Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-03-10, 09:17
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Έχει γραφτεί ότι η Ιστορία επαναλαμβάνεται.
Τι θα αντικρύσουμε στο μέλλον ;;;
Την πολιτική παρακμή και τα αυλικά καθεστώτα, να
τα διαδέχεται η στρατιωτική χούντα;;
Είναι μάλλον επακόλουθο όταν οι πολιτικοί είναι ανίκανοι,
οι στρατιωτικοί να παίρνουν ή να προσπαθούν να πάρουν τα ινία.
Γιιιιιιιιιιιιιχχχααααα! Οι βουρδουλιές, στη ράχη μας βέβαια.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apeiranthos : 31-03-10 στις 17:48.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-10, 23:39
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Στο στρατό έχω την εντύπωση ότι η πόρωση είναι μέρος της εκπαίδευσης. Θυμάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό όταν ήμουν φαντάρος στην πράσινη γραμμή σκοπός είχα μια έντονη επιθυμία να κάνω χρήση πυρομαχικών.

Το να βγαίνεις όμως δημόσια σε μια παρέλαση και να αναφωνείς συνθήματα εμπρηστικά εναντίον λαών με τους οποίους έχεις ή ειχες έστω πολιτικές διαφορές είναι κάτι άλλο. Δείχνει ότι κάποιοι έχουν χάσει τον μπούσουλα, η κοινή γνώμη ή ένα μέρος αυτής έχει παντελώς αποπροσανατολιστεί και ίσως η "Μεγάλη Ιδέα" των γαλονάδων που θεωρούν εαυτούς, εθνοσωτήρες, να μην έχει σβήσει ακόμα στην Ελλάδα και άρα βρισκόμαστε ενώπιοι ενός μεγάλου εσωτερικού κινδύνου. Τι δουλειά έχουν τώρα οι Σκοπιανοί και οι Αλβανοί στα συνθήματα ενός ελληνικού στρατού? Μήπως και οι Τούρκοι τώρα που το καλοσκέφτομαι έχουν? Κινδυνεύει τάχα η Ελλάς περισσότερο από την χρεοκοπημένη Αλβανία ή τους Σκοπιανούς και τους Τούρκους παρά από την εσωτερική εκφύλιση των θεσμών, την φθορά της ανθρωπιάς και την έξαρση της αρπακόλλας, από τους ίδιους τους Έλληνες δηλαδή?

Όσο για το ρατσισμό υπάρχει δυστυχώς έχω την εντύπωση και υπάρχει σε όλους τους λαούς. Εγώ ο ίδιος υπήρξα θύμα ρατσισμού στην ίδια την Ελλάδα όταν ήμουν φοιτητής το 1987. Είχα βγάλει και εισητήριο για να φύγω με όλα αυτά και με έκοψαν από την Κυπριακή πρεσβεία. Τεσπα. Αμα τύχει και βρεθούμε καμιά φορά από κοντά ίσως να έχουμε το χρόνο να σας πώ τη δικιά μου πικραμένη ιστορία. Ρατσιστές έχει γεμίσει και η Κύπρος με 80 000 πολίτες δεύτερης κατηγορίας που εκτελούν χρέη οικιακής βοηθού, καλλιτέχνιδας χορεύτριας, εργατουπαλλήλου στις οικοδομές και έχουμε μάλιστα αναπτύξει και ειδική γλώσσα με την οποία μιλάμε με όλους αυτούς, έχουμε φτιάξει και ανέκδοτα πολλά και γελάμε στις καφετέριες που συχνάζουμε μόνο εμείς οι ελιτάτοι κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-10, 14:13
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Τα μόνα μέλη των ανθρώπινων κοινοτήτων, τα οποία ίσως θα μπορούσαν να διεκδικήσουν ένα ελάχιστο ποσοστό γενετικής καθαρότητας, είναι οι Εβραίοι και οι Ινδοί. Μόνο ανάμεσα στα θρησκευόμενα μέλη των δυο αυτών κοινοτήτων είναι δεκτό ότι γεννιέσαι και δεν γίνεσαι, μια και έτσι καθορίζονται οι εσωτερικές κοινωνικές δομές (βλ. βάρνα ή κάστα στον Ινδουισμό) και η ομοιογένεια της κοινωνικής ομάδας, προερχόμενη από την γραμμή καταγωγής της μητέρας (βλ. Ιουδαϊσμό). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η φυλετικότητα και τα γκρίζα „επιστημονικά“ όρια όρων όπως ράτσα, έθνος, λαός, δεν αφήνουν κανένα περιθώριο γενετικής καθαρότητας.

