Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 21-09-08, 11:47
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, ο όρος "Μικτά" δεν περιλαμβάνει μόνο την εφορία.
Θα συμφωνήσω όμως, οτι ούτε εγώ έχω δεί ποτέ μου απόδειξη.
΄Οσο διαβάζω ξανά και ξανά τις απόψεις, μου θυμίζουν την παροιμία
"Δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα".
Μπορεί να έχουν δίκιο οι μεν ή οι δε ή (όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές) το δίκιο να είναι "μικτό".
Αυτό που θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, θα ήταν να συμετάσχει κάποιος ιδιοκτήτης καταδυτικού στην συζήτηση. ΄Ονειρα θερινής νυκτός, ίσως, αλλά το θέμα είναι κοινό.
Και τα Κ.Κ. μας θέλουν και εμείς θέλουμε να καταλάβουμε την "αλήθεια τους".
΄Εχω βαρεθεί μια συζήτηση να παίρνει πάντα τις διαστάσεις "Εμείς καουμπόυδες - Εσείς Ινδιάνοι".
Τ¨οσο δύσκολο είναι να γίνει απο κοινού η συζήτηση?
Προσωπικά, ξέρω κάποια πράγματα απο πρώτο χέρι (κάποιων ιδιοκτητών Κ.Κ.) αλλά δεν είμαι ούτε δημοσιογράφος, ούτε καταδυτικός αναλυτής.
Πολλές φορές, παίζουμε αυτόν τον ρόλο "εκ του προχείρου" αλλά ανάλογο είναι και το αποτέλεσμα.
Και δεν μιλάω να μας παρουσιαστεί ο Καταδυτικός ορκωτός λογιστής...
Μια παρεμβασούλα απο την άλλη μεριά...
Να την ακούσουμε και αυτήν...Ε? Τόσο δύσκολο είναι?
Για άλλαξε πλευρό.... παίζει γουέστερν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 21-09-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, θα ήταν να συμετάσχει κάποιος ιδιοκτήτης καταδυτικού στην συζήτηση. ΄Ονειρα θερινής νυκτός, ίσως, αλλά το θέμα είναι κοινό.
Και τα Κ.Κ. μας θέλουν και εμείς θέλουμε να καταλάβουμε την "αλήθεια τους".
΄Εχω βαρεθεί μια συζήτηση να παίρνει πάντα τις διαστάσεις "Εμείς καουμπόυδες - Εσείς Ινδιάνοι".
Τ¨οσο δύσκολο είναι να γίνει απο κοινού η συζήτηση?
....................
........................
...................
.....................
Μια παρεμβασούλα απο την άλλη μεριά...
Να την ακούσουμε και αυτήν...Ε? Τόσο δύσκολο είναι?
δεν εχω παρα να συμφωνισω μαζι σου εδω.....


και πιστεψε με πιστευω οτι οι πιο πολλοι διαβαζουνε και παρακολουθουνε τα φορουμ τα καταδυτικα.....
μολις γινει μια καταγγελια ή πεσει στον χωρο μια πληροφορια για καποιο προβλημα που παρουσιαστηκε εμφανιζονται ολοι !

σε αλλα ζητηματα ............ολοι γινονται.......ινδιανοι !( που αυτοματως μας κανει εμας τους καομπουδες !! )

