Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-14, 20:53
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
ΕΟΥΔΑ

Να ρωτήσω κάτι μιας και δε τα ξέρω πολύ αυτά..

Είναι στην Ελλάδα η αυτόνομη κατάδυση υπο την αιγίδα του ΕΟΥΔΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ Υ/Β ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ- ΑΛΙΕΙΑΣ ? Γιατί κάτι τέτοιο φαίνεται απο το site τους. Κάτι έψαχνα και πως έπεσε στο μάτι μου ότι για το 2014 θα πάρει επιχορήγηση απο το Ελληνικό κράτος 35.000 γιούρο ως Ε' Κατηγορία "Ιδιωτικής Πρωτοβουλίας Με Αθλητική Αναγνώριση"..

Κι εγώ νόμιζα ότι είναι για ψαροντούφεκο, ερασιτεχνική αλιεία κτλ η συγκεκριμένη ομοσπονδία. Και κοιτώντας λίγο καλύτερα αν κατάλαβα καλά η CMAS είναι μέλος της ομοσπονδίας, και μάλιστα είδα και κάτι προτάσεις για παγκόσμιο πρωτάθλημα υποβρήχιας αλιείας στη Σύρο το 2016 κτλ. Ααα, και είναι και ο Ε.Α.Θ - Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης μέλος.

Αν ξέρει κάποιος να μου τα ξεκαθαρίσει λίγο γιατι μπερδεύτηκα. Γιατι μου φαίνεται λίγο περίεργο σύλλογοι αυτοδυτών να βρίσκονται στην ίδια ομοσπονδία με συλλόγους αθλητικής υποβρήχιας αλιείας (ψαροντούφεκο κοινός).

/Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-14, 23:01
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι μιας και δε τα ξέρω πολύ αυτά..

Είναι στην Ελλάδα η αυτόνομη κατάδυση υπο την αιγίδα του ΕΟΥΔΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ Υ/Β ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ- ΑΛΙΕΙΑΣ ? Γιατί κάτι τέτοιο φαίνεται απο το site τους. Κάτι έψαχνα και πως έπεσε στο μάτι μου ότι για το 2014 θα πάρει επιχορήγηση απο το Ελληνικό κράτος 35.000 γιούρο ως Ε' Κατηγορία "Ιδιωτικής Πρωτοβουλίας Με Αθλητική Αναγνώριση"..

Κι εγώ νόμιζα ότι είναι για ψαροντούφεκο, ερασιτεχνική αλιεία κτλ η συγκεκριμένη ομοσπονδία. Και κοιτώντας λίγο καλύτερα αν κατάλαβα καλά η CMAS είναι μέλος της ομοσπονδίας, και μάλιστα είδα και κάτι προτάσεις για παγκόσμιο πρωτάθλημα υποβρήχιας αλιείας στη Σύρο το 2016 κτλ. Ααα, και είναι και ο Ε.Α.Θ - Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης μέλος.

Αν ξέρει κάποιος να μου τα ξεκαθαρίσει λίγο γιατι μπερδεύτηκα. Γιατι μου φαίνεται λίγο περίεργο σύλλογοι αυτοδυτών να βρίσκονται στην ίδια ομοσπονδία με συλλόγους αθλητικής υποβρήχιας αλιείας (ψαροντούφεκο κοινός).

/Γιάννης
Την ιδια απορια εχω και εγω (ψαροντουφεκο - αυτονομη καταδυση) ωραιο ανεκδοτο.

Αν καποιος ξερει περισσοτερα και ειμαι λαθος ας με διορθωσει. Οταν επιτελους και στην Ελλαδα απελευθερωθηκε η αυτονομη καταδυση οι οργανισμοι που μπορουσαν να πιστοποιησουν αυτοδυτες ηταν πολυ λιγοι. Με λιγα λογια για να μπορουν οργανισμοι να πιστοποιουν δυτες θα επρεπε να εχουν τα καταλληλα εκπαιδευτικα προγραμματα ωστε να πστοποιηθουν απο τους κρατικους φορεις. Η ΕΟΥΔΑ δεν ειχε πιστοποιηθει με αποτελεσμα τα πτυχια της να ειναι αχρηστα για οσους τα ειχαν (πηγαινες πχ στο εξωτερικο και οταν εδινες την καρτα σου ηταν σαν να μην ειχες) ετσι για να μπορει να ειναι αναγνωρισμενα τα πτυχια της ΕΟΥΔΑ συνεργαστηκε με την CMAS και οσοι ειχαν πτυχια απο την ΕΟΥΔΑ τα εκανα με καποιο μικρο κοστος CMAS και ολα καλα (προς θεου δεν λεω οτι τα ατομα με πτυχια της ΕΟΥΔΑ δεν ηξεραν καταδυση).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-14, 18:57
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

