Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-02-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σ'όλους. Χωράει κι'άλλος ένας στην παρέα σας ; Το βίντεο αυτό θα με ενδιέφερε και'μένα και ίσως να μπορέσω και να συμβάλλω λιγάκι στην μετάφραση αν χρειαστεί..
Βεβαίως και μπορείς να έρθεις στην εκδήλωση Φοίβε, είναι μια ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά, κάθε βοήθεια στην μετάφραση είναι ευπρόσδεκτη.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-09, 12:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Πράγμα που -κατα πως φαίνεται gkam- σημαίνει ότι το κλείσαμε για την Τρίτη 24/2, 19:30!!

Σας περιμένουμε όλους εκεί!!

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 19-02-09 στις 12:05. Αιτία: προσθήκη link
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-02-09, 12:05
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
..είναι μια ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά, κάθε..
Που είναι και το σημαντικότερο..πέραν του βίντεο!

Σας ευχαριστώ. Θα τα πούμε απο κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Δυστυχώς η προβολή της ταινίας του Hass που κανονίζαμε για την Τρίτη αυτή, εκτάκτως αναβάλλεται.

Για όσους πάντως έρθουν έτσι κι αλλιώς στην καθορισμένη συνάντηση, θα έχουμε σίγουρα κάτι αντίστοιχα καλό να προβάλλουμε.

(Θα επανέλθουμε σχετικά στο θέμα "Εβδομαδιαίες συναντήσεις του ΣΕΑ Τηθύς" με περισσότερες πληροφορίες).
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-09, 22:12
Το avatar του χρήστη DrIVER
DrIVER DrIVER is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 42
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

[Οι καρχαρίες στην Ελλάδα είναι ως επί το πλείστον βαθιά.
Αν μπει κάποια στιγμή ο DrIVER (ίσως και ο Thoc) θα σου περιγράψει μερικές συναντήσεις σε βάθη που δύσκολα σουλατσάρουμε οι αυτόνομοι.]

Κύθνος 2005, απο τη βορειοανατολική πλευρά του νησιού 5 μίλια ανοιχτά απο την ακτή , βάθος 500μ. έμεινε μαζί μας για 5-6 λεπτά , είχε μήκος περίπου 3,5 μέτρα και το άνοιγμα των πτερυγίων του (μαζί με σώμα) 1,40μ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ΚΥΘΝΟΣ 2005 044 (Large).jpg (57,8 KB, 38 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg ΚΥΘΝΟΣ 2005 046 (Large).jpg (56,5 KB, 29 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg ΚΥΘΝΟΣ 2005 048 (Large).jpg (57,7 KB, 34 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg ΚΥΘΝΟΣ 2005 049 (Large).jpg (59,3 KB, 29 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-09, 12:32
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DrIVER Εμφάνιση μηνυμάτων
[Οι καρχαρίες στην Ελλάδα είναι ως επί το πλείστον βαθιά.
Αν μπει κάποια στιγμή ο DrIVER (ίσως και ο Thoc) θα σου περιγράψει μερικές συναντήσεις σε βάθη που δύσκολα σουλατσάρουμε οι αυτόνομοι.]