Ο κάθε άνθρωπος σ΄ αυτό τον πλανήτη φέρει σαν αναπόσπαστο κομμάτι της υπόστασης του την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, την οποία κανείς δεν μπορεί να του αφαιρέσει, όσο και να τον υποβιβάσει, όσο και να τον εξευτελίσει. Πέρα από αυτό ξεχνάμε πάντα ότι όλη η ανθρώπινη ιστορία και ο πολιτισμός στηρίζεται στην ανθρώπινη μετακίνηση. Όταν μιλάμε για το αμερικανικό, αργεντινό, καναδικό ή κινέζικο έθνος, δεν μπορούμε να μη λάβουμε υπ΄ όψιν την προέλευση των μελών του. Έτσι όταν μιλάμε για το ελληνικό έθνος σαν σημερινό προϊόν της ιστορίας των λαών που κατοίκησαν στον αποκαλούμενο παραδοσιακό ελλαδικό χώρο, δεν μπορούμε να μη λάβουμε υπ΄ όψιν την προέλευση των Δωριέων, τις ρωμαϊκές μετακινήσεις πληθυσμών, τις δυο κύριες, „διεθνείς“ θα λέγαμε σήμερα, γλώσσες της Ρωμαϊκής και Βυζαντινής περιόδου, τα λατινικά και τα ελληνικά, τους Έλληνες (βλ. εθνικούς) και τους χριστιανούς, την βίαιη είσοδο των σλαβικών φυλών τον έκτο αιώνα στα Βαλκάνια, την φραγκοκρατία και το Jus primae noctis, την οθωμανική αυτοκρατορία και τις μεγάλες μετακινήσεις πληθυσμών μετά από τις επιδημίες πανώλης και των μαζικών θανάτων από πολέμους, την διαφοροποίηση του οθωμανικού όρου „μιλέτ“ από τον ευρωπαικό όρο „έθνος“, κλπ.

Είτε το θέλουμε είτε όχι η μετακίνηση πληθυσμών υπήρξε και κατά τα φαινόμενα θα συνεχίσει να υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι.


Τώρα το θέμα των θερμοκέφαλων, που σώνει και καλά θέλουν να φορέσουν δερμάτινα πουκαμισάκια προερχόμενα από του γειτονικούς λαούς, δεν θα με απασχολούσε, έχω δει και χειρότερα, αν δεν προερχόταν αφ΄ ενός από επίσημο κρατικό όργανο, το οποίο μάλιστα είναι υπεύθυνο για την φύλαξη των θαλάσσιων συνόρων, και αφ΄ ετέρου αν δεν γινόταν σε δημόσια εκδήλωση, βλ. παρέλαση. Η παράθεση, από μέρους μου, του συνδέσμου της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, στο φόρουμ του συλλόγου, δεν θα γινόταν αν οι άνθρωποι που παρακινήθηκαν από καθαρό ρατσισμό δεν είχαν να κάνουν με υποβρύχιες δραστηριότητες. Οι λίγες επαφές μου με ανθρώπους του καταδυτικού χώρου, που προέρχονται από τις γραμμές των επίλεκτων αυτών σωμάτων, μου άφηναν πάντα μια άσχημη γεύση από την στον αέρα περιπλανώμενη υπερβολική τεστοστερόνη. Επειδή πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια τα πράγματα στον καταδυτικό χώρο έχουν αρχίσει να αλλάζουν, το φόρουμ του συλλόγου είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, και επειδή όπως ανέφερε ο Φοίβος μπορεί αύριο κάποιος από αυτούς να επαγγέλλεται τον εκπαιδευτή καταδύσεων, θεώρησα καλό να αναφερθώ στο γεγονός αυτό το οποίο είχε και ένα παράπλευρο κέρδος, μάθαμε για το ξυράφι του Όκαμ χάρη στο μήνυμα του Φοίβου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 28-03-10 στις 16:57.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-10, 16:42
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι σας φαινετε παραξενο;
Ο στρατος θα ειναι το τελευταιο κομματι που θα αποβαλει τον ρατσισμο (αν ποτε μπορει να γινει αυτο). Εδω, υπαρχει ακρατος ρατσισμος εξω στην κοινωνια, στα σχολεια μας σε μικρα παιδια και παραξενευεστε για τον στρατο;
Αυτα σαν εισαγωγη για να ξερουμε τι λεμε.

