Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-03-08, 20:17
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Ενθουσιάστηκα με την ιδέα! Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω, απλά δεν ξέρω ακόμη αν θα μπορέσω. Μολις το γνωρίζω θα το δηλώσω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-08, 10:35
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Συμμετοχές από συλλόγους της Θεσσαλονίκης δέχεστε ? .......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-08, 10:49
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Πολυ ομορφη ιδεα Κυριε Ευθυμιου , μπραβο σας και σας ευχαριστουμε πολυ για αυτην !!! Θα ξερω σε λιγες μερες αν θα μπορεσω να ερθω .
Μια μικρη συμβουλη , αν μου επιτρεπετε . Στις βουτιες , μικροι αριθμοι δυτων παρακαλω , για ασφαλεια . Τεραστια προσοχη στο θεμα της αναμοχλευσης ιλης και γενικοτερης διαταραχης του πολυ ευαισθητου περιβαλλοντος ειδικα του βυθου . Επισης , αν η Physalia δει βιδρες , αφυπνιστειτε γιατι κερναει την εκδρομη για ολους . Θα ηταν πολυ καλο , αν μπορουσε να οργανωθει in situ μια ενημερωση απο τους γνωστες τετοιου ειδους καταδυσεων , σχετικη με τον τροπο που θα πρεπει να κινηθουν οι δυτες μεσα στην λιμνη . Μην κινδυνεψετε και μην χαλνατε την βουτια των αλλων σαρωνωντας στο περασμα σας τον βυθο . Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για μενα . Μια λαθος πεδιλια θοώνει τα νερα για παρα πολλες ωρες .
Σε τετοιου ειδους εκδρομες και επειδη ηδη εγινε συζητηση , παρακαλω , οποιος εχει εξτρα εξοπλισμο , αν θελει και εχει την ευγενη καλοσυνη , ας τον διαθεσει σε αυτους που ακομα δεν εχουν αποκτησει . Πιστευω πως ενας απο τους λογους υπαρξης τετοιων ομαδων (συλλογων κλπ) ειναι και η αλληλούποστηριξη των αυτοδυτων οχι μονον σε θεματα ασφαλειας αλλα και εξοπλισμου . και αυτοι που θα τα δανειστουν , ας σεβαστουν και τα υλικα των αλλων και την προθεση και διαθεση να βοηθησουν .

Αν ερθω , θα φερω εξτρα πληρες σετ ρυθμιστη πιεσης (1ο, 2ο, κονσολα) και την τελευταια μου Αζογυριωτικη τσικουδια !!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-03-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρη συμβουλη , αν μου επιτρεπετε . Στις βουτιες , μικροι αριθμοι δυτων παρακαλω , για ασφαλεια . Τεραστια προσοχη στο θεμα της αναμοχλευσης ιλης και γενικοτερης διαταραχης του πολυ ευαισθητου περιβαλλοντος ειδικα του βυθου . Μην κινδυνεψετε και μην χαλνατε την βουτια των αλλων σαρωνωντας στο περασμα σας τον βυθο . Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για μενα . Μια λαθος πεδιλια θοώνει τα νερα για παρα πολλες ωρες .

Εγώ πάλι προτείνω να παραταχθούμε όλοι στην όχθη, ο ένας δίπλα στον άλλο, και να βουτήξουμε έτσι! Το ίζημα που θα σηκώνει ο καθένας μας (αν πηγαίνουμε χεράκι-χεράκι) δε θα ενοχλεί κανέναν!

Επίσης, θα έχουμε και εύκολη έξοδο, αφού θα βγούμε απέναντι, όπου θα μας περιμένουν οι "τζιπάτοι", που θα έχουν κάνει τα μπαντιλίκια τους στις όχθες τις λίμνης και θα έχουν βαρεθεί...



