Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-08-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ερώτηση ?

Κώστα πουθενά δεν λέμε ότι είναι κακός ο επαγγελματίας... Πήραμε μια απόφαση σαν σύλλογος να μην επιτρέπονται οι διαφημίσεις στο φόρουμ του ΣΥΛΛΟΓΟΥ... δεν είναι το φόρουμ ούτε του Θάνου, ούτε του Κώστα ούτε του Φοίβου κλπ.. είναι του συλλόγου και πρέπει να λειτουργεί βάσει κανόνων..

αυτοί οι κανόνες λένε ότι όσοι επαγγελματίες θέλουν να κάνουν μια προσφορά στα μέλη του συλλόγου, με μεγάλη μας χαρά να στο ειδικό χώρο που ανοίξαμε για αυτό τον σκοπό.

Προσκαλούμε λοιπόν ΟΛΟΥΣ του επαγγελματίες να μας στείλουν ότι προσφορά θέλουν για τα μέλη του συλλόγου και εμείς θα την ανεβάσουμε στην ειδική περιοχή. Αλλά, είπαμε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι διαφημίσεις επειδή έτσι αποφάσισε ο σύλλογος. Μπορεί στην επόμενη ΓΣ τα μέλη του συλλόγου να αποφασίσουν το αντίθετο, αλλά μέχρι τώρα ισχύει αυτό.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν καταριόμαστε τους επαγγελματίες, συνεργασία θέλουμε μαζί τους προς όφελος των μελών.

Περιμένουμε λοιπόν τις προσφορές τους
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-08-08, 10:35
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ερώτηση ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί και να ναι άσχετο, αλλά γιατί πάντα μου δίνεται η αίσθηση σ΄αυτή την χώρα ότι οι έννοιες "κέρδος", "επιχειρηματίας" και άλλες παρόμοιες, αφήνουν πάντα την αίσθηση του κακού ή του κάπως βρώμικου και ανίερου ή έστω της απατεωνιάς? Γιατί ρε παιδιά ν΄απαγορεύετε η διαφήμηση? Εάν ο Δελβερούδης, μια που το όνομά του αναφέρθηκε, που προσφέρει μια υπηρεσία ξεχωριστή δεν διαφημηστεί στα 'δικά μας" φόρουμ, πως θα κάνει γνωστή την δουλειά του? Και πως τόσοι αυτοδύτες που τώρα ξεκινάνε θα μάθουν και αυτοί για καταδύσεις στο εξωτερικό? και γιατί είναι κακό να βγάλει ένα σκασμό λεφτά? Τα κλέβει ή σε μαστγώνει να τον προτιμήσεις?
Δεν ξέρω..
Φίλε μου δεν είναι άσχετο, αλλά νομίζω ότι έχεις καταλάβει λάθος. Φυσικά και επιτρέπεται η διαφήμιση στο scubadive.gr. Νομίζω ότι δεν είναι απατεωνιά, ούτε βρόμικο ούτε ανίερο (για να χρησιμοποιήσω τις δικές σου λέξεις), αυτός που "φιλοξενεί" την διαφήμιση να περιμένει κάτι σε ανταπόδοση. Επίσης είναι σωστό νομίζω, να βάλει αυτός τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους θέλει να γίνεται αυτό το πάρε - δώσε. Και είναι επίσης σωστό (νομίζω) να θέλει να τηρούνται αυτοί οι κανόνες και όχι όταν κάποιος διαφωνεί μ' αυτούς να τους γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και με το έτσι θέλω να βάζει τη διαφήμιση του όπου του αρέσει.
Σου φαίνεται σωστό, ένα forum ερασιτεχνών, που συντηρείται αποκλειστικά από τις συνδρομές τους και την προσωπική τους εργασία, να χρησιμοποιείται σαν μέσον από επαγγελματίες, για να βγάλουν όσους σκασμούς λεφτά επιθυμούν, ανέξοδα;
Σου φαίνονται μήπως περίεργα όλα αυτά; Μήπως αντιδημοκρατικά; Ξέρεις πολλά άλλα μέρη που θα γινόταν μια δημόσια συζήτηση σαν αυτήν;
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-08-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ερώτηση ?