Ας προσεξουμε λιγο.
Τι λεει το δημοσιευμα στο in.gr???
Ανδρες του Λιμενικου σωματος (βλεπε κλιμακιο υποβρυχιων αποστολων)
Ας μας διαφωτισει καποιος αν οι ανδρες αυτοι ανηκουν στην Μ.Υ.Κ (μοναδα υποβρυχιων καταστροφων)
Μονο αυτοι ειναι και αποτελουν τα O.Y.K (ομαδες υποβρυχιων καταστροφεων)
Ειδαλλως μπορει να ειναι ανδρες που παρακολουθησαν ενα σχολειο αυτοδυτων του στρατου και τετοια.(κλαιν-μαιν δηλαδη!)
Αν μου διευκρινηστει αυτο τοτε θα αναπτυξω παραπερα την ιδιοσυγκρασια αυτων των ατομων.
Προς το παρον σταματω εδω.

Υ.γ. οπως και να εχει το συμβαν ειναι απο μονο του απαραδεκτο!!!
Αυτοι οι ανεγκεφαλοι που δινουν τετοιες εντολες και εκθετουν ενα απο τα καλυτερα στελεχωμενα ''οπλα'' των ειδικων δυναμεων της χωρας να πανε να κρυφτουνε οι ψευτομαγκες.
Ο comando αλλωστε φαινεται την ωρα της κρισης και οχι στις παρελασεις!!!
Οι άντρες που στελεχώνουν την Μ.Υ.Α του Λ.Σ. εκπαιδευόνται από όσο γνωρίζω μαζί με τους άντρες της Μ.Υ.Κ. του Π.Ν. Εξάλλου το αντικείμενο της εκπαίδευσης τους είναι σχεδόν ίδιο με αυτό των αντρών της Μ.Υ.Κ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Άρχισαν και τα διαβήματα.

Επίσης τι να πει κανείς γι΄ αυτό εδώ;

"Μέχρι αργά το μεσημέρι οι υπεύθυνοι αξιωματικοί της ΜΥΑ, αλλά και ο επικεφαλής της ομάδας, που φώναζαν τα υβριστικά συνθήματα αμέσως μόλις απομακρύνθηκε από την εξέδρα των επισήμων, διαβεβαίωναν τόσο τον αρχηγό του Λ.Σ., αντιναύαρχο Θανάση Μπούσιο, αλλά και τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ότι ουδεμία σχέση είχαν με το Λιμενικό, αλλά με το Πολεμικό Ναυτικό και ειδικά με την Ομάδα Υποβρύχιων Καταστροφών.
Και ενώ παρ' ολίγον να ξεσπάσει ενδοκυβερνητικός πόλεμος, καθώς οι υπεύθυνοι του υπουργείου Εθνικής Αμυνας και του ΥΠΡΟΠΟ δεν δέχονταν ότι οι βατραχάνθρωποι που φώναζαν τα ρατσιστικά συνθήματα ήταν δικοί τους, η ενδελεχής και συνεχιζόμενη εξέταση του βίντεο, αλλά και οι πληροφορίες εκ των έσω, απέδειξαν ότι οι 36 «λεβέντες» βατραχάνθρωποι ανήκαν στη Μονάδα Υποβρύχιων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος, κάτι που, όπως ήταν αναμενόμενο, «έβγαλε από τα ρούχα του» τόσο τον αρχηγό του Λιμενικού όσο και τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, που είναι αρμόδιος για το Λ.Σ., Μιχάλη Χρυσοχοΐδη."