Πέρα απο την πλάκα, Μιχάλη χαίρομαι που "τσιτώνεις" όταν σκέφτεσαι μεγάλες ομάδες να επισκέπτονται ένα ευαίσθητο οικοσύστημα, πίστεψέ με, θα είμαστε πολύ προσεκτικοί μιας και ο Χρήστος έχει στο ενεργητικό του πάρα πολλές καταδύσεις σε λίμνες, ενώ θα είναι μαζί μας και η Physalia, που θα μας αναγκάσει να μιλάμε ψιθυριστά, πόσο μάλλον να μην τα σαρώσουμε όλα εκεί πέρα!

Άντε, Σαλονικείς, μαζευτείτε να κατεβείτε. Σας δεχόμαστε βέβαια και 1-1
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-03-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Χαίρομε πραγματικά που η πρόταση μου βρίσκει τόσο μεγάλη ανταπόκριση,
είναι η μεγαλύτερη τεχνητή λίμνη της Ελλάδας και έχει χώρο για όλους.

Άντε, Σαλονικείς, μαζευτείτε και κατεβείτε. Σας περιμένουμε.

Την πρόταση, την έκανα για να δοθεί η ευκαιρία στα μέλη του Συλλόγου μας αλλά και σε όσους φίλους ενδιαφέρονται, να ζήσουν οργανωμένα μια άλλη ομορφιά της κατάδυσης, με καλή παρέα και μέσα σε ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον. Θα έχει βέβαια και ένα ψιλό-εκπαιδευτικό χαρακτήρα μιας και για τους περισσότερους είναι κάτι καινούριο εμπλουτίζοντας με αυτόν τον τρόπο τις γνώσεις μας γύρω από το κεφάλαιο κατάδυση σε υψόμετρο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τετοιου ειδους εκδρομες και επειδη ηδη εγινε συζητηση , παρακαλω , οποιος εχει εξτρα εξοπλισμο , αν θελει και εχει την ευγενη καλοσυνη , ας τον διαθεσει σε αυτους που ακομα δεν εχουν αποκτησει . Πιστευω πως ενας απο τους λογους υπαρξης τετοιων ομαδων (συλλογων κλπ) ειναι και η αλληλούποστηριξη των αυτοδυτων οχι μονον σε θεματα ασφαλειας αλλα και εξοπλισμου . και αυτοι που θα τα δανειστουν , ας σεβαστουν και τα υλικα των αλλων και την προθεση και διαθεση να βοηθησουν .

Αν ερθω , θα φερω εξτρα πληρες σετ ρυθμιστη πιεσης (1ο, 2ο, κονσολα) και την τελευταια μου Αζογυριωτικη τσικουδια !!!!!!!!!
Προσωπικά υποσχέθηκα να διαθέσω εξοπλισμό στην Ζίνα, ο οποίος όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί διαδοχικά και από άλλους φίλους που έχουν ανάγκη. Πρότεινα επίσης να φέρουμε, όποιοι μπορούν, 2 φιάλες γεμάτες καλύπτοντας έτσι τις 2 πρώτες βουτιές και για τις υπόλοιπες θα χρησιμοποιήσουμε τα δυο φορητά κομπρεσέρ που διαθέτω. Θα γίνει οπωσδήποτε και μια αναλυτική ενημέρωση και θα δοθούν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που θα προκύψουν σε ότι αφορά τις καταδύσεις σε λίμνες.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-03-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Πολύ ωραία εκδρομή και πολύ όμορφη ιδέα!! Ελπίζω να καταφέρω να έρθω και εγώ μαζί σας! Εχω πολύ μικρή εμπειρία απο κατάδυση σε λίμνη, και πρέπει να πω πως ήταν εξαιρετικά περίεργο συναίσθημα! (Και πρόκληση για τους φωτογράφους, λόγω δραματικής ορατότητας!)
Όταν μάλιστα υπάρχει και τέτοιο αντικείμενο, με βυθισμένα κτίσματα, τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!!!

Να κάνω μια ερώτηση, εντελώς εγκυκλοπαιδικά?

