαλασσινή) δραστηριότητα που την επηρεάζει;.....

Ο δρόμος για να ανακηρυχθεί μια περιοχή προστατευόμενη είναι γνωστός και Νομοθετικά θεσπισμένος με το Ν.1650/86 και τα Νομοθετήματα που τον πλαισιώνουν. Πρέπει να εκπονηθεί Ειδική περιβαλλοντική Μελέτη (από μελετητές όχι χομπίστες) και να ακολουθηθεί μια διαδικασία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 29-06-09 στις 23:02.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-09, 23:10
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nmoiras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ την ενημέρωση μου την οφείλω στην ανακοίνωση σας και το σαιτ της greenpeace. Πως αλλιώς θα μπορούσα να το μάθω;... Εσύ πάντως φαίνεται πως είσαι (; ) καλύτερα ενημερωμένος για μένα από κάπου. Για όσο καιρό πάντως με φιλοξενείτε στο φόρουμ σας θα μου επιτρέψεις ωστόσο φαντάζομαι να έχω την άποψη μου και να την λέω.
Ο καθένας έχει την άποψη του και ο καθένας μπορεί να την εκφράζει ελεύθερα, προφανώς! Επέτρεψέ μου όμως να με ενοχλεί όταν άνθρωποι που σχετίζονται με το περιβάλλον όπως εσύ, να κατακρίνουν και να ειρωνεύονται αντίστοιχες εθελοντικές κινήσεις και δράσεις από τον καναπέ τους, ειδικά όταν έχουν ελλειπή ενημέρωση και κάνουν δικές τους εικασίες.

Ευχαριστούμε πάντως για το ενδιαφέρον και την ενημέρωση για τις διαδικασίες που απαιτούνται για τη θέσπιση θαλάσσιας προστατευόμενης περιοχής.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nmoiras Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία η Γυάρος από όσο γνωρίζω είναι ούτως ή άλλως απαγορευμένη περιοχή για τους ψαροντουφεκάδες οπότε πραγματικά δεν έχουν (με) κίνητρο.
Δεν ισχύει.


Παράθεση:
Γενικά μιλώντας πάντως αν προταθεί να απαγορευτεί το ψαροντούφεκο (και φαντάζομαι και η αυτόνομη αφού πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι σε σχέση με την επίπτωση ως προς την ποσειδωνία) σε μια περιοχή μόνο ασχετοσύνη θα δείξει αυτού που το λέει.
Η κατάδυση δεν έχει καμία επίπτωση στην Ποσειδωνία, που σου ήρθε αυτό τώρα;;;;
Η αγκυροβολία έχει, αλλά ένα καταδυτικό σκάφος δεν χρειάζεται να αγκυροβολήσει ούτως ή άλλως (έγιναν 16 βουτιές αυτό το διήμερο και δεν έπεσε ούτε μία άγκυρα).
ΑΝ όντως η Γυάρος κατάφερνε να ανακηρυχθεί προστατευόμενη περιοχή, μερικά μόνιμα αγκυροβόλια και η απαγόρευση της ανεξέλεγκτης αγκυροβολίας θα αρκούσαν για να συνεχίσουν να την επισκέπτονται όλοι οι no take ενδιαφερόμενοι (οι αυτοδύτες ανήκουν εξορισμού σε αυτή την κατηγορία).

Παράθεση:
Το πραγματικά εντυπωσιακό στην υπόθεση αυτή δεν είναι ότι οι επαγγελματίες για να εξυπηρετήσουν τη δική τους ατζέντα (η οποία προφανώς περιλαμβάνει την απομάκρυνση των ερασιτεχνών αλλά και κάποιων συρόμενων) προτείνουν την ανακήρυξη σε πάρκο για όλους πλην αυτών.
Νίκο, σου είπα, δεν ισχύει αυτό. Οι επαγγελματίες πρότειναν την Γυάρο σαν πυρήνα προστασίας στις Κυκλάδες από τον οποίο πρώτοι προτίθενται να αποχωρήσουν.... νόμιζα ότι ήμουν σαφέστατη ως προς αυτό στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν έχω καταλάβει γιατί αρνείσαι τόσο πολύ να το καταλάβεις....

