Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-10, 20:23
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Αγαπητοί φίλοι
Σε κάποια συζήτηση που είχαμε στο forum τέθηκε ζήτημα σχέσης Καταδυτικού Κέντρου με κάποιον ο οποίος θέλει να νοικιάσει εξοπλισμό και να πάει μόνος ή με παρέα για κατάδυση.
Θα ήθελα λοιπόν να αναπτύξω τις απόψεις μου και θα σας παρακαλούσα να με παρατηρήσετε και να σχολιάσετε.
Εκπροσωπώ ένα καταδυτικό κέντρο στην Ρόδο.
Στις επιχειρήσεις αυτές έρχονται άνθρωποι διαφόρων ποιοτήτων και ζητούν διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και εξοπλισμό προκειμένου να καταδυθούν χωρίς την επίβλεψη του καταδυτικού κέντρου.
Όσων αφορά την νομιμότητα:
  • Πρέπει ο πελάτης να έχει πτυχίο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα
  • Το κέντρο να διαθέτει πιστοποίηση Bereau Veritas.
  • Πρέπει να πραγματοποιήσει την κατάδυση του στα νόμιμα πλαίσια συμμετεχόντων, τόπου, ώρας, αντικειμένου (πράγμα που δεν γνωρίζεις)
  • Πρέπει να πραγματοποιήσει την κατάδυση στα ηθικά πλαίσια (πράγμα που επίσης δεν γνωρίζεις)
Τελικά, εφόσον όλα τα καταδυτικά κέντρα καλύπτουν καθημερινά όλο το νησί μετά το 2005-6, γιατί κάποιος (και μιλώ περισσότερο για ξένους επισκέπτες) να θέλει να πάει μόνος του;
Αν τελικά η κατάδυση γίνει παράνομη ή μοιραία, ποια είναι η νομική και ποια η ηθική ευθύνη του Κέντρου;
Είναι συνένοχος ο προμηθευτής αν είχε έστω και μια υποψία για την συμπεριφορά του πελάτη του και παρόλα αυτά έδωσε εξοπλισμό; Νομικά είναι; Ηθικά πάντως σίγουρα.
Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα καταδυτικό κέντρο; Να δίνει εξοπλισμό; Να μην δίνει εξοπλισμό; Σε ποιόν και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Μήπως έτσι θρέφουμε το καρκίνωμα στον κλάδο; Πώς μπορούμε να ξέρουμε;

Το θέμα βέβαια στην παράγραφο μου θίχτηκε σε άλλη θεματική ενότητα στο forum είχε και τον χαρακτήρα παρατήρησης σχετικά με μια λάθος διατύπωση στο site μου την οποία δεσμεύομαι να διορθώσω.
Αναμένω τα σχόλια σας.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-10, 23:29
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι
Σε κάποια συζήτηση που είχαμε στο forum τέθηκε ζήτημα σχέσης Καταδυτικού Κέντρου με κάποιον ο οποίος θέλει να νοικιάσει εξοπλισμό και να πάει μόνος ή με παρέα για κατάδυση.
Θα ήθελα λοιπόν να αναπτύξω τις απόψεις μου και θα σας παρακαλούσα να με παρατηρήσετε και να σχολιάσετε.
Εκπροσωπώ ένα καταδυτικό κέντρο στην Ρόδο.
Στις επιχειρήσεις αυτές έρχονται άνθρωποι διαφόρων ποιοτήτων και ζητούν διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και εξοπλισμό προκειμένου να καταδυθούν χωρίς την επίβλεψη του καταδυτικού κέντρου.
Όσων αφορά την νομιμότητα:
  • Πρέπει ο πελάτης να έχει πτυχίο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα
  • Το κέντρο να διαθέτει πιστοποίηση Bereau Veritas.
  • Πρέπει να πραγματοποιήσει την κατάδυση του στα νόμιμα πλαίσια συμμετεχόντων, τόπου, ώρας, αντικειμένου (πράγμα που δεν γνωρίζεις)
  • Πρέπει να πραγματοποιήσει την κατάδυση στα ηθικά πλαίσια (πράγμα που επίσης δεν γνωρίζεις)
Τελικά, εφόσον όλα τα καταδυτικά κέντρα καλύπτουν καθημερινά όλο το νησί μετά το 2005-6, γιατί κάποιος (και μιλώ περισσότερο για ξένους επισκέπτες) να θέλει να πάει μόνος του;
Αν τελικά η κατάδυση γίνει παράνομη ή μοιραία, ποια είναι η νομική και ποια η ηθική ευθύνη του Κέντρου;
Είναι συνένοχος ο προμηθευτής αν είχε έστω και μια υποψία για την συμπεριφορά του πελάτη του και παρόλα αυτά έδωσε εξοπλισμό; Νομικά είναι; Ηθικά πάντως σίγουρα.
Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα καταδυτικό κέντρο; Να δίνει εξοπλισμό; Να μην δίνει εξοπλισμό; Σε ποιόν και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Μήπως έτσι θρέφουμε το καρκίνωμα στον κλάδο; Πώς μπορούμε να ξέρουμε;