Από την Ελευθεροτυπία

Εκτός αυτού στο Facebook δημιουργήθηκε ομάδα υποστήριξης με τον τίτλο "Κάτω τα χέρια" από τον αξιωματικό που φώναζε τα συνθήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 28-03-10 στις 17:48.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-10, 20:10
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ειχα μια ενδιαφερουσα κουβεντα με ενα πελατη του καταδυτικου μας σημερα...

το παιδι ηταν δυναμικα υπερ του δικαιου των συνθηματων των λιμενικων στην παρελαση και ελεγε συνεχως οτι καποιος πρεπει να τα πει τα πραγματα με το ονομα τους.

Η επιχειρηματολογια του με εβγαλε απο τα ρουχα μου...

Ξεχασα οτι ειμαι "υπηρετης" των πελατων μου...

Αλλα δεν ξεχασα οτι ειμαι ενας δημοκρατης που στηριζω την διαλεκτικη ως μοναδικο οπλο αντιπαραθεσης σε καιρο ειρηνης...

Δυστυχως ολη η γκαμα των επιχειρηματων μου επεσαν στο κενο (δεν περιμενα και κατι αλλο να σας πω...) αλλα ημουν σιγουρος οτι οποιοι αλλοι ακουγαν (και αμφιταλαντευονταν στο μυαλο τους σχετικα με το θεμα) καταλαβαν οτι υπαρχει ισχυρος αντιλογος στο φασισμο και στην ξενοφοβια.

Ενας αντιλογος οπλισμενος με επιχειρηματα δυνατα και με ενα παθος που γεννιεται απο την σιγουρια οτι ο εθνικοσοσιαλισμος μας ξαναχτυπαει την πορτα...και οτι εμεις εχουμε χρεος να του την κλεισουμε στα μουτρα...

Ο ρατσισμος ειναι δυνατος στην ελληνικη κοινωνια και οπου και να κοιταξουμε γυρω μας θα συναντησουμε τουλαχιστον ενα παραδειγμα.

Για οσους ανησυχουμε για τα μελλουμενα υπαρχει μονο ο δρομος της σθεναρης αντιστασης στην ηλιθιοπονηραδα ανθρωπων σαν τον Πλευρη, τον Αδωνη Γεωργιαδη και λοιπων...

Πρεπει να βρισκουμε παντα τον τροπο να αντεπιχειρουμε στον λογο που κολακευει την μαζα αλλα συναμα στοχευει ξεκαθαρα στον ολοκληρωτισμο, στην επιτευξη της "εθνικης καθαροτητας", στη επικρατηση του μισους ως πρωτευουσα αξια ζωης.

Στην Ελλαδα δεν υπηρξε ουτε μια ιστορικη περιοδος που δεν υπηρχαν μετακινησεις φυλετικων ομαδων, τελεια.

Οταν οι "παππουδες" μου, Μινωιτες, ζουσαν στην Κρητη, μεγαλοι και τρανοι -θα ηθελα να καταγομαι απο αυτους, αλλα ειναι μαλλον απιθανο- , θα ενιωσαν αβολα οταν εσκασαν οι πρωτοι Αχαιοι. Πιθανως να λεγαν και ανεκδοτα για αυτους, κοροιδευοντας τους "βλαχους" που ηρθαν απο το βορρα πριν παρουν τα οπλα εναντιον τους...
Τα ιδια συναισθηματα, ειναι ιστορικα δεδομενο, ενιωσαν και οι Αχαιοι, οταν με περισσεια τσαμπουκα εμφανιστηκαν οι Δωριεις, που με τη σειρα τους πηραν σβαρνα τα παντα και εγκατασταθηκαν στη γη που φωναζουμε πατριδα...

Αν συνεχισω με το ποιοι εχουν περασει και μεγαλουργησει σε αυτη τη γη θα πρεπει να γραφω μεχρι αυριο...

