Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-09, 14:24
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Θα ηθελα να ρωτήσω τους πιο εμπειρους φωτογράφους για την χρήση φίλτρου.
Τα νερά που βουτάω εδώ στην Νορβηγία ειναι γενιικά αρκετά πράσινα. Ετσι λοιπόν αγόρασα εναν ευρυγώνιο φακό ωστε να τραβάω κοντά στο θέμα μου , και το αντίστοιχο φίλτρο του.(Φίλτρο για πράσινα νερά της ikelite).

1. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσω το φιλτρο για βουτιές μέχρι τα 20μ, τότε το White balance θα πρέπει να το εχω στο Αuto?, η μπορώ να το αφήσω στο Underwater mode? /Τι γίνεται στη μιά περίπτωση και τι στην άλλη?

2. Eπίσης θα ηθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: Λογικά το φίλτρο δεν εχει νόημα σε Macro φωτογράφηση, Σωστά?
Τι γίνεται ομως αν πάω κοντά στο θέμα μου με τον αμβλυγώνιο, θέλοντας ταυτόχρονα να συμπεριλάβω και τo γύρο περιβάλλον? πως θα επηρεαστεί η φωτογραφία μου απο την χρήση του φλάς? Χρειάζεται εδώ το φίλτρο?

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετοί καλοί φωτογράφοι στο Φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν.

Ευχαριστώ

Δημ. Αδάμης
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.