Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-08, 20:55
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Κατάδυση με πρόβλημα ακοής.

Καλησπέρα από Νορβηγία.
Πρίν απαντήσετε στο ερώτημα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια ευχάριστη, και ιδιαίτερα ξεχωριστή εμπειρία που έζησα πριν 2 μέρες, με τίτλο « κατάδυση με άτομα με ειδικές δεξιότητες» .
Δευτέρα απόγευμα μετά την δουλειά, έχω ραντεβού με συνάδελφο αυτοδύτη στο σπίτι της για να ξεκινήσουμε για βραδινή κατάδυση. Εχουμε ανταλλάξει 2-3 sms πρίν την συνάντηση μας.
Ύστερα από ένα σύντομο, τυπικό,χαιρετισμό, φορτώνουμε το αυτοκίνητο μου, και κατευθυνόμαστε στη θάλασσα. Στην διαδρομή, διαπιστώνω ότι η συνάδελφος έχει ένα πρόβλημα άρθρωσης , που στην αρχή είχα αδιαφορήσει, αποδίδοντάς το στην διάλεκτό της. (άλλωστε εδώ στην Νορβηγία, κάθε χιλιόμετρο ανακαλύπτεις και μια καινούργια διάλεκτο).(οπότε μου εξηγεί γιατί δεν απάντησε στην μία και μοναδική κλίση που της έκανα πρίν φτάσω σπίτι της.)
Η κοπέλα με μια απίστευτη φυσικότητα και ένα κυριολεκτικά τεράστιο χαμόγελο μου εξήγησε ότι είναι κωφή. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα άβολα, και λίγο ένοχα, (χωρίς να ξέρω το γιατι.). Πολύ κακώς όπως θα διαπιστώσετε.
Η κοπέλα συνέχισε να μου μιλάει για την καταδυτική της εμπειρία, για την καθημερινότητα της (δασκάλα σε παιδιά με προβλήματα ακοής), αλλά εκείνο που με συγκίνησε ήταν ότι έχει βάλει στόχο το καλοκαίρι του 2009 να δουλέψει σε καταδυτικό στην Ερυθρά για να αποκτήσει Dive master, με σκοπό στην συνέχεια να εκπαιδεύει άτομα/παιδιά με προβλήματα ακοής.
Μέσα σε 10λεπτά, είχα ήδη συνηθίσει να μιλάω αργά ανοιγοκλείνοντας με μεγάλες κινήσεις το στόμα μου, και έχοντας το πρόσωπο μου στραμμένο προς εκείνη.
Όταν φτάσαμε στη θάλασσα, είχε σκοτεινιάσει. Ομολογώ ότι είχα ένα μικρό άγχος διότι συνειδητοποιούσα πως βουτάω βράδυ, με καινούργιο σύντροφο, ο οποίος μάλιστα πιθανόν να αντιμετωπίσει κάποια ανασφάλεια κάτω από το νερό. Δεν την ενόχλησε καθόλου που εγώ θα αφοσιωνόμουν κάπως πιο ζεστά με την φωτογράφηση. Με ρώτησε μόνο πόσες καταδύσεις έχω κάνει, ( ίσως έμμεσα ήθελε να νιώσει την ασφάλεια ότι βουτάει με κάποιον πιο έμπειρο από εκείνη) .
Αποφασίσαμε λοιπόν να κάνουμε ένα mini revision. Επανάληψη σε όλα τα σήματα επικοινωνίας, risk management procedures, (περίπου 20 λεπτά). Αποφασίσαμε να πάμε πρώτα στα 3μ για check, μετά στα 8, και εφόσον νιώσουμε και οι δύο ασφαλείς, να προχωρήσουμε με μέγιστο βάθος τα 18μ. Έτσι και έγινε.
Στο νερό, η κοπέλα ήταν εξαιρετική. Ένιωσα πολύ ασφαλής μαζί της. Είχε άριστη υδροβιότητα, και υψηλό αίσθημα συντροφικότητας. Εκείνο όμως που με εντυπωσίασε, ήταν η εκπληκτική της ικανότητα να ανακαλύπτει φοβερά θέματα για φωτογράφηση, που διέφευγαν της δικής μου προσοχής. Η ανάγκη της να επικοινωνεί με τους ανθρώπους γύρω της, την έχει προικίσει με χαρισματική όραση.
Μια κοπέλα με πραγματικά « ειδική δεξιότητα»

