Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Solo Diving

Οι περισσότεροι λίγο ή πολύ θα ακούσατε/διαβάσατε για τον θάνατο του Επαγγελματία Δύτη κατά την διάρκεια βιντεοσκόπησης του ναυαγίου του Sea Diamond.

Με αφορμή αυτό το περιστατικό, θα πρότεινα να ξεκινήσει μια κουβέντα σχετικά με το solo diving.

Το ατύχημα αφορά τεχνική κατάδυση, αλλά είδαμε δυστυχώς πως τα ατυχήματα συμβαίνουν και στους πιο έμπειρους δύτες, όπως οι επαγγελματίες.

Υπάρχει λοιπόν κάποιο όριο βάθους που βάζει ο καθένας μας για μια solo βουτιά ανάλογα με την εμπειρία του; Παράδειγμα έχουμε τους επαγγελματίες (αλήθεια δεν ξέρω εάν είναι πρακτική να βουτάνε solo ή όχι) δύτες, και τους φωτογράφους οι οποίοι βουτάνε μόνοι τους.

Προσωπικά έχω κάνει solo diving για δοκιμές με την φωτογραφική, σε περιβάλλον που το ήξερα πάρα πολύ καλά με καλή ορατότητα και κοντά στην ακτή με το βάθος της βουτιάς να μην ξεπερνά τα 20μ.

Ποιές οι εμπειρίες/απόψεις σας πάνω στο θέμα;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Solo Diving

εγω προσωπικα solo ποτε ....

μια φορα μονο στα 4-5 μετρα, επιστρεφοντας απο καποιαο βουτια προς την ακτη, με τον εκπαιδευτη και τον μαθητευομενο του , οι οποιοι με παρακολουθουσανε απο την επιφανεια !
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-07, 16:13
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Solo Diving

Δεν το επιδιώκω, αλλά όταν μου προκύπτει ... το απολαμβάνω !!!

Για μένα, πρόκειται για μοναδικές στιγμές ηρεμίας, αναζήτησης και σπάνιων συνευρέσεων, εμπειρίες που οι συντροφικές / παρεϊστικες βουτιές δύσκολα προσφέρουν.

Ναι, βεβαίως υπάρχει το ρίσκο, και το γνωρίζω καλά. Θα επανέλθω όμως σ' αυτό το ζήτημα, αφού πρώτα τοποθετηθούν κι άλλοι φίλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-07, 17:38
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Solo Diving

Είμαι ίσως από τους πολύ πρωτάρηδες εδώ (40 βουτιές όλες και όλες) και δεν ξέρω τι βαρύτητα μπορεί να έχει η άποψή μου, αλλά....

για μένα είναι χόμπυ - όχι adventure game, oύτε επάγγελμα, ούτε τρόπος
να δοκιμάζω τα όριά μου....

Πέρασα τα 40, έχω και 2 παιδάκια να περιμένουν στο σπίτι....

Ψηφίζω λοιπόν 100% εναντίον του solo....
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-07, 18:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Solo Diving

Δεν ξέρω πόσο εύστοχο είναι να σχολιάζουμε τη σόλο κατάδυση αναψυχής με αφορμή μια "σόλο" βουτιά ενός επαγγελματία δύτη.... πρόκειται για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ένας επαγγελματίας συχνά θα αναγκαστεί ή θα προτιμήσει να δουλέψει μόνος του και τις περισσότερες φορές θα έχει λάβει και τα κατάλληλα μέτρα για να το κάνει σωστά.....

Το σόλο πάντως για εμένα είναι κάτι σαν ... απαγορευμένο φρούτο. Υπέροχο αλλά και εν δυνάμει πολύ επικίνδυνο.

Έχω κάνει μερικές σόλο βουτιές: το επέλεξα συνειδητά γιατί θεώρησα ότι θα ήμουν πιο ασφαλής μόνη μου απ' ό,τι με την διαθέσιμη παρέα. Και αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο...