Θα ήθελα και γω να αναφερθώ στο θέμα από τη δική μου οπτική γωνία.

Ο σύλλογος ΤΗΘΥΣ είναι πλέον ένα γεγονός. Είναι γνωστό ότι τέτοιες πρωτοβουλίες προυποθέτουν τη συμβολή σημαντικής μερίδας χρόνου από όλα τα ιδρυτικά μέλη. Η διατήρηση μιας τέτοιας πρωτοβουλίας και μόνο, πόσο μάλλον η αναβάθμισή και η πρόοδός της, απαιτεί όπως αρκετά άτομα όχι απλώς αφιλοκερδώς αλλά με χρεωστικό υπόλοιπο στον ισολογισμό του χρόνου και καμιά φορά και της τσέπης τους θα συνεχίσουν να το κάνουν αυτό. Πολλά άτομα έχουν πάθει οιδήματα από τις ώρες που έκατσαν στα γραφεία τους την ώρα που εμείς βουτάγαμε για να φτάσουν εδώ που έφτασαν.

Ο σύλλογος έχει ένα καταστατικό. Έχει κάποιους στόχους και κάποια οράματα. Οι μόνοι λοιπόν που είναι αρμόδιοι να καθορίσουν την πορεία του συλλόγου είναι τα ίδια τα μέλη του, με πρώτους και καλύτερους τα μέλη του ΔΣ που εκφράζουν αντιπροσωπευτικά όλο το σύλλογο.

Το καταστατικό έχει σαν βάση την προώθηση της αυτόνομης κατάδυσης στην Ελλάδα αλλά και την αναβάθμιση του Έλληνα αυτοδύτη. Αυτός είναι ο κεντρικός χαρακτήρας του συλλόγου. Είναι φυσικό ότι ο σύλλογος μέσα από σκληρή δουλειά κατάφερε να μεγαλώσει και να ελκύσει σημαντικό αριθμό επισκεπτών στο φόρουμ του. Είναι επίσης φυσικό σε ένα ιστότοπο που συχνάζει ένας μεγάλος αριθμός αυτοδυτών να υπάρχει και άμεσο ενδιαφέρον από τους επαγγελματίες να επικονωνίσουν με τους αυτοδύτες ανημερώνοντας τους για τις υπηρεσίες που παρέχουν. Αυτό εμπεριέχει το ρίσκο της αλλωτρίωσης πάνω στην ίδια τη φύση και τον χαρακτήρα του φόρουμ οπότε πολύ σωστά κατά την άποψή μου το ΔΣ ξεκαθάρισε τη θέση του ανακοινώνοντας ντρόμπρα τους όρους προβολής επαγγελματιών. Αυτοί οι όροι πρέπει να είναι σεβαστοί.

Η ανακοίνωσή σου αγαπητέ Τάκη αντιβαίνει πρώτα πρώτα με τον κανόνα 3 ο οποίος απαγορεύει την δημοσίευση διαφημιστικών μυνημάτων. Από τη στιγμή που η δημοσίευσή σου θεωρήθηκε διαφημιστική δεν υπάρχει θέμα συζήτησης για μένα. Τώρα για το κατα πόσο είναι ή δεν είναι διαφήμιση η ανακοίνωση μιας εκδρομής οι αρμόδιοι να αποφασίσουν για αυτό σε αυτόν εδώ το χώρο, είναι οι διαχειριστές του φόρουμ και σε επέκταση του ΔΣ και δεν αποτελεί αντικείμενο πλειοψηφικής άποψης.