Παράθεση:
Το εντυπωσιακό εδώ είναι ότι μια σοβαρή ΜΚΟ όπως η greenpeace έρχεται σε συννενόηση μαζί τους με απώτερο σκοπό τι;
Να κηρυχτούν οι βόρειες κυκλάδες πάρκο όπου θα ψαρεύουν οι επαγγελματίες;


Καταρχήν εδώ δεν μιλάμε για τις Βόρειες Κυκλάδες, μιλάμε για τη Γυάρο, όπου -μια που δεν το έχω κάνει αρκετά σαφές- προτίθενται να μείνουν απέξω οι επαγγελματίες (φαντάζομαι με τον όρο αυτό εννοείς τους παράκτιους??....)

Παράθεση:
Τι άλλο θα απαγορευτεί;....η διέλευση σκαφών αναψυχής;...η ερασιτεχνική αλιεία;..... το μπάνιο;
Στα παραπάνω, μόνο η ερασιτεχνική αλιεία έχει το take στη φύση της. Στα υπόλοιπα δεν βλέπω κάποια σύγκρουση....

Παράθεση:
Αν λάβουμε ως δεδομένο ότι τα συρόμενα δεν επιτρέπονται ρηχότερα των 50μ και η παρούσια της ποσειδωνίας είναι κυρίως ρηχότερα ποια είναι η κύρια (θαλασσινή) δραστηριότητα που την επηρεάζει;.....
Βιντζότρατα. Αγκυροβολία.
(ρύπανση στη Γυάρο δεν παίζει)

Παράθεση:
Ο δρόμος για να ανακηρυχθεί μια περιοχή προστατευόμενη είναι γνωστός και Νομοθετικά θεσπισμένος με το Ν.1650/86 και τα Νομοθετήματα που τον πλαισιώνουν. Πρέπει να εκπονηθεί Ειδική περιβαλλοντική Μελέτη (από μελετητές όχι χομπίστες) και να ακολουθηθεί μια διαδικασία...
Είπε κανείς το αντίθετο;
Η δράση αυτή, αυτό ακριβώς ζητάει. Δεν θυμάμαι ποτέ η greenpeace να προσπάθησε να καταστρατηγήσει τους νομους... περί της εφαρμογής τους κόπτεται....



Οκ, καταλαβαίνω ότι αυτή η ιστορία προέκυψε για τους "απέξω" κάπως ξαφνική και ουρανοκατέβατη. Υπάρχει όμως ένα τεράστιο background πίσω από αυτή την συνοπτική ανακοινωσούλα, μέσω της οποίας προσπαθείς να βγάλεις (πολύ βιαστικά δυστυχώς) συμπεράσματα... Το background αυτό το γνωρίζουν καλά τα μέλη του Συλλόγου Τηθύς που εδώ και καιρό παρακολουθούν τις εσωτερικές συζητήσεις και συμμετέχουν στις παμπολλες συναντήσεις που έχουν γίνει ειδικά για τον σκοπό αυτό.

Επειδή κι εμείς θα θέλαμε κάποια στιγμή να παρουσιάσουμε την πολύ ενδιαφέρουσα (πιστεύω) εξέλιξη της δράσης αυτής από την αρχή ως το τέλος, ελπίζω όταν με το καλό καταφέρουμε να το οργανώσουμε, να είσαι κι εσύ εκεί για να θέσεις δια ζώσης όλους τους προβληματισμούς και τις απορίες σου.

Αν βέβαια είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι "για κάθε τι που συμβαίνει γύρω μας υπάρχει και μια συνομωσία", αποχωρώ οικειοθελώς και άμεσα από τη συζήτηση και επιστρέφω στον δικό μου κόσμο, όπου χωράνε πολύ περισσότερες παραλλαγές της πραγματικότητας.....