Παιδες ξεκολατε το μυαλο σας με τιν αυτονομη και το ψαροντουφεκο! Δεν σημαινει ντε και καλα οτι κανεις και τα 2 μαζι!
Και τα 2 εχουν να κανουν με καταδυσεις οποτε τα βαζεις σε μια ομοσπονδια και τελος!
Οσο ηλιθιο/αδικο ηταν το επιχειρημα οτι απαγορευτε η αυτονομη γιατι εχουμε αρχαια αλλο τοσο ειναι και μην κανεις αυτονομη εαν κανεις ψαροντουφεκο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-14, 07:58
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

Αρχικα η CMAS δεν ειναι μελος της ΕΟΥΔΑΑΤΚ . Συνεργαζεται ή συνεργαζοταν . Επισης , αν μπειτε στην ιστοσελιδα της CMAS http://www.cmas.org/sport
θα δειτε πως υπαρχει αθλητικο παραρτημα που αφορα το ψαροτουφεκο . Η αληθεια ειναι πως δεν τα συνδυαζουν εντος ομποσπονδιων , ασχετα αν στην πραγματικοτητα δυστυχως κατι τετοιο ειναι κοινη πρακτικη ιδιαιτερα σε παλαιοτερες γενιες .
ΕΟΥΔΑΑΤΚ : ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΑΛΙΕΙΑΣ και ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ () )

CMAS : Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques = ΔΙΕΘΝΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 28-05-14 στις 08:20.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-14, 11:16
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα η CMAS δεν ειναι μελος της ΕΟΥΔΑΑΤΚ . Συνεργαζεται ή συνεργαζοταν.
ΕΟΥΔΑΑΤΚ : ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΑΛΙΕΙΑΣ
CMAS : Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques = ΔΙΕΘΝΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
Νομίζω αυτή η εξήγηση είναι ξεκάθαρη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες ξεκολατε το μυαλο σας με τιν αυτονομη και το ψαροντουφεκο! Δεν σημαινει ντε και καλα οτι κανεις και τα 2 μαζι!

Οσο ηλιθιο/αδικο ηταν το επιχειρημα οτι απαγορευτε η αυτονομη γιατι εχουμε αρχαια αλλο τοσο ειναι και μην κανεις αυτονομη εαν κανεις ψαροντουφεκο!
Επειδή το παίδες νομίζω απευθυνόταν και σε μένα ας εξηγήσω λίγο το σκεπτικό μου.

Το δικό μου μυαλό ξεκολλημένο είναι. Ποτέ δεν είπα ότι κάποιος δεν μπορεί να κάνει και αυτόνομη και ψαροντούφεκο. Αλλά ποιο ψαροντούφεκο? Στο δικό μου το μυαλό αθλητικό ψαροντούφεκο δεν υπάρχει!! Δεν είμαι κατά κάποιου που ασχολείται με το ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο και το κάνει έχοντας την κατάλληλη παιδεία και σεβασμό προς το περιβάλλον. Και εννοώ ότι ξέρει τι και πόσα ψάρια πρέπει να χτυπήσει (αυτα που ο πλυθησμός τους είναι σε οκ επίπεδα στη περιοχή, στο σωστό βάρος, μήκος κτλ), σέβεται τους κανονισμούς και πάει λέγοντας. Γιατί αν κάποιος βγεί να πιάσει ένα ψάρι που έχει περάσει την αναπαραγωγική ηλικία στη Σύφνο π.χ και το φάει το βράδυ, δεν έγινε τίποτα. Αν βγούνε όμως όλοι και κάνουν το ίδιο στην Αθήνα των 5 εκατ. έγινε, ψάρι δε θα μείνει.
Και συνεχίζοντας με αυτό που ξεκίνησα, αθλητικό ψαροντούφεκο δεν υπάρχει στο δικό μου μυαλό. Ποιος σκότωσε τα περισσότερα ψάρια σε μια μέρα ή ποιος έπιασε το μεγαλύτερο ή ποιος έπιασε τα πιο πολλά ήδη είναι άθλημα? Είναι το ίδιο με το να βγαίνω στο βουνό με μια καραμπίνα και να λέω ας σκοτώσω 2 αλεπούδες, 3 αρκούδες, 8 λαγούς. Αλλά αφού γίνεται υποβρυχίος είναι οκ.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα 2 εχουν να κανουν με καταδυσεις οποτε τα βαζεις σε μια ομοσπονδια και τελος!
Συγνώμη που θα το χαρακτηρίσω έτσι, αλλά αυτή είναι απο τις πιο βλακώδης γενικεύσεις που έχω ακούσει.