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι η Ελλαδα, ως κομβικο γεωγραφικο σημειο, ήταν παντα ένα σημειο φυλετικης αντιπαραθεσης...ποτισμενο με πολυ αιμα...

Ηταν όμως και ενα μεγαλο καζανι που γεννιοταν πολιτισμος.

Ένας πολιτισμος γεννημενος απο όλους αυτους που εζησαν σε αυτην και που τελικα την ονομασαν πατριδα...
Ειτε αυτοι ηταν Ιωνες(που γεννηθηκαν Ιωνες),ειτε ηταν Ελληνες (που γεννηθηκαν ελληνες), ειτε ηταν "ξενοι" (που γεννηθηκαν Φοινικες, Περσες, Ρωμαιοι, Αραβες, , Γοτθοι, Τουρκοι, Αγγλοι, Γερμανοι, Γαλλοι, Πακιστανοι, Αλβανοι ή Νιγηριανοι).

Ο Ελληνας δεν γεννιεται, γινεται.

Γινεται γιατι του αρεσει η μελωδια της γλωσσας κ ο Σοφοκλης,
του αρεσουν τα κοριτσια εδω (και τα αγορια, σορυ κοριτσια!),
του αρεσουν τα ντολμαδακια της γιαγιας απεναντι,
του αρεσει η θαλασσα και ο Ελυτης,
του αρεσουν τα ρεμπετικα...

...και γινεται γιατι στην τελικη του αρεσει το ηλιοβασιλεμα αυτου του τοπου και γουσταρει να λεει οτι στην ΠΑΤΡΙΔΑ του την Ελλαδα εχει το καλυτερο ηλιοβασιλεμα στον κοσμο!

Ποιος ειναι αυτος που θα απαγορευσει σε οποιονδηποτε να λεγεται Ελληνας;

Ποιος ειναι αυτος που θα τολμησει να πει σε οποιονδηποτε οτι δεν δικαιουται να ζει ολη αυτην την ομορφια, να θεωρει οτι ειναι ενα κομματι της και γεννοντας πολιτισμο να την κανει ακομα πιο ομορφη;

Ποιος ειναι αυτος που με αναιδεια αρνειται να δει τα συμπερασματα της μελετης της ιστοριας αυτου του τοπου αλλα συναμα διατεινεται οτι ειναι ο μοναδικος κληρονομος της;

Ειτε ειναι βαθια παραπλανημενος (κι εγω εχω χρεος να του το εξηγησω οτι καπου κανει λαθος),

ειτε ειναι ο...

Ο φασιστας της διπλανης πορτας...

Ο φασιστας που έχει έναν ομοιο του -που μιλαει σλαβικα- και κολακευει τους συμπολιτες του στη FYROM λεγοντας τους οτι ειναι οι μοναδικοι κληρονομοι του Μεγα Αλεξανδρου ενω συναμα εδραιωνει την ολοκληρωτικη εξουσια του πανω τους.

Ο φασιστας που εχει εναν ομοιο του γκριζο λυκο που προπαγανδιζει το αιματοκυλισμα των Ελληνων της Πολης για την προασπιση της τουρκικης φυλης και συναμα σχεδιαζει πως θα πιει το αιμα του ιδιου του λαου...

Ο φασιστας που εχει εναν ομοιο του -φανατικο μουσουλμανο- που ασχημαινει εναντι της θρησκειας του και του πολιτισμου του (ναι αυτου του πολιτισμου -του αραβικου- που εσωσε τα βιβλια του Αριστοτελη που διαβαζει ο Αδωνης για να μας πουλαει το μεγαλοϊδεατισμο του!)

Ο φασιστας που απο τον αμβωνα χρησιμοποιει μια θρησκεια αγαπης (οπως ο χριστιανισμος) για να διασπειρει το μισος προς τον πλησιον μας (βλ. Ανθιμο και ομιλια του περι μαυριλας στην Ομονοια)

Ο φασιστας που διαβαζοντας αυτο το κειμενο θα με πει προδοτη ενω καθως το γραφω ΞΕΧΕΙΛΙΖΩ απο περισσεια αγαπης προς αυτον εδω τον τοπο! (ποιος εισαι ρε φασιστα που θα σου δωσω αναφορα για το αν ειμαι αρκετα Ελληνας για σενα; τι εχεις προσφερει στην Ελλαδα κατα τη διαρκεια της μιζερης ζωης σου; )


Η αντιδραση μας στο φασισμο πρεπει να ειναι ενεργη και καθημερινη!