Κύθνος 2005, απο τη βορειοανατολική πλευρά του νησιού 5 μίλια ανοιχτά απο την ακτή , βάθος 500μ. έμεινε μαζί μας για 5-6 λεπτά , είχε μήκος περίπου 3,5 μέτρα και το άνοιγμα των πτερυγίων του (μαζί με σώμα) 1,40μ.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες σου από αυτά τα βάθη! Σε ευχαριστούμε! Θα με ενδιέφερε πολύ να μας περιέγραφες πιο αναλυτικά την υποβρύχια συνάντηση. Η εγκοπή που υπάρχει στην άκρη του άνω λοβού της ουράς, το γεγονός ότι έχει ένα ραχιαίο πτερύγιο (νομίζω… δεν διακρίνεται καλά στη φωτογραφία το προφίλ του καρχαρία), συν το γεγονός ότι συνάντησες το ψάρι κοντά στον πυθμένα (παρα-βενθικό είδος) σε βάθος 500 μ, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πιθανότατα πρόκειται για το είδος Hexanchus griseus (γκρίζος καρχαρίας με 6 ζεύγη βραγχιακών σχισμών) ή το είδος Heptrancias perlo (καρχαρίας με 7 ζεύγη βραγχιακών σχισμών). Το πρώτο είδος (δείτε φωτογραφία στη Wikipedia ή εδώ) φτάνει σε μήκος τα 5 μ και είναι μάλλον ακίνδυνο για τον άνθρωπο (δεν είναι βέβαιο) και το δεύτερο φτάνει τα 3 μ σε μήκος και είναι ακίνδυνο. Πρόκειται για είδη που προτιμούν τα βαθιά νερά και ανεβαίνουν σε μικρότερα βάθη τη νύχτα για να τραφούν με ψάρια και καλαμάρια. Θα μπορούσαμε να καταλάβουμε ποιο είδος είναι με μεγαλύτερη σιγουριά αν φαινόταν καθαρά ο αριθμός των βραγχιακών σχισμών ή αν βλέπαμε καλύτερα το κεφάλι και το προφίλ του καρχαρία (π.χ. ένα ή δύο ραχιαία πτερύγια; ). Διαφορετικά, εγκοπή στον άνω λοβό της ουράς και παρόμοιο σχήμα σώματος έχουν και άλλα είδη καρχαρία όπως είναι οι Odontaspis ferox και Carcharias taurus (μόνο που αυτά έχουν 5 ζεύγη βραγχιακών σχισμών, 2 ραχιαία πτερύγια και είναι πολύ επικίνδυνα για τον άνθρωπο). Δεν νομίζω ότι είδες αυτά τα είδη γιατί θεωρούνται και πιο σπάνια για τα νερά μας. Έχουν χαρακτηριστικά σαγόνια και δόντια και θα τα αναγνωρίζαμε κατευθείαν αν είχαμε καλύτερη φωτογραφία των σαγονιών.

Αν έχετε προσέξει, στο GoogleOcean, θα δείτε έναν κόλπο στα Τουρκικά παράλια, στα ανατολικά της Κω, που χαρακτηρίζεται ως το μοναδικό νηπιοτροφείο (nursery) για καρχαρίες του είδους Carcharhinus plumbeus σε ολόκληρη τη Μεσόγειο! Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ. Σε ένα ακόμη σημείο, στα δυτικά της Ικαρίας μπορείτε να δείτε και πάλι αναφορά για το είδος Carcharhinus plumbeus.

Τώρα σε ότι αφορά ιστορίες που έχω ακούσει για συναντήσεις με καρχαρίες στα Ελληνικά νερά, μου έχουν πει γνωστοί αυτοδύτες ότι συνάντησαν καρχαρία στη Ρόδο πριν από κάποια χρόνια (δεν γνωρίζω είδος). Σύμφωνα με το λιμεναρχείο ο καρχαρίας ακολουθούσε κάποιο πλοίο.

Επίσης φίλοι που ασχολούνται με το υποβρύχιο ψάρεμα έχουν συναντήσει καρχαρία στην Κρήτη και στη Μυτιλήνη (και μάλιστα στα πολύ ρηχά!), όπου μόλις έβγαινε από το λιμάνι της Βαριάς και έκοβε βόλτες κάτω από το αεροδρόμιο (για όσους ξέρουν από Μυτιλήνη).

Σε μεγαλύτερα βάθη έχω ακούσει από ανθρώπους του ΕΛΚΕΘΕ για συναντήσεις με καρχαρίες στα ανοιχτά του Αγίου Όρους καθώς και μεταξύ Βόρειων Σποράδων και Χαλκιδικής.