Κάποια πράγματα δεν χωράνε σε κανόνες. Μεγάλα παιδιά είμαστε, οφείλουμε να χρησιμοποιούμε την κριτική μας αντίληψη καταλλήλως....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-07, 21:34
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Solo Diving

Ενταξει να συζητησουμε τη solo καταδυση, αλλα οχι με αφορμη το προσφατο ατυχημα του επαγγελματια δυτη. Η καταδυση αναψυχης δεν εχει καμια σχεση με την επαγγελματικη καταδυση (οποιουδηποτε ειδους). Στη πρωτη περιπτωση ενας ανθρωπος περιστασιακα και χωρις την απολυτη εξοικιωση με το υποβρυχιο περιβαλον χρησιμοποιει τεχνολογια ασφαλειας και ευκολιας για να απολαυσει μια υποβρυχια βολτα. Στη δευτερη περιπτωση ενας ανθρωπος σε καθημερινη βαση προσπαθει να ισοροπησει τις αποφασεις του ωστε ουτε να κινδυνευσει αλλα ουτε να μεινει ανεργος.
Η επαγγελματικη καταδυση ΔΕΝ ειναι hobby για να λες οχι την ημερα που δεν εχεις κεφια. Ο παραγοντας ασφαλεια δεν υποβαλεται αβιαστα και απλα απο τον οργανισμο εκπαιδευσης η το ξεναγο αλλα απο το συνολο της τεχνογνωσιας και εμπειριας του καθε επαγγελματια. Ειναι παραλληλα μεγαλο λαθος να θεωρησουμε οτι γενικα οι επαγγελματιες μαγειρευουν τους κανονες για να μειωσουν το κοστος και να μεγαλωσουν το κερδος. Αυτο μπορει να το κανουν καποιες εταιρειες, ομως οι δυτες και ειδικα στην Ελλαδα, εχουν στη πλειοψηφια τους επιγνωση των απαιτησεων της δουλειας τους.
Η προοπτικη να ολοκληρωνονται οι υποβρυχιες εργασιες με κανονα την ομαδοποιηση ζευγων δυτων, ωστε ο ενας να ειναι standby ειναι, δεδομενου του κοστους ανθρωποχρονου, μια μη ανταγωνιστικη οικονομικα προοπτικη. Στη πλειοψηφια μαλιστα των τεχνικων των εργασιων αυτων θα ηταν και ανουσια. Στην επαγγελματικη καταδυση βασικο ρολο εχει η καθε ειδους ομαδα υποστηριξης επιφανειας η βαθυσκαφους με απαραιτητο χαρακτηριστικο ενα συστημα επικοινωνιας με την ομαδα αυτη.
Με ομως η χωρις αυτη η καταδυση σε μεγαλα βαθη εχει ετσι κι αλλιως πολυ μικροτερο περιθωριο λαθους.
Δεδομενου οτι για το συγκεκριμενο ατυχημα δεν εχουν δημοσιοποιηθει λεπτομερειες, ειναι λαθος να βιαστουμε να συνδεσουμε τα αιτια με το γεγονος οτι ο δυτης ηταν μονος. Πιστευω οτι η αντιμετωπιση κρισης στα 134m (τοσο γραφουν τα δελτια) του συντροφου μας δεν εχει σχεση με ασκηση διασωσης στην εκπαιδευση.
Το γεγονος οτι στην τεχνικη αυτονομη καταδυση αναψυχης χρησιμοποιουνται προχωρημενες τεχνικες δε σημαινει οτι η τεχνικη καταδυση ειναι επαγγελματικος χωρος καταδυσης στον οποιο περιστασιακα εντασονται επαγγελματιες.
Η χρηση των πρακτικων της τεχνικης καταδυσης εκτος απο τη σπηλαιολογικη ερευνα η ερευνα ναυαγιων δεν εχει καμια θεση στο χωρο της επαγγελματικης καταδυσης γιατι απλα δεν εχει λογικη βαση. Γιατι στην ανοιχτη θαλασσα να θελησει καποιος που εχει τα μεσα, να κανει μια δουλεια σε μεγαλο βαθος χωρις σχεδον καθολου υποστηριξη;
Βεβαια υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις πχ οταν προκειται για ολιγολεπτες οπτικες επιθεωρησεις ρουτινας.
Μαλιστα στις παρεες των παλιων μαστορων στις εξεδρες αν πεις οτι κανεις τεχνικη καταδυση γελουν με τη καρδια τους. Σε βλεπουν πραγματικα σαν αμισθο πειραματοζωο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 08-10-07 στις 21:56.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Σίγουρα δεν συγκρίνω καθόλου την επαγγελματική με την ερασιτεχνική κατάδυση....

Μήπως όμως μπορούμε να βγάλουμε έστω και ένα συμπερασμα... ότι ίσως το ότι κάποιοι έχουν πολλές βουτιές ΔΕΝ είναι αρκετό ώστε να κάνουνε Solo (ερασιτεχνικές) βουτιές;

Προς θεού ποτέ δεν έκρινα την επαγγελματική εμπειρία, αλλά μήπως μπορούμε να διδαχθούμε έστω και ελάχιστα;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-07, 22:15
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα δεν συγκρίνω καθόλου την επαγγελματική με την ερασιτεχνική κατάδυση....