τελος παντων...............
παω να πιω και ενα ουισκακι τωρα γιατι εχθες γιορταζε και ο γιος μου, και η γιορτη κραταει 40 μερες δεν λενε !!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 21-09-08, 19:23
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Σύνολο = 4*4*8*35 = 4480 το μήνα. Μιά χαρά μισθός μου φαίνεται εμένα για κάποιον που έχει δουλέψει 8 ημέρες το μήνα!!!!
Για κάτσε ρε εξυπνάκια...
Ξέρεις την γνώμη μου για τον μικρόκοσμο της κατάδυσης, καθώς και το ότι με αποκαλείς "Εβραίο"... αλλά:
Το 4.480 είναι μικτά έσοδα. Δεν είναι κέρδος!
Το ίδιο ποσό, αφορά 4 το πολύ 5 μήνες τον χρόνο (Διάβασε αυτά που γράφει ο Τριαντόπουλος).
Οι υπόλοιποι 7 είναι 0 ή περίπου μηδέςν.
Η αριθμιτική σου, λοιπόν, διαμορφώνεται ως εξής:
5 Χ 4.480 (Επιμένω: μικτά!) = 22.400
7 Χ 500 = 3.500
΄Αρα, σε έναν χρόνο έχει εισπράξει 25.900.
Αν το διαιρέσεις με το 14 (Τόσοι είναι οι μήνες αμοιβής...) = 1.850 τον μήνα. Μικτά !
Τα δικά σου νούμερα ακολουθώ, έτσι?
Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε το τι σημαίνει "Μικτά".
Και σε ρωτάω: κάτω απο αυτά τα νούμερα, θα άνοιγες και θα συντηρούσες καταδυτικό κέντρο?
Και αυτά να μην είναι τα ποσά, και να είναι τα διπλάσια...
Πάλι η ίδια ερώτηση θα απαντηθεί με ένα ισυρότατο "΄Οχι".
Φιλαράκι, το έχω πεί εκατομύρια φορές:
Η Ελλάδα με τις υποδομές, το πλήθος των δυνητικών πελατών, το μέσο εισόδημα του πολίτη της και τις κλιματολογικές της συνθήκες...
ΔΕΝ είναι η χώρα της Κατάδυσης !
Μπορεί να μην θέλουμε να το ακούμε (όπως δεν θέλουν και όσοι ασχολούνται με την κατάδυση) αλλά έτσι είναι.
Μερικοί γραφικοί εραστές της κατάδυσης θα δημιουργούν τσάτρα πάτρα καταδυτικά και θα μας εξυπηρετούν αναλόγως.
Τρείς - πέντε απο αυτούς, θα είναι εισαγωγείς / σχολάρχες κλπ και θα ζούν αξιοπρεπώς και σχετικά πλούσια.
Τέλος ![/quote]