Φυσικά, είναι αυτονόητο ότι ιστορίες για συναντήσεις με καρχαρίες μπορούν να μας διηγηθούν ψαράδες από όλες τις περιοχές της Ελλάδας λίγο πολύ. Εγώ προσωπικά έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες για την περιοχή Θερμαϊκού – Χαλκιδικής και Β. Σποράδων (κυρίως για τον καρχαρία ‘αλεπού’ Alopias vulpinus που έχω δει να ψαρεύουν και για σαπουνάδες Cetorhinus maximus), για τη Σαντορίνη (συγκεκριμένα για ‘σπαθόψαρα’), για τις βόρειες ακτές της Λέσβου (καρχαρίας ‘Mako’ ή ‘Λάμια’ – Lamna nasus) όπου μάλιστα υπάρχει και θαλάσσια περιοχή απίστευτης υποβρύχιας ομορφιάς ονόματι ‘Λάμνα’, για το στενό Μυτιλήνης (Μυρσίνια και Στόμιο Κόλπου Γέρας), για την περιοχή μεταξύ Αλεξανδρούπολης και Σαμοθράκης και τέλος για τον Κορινθιακό (γαλάζιος, σαπουνάδες κ.α.) και για την Κέρκυρα στο Ιόνιο.

Τέλος έχω ακούσει αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι καρχαρίες συνάντησαν και τα μέλη της ομάδας του Cousteau όταν επισκέφτηκαν την καλντέρα της Σαντορίνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 23-02-09 στις 13:51.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-09, 13:15
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Καλημέρα,

χωράω και εγω στην προβολή? (μιάς και με ξεβρασε η θάλασσα απο Κρήτη Αθήνα?)
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Δημήτρη εννοείται ότι χωράς! Μόνο που -όπως είπαμε-η προβολή της ταινίας αυτής δεν θα γίνει αυτή την Τρίτη.
Επαναλαμβάνω λοιπόν για όσους έχασαν το προηγούμενο μήνυμά μου:

Παράθεση:
Δυστυχώς η προβολή της ταινίας του Hass που κανονίζαμε για την Τρίτη αυτή, εκτάκτως αναβάλλεται.

Για όσους πάντως έρθουν έτσι κι αλλιώς στην καθορισμένη συνάντηση, θα έχουμε σίγουρα κάτι αντίστοιχα καλό να προβάλλουμε.

(Θα επανέλθουμε σχετικά στο θέμα "Εβδομαδιαίες συναντήσεις του ΣΕΑ Τηθύς" με περισσότερες πληροφορίες).
Θα χαρούμε να σε δούμε την Τρίτη έτσι κι αλλιώς!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-03-09, 04:19
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Καρχαρίες στη Σαντορίνη;

Δεν μπορώ να μη μπω στον πειρασμό να σας πω...
Στο Καστελόριζο, αν και έχω πάει 10 φορές και δεν έχω δει ο ίδιος, όλοι μου οι φίλοι που έχουν βουτήξει εκεί, (ακόμη και o όχι και τόσο σχετικός με καταδύσεις, θείος μου), έχουν δει μικρούς ή μεγαύτερους καρχαρίες!
Χαρακτηριστικό είδος της περιοχής είναι η αλεπού (alopias vulpinus), αλλά υπάρχουν και αρκετά άλλα.
Χαρακτηριστικά σημεία εμφάνισης, είναι ο Ναύλακας, ο κάβος της ΔΕΗ (ανοιχτά), η είσοδος της γαλάζιας σπηλιάς, οι δύο μεγάλες σπηλιες (ανατολικά), το νότιο άκρο του νησιού και η περιοχή του "σκουπιδότοπου" στα δυτικά...
Επίσης στην Αμοργό, πριν λίγα χρόνια, ένα φίλος είχε δει καρχαριοειδές, αλλά και εγώ στον Πόρο (κοντά στο Μοναστήρι) είχα δει κάτι πολύ μεγάλο, που δεν κάθησα να διευκρινήσω την ταυτότητά του.
Άλλοι φίλοι έχουν δει, πιστοποιημένα, μεγάλα καρχαριοειδή, τα τελευταία 10 χρόνια, στον βόρειο Ευβοικό (Ήλια) και στον Κορινθιακό, (Ηραίο)!
__________________
apogeorge-Γιώργος Αποστολόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.