Μήπως όμως μπορούμε να βγάλουμε έστω και ένα συμπερασμα... ότι ίσως το ότι κάποιοι έχουν πολλές βουτιές ΔΕΝ είναι αρκετό ώστε να κάνουνε Solo (ερασιτεχνικές) βουτιές;

Προς θεού ποτέ δεν έκρινα την επαγγελματική εμπειρία, αλλά μήπως μπορούμε να διδαχθούμε έστω και ελάχιστα;
Η αποψη μου (μαλον λιγο αιρετικη) πανω σε αυτο ειναι οτι, οσο οι πολλες τοσο και οι λιγες βουτιες καποιου ΔΕΝ του δινουν κανενα πλεονεκτημα για να προτιμα το solo. Καποια χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας ισως δινουν καποιο πλεονεκτημα αλλα ειναι ενα πολυ θανασιμο "τεστ προσωπικοτητας".
Η solo καταδυση καλως ειναι taboo και θα πρεπει να μη δοκιμαζεται καν απο εναν ερασιτεχνη. Το γιατι ειναι ευκολο στην κατανοηση. Οπως ολες οι γλυκες αμαρτιες πχ ο τζογος, η απιστια κ.α. ετσι και η πρωτη solo καταδυση σου χαλαει κατι στο μυαλο και οσο εχεις την ατυχια να μην εχεις προβλημα τοσο πειθεσαι οτι θα τη σκαπουλαρεις και την επομενη.
Δε σημαινει οτι δεν ανηκω στους αμαρτωλους, απλα η solo ελευθερη καταδυση με ειχε χαλασει πολυ πιο πριν ετσι κι αλλιως.
Για τα σημερινα παιδια που θελουν να χαρουν τη θαλασσα (που θες δε θες, δεν ειναι playstation) και οχι τον κινδυνο για τον κινδυνο (τυπου παπακι σουζα σαγιοναρα βερμουδα) λεω στο solo υπαρχει τοση μαγκια οση και στον αυνανισμο. Τιποτα δε σε γεμιζει και σε ωριμαζει κοινωνικα τοσο οσο η μοιρασια της συγκινησης και της εμπειριας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-07, 22:30
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Solo Diving

Βλέπουμε διάφορες και ενδιαφέρουσες απόψεις. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η άποψη του Fin που παρομοιάζει την solo κατάδυση με την σεξουαλική αυτοικανοποίηση.

Μου έχει προκύψει και μένα κάποιες φορές η solo κατάδυση και την έχω κάνει και μία φορά κατ' επιλογήν και με λάθος κίνητρο. Ομολογώ πως μετά από μια σειρά από εκπαιδευτικές καταδύσεις χρειάζεται και λίγη χαλάρωση. Κάπου - κάπου η solo κατάσταση που προκύπτει έστω για 3-4 λεπτά όταν ξεκόβεις από την ομάδα που προπορεύεται ενώ βγάζεις φωτογραφίες τον μικρόκοσμο είναι ένα είδος χαλάρωσης. Τα βρίσκεις με τον εαυτό σου. Άλλωτε δε αν κάνεις αυτή τη βουτιά επειδή είσαι τεντωμένος και θέλεις να χαλαρώσεις τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα. Μου έχει τύχει ένα τέτοιο στα 47 μέτρα. Έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι δύτες την πατάνε λόγω αδυναμίας ελέγχου του άγχους το οποίο οδηγεί τελικά σε πανικό. Αν δεν το πάθεις αυτό τότε έχεις απειροελάχιστες πιθανότητες να υποστείς οτιδήποτε ζημιά έστω ακόμα και αν είσαι μόνος σου. Ομολογώ πως ο σύντροφος στην κατάδυση μου χρειάστηκε όλη κι' όλη μια φορά στην καταδυτική μου καριέρα και αυτή η φορά δεν ήταν για να μου σώσει τη ζωή αλλά για να μου λύσει ένα πρόβλημα σε 3 δευτερόλεπτα που εγώ ίσως να έκανα 30 να το λύσω.

Πέρα από όλα αυτά, το διασκεδάζω πολύ περισσότερο να κάνω κατάδυση με ωραία και καλή παρέα. Δεν επιδιώκω το solo.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-07, 22:50
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιποτα δε σε γεμιζει και σε ωριμαζει κοινωνικα τοσο οσο η μοιρασια της συγκινησης και της εμπειριας.
Αυτό τα λέει όλα και είναι αρκετό.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.