Νομιζω οτι τα ειπε ΟΛΑ ο Ακης!!!
Παιδια το σκισαμε το θεμα αλλα ειναι κατι που ποναει και μας ενδιαφερει.
Ετσι ειναι οσο και αν θελουμε να μην το παραδεχτουμε.
Αποδειξη γι' αυτο ειναι και το γεγονος οτι μετα την ψηφιση του νομου ΔΕΝ εγινε το πολυποθητο ''μπαμ!!!'' στο χωρο της καταδυσης. Εκτιμω οτι δεν θα γινει τα επομενα χρονια εκτος και αν το επαγγελμα γινει βιωσιμο και κυριως βιοποριστικο! Εχει σημασια αυτο. Αλλιως μην περιμενετε υπηρεσιες οπως τις φανταζομαστε. Προσπαθειες που γινονται ή θα γινουν θα πρεπει να πατανε πολυ γερα στα ποδια τους (κοινως να υπαρχει χρημα απο πισω για σπρωξιμο). Αυτη ειναι η πικρη αλήθεια στην συγχρονη Ελλαδα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 21-09-08, 19:54
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Μέλος εδώ, είναι και ο Σώτος ο Χριστοδούλου.
Κύπριος, μένει εκεί, εργάζεται εκεί.
Γνωριστήκαμε τυχαία πέρσι το καλοκαίρι και βουτήξαμε στο "Ζηνοβία".
Για να μην τα λέω μόνο εγώ, και αν βρεθεί να διαβάζει αυτό το θέμα,
θα τον παρακαλούσα να το σχολιάσει.
Γιατί?
Γιατί η Κύπρος μοιάζει κλιματολογικά με την Ελλάδα,
αλλά δεν μοιάζει καθόλου εμπορικά!
Γιατί εκεί, ένα ναυάγιο τεραστίων διαστάσεων το έχουν κάνει " Την καλύτερη κατάδυση στην Μεσόγειο", και θα ήθελα ο Σώτος να μας πεί τις διαφορές εμπορικής αντίληψης.
Γιατί υπάρχουν και είναι πολλές.
Γιατί τα σκάφη που σε πάνε μέχρι το ναυάγιο είναι δεκάδες (ΝΑι!)
και είναι χωρητικότητας 60 δυτών το καθένα (Αυτό που πήγα εγώ, τόσων ήταν). Γιατί έχουν επάνω τους κομπρεσέρ και πάνελ για Νιτροξ, γιατί έχουν κουζίνα που ψήνει σουβλάκια και σερβίρουν καφέ...
Γιατί έκανα διπλή βουτιά, μου έδωσαν το μίγμα που τους ζήτησα εκείνη την στιγμή (και δεν το είχα παραγγείλει 2 μέρες πρίν), γιατί΄ήταν ευγενέστατοι και είχαν 5 άτομα προσωπικό (Σούζα !) για να ντυθείς, φορέσεις ζώνη κλπ
Μοιάζουν με τίποτα όλα αυτά (Εννοώ κάτι Ελληνικό) ?
Σώτο, ακούουουους ?
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 21-09-08, 22:01
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Και στην Κύπρο το Advanced το πλήρωσα αρκετά φτηνότερα από ότι στην Ελλάδα και γενικά δεν είχα να σκεφτώ τίποτα και να νοιαστώ για τίποτα από το να είμαι στην ώρα μου για την κατάδυση (και δεν ήμουν ποτέ )

Η ιστορία είναι ότι κανείς μας δεν ζητάει να βουτάει τζάμπα. Αν σκεφτείς όμως το κόστος και τα έξοδα ενός καταδυτικού καθώς και τις σπουδές που χρειάζονται για να ανοίξει κανείς καταδυτικό τότε βλέπουμε ότι είναι σχετικά μια καλή ευκαιρία για "καριέρα"

Για να λέμε βέβαια και τα πράματα με το όνομά τους ας φωνάξουμε όλοι μας έναν υδραυλικό για να μας αλλάξει ένα σωληνάκι και να κάνει 10 λεπτά. Εκεί να δεις "κλοπή". Από την άλλη όμως την κατάδυση δεν την έχει κανείς ανάγκη και τελικά θα στραφεί είτε στο να την κάνει μόνος του ή να κάνει άλλα πιο φτηνά hobby.