Το θέμα βέβαια στην παράγραφο μου θίχτηκε σε άλλη θεματική ενότητα στο forum είχε και τον χαρακτήρα παρατήρησης σχετικά με μια λάθος διατύπωση στο site μου την οποία δεσμεύομαι να διορθώσω.
Αναμένω τα σχόλια σας.
Aγαπητέ φίλε
Σωστοί οι προβληματισμοί σου σε μια χώρα σαν την Ελλάδα! (και μόνο)
  • Αν του νοικιάσεις εξοπλισμό δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχει ή όχι πτυχίο ''αναγνωρισμένου'' οργανισμού. Αν τον πιάσουν θα πληρώσει το πρόστιμο και τέλος. Ασε που το λιμενικό δεν γράφει τους τουρίστες! Εσυ έχεις άδεια ενοικίασης εξοπλισμού (έτσι δεν είναι?) συνάμα με την παροχή υπηρεσιών κατάδυσης. Ε, τι στο διάολο την έβγαλες? - για να αρνήσε να ενοικιάσεις? Η δουλειά σου είναι.
  • Ναι, να διαθέτει. Νομίζω σε καλύπτει σε πολλά πράγματα και αξίζει τα λεφτά που δίνεις αν σου κάτσει καμία στραβή. Αλλα και σε γενικές γραμμές απο θέμα πιστοποίησης υλικών.
  • Δεν είναι δική σου δουλειά αυτό. Ούτε να σε ενδιαφέρει - ούτε τύψεις να αισθάνεσαι. Τι θα πει νομικά και τι ηθικά πλαίσια? Μην τρελλαίνεσαι. Ούτε θα καθορίσεις εσυ τις ορέξεις οποιουδήποτε να βουτήξει ελεύθερα χωρίς συνοδεία ή με τους φίλους του ή με την ομάδα του. Και φυσικά δεν έχεις εσύ καμμία ηθική δέσμευση για τις προθέσεις οποιουδήποτε. Τι θα πει συνένοχος? Μην μπαίνετε σε τέτοια μπερδέματα και τερτίπια. Αποστολή σου φίλε μου είναι να περάσει καλά ο τουρίστας - να ευχαριστηθεί - να μην τον σκίσεις και το καταλάβει και του χρόνου πάει Τουρκία - να βοηθήσεις τον τουρισμό του τόπου σου - να βοηθήσεις την χώρα σου - να έρθει και του χρόνου - να βγάλετε λεφτά - να αξίζει να επενδύσης περισσότερο κλπ. Τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα - τι στα λέω? Είσαι σε ένα απο τα ομορφότερα μέρη στην Ελλάδα.
  • Σε ένα μπουρδέλο κράτος φίλε μου που ποινικοποιεί μια δραστηριότητα όπως η κατάδυση (και μάλιστα αναψυχής) μην γίνεσαι συνένοχος. Ούτε να νιώθεις οτι πρέπει εσύ να προστατέψεις κάτι. Δεν ειναι η δουλειά μας αυτή, ούτε καν η δική σου. Είναι το καλύτερο που έχεις - εχουμε να κάνουμε. Τα νομικά πλαίσια που έχει βάλει αυτό το κράτος είναι για γέλια. Και φυσικά πετυχαίνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Οπως σε όλα τα επίπεδα τα έκανε σκατά - ετσι και εδώ! Και μετά ζητάει απο σένα και απο εμένα να βγάλουμε τα κάστανα απο την φωτιά! Ευχαριστώ δεν θα πάρω! Απο που και ως που να ελέγχεται (και γιατί - ποιός ο λόγος?) μια δραστηριότητα αναψυχής? Το έχεις δει εσυ πουθενά στον κόσμο αυτό? Είμαστε παγκόσμιο φαινόμενο. Εδω φίλε μου καλέ, γενιές ολόκληρες μεγαλώσανε με το στίγμα του αρχαιοκάπηλου - βουτηχτή. Υπάρχει ακόμα και σήμερα μια υποβόσκουσα αντίληψη του στύλ: ε, μα πως? εμείς έχουμε τα αρχαία! δεν είμαστε σαν τους άλλους - πρέπει να τα προστατεύσουμε - δεν μπορεί να βουτάει ο καθένας όπου θέλει - νύχτα? τι σημαίνει νύχτα? ε, αφού θέλεις να πας νύχτα κάτι πονηρό έχεις στο μυαλό σου! - μόνο με άδεια - φωτογράφηση? απαπά.... Απαγορεύεται! - να βγάλεις τον ενάλιο θησαυρό μας και να τον πουλήσεις στους ξένους? και μετά να πλακώσουν εδώ και να τα ''σηκώσουν'' όλα?
Καημένη ψωροκώσταινα, στα σηκώσανε οταν εσυ είχες την θάλασσα δίπλα σου και δεν έμπαινες γιατί δεν ήξερες κολύμπι!!! Τώρα που έμαθες (μετά το 2005 δηλαδή) βγάζεις και νόμους. Και επειδή είσαι ανίκανη να πληροφορήσης, να ενημερώσης και κυρίως να εκ- παιδεύσης τους πολίτες σου, ζητάς να σηκώσουν αυτοί το βάρος εεε?????

ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 16-07-10 στις 09:22.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-10, 23:32
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Δεν έχω καταδυτικό, αλλά ούτε κι εγώ θα έδινα ακόμη και μάσκα σε κάποιον που δεν θα μου μου γέμιζε το μάτι. Κι ας ήταν κολλητός μου. Τι να κάνουμε, άλλο το νόμιμο, άλλο το ηθικό...

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-10, 08:37
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Πολυ δυσκολο το ερωτημα - διλημμα που θετεις . Εχει τυχει , πολυς κοσμος να θυμωσει λογω του οτι δεν νοικιαζεται εξοπλισμος . Θεωρω οτι ο παροχος δεν ειναι μαντης για να ξεχωρισει τον ψαρομπουκαλο , τον παπαρα που θα σηκωσει κατι αλλο που δεν πρεπει απο τον βυθο , που , ο,τι σχολειο και να εχιε κανει (OW , AOW) παιρνει και την γκομενα στην οποια θελει να δειξει ποσο καλυτερος των αλλων ειναι και την παει αδιαβαστη , υποκρινομενος τον εκπαιδευτη κλπ κλπ . Αυτο που ειδα με τα ματια μου , ειναι να κατηγορειται ο παροχος απο το Λιμεναρχειο για την μλκια που εκανε αυτος που νοικιασε εξοπλισμο . Κατ'αρχην εγω , ειτε εχω ειτε δεν εχω δικαιωμα , θα κρατουσα την ταυτοτητα του ενοικιαστη , ενημερωνοντας αμεσα και το Λιμεναρχειο , για να τον πιεσουν να αναφερει που θα βουτηξει (η ερωτηση" για ποιον λογο θα βουτηξετε ειναι μαλλον αστεια) . Θα επαιρνα λεφτα για εγγυηση ικανα να μου καλυψουν πιθανες ζημιες και θα ζητουσα ο,τι κατεβαινε στο κεφαλι μου εκεινην την στιγμη (φυσικα για να επιστραφουν ατοφια σε περιπτωση που επιστρεφεται εξοπλισμος στην κατασταση που τον εδωσα - οποια και να ειναι αυτη ) . Επισης στην περιπτωση που γινει παρανομια , θα ημουν ο πρωτος που τον λιθον θα εβαλλα , (ειτε ως αναμαρτητος , ειτε ως αμαρτωλος ) .
Κατι αλλο . Η αυτονομη καταδυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ . Χρησιμοποιειται ο ορος αθλημα για να εξυπηρετηθουν συμφεροντα (δικαιως ή αδικως , να ανοιγουν "μαγαζια" χωρις τις απαιτουμενες αδειες , δεν ειναι απαραιτητα παντοτε κακο αυτο) . Αθλημα ειναι , οπως εχω ξαναπει , το μπατμινγκτον και οχι η αυτονομη . Η ελευθερη και οχι η αυτονομη και παει λεγοντας . Μην πειθεστε οτι ειναι αθλημα , που να χτυπαμε τις ζωνες μας στον τοιχο αθλημα δεν ειναι και δεν θα γινει ποτε . Ειναι ενασχοληση , hobby , πασατεμπο και αλλα , που απλα θελει εκπαιδευση και προαπαιτει μια ανεκτη φυσικη κατασταση . Ουτε το χαμαλικι του εξοπλισμου ειναι αθλημα . Μην πειθεσθε ...