Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-11, 16:30
Το avatar του χρήστη -diver-
-diver- -diver- is offline
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 11
Παραλίγο τραγωδία!

Πρόκειται να σας διηγηθώ μια προσωπική εμπειρία η οποία στιγμάτισε εμένα και τον άνθρωπο με τον οποίο είμαι μαζί του εδώ και 17 χρόνια.


Ένα πρωινό Σεπτεμβρίου πριν από περίπου 10 χρόνια αποφασίσαμε (4 ζευγάρια δυτών) να πάμε για μια κατάδυση σε ένα βραχώδες μέρος για να απολαύσουμε έναν διαφορετικό βυθό μιας και είχαμε βαρεθεί την κατάδυση στον ίδιο βυθό ξανά και ξανά. Σημειωτέον εκείνη την περίοδο δεν είχαν ‘ανοίξει’ καινούρια μέρη για κατάδυση και αναγκαζόμασταν να βουτάμε στο ίδιο μέρος.


Ο καιρός ήταν μουντός και ως γνωστόν ‘ο λύκος αντάρες κυνηγάει’ και βρήκαμε την ευκαιρία να πάμε σε κάποιο μέρος το οποίο δεν ήταν ‘ανοιχτό’. Ο υπογράφων το άρθρο έχοντας πάρα πολλές βουτιές στο ενεργητικό του πήρε το έταιρον του ήμισυ και καταδύθηκαν. Το μέγιστο βάθος κατάδυσης γύρω στα 20-25 μέτρα. Κατά την επιστροφή φτάσαμε κοντά σε έναν τοίχο και αποφάσισα να αναδυθούμε παράλληλα με αυτόν και σε μια εύλογη απόσταση από αυτόν γύρω στα 5-8 μέτρα. Το ζευγάρι μου όντως λιγότερο έμπειρο από εμένα κατευθύνθηκε προς τον τοίχο. Όταν έφτασε στην επιφάνεια κύμματα ύψους 2 μέτρων άρχισαν να την σκεπάζουν. Τότε άρχισαν όλα! Από τον πανικό δεν έχει φουσκώσει το BC, έχει πετάξει τον ρυθμιστή, πετάει την μάσκα και χάνει από το έντονο κολύμπι για να κρατηθεί στην επιφάνεια το ένα βατραχοπέδιλο. Εγώ δεν έχω βγάλει τίποτα, έχω φουσκώσει το BC δεν μπορώ να της μιλήσω και να της πω τι να κάνει διότι και εγώ παλεύω μέσα στα κύμματα. Σε δευτερόλεπτα την βλέπω να βουλιάζει με τα μάτια ορθάνοιχτα. Έχοντας εγώ φουσκώσει το δικό μου BC δεν μπορώ να καταδυθώ για να την πιάσω και μου έρχεται μια φλασιά να την πιάσω με τα πόδια από τον λαιμό. Τελικά το ενχείρημα αποδίδει και γραπώνω σφιχτά τον ιμάντα από το BC της και συντονίζοντας τις πεδιλιές μου με τα κύμματα που χτυπούν στα βράχια καταφέρνω να βγούμε πάνω στα βράχια αλλά η επιστροφή των κυμμάτων να θέλει να μας πάρει πίσω.


Τελικά μετά από αγωνιώδεις προσπάθειες την έσωσα και είμαι εδώ και σας διηγούμαι αυτή την πραγματικά τρομακτική ιστορία.


Υ.Γ. Όταν τελικά βγήκαμε στα βράχια η στολή και των δυο μας είχε γίνει κομμάτια και από μπλέ χρώμα έγινε μωβ από τα αίμματα που έτρεχαν επειδή είχαμε κοπεί από τα βίαια χτυπήματα στα βράχια.


Δόξα τω Θεό και μη χειρότερα!!!!!!!!
__________________
THINK before you ACT!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-11, 17:59
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Παραλίγο τραγωδία!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο -diver- Εμφάνιση μηνυμάτων

Δόξα τω Θεό και μη χειρότερα!!!!!!!!
!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-11, 00:47
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παραλίγο τραγωδία!

Κατι παρομοιο υπο διαφορετικες συνθηκες (νυχτα - ψαρομπουκαλο) και με τραγικη καταληξη συνεβη μια εβδομαδα πριν την μεγαλη Εβδομαδα στην Χρυσοσκαλιτισσα στην Νοτιοδυτικη Κρητη
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-11, 11:36
Το avatar του χρήστη -diver-
-diver- -diver- is offline
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Παραλίγο τραγωδία!

Μιχάλη αν δεν το βιώσει κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει τα συναισθήματα που σε κυριεύουν εκείνη τη στιγμή.
Ένα τελευταίο θα αναφέρω, όταν με τα πολλά ζόρια έβγαλα το ζευγάρι μου στα βράχια, την έσερνα κυριολεκτικά πάνω σε αυτά για να την 'κρύψω' πίσω από ένα βράχο για να μην πάρει η επιστροφή των κυμμάτων μέσα στην θάλασσα, διότι σε μια τέτοια περίπτωση ήξερα ότι θα την άφηνα γιατί δεν είχα άλλες δυνάμεις αν και δεν είμαι καθόλου 'ψεύτικος'.

Y.Γ. Κατά την ταπεινή μου άποψη φταίει ο εκπαιδευτής ο οποίος ήταν παρών στη βουτιά!
__________________
THINK before you ACT!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -diver- : 10-05-11 στις 18:09.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-11, 13:16
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Παραλίγο τραγωδία!

μεγάλη συζήτηση θα ανοίξει πάλι...
ο Καρέλας τα είπε όλα!!!!!!!!
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.