Στην τελική όμως ο καταναλωτής δεν πληρώνει το κόστος πληρώνει το προϊόν. Σύμφωνα με αυτό λοιπόν 35 ευρώ είναι αρκετά καλά χρήματα για να βγει κέρδος και μάλιστα πολύ, τόσο που να μην είναι απαραίτητο μια εκδρομή λίγο πιο μακριά να πλησιάζει το 100ρικο. Σε αυτές τις δουλειές (που έχεις άμεση σχέση με τον πελάτη) δεν μπορείς να του ζητάς τόσα πολλά χρήματα. Απλά χαλάς την σχέση σου. Αν όντως το κόστος είναι πολύ μεγάλο τότε απλά λες "παιδιά βγαίνουν πολλά τα χρήματα"
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 22-09-08, 08:25
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέλος εδώ, είναι και ο Σώτος ο Χριστοδούλου.
Κύπριος, μένει εκεί, εργάζεται εκεί.
Γνωριστήκαμε τυχαία πέρσι το καλοκαίρι και βουτήξαμε στο "Ζηνοβία".
Για να μην τα λέω μόνο εγώ, και αν βρεθεί να διαβάζει αυτό το θέμα,
θα τον παρακαλούσα να το σχολιάσει.
Γιατί?
Γιατί η Κύπρος μοιάζει κλιματολογικά με την Ελλάδα,
αλλά δεν μοιάζει καθόλου εμπορικά!
Γιατί εκεί, ένα ναυάγιο τεραστίων διαστάσεων το έχουν κάνει " Την καλύτερη κατάδυση στην Μεσόγειο", και θα ήθελα ο Σώτος να μας πεί τις διαφορές εμπορικής αντίληψης.
Γιατί υπάρχουν και είναι πολλές.
Γιατί τα σκάφη που σε πάνε μέχρι το ναυάγιο είναι δεκάδες (ΝΑι!)
και είναι χωρητικότητας 60 δυτών το καθένα (Αυτό που πήγα εγώ, τόσων ήταν). Γιατί έχουν επάνω τους κομπρεσέρ και πάνελ για Νιτροξ, γιατί έχουν κουζίνα που ψήνει σουβλάκια και σερβίρουν καφέ...
Γιατί έκανα διπλή βουτιά, μου έδωσαν το μίγμα που τους ζήτησα εκείνη την στιγμή (και δεν το είχα παραγγείλει 2 μέρες πρίν), γιατί΄ήταν ευγενέστατοι και είχαν 5 άτομα προσωπικό (Σούζα !) για να ντυθείς, φορέσεις ζώνη κλπ
Μοιάζουν με τίποτα όλα αυτά (Εννοώ κάτι Ελληνικό) ?
Σώτο, ακούουουους ?
Δεν μας είπες πόσα πλήρωσες και αν είχες το δικό σου εξοπλησμό ή νοικίασες??
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 22-09-08, 09:56
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Άκη,

Η Κύπρος είναι διαφορετική εμπορικά από την Ελλάδα, όχι επειδή τους βοήθησε ο καλός Θεούλης και βούλιαξε το Ζηνοβία, αλλά επειδή οι άνθρωποι έμαθαν να είναι σωστοί επαγγελματίες και τελικά ζούνε από αυτό: από τον επαγγελματισμό τους.

Μη ξεχνάς επίσης ότι ενώ ο μέσος μισθός της Κύπρου είναι ανώτερος από αυτόν της Ελλάδας, οι τιμές είναι περισσότερο προσιτές...

Μήπως οι δικοί μας επαγγελματίες την έχουν δει ότι το άθλημα απευθύνεται σε συγκεκριμένα εισοδήματα, οπότε σε κάνα χρονάκι θα μας λανσάρουν και στολές Dior και Cucci, έτσι για διαφοροποίηση;

Δεν μπορώ να πειστώ, ότι διαβεβαιώσεις και αν έχω, ότι τσίμα-τσίμα τα φέρνουν βόλτα (και σε τελική δεν με νοιάζει κι όλας...μακάρι οι άνθρωποι να βγάζουν και να επενδύουν...καλό για όλους μας θα είναι!).
Κανένα μα κανένα καταδυτικό, δεν έχει την δουλειά που είχε πριν 5 χρόνια και το ότι συνεχώς αυξάνονται αριθμητικά και δεν κλείνουν σημαίνει ότι υπάρχει δυνατότητα όχι απλής επιβίωσης αλλά και κέρδους.

Το ερώτημα είναι: Έχω τιμές που απευθύνονται σε 10 πελάτες, και βγάζω και κόστη μου σε Χ χρόνο (επειδή για παράδειγμα πουλάω με κέρδος 160%-δες σχετικό mail του Μυλωνάκη...), ή έχω τιμές που απευθύνονται σε 50 πελάτες και βγάζω τα κόστη μου πάλι σε Χ χρόνο, αλλά με μεγαλύτερο έυρος πελατείας και περισσότερες εμπορικές εναλλακτικές...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 22-09-08, 10:36
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

