Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-05-15, 01:05
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!
Όταν τα χρησιμοποιώ ως χρονόμετρα τα ξεκινώ από την επιφάνεια, αν και κάποιες φορές έχει πατηθεί κουμπί κατά λάθος σε βάθος, πάλι χωρίς πρόβλημα.

200Μ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Πρόσεξε μόνο να μην το πλένεις με πολύ σαπούνι χωρίς λόγο, η επιφανειακή τάση του νερού αλλάζει και μπορεί να περάσει από τα o-rings, θα δεις ίσως να το γράφει και στις οδηγίες χρήσης, αν διαβάζεις τέτοια κείμενα

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-05-15, 08:49
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

Χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!
Παλιότερα ένας χρονογράφος Festina 100M μου είχε πάρει υγρασία. Τον φορούσα σε βουτιές μέχρι 10-15μ, αλλά πείραζα τα κουμπιά με υγρά χέρια (ίσως και μες στο νερό, δεν θυμάμαι)...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-05-15, 16:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!
Όταν τα χρησιμοποιώ ως χρονόμετρα τα ξεκινώ από την επιφάνεια, αν και κάποιες φορές έχει πατηθεί κουμπί κατά λάθος σε βάθος, πάλι χωρίς πρόβλημα.
Παρόμοια εμπειρία έχω κι εγώ: Φτηνιάρικο Casio 100M, κουμπιά που έχουν πατηθεί κατά λάθος, καμιά 40αριά καταδύσεις σε βάθη μέχρι και -45, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στεγανότητας.
Το μοναδικό πρόβλημα ήταν πως ήταν πολύ φτηνιάρικο και είχε κοπεί 2-3 φορές το λουράκι το οποίο αντικαθιστούσα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-05-15, 17:41
Το avatar του χρήστη vasalosv
vasalosv vasalosv is offline
 
Εγγραφή: 21-04-2011
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

ειχα κανει αγορα το 2009 suunto D6 το μονο μοιονεκτημα του είναι το λουρακι....δηλαδή χαλαγε-ξεκολαγε το μεταλο από το λαστιχο που βιδωνει στην κασα εχω αλλαξει 3 φορες με αποτέλεσμα πλεον να το ραψω με μισινεζα και να εχει κρατησει 1 χρονο χωρις θεμα και μπαταρια την πρωτη φορα εσκασα 50€ την δευτερη την αλλαξα μονος με 6€ μαζι με ορινκ(εχει παει στα -60μ και είναι μια χαρα)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-05-15, 21:11
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

Όλα αυτού του τύπου τα ρολόγια βασίζονται σε μια ανθεκτική κάσα μα βιδωτό και όχι κουμπωτό καπάκι, ανθεκτικό κρύσταλο ενώ υπάρχουν διπλά o ring και βιδωτές κορώνες για να αποφύγουν τις περιπτώσεις απώλειας.

Προσωπικά έχω ένα παρόμοιο εμφανισιακά και χαμηλού κόστους ρολόι και χρησιμοποιώ τέτοια (2) τα τελευταία είκοσι χρόνια και με ακολουθούν στις βουτιές ειδικά τα πρώτα χρόνια που ήταν απαραίτητο (ρολόι-βυθόμετρο-πίνακας) ενώ δεν το χρησιμοποιώ ποιά συστηματικά στις βουτιές μου αφού υπάρχουν πιό ασφαλή συστήματα υποστήριξης. Όλες τις άλλες ώρες είναι πάντα μαζί μου ή πεταμένο κάπου στο σπίτι.

Το μόνο που θα απέφευγα θα ήταν το κουμπάκι εκείνο που έχει το συγκεκριμένο καθός έτσι θα μείωνα σημαντικά την περίπτωση απώλειας, αν και από ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες, για να μην πω όλες, οι εταιρίες το χρησιμοποιούν κατα κόρων.

Όσο για την εταιρία την θεορώ αξιόπιστη και δεν έχω ακούσει παράπονα ποτέ!!

Καλές Βουτιές
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-05-15, 21:22
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DHMHTRHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την εταιρία την θεορώ αξιόπιστη και δεν έχω ακούσει παράπονα ποτέ!!
Έχω άλλο ένα αυτόματο orient και μου έχει κάνει εντύπωση η ακρίβειά του (υψηλότερη απότους υπολογισμούς της εταιρίας και ανέλπιστα υψηλή για αυτόματο του 100άρικου) και η αποτελεσματικότητα του αυτοκουρδιζόμενου μηχανισμού... Στο δε αισθητικό κομμάτι, δείχνει ότι έχει επενδυθεί επάνω του χρόνος πρωτότυπου σχεδιασμού και δεν αποτελεί κακέκτυπο αντίγραφο τάσεων...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-05-15, 20:01
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι

και αυτο ειναι ωραιο
http://www.smp-ltd.com/product/produ...an-Mens-Watch/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.