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-10, 10:26
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Πολύ ενδιαφέρον προβληματισμός...

να πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ..

αν το καταδυτικό κέντρο, στις υπηρεσίες που προσφέρει, έχει και την ενοικίαση του εξοπλισμού, τότε θα πρέπει να νοικιάζει εξοπλισμό στον κάθε ενδιαφερόμενο που έχει τις νόμιμες προϋποθέσεις (δηλαδή πτυχίο αναγνωρισμένο απο την Ελλάδα).
το πως θα χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό ο ενδιαφερόμενος δε θα πρέπει να απασχολεί το καταδυτικό (και όπως το αντιλαμβάνομαι να μην έχει και καμία ευθύνη είτε νομική είτε ηθική).
δηλαδή αν νοικιάσεις αυτοκίνητο και με αυτό μεταφέρεις ναρκωτικά και σε πιάσουν, θα έχει ευθύνη η εταιρία ενοικίασης? μου ακούγεται παράλογο...

όσο αφορά τις φθορές του εξοπλισμού (ή ακόμη και να μη τον επιστρέψει), ίσως να λυνόταν με τη χρήση πιστωτικής κάρτας ώς εγγύηση.





Παράθεση:
ενημερωνοντας αμεσα και το Λιμεναρχειο , για να τον πιεσουν να αναφερει που θα βουτηξει
μα αυτό που λες είναι παράνομο... δεν έχει την υποχρέωση να πει σε κανέναν που θα βουτήξει (αρκεί να είναι ημέρα) σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο.
θα γίνουμε εμείς παράνομοι με το φόβο μήπως ο άλλος έχει στο μυαλό του την παρανομία?




Παράθεση:
Τελικά, εφόσον όλα τα καταδυτικά κέντρα καλύπτουν καθημερινά όλο το νησί μετά το 2005-6, γιατί κάποιος (και μιλώ περισσότερο για ξένους επισκέπτες) να θέλει να πάει μόνος του;
-θέλει να βγάλει μόνος του το πλάνο της κατάδυσης.
-μικρότερο κόστος
-ελεύθερο ωράριο βουτιάς





Παράθεση:
Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα καταδυτικό κέντρο; Να δίνει εξοπλισμό; Να μην δίνει εξοπλισμό; Σε ποιόν και υπό ποιες προϋποθέσεις.
αν θα επιλέξει να νοικιάζει εξοπλισμό, τότε είναι ανήθικο (κατά την άποψή μου) να επιλέγει τους πελάτες στους οποίους θα τον ενοικιάσει...