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-09, 23:50
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει.
Λάθος πληροφόρηση είχα τότε. σόρρυ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατάδυση δεν έχει καμία επίπτωση στην Ποσειδωνία, που σου ήρθε αυτό τώρα;;;;
Η αγκυροβολία έχει, αλλά ένα καταδυτικό σκάφος δεν χρειάζεται να αγκυροβολήσει ούτως ή άλλως (έγιναν 16 βουτιές αυτό το διήμερο και δεν έπεσε ούτε μία άγκυρα).
Δεν μου ήρθε από πουθενά... Δεν είπα ότι έχει επίπτωση....Είπα ότι το ψαροντούφεκο έχει την ίδια επίπτωση στην ποσειδωνία με την κατάδυση....δηλαδή καμία.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ όντως η Γυάρος κατάφερνε να ανακηρυχθεί προστατευόμενη περιοχή, μερικά μόνιμα αγκυροβόλια και η απαγόρευση της ανεξέλεγκτης αγκυροβολίας θα αρκούσαν για να συνεχίσουν να την επισκέπτονται όλοι οι no take ενδιαφερόμενοι (οι αυτοδύτες ανήκουν εξορισμού σε αυτή την κατηγορία).
Γιατί No take; Για την προστασία της ποσειδωνίας δεν μιλάμε; Τι σχέση έχουν τα υπόλοιπα;... τι επίπτωση έχει στην ποσειδωνία ας πούμε ένα παραγάδι;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, σου είπα, δεν ισχύει αυτό. Οι επαγγελματίες πρότειναν την Γυάρο σαν πυρήνα προστασίας στις Κυκλάδες από τον οποίο πρώτοι προτίθενται να αποχωρήσουν.... νόμιζα ότι ήμουν σαφέστατη ως προς αυτό στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν έχω καταλάβει γιατί αρνείσαι τόσο πολύ να το καταλάβεις....



Καταρχήν εδώ δεν μιλάμε για τις Βόρειες Κυκλάδες, μιλάμε για τη Γυάρο, όπου -μια που δεν το έχω κάνει αρκετά σαφές- προτίθενται να μείνουν απέξω οι επαγγελματίες (φαντάζομαι με τον όρο αυτό εννοείς τους παράκτιους??....)

Στα παραπάνω, μόνο η ερασιτεχνική αλιεία έχει το take στη φύση της. Στα υπόλοιπα δεν βλέπω κάποια σύγκρουση....
Τελικά τι προστατεύουμε ρε παιδιά γιατί ακόμα δεν κατάλαβα. Την ποσειδωνία; ... Αν ναι τότε τι σχέση έχει η ερασιτεχνική αλιεία (πλην αγκυροβολίας)

Αλλά τέλοσπάντων....Οκ από τη Γυάρο ας πούμε ότι φεύγουν όλοι .... από τις υπόλοιπες ;

Γιατί έτσι όπως τα γράφει το σαιτ της greenpeace προκύπτει ότι στις υπόλοιπες οι αγαπητοί επαγγελματίες έχουν την αξίωση να μείνουν μόνοι τους στη θάλασσα μας για να προστατεύσουν την ποσειδωνία. Μια χαρά deal μου ακούγεται.

Edit:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιντζότρατα. Αγκυροβολία.
(ρύπανση στη Γυάρο δεν παίζει)
Μαζί σου με τα χίλια.... Η βιντζότρατα βέβαια καταργείται από 31/05/2010 (Υ.Α. 162570/2007 άρθρο 5 παρ. 1). Αν θες στην στέλνω.

Εκεί λοιπόν πρέπει να στραφεί η προσπάθεια της greenpeace αν πρόκειται για την προστασία της ποσειδωνίας. Στο να μην πάρουν κι άλλη παράταση......όχι να φύγουν οι καθετάκηδες από τη Τζια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 30-06-09 στις 00:09.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.