Επίσης αντιβαίνει στον κανόνα 6 (εναλλακτική διαφήμιση) γιατί δεν ακολουθήθηκε η ενδεδειγμένη διαδικασία. Δεν έστειλες ένα e-mail πρωτού κάνεις τη δημοσίευσή σου.

Πέρα από όλα αυτά έχω διακρίνει από τα ποστ σου ότι είσαι ένα άτομο με οργανωτικές ικανότητες και πολύ κέφι για καταδύσεις. Δεν πιστεύω προσωπικά ότι η συμμετοχή σου σε αυτό το φόρουμ έχει στόχο την προβολή του δικού σου site ή κανένα ιδιοτελή σκοπό. Ούτε και ότι κομπλάρεις να συμμετέχεις σε οποιεσδήποτε εκδηλώσεις με καλή παρέα και κέφι χωρίς να κολώνεις με ταμπέλες και επιγραφές. Ταυτόχρονα δεν πιστεύω ότι τα μέλη του ΤΗΘΥΣ έχουν να χωρίσουν κάτι μαζί σου ή σε αντιμάχονται με οποιοδήποτε τρόπο. Έχουν ξεκαθαρίσει τη θέση τους σε ότι αφορά τη συμμετοχή των επαγγελματιών. Απλά και όμορφα! Εσύ μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας θα μου πεις υπό αυτή την έννοια. Αλλά Τάκη ο ορισμός της διαφήμισης έτσι για να μην μπερδευόμαστε είναι:

"Η δημιουργία πρωτότυπου μηνύματος, το οποίο αναφέρεται σε κάποιο υλικό ή πνευματικό παράγωγο / προϊόν, και η προβολή του μηνύματος από τα ΜΜΕ, με τελικό σκοπό την παρακίνηση του αποδέκτη να αγοράσει το διαφημιζόμενο προϊόν."

Το θέμα της διαγραφής του ποστ σου ήταν θέμα αρχής και αυτό πρέπει να το αποδεκτείς αδιαμαρτύρητα κατα την προσωπική μου άποψη. Δεν αποτελεί ούτε προσπάθεια μπουκοταρίσματος όπως πιστεύεις. Εγώ δεν το είδα καθόλου έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-08-08, 10:58
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Ερώτηση ?

Με τα μηνύματα που προηγήθηκαν, φαίνεται ότι αυτή η συζήτηση έδωσε την αφορμή στη μια πλευρά να διαφημίσει την εκδρομή και στους διαχειριστές του forum να επαναδιατυπώσουν τους όρους λειτουργίας και συμμετοχής, (τους οποίους όλοι πρέπει να σεβόμαστε και βεβαίως να ισχύουν για όλους χωρίς "παραθυράκια" και εξαιρέσεις), άρα όλοι κερδίσατε! Επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια υφέρπουσα ένταση, καλό θα ήταν να μιλήσετε απευθείας οι άμεσα εμπλεκόμενοι, παρά να στέλνετε μηνύματα, που σε όσους απλά παρακολουθούν το διάλογό σας, δίνουν την εντύπωση ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα στο παρασκήνιο. Είναι κρίμα να δημιουργείται η αίσθηση ότι αυτά που μας χωρίζουν είναι περισσότερα από αυτά που μας ενώνουν, εκτός βέβαια αν αυτή η ιστοία δεν είναι παρά η αφορμή.
Πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση παρεξήγησης.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-08-08, 11:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ερώτηση ?