Ομοσπονδία:
- δευτεροβάθμια οργάνωση (συνδικαλιστική, επαγγελματική, αθλητική, πολιτιστική κτλ.) στην οποία συμμετέχουν αντίστοιχες πρωτοβάθμιες οργανώσεις, ενώ αυτή συντονίζει τη δράση τους
- η ένωση δύο τουλάχιστον σωματείων, συλλόγων, συνεταιρισμών, οργανώσεων κ.λπ. με κοινούς σκοπούς με ενιαία διοίκηση και διεύθυνση.

Απο πότε ένας σύλλογος αυτοδυτών έχει κοινούς σκοπούς με ένα σύλλογο αθλητικής υποβρύχιας αλιείας?? Άρα πως γίνεται αυτοί οι δύο να συνυπάρχουν?

Προσωπικά δε θα ήθελα να είμαι μέλος ενός συλλόγου που είναι μέλος μιας ομοσπονδίας που προάγει την αθλητική υποβρύχια αλιεία.
Και για να μη ξεχνιόμαστε σίγουρα δε θα υποστήριζα την επιχορήγηση αυτής της ομοσπονδίας με 35.000 γιούρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-14, 12:30
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα, και είναι και ο Ε.Α.Θ - Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης μέλος.

Αν ξέρει κάποιος να μου τα ξεκαθαρίσει λίγο γιατι μπερδεύτηκα. Γιατι μου φαίνεται λίγο περίεργο σύλλογοι αυτοδυτών να βρίσκονται στην ίδια ομοσπονδία με συλλόγους αθλητικής υποβρήχιας αλιείας (ψαροντούφεκο κοινός).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο πότε ένας σύλλογος αυτοδυτών έχει κοινούς σκοπούς με ένα σύλλογο αθλητικής υποβρύχιας αλιείας?? Άρα πως γίνεται αυτοί οι δύο να συνυπάρχουν?

Προσωπικά δε θα ήθελα να είμαι μέλος ενός συλλόγου που είναι μέλος μιας ομοσπονδίας που προάγει την αθλητική υποβρύχια αλιεία.

Αγαπητέ φίλε,

Λίγη πληροφορία για ενημέρωση.
Η ΕΟΥΔΑΑΤΚ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΑΛΙΕΙΑΣ και ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΥΣΗΣ) μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήταν ο μοναδικός φορέας καθ' ύλην αρμόδιος για την αυτόνομη κατάδυση στην Ελλάδα,(και για κάθε υποβρύχια ή κολυμβιτική δραστηριότητα) περιλαμβανομένων την εκπαίδευση και την πιστοποίηση. Μέλος της διεθνούς ομοσπονδίας υποβρύχιας δραστηριότητας CMAS (του μεγαλύτερου οργανισμού πιστοποίησης αυτοδυτών, στα χρόνια του).

Η ΕΑΘ ιδρύθηκε το 1982, όπως φαντάζεσαι τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά τότε αναφορικά με το δημόσιο αίσθημα και την συνείδηση σχετικά με την συνύπαρξη αυτόνομης κατάδυσης - ψαροντούφεκου.