γιαυτό και τα περισσότερα καταδυτικά που γνωρίζω δε νοικιάζουν εξοπλισμό (για να βουτήξεις μόνος σου).
αυτό τους εξυπηρετεί αρκετά...
έχουν το κεφάλι τους ήσυχο για όλους τους παραπάνω λόγους που ανησυχείς + κρατάνε στην αγκαλιά τους τους νέους δύτες που αδυνατούν να αγοράσουν εξοπλισμό για να βουτάν μόνοι τους...
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-10, 20:26
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ δυσκολο το ερωτημα - διλημμα που θετεις . Εχει τυχει , πολυς κοσμος να θυμωσει λογω του οτι δεν νοικιαζεται εξοπλισμος . Θεωρω οτι ο παροχος δεν ειναι μαντης για να ξεχωρισει τον ψαρομπουκαλο , τον παπαρα που θα σηκωσει κατι αλλο που δεν πρεπει απο τον βυθο , που , ο,τι σχολειο και να εχιε κανει (OW , AOW) παιρνει και την γκομενα στην οποια θελει να δειξει ποσο καλυτερος των αλλων ειναι και την παει αδιαβαστη , υποκρινομενος τον εκπαιδευτη κλπ κλπ . Αυτο που ειδα με τα ματια μου , ειναι να κατηγορειται ο παροχος απο το Λιμεναρχειο για την μλκια που εκανε αυτος που νοικιασε εξοπλισμο . Κατ'αρχην εγω , ειτε εχω ειτε δεν εχω δικαιωμα , θα κρατουσα την ταυτοτητα του ενοικιαστη , ενημερωνοντας αμεσα και το Λιμεναρχειο , για να τον πιεσουν να αναφερει που θα βουτηξει (η ερωτηση" για ποιον λογο θα βουτηξετε ειναι μαλλον αστεια) . Θα επαιρνα λεφτα για εγγυηση ικανα να μου καλυψουν πιθανες ζημιες και θα ζητουσα ο,τι κατεβαινε στο κεφαλι μου εκεινην την στιγμη (φυσικα για να επιστραφουν ατοφια σε περιπτωση που επιστρεφεται εξοπλισμος στην κατασταση που τον εδωσα - οποια και να ειναι αυτη ) . Επισης στην περιπτωση που γινει παρανομια , θα ημουν ο πρωτος που τον λιθον θα εβαλλα , (ειτε ως αναμαρτητος , ειτε ως αμαρτωλος ) .
Κατι αλλο . Η αυτονομη καταδυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ . Χρησιμοποιειται ο ορος αθλημα για να εξυπηρετηθουν συμφεροντα (δικαιως ή αδικως , να ανοιγουν "μαγαζια" χωρις τις απαιτουμενες αδειες , δεν ειναι απαραιτητα παντοτε κακο αυτο) . Αθλημα ειναι , οπως εχω ξαναπει , το μπατμινγκτον και οχι η αυτονομη . Η ελευθερη και οχι η αυτονομη και παει λεγοντας . Μην πειθεστε οτι ειναι αθλημα , που να χτυπαμε τις ζωνες μας στον τοιχο αθλημα δεν ειναι και δεν θα γινει ποτε . Ειναι ενασχοληση , hobby , πασατεμπο και αλλα , που απλα θελει εκπαιδευση και προαπαιτει μια ανεκτη φυσικη κατασταση . Ουτε το χαμαλικι του εξοπλισμου ειναι αθλημα . Μην πειθεσθε ...
Εχεις δίκιο
Η αυτόνομη δέν είναι άθλημα. Δέν έχει τα στοιχεία του αθλήματος (ανταγονισμό, επιδόσεις κλπ). Είναι ενασχόληση, όπως η πεζοπορεία, ορειβασία κλπ.
Οσων αφορά το τί γίνεται με τον εξοπλισμό...άσε καλύτερα μή σου πώ τι έχουνες δει τα δικά μου μάτια....άσε καλύτερα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-10, 20:35
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ενασχόληση, όπως η πεζοπορεία, ορειβασία κλπ.
Θα διαφωνήσω μαζί σας. Δηλαδή ο Edmund Hillary ή ο Sheck Exley (πιο δικός μας) κάνανε απλά το χόμπυ τους ;