Δεν ξέρω γιατί το βλέπεις έτσι Pierre.
Νομίζω ότι είναι σαφώς καλύτερο να μένει αυτή η συζήτηση ανοικτή προς όλους. Δεν υπάρχει και ούτε θέλουμε να υπάρχει κάτι στο παρασκήνιο.
Αυτό που δημιουργεί την όποια παρεξήγηση είναι ότι οι όροι προβολής των επαγγελματιών δεν υπήρχαν πριν την 23/7/2008 οπότε και ανακοινώθηκαν στο φόρουμ.
Αυτό που περνάμε τώρα λοιπόν, είναι το μεταβατικό στάδιο από την προ-των-κανόνων προς την μετά-των-κανόνων εποχή και εξαρτάται από όλους μας και τον καθένα ξεχωριστά να κάνουμε αυτή τη μετάβαση όσο πιο ομαλά γίνεται....
Και προσωπικά, σας παρακαλώ όλους να μας βοηθήσετε σε αυτή την προσπάθεια, διότι σε καμία περίπτωση δεν αποσκοπεί σε αντιπαραθέσεις αλλά μόνο στη δημιουργία ενός καλού και τίμιου πλαίσιου συνεργασίας εκατέρωθεν.

Φιλικότατα
Μαρία
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-08-08, 11:30
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Ερώτηση ?

Απλά -όπως όλοι όσοι διαβάζουν το thread- διαβάζω τις απόψεις όλων και βγάζω τα συμπεράσματά μου, τόσο για το ύφος κάποιων μηνυμάτων, όσο και για την ουσία του διαλόγου.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-08-08, 11:56
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ερώτηση ?

Pierre δεν μας χωρίζουν τίποτα και με κανέναν
Συγνώμη εκ μέρους μου εάν βγήκε κάτι τέτοιο... Έπρεπε να απαντήσουμε δημοσίως στον Τάκη μιας και έκανε την ερώτηση δημοσίως..

Το θέμα και για τις δύο πλευρές νομίζω έχει λήξει και δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση.

__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-08-08, 13:48
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Ερώτηση ?

Παιδιά μιλάω πάντα για πληρωμένη διαφήμηση! Τα έσοδα ας τα χρησιμοποιήσει ο Σύλλογος όπως θέλει, για τα έξοδά του, για να χρηματοδοτήσει ένα project, για ενοικίαση χώρων, για έκτακτα έξοδα κλπ...
Μετά πάλι.. πάω για βουτια..
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-08-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ερώτηση ?

Κώστα απαγορεύεται απο το καταστατικό και την λειτουργία του συλλόγου να έχουμε έσοδα από διαφημίσεις
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-08-08, 15:14
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Takis is offline
 
Εγγραφή: 03-04-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 38
Απάντηση: Ερώτηση ?

Ειχα πει στο τελευταιο μου ποστ οτι το θεμα εχει κλεισει και πραγματικα εχει κλεισει.

Ακουστηκαν ολες οι γνωμες.Δεν υπαρχει λογος να συνεχιζεται.

Εγω αλλα και η υπολοιπη διαχειριστικη ομαδα του Seagate δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα και με κανεναν, ισα ισα που δημιουργησαμε το Seagate απο την αγαπη μας για τη θαλασσα και την καταδυση και ειμαστε υποστηρικτες σε οποιαδηποτε ενεργεια εχει να κανει με την προωθηση της και ειδικα σε πρωτοβουλιες του συλλογου με διαφημιση και προωθηση τους μεσω του δικου μας site.

Η ολη παρεξηγηση δημιουργηθηκε γιατι εμεις δεν θεωρουμε τους εαυτους μας επαγγελματιες και για αυτο το λογο δεν βαδισαμε βαση των κανονων αυτων!
Εμεις απλα διοργανωσαμε μια εκδρομη και την ανεβασαμε εδω για οποιον ενδιαφερεται. (οχι για να πιασουμε πελατες αφου δεν υπαρχει οικονομικο ωφελος).
Τα μελη του συλλογου μας κατεταξαν στην ενοτητα για τους επαγγελματιες, αρα επρεπε να ακολουθησουμε κανονες. Εκει εχει γινει η ολη παρεξηγηση.

Το θεμα εχει κλεισει, και προσωπικα επειδη ποτε δε μου αρεσει να δουλευω στο παρασκηνιο ηθελα να κλεισει ανοιχτα και οχι μεσα απο πμ και τηλεφωνα.
__________________
www.sea-gate.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.