Τελειώνοντας θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα ήταν η δική σας αντίδραση αν βρισκόσασταν στην θέση μου. Θα αποτελούσε για σας εμπόδιο η ακουστική αναπηρία του συντρόφου σας?
(μόνο αν έχει νόημα για σας αυτή η συζήτηση).

επ ευκαιρία λίγες φωτό απο την βουτιά μας
http://i524.photobucket.com/albums/c...S/IMG_7917.jpg
http://i524.photobucket.com/albums/c...S/IMG_7958.jpg
http://i524.photobucket.com/albums/c...S/IMG_7955.jpg
http://i524.photobucket.com/albums/c...S/IMG_7948.jpg
http://i524.photobucket.com/albums/c...S/IMG_7954.jpg

Δημ. Αδάμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Κατάδυση με πρόβλημα ακοής.

Bravo Δημήτρη !!! Ωραία εμπειρία και άψογος ο χειρισμός σου !!
Μετεφερε και τα συγχαρητήρια μου στην κοπέλα που δεν αφήνει το "πρόβλημα" της να γίνει τροχοπέδη.
Από αυτά που λες φαίνεται ένας άνθρωπος γεμάτος όρεξη για δημιουργία !!!
Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα αποτελούσε εμπόδιο, έχω συνηθίσει με μιλάω σε άτομα που δεν ακούνε, αλλά όχι λόγο αναπηρίας στην ακοή...
μάλλον εγκεφαλική πρέπει να είναι !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-08, 11:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Κατάδυση με πρόβλημα ακοής.

ως καινουριος εκπτης το 2000 ειχα τη χαρα να εκπαιδευσω ενα παιδι απο τον Καναδα με προβληματα ακοης....

το μαθημα ηταν πολυ πιο ευκολο απο οτι φανταζομουν...το μονο που χρειαζοταν να κανω ηταν να μιλαω αρκετα αργα ωστε να προλαβαινει να διαβαζει τα χειλια μου και βεβαια να περιμενω υπομονετικα να μου γραφει οτιδηποτε ηθελε απο μενα ...

στην αρχη ειχαμε προβληματα γιατι δυσκολες λεξεις οπως ascent - descent-equalization δεν τις επιανε αλλα go up- go down κλπ ηταν η προσεγγιση που επρεπε τελικα να ακολουθησω....

το τυπακι απο την πρωτη καταδυση πετυχε πλευστοτητα που μονο οι dirαδες του Τηθυς θα μπορουσαν να εχουν και γενικοτερα η υδροβιοτητα του ηταν θαυμαστη....

για μενα η ολη εμπειρια ηταν μια απο τις κορυφαιες στην εκπαιδευτικη μου καριερα!!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-08, 13:09
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Κατάδυση με πρόβλημα ακοής.

Είχα και εγώ την ίδια εμπειρία, σε περσινό ταξίδι στην Ερυθρά, με μόνη διαφορά ότι είμαστε ομάδα 4 άτομων και ο DM γνώριζε ήδη την κωφή δύτρια. Σε καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα άβολα, σε καμία στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό από ότι κάνω συνήθως με τους buddies μου.

Δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να το επαναλάβω όποτε χρειαστεί.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Κατάδυση με πρόβλημα ακοής.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα και εγώ την ίδια εμπειρία, σε περσινό ταξίδι στην Ερυθρά, με μόνη διαφορά ότι είμαστε ομάδα 4 άτομων και ο DM γνώριζε ήδη την κωφή δύτρια. Σε καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα άβολα, σε καμία στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό από ότι κάνω συνήθως με τους buddies μου.

Δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να το επαναλάβω όποτε χρειαστεί.
και περίμενα να πείς κάτι για τις κόρνες....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.