Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-07, 21:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θέλω σχολιασμό μπάς και βελτιωθώ.
Ορισμένες που τις έχω τραβήξει με RAW τις έχω επεξεργαστεί ελάχιστα (ρύθμιση λευκού).
Κοιτώντας το σύνολο των φωτογραφιών σου, το πρώτο πράγμα που παρατηρώ είναι ότι μου λείπει το φόντο

Η αυτόματη κίνηση που κάνουμε κατεβαίνοντας με φωτ. μηχανή στο βυθό, είναι να τραβάμε τα θέματα όπως τα βλέπουμε: από πάνω προς τα κάτω.
Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου μπλε στο φόντο για να δώσει την υποβρύχια αίσθηση που χρειάζεται η φωτογραφία.

Κατέβα χαμηλά στο ύψος του θέματός σου και κάνε τις λήψεις οριζόντια ή προς τα πάνω συμπεριλαμβάνοντας μέρος από το μπλέ φως της επιφάνειας και των μεσόνερων. Θα βελτιωθεί δραματικά η σύνθεση των φωτογραφιών, αλλά επίσης η μηχανή σου θα είναι σε θέση να υπολογίσει καλύτερα το White-Balance και να σου δίνει καλύτερο μπλέ (ιδίως μέχρι τα -10, -12 μ).

Όσο για το format, θα σου πρότεινα να ξεχάσεις το JPG και να τραβάς μόνο RAW γιατί και μόνο τα 3 προφανή πλεονεκτήματα που έχει σε σχέση με το JPG είναι αρκετά:

α. Μεγαλύτερη δυναμική περιοχή φωτεινότητας (συνήθως +/- 2 stop) δηλ. τελικά λιγότερα καμμένα λευκά.
β. Ρύθμιση της ισοροπίας λευκού (White Balance) εκ των υστέρων κατά την επεξεργασία.
γ. Καμμία απώλεια ποιότητας λόγω συμπίεσης JPG

Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας σε σχέση με το RAW είναι ότι στις περισσότερες compact digital ο χρόνος για να αποθηκευτεί μια φωτογραφία και να είναι η μηχανή έτοιμη για την επόμενη είναι δραματικός, π.χ. :
Olympus 5060: 7sec
Olympus 5050: 3sec - εδώ κάτι γίνεται

Καλή συνέχεια,
και περιμένουμε κι άλλες φωτο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.