Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-16, 10:10
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Έχω ένα Suunto D4i το οποίο παλιότερα μου είχε κολλήσει σε 2 βουτιές (έδειχνε ένα συγκεκριμένο βάθος ενώ εγώ ήμουν ήδη στην επιφάνεια) . Το πήγα για φτιάξιμο και ουσιαστικά αλλάχτηκε η μπαταρία. Τώρα το έχω στείλει ξανά γιατί πλέον ούτε καν το βάθος δεν διαβάζει. Μου είπαν τελικά ότι θα πρέπει να το στείλουν εξωτερικό για να μπορέσει να φτιαχτεί. Πιθανόν να αλλαχτεί όλο εσωτερικά και να έχει 2 χρόνια εγγύηση σαν καινούργιο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο πιθανόν να στοιχίσει κάπου στα 200-250, ίσως πιο πάνω ίσως πιο κάτω δεν το ξέρουν αυτό με σιγουριά για τώρα.

Σε αυτήν την τιμή παίζουν καινούργια DC. Με μια γρήγορη ματιά βρήκα της Scubapro το Aladin Tec 3G, Cressi Leonardo, Cressi Gioto και πολλά ακόμα.

Και ρωτάω τώρα εγώ, αξίζει να το φτιάξω ή να πάω για καινούργιο;
Σε περίπτωση καινούργιου ποιο θα προτείνατε;
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-16, 12:02
Το avatar του χρήστη montechristos
montechristos montechristos is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 07-07-2012
Μηνύματα: 309
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Αν δεν υπάρχει συναισθηματικός δεσμός θα πρότεινα να μην το κρατήσεις και να πας σε κάτι καινούργιο, προσωπικά δεν δίνω δεύτερες ευκαιρίες σε κάτι που παρουσιάζει συνεχόμενα προβλήματα.

Σκέψου να το αλλάξεις και μετά ξανά μανά τα ίδια , ενώ με το καινούργιο έχεις και τον ενθουσιασμό της ανακάλυψης του και ας διαρκεί ίσως μερικά δευτερόλεπτα άσχετα με το πως θα βγει . Ουτως η άλλως σχεδόν όλα είναι λαχείο !
__________________
Eat. Sleep. Dive.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-16, 12:36
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Είναι γνωστό το πρόβλημα των Suunto με τους αισθητήρες.... Ακόμα τα εμπιστεύεστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-16, 07:12
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Και εγώ προς τα εκεί κλείνω, να το κάνω ρολογάκι επιφάνειας μόνο . Γιατί είναι φάουλ για μένα ένα ρολόι το οποίο δεν έχει κλείσει 100 βουτιές, να το προσεχω να μην χτυπάει, πλύσιμο σε κάθε βουτιά να βγάζει τέτοια προβλήματα
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-16, 18:40
ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 15-08-2013
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Μηπως ετυχε για το συγκεκριμενο d4i,εχω και εγω ενα d4i αγορασμενο το Φεβ./2011 εχει πανω απο 1000 βουτιες και δοξα το θεο ειναι ενταξει.Γνωμη μου κατ'εμε ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο SUUNTO αρκει το service του, αλλαγη μπαταριας και αν χρειστει set up να στελνετε σε service που εχουν γνωση του αντικειμενου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-16, 18:54
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως ετυχε για το συγκεκριμενο d4i,εχω και εγω ενα d4i αγορασμενο το Φεβ./2011 εχει πανω απο 1000 βουτιες και δοξα το θεο ειναι ενταξει.Γνωμη μου κατ'εμε ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο SUUNTO αρκει το service του, αλλαγη μπαταριας και αν χρειστει set up να στελνετε σε service που εχουν γνωση του αντικειμενου.
Ότι χρειάστηκε για service, αλλαγή μπαταρίας και οτιδήποτε άλλο το έστειλα στην αντιπροσωπεία. Αλλά όπως λέει και ο φίλτατος montechristos "σχεδόν όλα είναι λαχείο". Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα με ένα προϊόν το οποίο προέκυψε ελαττωματικό...γιατί μπορεί να έχει λήξει η εγγύηση αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τα προβλήματα που προέκυψαν με τόση λίγη χρήση.
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-16, 18:50
ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 15-08-2013
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Ειναι ενα προΐον το οποιο σχετιζεται με την ασφαλεια μας κατω απο το νερο,πιστευω οτι θα στο αντικαταστουσαν αν το εστελνες στην αντιπροσωπεια της SUUNTO και οχι σε αντπροσωπο της Ελλαδας ή service ,απο την στιγμη που δεν ειναι δικη σου υπαιτειοτητα και ειναι αστοχια προΐοντος.
τι θα πει εχει ληξει η εγγυση;(δεν ειναι δικο σου λαθος αλλα της εταιρειας που σημαινει οτι στο αντικαθηστουν θελωντας και μη)
ζητα πραγματογνομοσυνη ή γραπτη αναφορα απο το service-αντιπροσωπεια και στειλτω στη SUUNTO..η τεχνολογια ειναι μπροστα και μπορουν να δουν τι-που-πως-ποιος φταιει και θα δεις οτι θα το αντικαταστησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-16, 20:00
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

παντως τα suunto εχουν θεμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-16, 19:16
ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 15-08-2013
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

13-10-14 εγραψε ο miker με θεμα service suunto ειχε προβλημα με εναν αισθητηρα το εστειλε στην suunto (εκτος Ελλαδας) και το αντικαταστησαν εξοδα 20 ευρω ,χρονος 15 ημερες!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-16, 19:25
ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 15-08-2013
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;

Συγνωμη για την ημερομηνια και το ψευδονυμο (13-10-14 εγραψε ο miker) to το σωστο ειναι 2-4-13 απο antreas lar.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.