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για αδειοδότηση ή έλεγχο ή ότι έχει να κάνει με την κατάδυση ας πούμε, όταν μιλάμε για λίμνες?? Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ας πούμε την αστυνομία να μου ζητά πτυχίο κατάδυσης, πόσο μάλλον να γνωρίζουν και τις διατάξεις του καταδυτικού νόμου!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-03-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία εκδρομή και πολύ όμορφη ιδέα!! Ελπίζω να καταφέρω να έρθω και εγώ μαζί σας! Εχω πολύ μικρή εμπειρία απο κατάδυση σε λίμνη, και πρέπει να πω πως ήταν εξαιρετικά περίεργο συναίσθημα! (Και πρόκληση για τους φωτογράφους, λόγω δραματικής ορατότητας!)
Όταν μάλιστα υπάρχει και τέτοιο αντικείμενο, με βυθισμένα κτίσματα, τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!!!

Να κάνω μια ερώτηση, εντελώς εγκυκλοπαιδικά?

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για αδειοδότηση ή έλεγχο ή ότι έχει να κάνει με την κατάδυση ας πούμε, όταν μιλάμε για λίμνες?? Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ας πούμε την αστυνομία να μου ζητά πτυχίο κατάδυσης, πόσο μάλλον να γνωρίζουν και τις διατάξεις του καταδυτικού νόμου!!
Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται καμία αδειοδότηση, μας καλύπτει πλήρως ο νόμος Ν3409/2005 - (ΦΕΚ 273) που απελευθερώνει την αυτόνομη κατάδυση σε όλη την επικράτεια, εκτός βέβαια από συγκεκριμένες περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως αρχαιολογικές ή αποτελούν ευαίσθητα θαλάσσια οικοσυστήματα που πρέπει να προστατευτούν...........

Για την συγκεκριμένη λίμνη δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-03-08, 22:23
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών

Πριν λίγο επικοινώνησα με τον Κύριο Κωστάκο, είναι ο ιδιοκτήτης των Δωματίων και υπάρχουν 7 δίκλινα δωμάτια μέχρι στιγμής διαθέσιμα.

Μας έκανε έκπτωση 5 Ευρώ, δηλαδή τελική τιμή 45 Ευρώ το δίκλινο δωμάτιο με πρωινό που όπως μου είπε είναι τόσο πλούσιο που δεν θα χρειαζόμαστε μεσημβρινό φαγητό. Τα τσίπουρα θα είναι κερασμένα από την δική του παραγωγή. Τα δωμάτια δεν τα γνωρίζω αλλά μου είπε ότι είναι εξαιρετικά με όλες τις ανέσεις και όποιος δεν θα μείνει ευχαριστημένος "δεν θα πληρώσει". Τα δωμάτια πρέπει να τα κλείσουμε σύντομα για να είμαστε όλοι μαζί. Ας δηλώσουμε λοιπόν συμμετοχές.

Στην λίμνη ζουν εκτός των άλλων πέστροφες και αυτό δείχνει καλή ποιότητα νερού.



Όσο για το βυθισμένο εκκλησάκι της Επισκοπής, ο Παπάς του Χωριού θα μας περιγράψει την ακριβή θέση του. Η στάθμη της λίμνης είναι αυτή την στιγμή σε κανονικό επίπεδο και η διαύγεια πολύ καλή.

Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ευθυμιου : 28-04-20 στις 12:34.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-03-08, 22:38
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών

Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου
3. Γιώργος Κυπραίος
4. Γεωργία Παπαγεωργάκη
5. Νίκος Κυπραίος

Κυπραίος family δηλαδή, οπότε ένα δίκλινο θα πρέπει να μας το μετατρέψει σε τρίκλινο (χωρίς μεγάλη επιβάρυνση ελπίζω ).
Επίσης θα δούμε πως θα πάει η συμμετοχή των μελών, που νομίζω ότι θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα και μετά θα δω τι θα κάνω με την οικογένεια των φίλων μου που θέλει να έλθει στην εκδρομή.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-03-08, 12:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών

6. Ζίνα Μακροπούλου.

>Έπειτα από τις ευγενικές προσφορές των μελών δεν θα μπορούσα να μην παρευρεθώ σε αυτή την όμορφη εκδρομή!!

ΥΣ: το σκεφτεται κανείς για καμπιγκ?

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zin : 18-03-08 στις 13:48.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.