Η ανοχη μας στο φασισμο και στην ξενοφοβια πρεπει να ειναι μηδενικη!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

και μετά το όμορφο ποστ του Γιώργου, αναρωτιέμαι πρώην φίλε στο facebook, πιστεύεις ακόμα ότι σου φταίνε οι αλβανοί;;

ξεστραβώσου καημένε μου
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=10868966

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-10, 21:47
Kardinalios Kardinalios is offline
 
Εγγραφή: 11-12-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Είναι θλιβερό να ακούει κανείς τη σήμερον ημέρα πράγματα σαν και αυτά και μάλιστα στην εθνική επέτειο της Ελλάδας.
Είναι θλιβερό γιατί γιορτάζουμε το έθνος και την αγάπη μας γι αυτό, όχι το μίσος για κάποιους άλλους που πληρώνουν χωρίς να έχουν φταίξει.
Είναι θλιβερό γιατί και οι Έλληνες έχουν πληρώσει πάμπολλες φορές χωρίς να έχουν φταίξει και έχουν αναζητήσει ένα καλύτερο αύριο σε πολλές χώρες του εξωτερικού, αλλά κανένας δεν το θυμάται αυτό. Η γιαγιά μου ήταν μικρασιάτισσα πρόσφυγας, από αυτούς που έζησαν φριχτά πράγματα στο όνομα μιας ανεξήγητης και ανεκδιήγητης φυλετικής έχθρας, την οποία πλήρωσαν μόνο αυτοί που δεν έφταιξαν. Οι γονείς μου υπήρξαν μετανάστες γιατί η Ελλάδα του ΄50 ήταν ιδιαίτερα αφιλόξενη για τους Έλληνες εκείνη την εποχή. Κι εγώ αρνούμαι να δεχτώ ως φυσιολογική αντίληψη ή νοοτροπία την ξενοφοβία ή τον ρατσισμό.
Είναι θλιβερό που οι άνθρωποι μιλούν χωρίς να ξέρουν. Γιατί όποιος γνωρίζει, ξέρει την πρωταρχική διαφορά μεταξύ του πατριώτη και του εθνικιστή. Ο πατριώτης αγαπάει την πατρίδα του και φροντίζει γι αυτή (έχει εθνική συνείδηση ας πούμε). Ο εθνικιστής είναι αυτός που νομίζει ότι αγαπάει την πατρίδα του αλλά στην πραγματικότητα την καταστρέφει στο όνομα μιας εθνικής καθαρότητας που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι προσφέρει.
Είναι θλιβερό που οι άνθρωποι μιλούν χωρίς να ξέρουν γιατί και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι (για τους οποίους ο λόγος γίνεται πολύ συχνά καθώς οι απόγονοί τους δεν έχουν και πολλά να επιδείξουν προφανώς), έλεγαν ότι Έλληνας είναι αυτός που έχει ελληνική παιδεία. Και αυτοί που βγαίνουν και λένε τέτοια πράγματα δεν έχουν καν παιδεία.
Είναι θλιβερό που οι άνθρωποι κατηγορούν φτωχούς αλλοδαπούς που όταν τους κάνουν τις δουλειές που οι Έλληνες εργάτες αρνούνται είναι μια χαρά και μετά τους κατηγορούν ως κλέφτες. Τη στιγμή που αυτοί που τους κλέβουν δεν είναι άλλοι από τους γνήσιους συμπατριώτες τους που οι ίδιοι νόμιμα εξέλεξαν ως αρχηγούς τους. Αν λοιπόν θέλουν να ξέρουν τι λένε, ας ανοίξουν τα μάτια τους και ας κατηγορήσουν για κλεψιά αυτούς που τους κλέβουν αισχρά και φανερά και μόνο οι ίδιοι δεν αντιλαμβάνονται.
Είναι θλιβερό που κατηγορούν ανθρώπους για την εγκληματικότητα γιατί αυτό που τη δημιουργεί είναι η φτώχεια. Αν θέλουν λοιπόν μια χώρα χωρίς εγκληματικότητα η λύση δεν είναι η ξενοφοβία ή ο αποκλεισμός αλλά η δημιουργία μιας ευνομούμενης και ευημερούσας πολιτείας. Και αυτό γίνεται μόνο αν όλοι δουλέψουμε γι αυτό. Και αυτό σημαίνει ότι δεν βολεύουμε και δεν βολευόμαστε.
Είναι θλιβερό να νομίζει κανείς ότι χτίζει για τα παιδιά του μια καλύτερη πολιτεία βασιζόμενος στο μίσος.
Είναι θλιβερό να νομίζει κανείς ότι κάνει κάτι επικαλούμενος αποφάσεις που δεν είναι δικές του, γιατί τις ίδιες του τις αδυναμίες και ανικανότητες δικαιολογεί.
Είναι θλιβερό να είναι κανείς ρατσιστής γιατί είναι επικίνδυνο να μην γνωρίζει κανείς τι βλέπει και τι είναι εν τέλει αυτό που γνωρίζει. Και πιο επικίνδυνο από όλα είναι η ημιμάθεια, η πληγή που αποτελούν αυτοί που νομίζουν ότι γνωρίζουν κάτι ενώ δεν ορίζουν τον ίδιο τους τον εαυτό. Γιατί πάντα ήταν πιο εύκολο να φανεί κανείς μειώνοντας τον άλλο και όχι τονίζοντας τις αρετές του ιδίου του του εαυτού - το εθνικό μας σπορ δηλαδή από αρχαιοτάτων χρόνων.
Και τέλος, είναι θλιβερό που αυτοί οι άνθρωποι τη σήμερον ημέρα και μετά από πληθώρα ιστορικών παραδειγμάτων συνεχίζουν και υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις και βγαίνουν και τα λένε χωρίς να μπορούν να τα υποστηρίξουν.
Και εύχομαι όλοι αυτοί που τα λένε αυτά να μη χρειαστεί να καταφύγουν σε μια πολιτισμένη χώρα ως μετανάστες ή πρόσφυγες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-10, 00:13
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