Όχι παιδιά. Για μένα η κατάδυση είναι κανονικότατο άθλημα. Μπορεί να μην είναι αγώνισμα, να μην έχει συναγωνισμό και νίκες, αλλά άθλημα πάντως είναι !
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Πράγματι, υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν εξοπλισμό και άν κάποιος δέν τους νοικιάσει πώς θα βουτήξουν. Σωστό.
Πράγματι, στις δραστηριότητες ενός καταδυτικού κέντρου περιλαμβάνονται και οι υπηρεσίες ενοικίασης - αν και πιστεύω ότι άν στο bereau veritas η συνοδευόμενη και η ενοικίαση ήταν χωριστά πακέτα, δέν θα έκανε κανένας ενοικίαση.
Απο την άλλη όμως σκέπτομαι ότι οι σχολές σε τουριστικά μέρη όπως η Ρόδος έχουν διαφορετική λειτουργία απο αυτές σε μεγάλα αστικά κέντρα. Καταρχήν έχουν πιο εποχιακό χαρακτήρα. Το 95% των πελατών είναι αλλοδαποί επισκέπτες. Γενικά με ενοικίαση δέν ασχολούμαστε σε μεγάλο βαθμό.
Όσων αφορά τώρα στο να νοικιάσω εξοπλισμό και να μήν με ενδιαφέρει τί θα τον κάνει ο άλλος...Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δέν μπορώ να το κάνω.
Νομίζω ότι σάν επιχειρηματίας έχω το δικαίωμα να έχω και γώ τις επιλογές μου. Αλλωστε είμαστε 5 εδώ. Αν δέν πάρει από μένα θα πάρει από άλλον.
(η θα βουτήξει με άλλον ή θα κάνει το πτυχίο του με άλλον). Δέν αξίζει ούτε την φασαρία ούτε τα λεφτά. Ούτε με αυτοκίνητο (rent a car που προαναφέρθηκε) θα το έκανα.
Τώρα άν αυτό είναι ανήθηκο....δέν ξέρω ρε παιδιά. Νομίζω πως όχι.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω μαζί σας. Δηλαδή ο Edmund Hillary ή ο Sheck Exley (πιο δικός μας) κάνανε απλά το χόμπυ τους ;

Όχι παιδιά. Για μένα η κατάδυση είναι κανονικότατο άθλημα. Μπορεί να μην είναι αγώνισμα, να μην έχει συναγωνισμό και νίκες, αλλά άθλημα πάντως είναι !
Εγώ θεωρώ την ελεύθερη (όχι το ψαροντούφεκο-προς θεού) περισσότερο άθλημα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-10, 21:09
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Eχουμε πει και παλαιότερα οτι σαφώς δεν ορίζεται η αυτόνομη ως άθλημα. Ως αγώνισμα, με την στενή έννοια του όρου. Αγωνίσματα - αθλήματα ορίζονται μόνον τα ολυμπιακά αθλήματα. Να μην τα επαναλαμβάνουμε - δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Η αυτόνομη κατάδυση (για αναψυχή/περιήγηση - το τονίζω) ειναι μια δραστηριότητα αναψυχής, ενα χόμπυ (σε ευρυ φάσμα περιέχει το στοιχείο της άθλησης με τον γενικό όρο)
Στην ουσία την έχω κατατάξει σαν: ΣΠΟΡ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
Αυτός είναι για μένα ο ακριβής όρος!

Οσον αφορά τους πρωτοπόρους εξερευνητές, φυσικά και δεν κάνανε την πλάκα τους ή την αναψυχή τους, αλλα μην μπερδεύουμαι και εδω τα πράγματα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.