΄Εμμυ (Και Νεοκλή) επειδή όπως ξέρεις έχω βάλει μπρός να χτίζω στην Κερατέα,
έχω αυξημένα έξοδα τον τελευταίο καιρό.
Αν είναι να κάνω Business & Marketing Plan για καταδυτικό κέντρο
στην Ελλάδα, καθώς και προτάσεις στα αρμόδια Υπουργεία,
θα πρέπει να πάρω και εγώ το κατιτίς μου...
Την ξέρω την δουλειά, αλλά δεν μπορώ να την κάνω σε επίπεδα "Φόρουμ".
Εγώ / εμείς, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να καταθέτουμε
τις ανάγκες μας ή τα θέλω μας.
Και αυτό, τσάμπα έρευνα αγοράς είναι για τα καταδυτικά.
Αν εμπορικά τους ενδιαφέρει, ο μόνος δρόμος δεν είναι οι συζητήσεις καφενείου του στύλ
"Αμα είχα εγώ καταδυτικό, ρε μάγκες, θα....."
ή "Ρε, α να πάνε απο δώ χάμου. Κονομάνεεεεε.... εκατομύρια βγάζουνε οι κου***λες. Ο λαουτζίκος και τα δυτάκια την πλερώνουνε".
΄Οσο για την Κύπρο, δεν μίλησα για κόστη αλλά για τυποπόίηση υπηρεσιών, συγκέντρωση και μεγιστοποίηση (Αν σας λένε κάτι οι όροι).
Για δύο βουτιές απο το σκάφος που λέγαμε, με Νιτροξ και όλο τον εξοπλισμό (εκτός κομπιούτερ και μάσκας, καθ΄ ότι γκαβός) δικό τους
πλήρωσα πέρσι 65 Κυπριακές λίρες (Νομίζω 100 € σε αντιστοιχία).
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 22-09-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Για δύο βουτιές απο το σκάφος που λέγαμε, με Νιτροξ και όλο τον εξοπλισμό (εκτός κομπιούτερ και μάσκας, καθ΄ ότι γκαβός) δικό τους
πλήρωσα πέρσι 65 Κυπριακές λίρες (Νομίζω 100 € σε αντιστοιχία).
Απλά ήθελα να δώ πόσο χρεώνουν. Αν έχεις τα δικά σου υλικά είναι διαφορετική η χρέωση.
Τη τελευταία φορά που πήγα Ζηνοβία (πριν 3 βδομάδες) πλήρωσα περίπου €62 για 2 άτομα (2 καταδύσεις ο καθένας).
Αναλυτικά
€40 το σκάφος
€5,50 αέρα για 18λτ & 12λτ
€12,00 βενζίνη για αυτοκίνητο
€4,50 διάφορα τυροπιττάκια για μεσημεριανό
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 22-09-08, 12:52
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά ήθελα να δώ πόσο χρεώνουν. Αν έχεις τα δικά σου υλικά είναι διαφορετική η χρέωση.
Τη τελευταία φορά που πήγα Ζηνοβία (πριν 3 βδομάδες) πλήρωσα περίπου €62 για 2 άτομα (2 καταδύσεις ο καθένας).
Αναλυτικά
€40 το σκάφος
€5,50 αέρα για 18λτ & 12λτ
€12,00 βενζίνη για αυτοκίνητο
€4,50 διάφορα τυροπιττάκια για μεσημεριανό
χμμμμ...
Μάλλον το κα Ελένη είναι καλύτερο απ'το Ζηνοβία γι'αυτό έχει 35€ (χωρίς τυροπιτάκια και με τον δικό σου εξοπλισμό ΦΥΣΙΚΑ...)

5,5€ ο αέρας για 18λτ και 12λτ?
Μάλλον δεν είναι καθαρός ο αέρας που σας βάζουν, γι'αυτό είναι φτηνιάρικος...Ενώ ο δικός μας μυρίζει πεύκο...

...και μετά Άκη μου λες ιστορίες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.