νσ μια ακομα "ειδηση" του αλανθαστου εγχωριου δημοσιογραφικου δσιμονιου!

θα συμφωνουσα ευκολα με ολα τα προηγουμενα βεβαια, ομως που ηταν ο αντιρατσισμος μας οταν μοιραζομασταν με τους εργολαβους το κερδος απο το μειωμενο εργατικο κοστος (της ανασφαλιστης εργασιας των περηφανων και φιλων μας αλβανων);

τοσα εργατοχρονια εκμεταλευσης (μην μου πει κανεις οτι παλι ειμαστε αμετοχοι παρατηρητες και απλα αγορασαμε τις μεζονετες) δεν μπορουν παρα να κανουν την "ανωτερη" συμπεριφορα μας σα πολιτες να φαινεται τουλαχιστον υποκριτικη.

αν μπορουσαμε να ειμασταν "πολιτισμενοι" και αντιρατσιστες θα τους παιζαμε σα μεταναστευτικο πληθυσμο, αυτο τον οικονομικο κλεφτοπολεμο;
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-10, 09:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

δεν έχω μεζονέτα καρδιά μου. ούτε καν γκαρσονιέρα.
ούτε και "φιλιππινέζα" έχω. ούτε φραουλοχώραφα στη Μανωλάδα.

καμιά φορά κανένας μελαμψός τυπάκος μου καθαρίζει με το ζόρι τα τζάμια του αυτοκινήτου στο δρόμο και αν μου βρίσκεται του δίνω κανένα ψιλό.

μπορώ τώρα να συνεχίσω να μιλάω ενάντια στους ρατσιστές και τους φασίστες ή είμαι κι εγώ το ίδιο με αυτούς επειδή δεν πήρα τ' άρματα να τους πετάξω έξω απ'τη χώρα;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.