Το 2007 όταν αποφασίσαμε να επαναδραστηριοποιήσαμε την ΕΑΘ , όλοι μας είχαμε δύο κοινά... την αγάπη μας για την αυτόνομη κατάδυση και την απέχθεια μας για το αθλητικό ψαροντούφεκο (πολλοί, γενικά για το ψαροντούφεκο)

Βρεθήκαμε όμως σε ένα δίλημμα, τεχνικό - έπρεπε να επιλέξουμε πως θα δηλώσουμε τον Σύλλογο στους αρμόδιους φορείς - Εφορία - Νομαρχία κτλ, οι επιλογές ήταν δύο, ή Πολιτιστικός σύλλογος, ή Αθλητικός. Εξ αντικειμένου, και λόγω ύπαρξης ομοσπονδίας με αντικείμενο την υποβρύχια δραστηριότητα (μέλος τότε της CMAS) επιλέξαμε να χαρακτηριστούμε αθλητικό σωματείο.

Και για να δικαιολογήσουμε και την παρουσία μας στην αθλητική ομοσπονδία, (ενώ στην ουσία δεν έχουμε αθλητική δραστηριότητα) βγάλαμε και δελτία αθλητή και συμμετείχαμε στους διαγωνισμούς υποβρύχιας φωτογραφίας που διοργανωνόταν υπό την αιγίδα της ΕΟΥΔΑΑΤΚ, ... και περνούσαμε και καλά .....

Αναφορικά με την στάση της ΕΑΘ σχετικά με τους αγώνες υποβρύχιας Αλιείας, αν ήσουν λίγο πιο παλιός στο forum θα είχες θυμηθεί τους αγώνες που κάναμε και μεμονωμένα σαν σύλλογος και διασυλλογικά. Τις επιστολές, τα διαβήματα, τις συνεντεύξεις τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές, τους διαξιφισμούς με ντόπιους μεγαλοπαράγοντες κ.τ.λ.

http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...hp?topic=321.0
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2916

Η ΕΟΥΔΑ τα τελευταία χρόνια άλλαξε αρκετά, έφυγε από πάνω της η τεχνική κολύμβηση και δεν μπόρεσε να υποστηρίξει την αυτόνομη κατάδυση όπως αρχικά (φαντάζομαι ) είχε σχεδιάσει ....(αναγνώριση εκπαιδευτικού προγράμματος πιστοποίησης αυτοδυτών..κτλ)
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-14, 23:05
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: ΕΟΥΔΑ

@ darisg

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την ιστορική αναδρομή.

Σχετικά με τη στάση της ΕΑΘ όσον αφορά τους αγώνες υποβρύχιας Αλιείας, συγχαρητήρια και να συνεχίσετε έτσι ως σύλλογος.

Αν γίνεται μερικές ακόμα διευκρινήσεις γιατί δεν γνωρίζω και πολλά απο νομικά/διαδικαστικά κτλ.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που αποφασίσατε να χαρακτηριστείτε αθλητικό σωματείο? Απο τη στιγμή που υπήρχε και άλλος δρόμος (Πολιτιστικός σύλλογος) και γνωρίζατε(?) ότι θα έπρεπε να μπείτε σε μια ομοσπονδία η οποία προωθεί και την υποβρύχια αθλητική αλιεία γιατί δεν τον επιλέξατε?

Όπως καταλαβαίνεις για εμένα το θέμα είναι ηθικό. Δεν μπορεί να λές ότι αντιτίθεσαι σε κάτι αλλά ταυτόχρονα να είσαι μέλος σε κάτι που το προωθεί. Είναι οξύμωρο. Και αυτό το λέω καταλαβαίνοντας πραγματικά ότι σε καμία περίπτωση ο ΕΑΘ δεν είναι σύμφωνος με τέτοιες προωθητικές ενέργειες.

Ίσως αφού δεν υπάρχει λόγος να ανήκετε πλέον στην ομοσπονδία, να ήρθε η ώρα να αποχωρήσετε, εκφράζοντας ταυτόχρονα την αντίθεση σας όσον αφορά τις συγκεκριμένες δραστηριότητες της ομοσπονδίας.

Ευχαριστώ και πάλι.

/Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.