Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-05-09, 22:58
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων


Με το videάκι αυτό (πολύ ωραίο πάντως) δεν βγαίνει άκρη... Φαίνεται μεγάλο ατμόπλοιο και μου κολλάει πιο πολύ με το large wreck, το γνωστό και μη εξαιρετέο βαθύ ναυάγιο που τότε πάντως μπορεί να ήταν ακόμα σε πιο ρηχά νερά. Από την κατάστασή του μοιάζει όντως όπως τα λέει ο Hass και μεταφράζει ο Γιώργος να είναι βυθισμένο 8 χρόνια τουλάχιστο...

Εγώ βρήκα ότι το σκίτσο με τα ναυάγια το είχα σώσει στο σκληρό στο τέλος του 2002, το mail που είχα ανταλλάξει πρέπει να ήταν τουλάχιστον 1-2 χρόνια πριν και αν δεν με απατά η μνήμη μου ο Άγγλος αυτός που ήταν συνιδιοκτήτης καταδυτικού κέντρου στη Σκιάθο μου μιλούσε για παρελθόντα έτη, άρα δεν πρέπει να είναι το Βέρα το small wreck.
Στο σκίτσο το "small wreck" είναι στη Δυτική πλευρά του υφάλου, σημειώνεται ατόφιο και όχι κομμένο ούτε διαλυμένο (όπως το large wreck) στα 24 μ με προσανατολισμό Ανατολή Δύση.

Γιώργο σόρυ που άργησα, αλλά τώρα βρήκα χρόνο (μέχρι να γεμίσουν οι φιάλες).

Όπως τα λες βγαίνει οριακά να είναι και το Βέρα. Δεν θέλω να επιμείνω και το σκίτσο δεν το έχω πια, γιατί κάποια στιγμή έκανα αυτό που σου είπα, δηλαδή το κράτησα ανάποδα θεωρώντας τις διευθύνσεις του ορίζοντα όπως ήταν πριν, δηλαδή έβαλα όπου βορράς, νότος και τούμπαλιν και μου βγήκε ακριβώς ο Λευτέρης όπως τον ξέρω.

Εύχομαι να κάνω λάθος... (εν τη αύτη περιπτώση... εδώ είμαστε)
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-09, 14:01
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Τις προηγούμενες μέρες με επισκέφτηκε ο παλιόφιλος Χάφι εκ Γερμανίας και κάναμε μερικές βόλτες στο Πήλιο που απέβησαν πολύ αποδοτικές σε σχέση με τα όσα συζητάγαμε εδώ.
Μεταξύ αυτών που αποκoμίσαμε είναι κι ένα ντοκιμαντέρ 15λεπτης διάρκειας του γερμανικού τηλεοπτικού καναλιού ZDF παραγωγής 2008, που ονομάζεται “Xenophon – Lebens und Sterben des Alfons Hochhauser” (“Ξενοφών – Η Ζωή κι ο Θάνατος του Αλφόνς Χόχάουζερ”).

Το βίντεο ξεκινάει με ένα χαρακτηριστικό στιγμιότυπο από την ταινία του Horst Haechler παραγωγής 1957 “Raubfisher in Hellas” (“Ψαράδες με δυναμίτη στην Ελλάδα” ή σε εντελώς ελεύθερη μετάφραση διατηρώντας την λογοτεχνική χροιά στο πρωτότυπο “Μπουρλοτιέρηδες στην Ελλάδα” – Χρήστο ή όποιος άλλος γερμανομαθής, με διορθώνετε όπου χρειάζεται). Η ταινία αυτή βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο που είχε γράψει ο Werner Helwig, φίλος του Αλφόνς, κι έχει σαν ήρωα τον Ξενοφών που είναι ο ίδιος ο Αλφόνς και ήταν ο λόγος που οι δύο φίλοι μάλωσαν και δεν ξαναμίλησαν ποτέ, όχι γιατί ο Αλφόνς διαφώνησε με το περιεχόμενο, όπως είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ, αλλά γιατί δεν πήρε ούτε σεντς για πνευματικά δικαιώματα όπως απαίτησε.

Στη συνέχεια το βίντεο ακολουθεί σε αδρές γραμμές (είπαμε, 15λεπτο είναι όλο κι όλο) τη ζωή του Αλφόνς από τη γενέτειρά του στη Γερμανία μέχρι το Πήλιο, τη γνωριμία του με τον Hans Hass και τις περιπέτειές τους στο νότιο Πήλιο κατά τη διάρκεια του β’ ππ (όπου οι τύποι έκαναν κανονικά διακοπές) και την Ερυθρά Θάλασσα αμέσως μετά. Έχει αποσπάσματα από το ντοκιμαντέρ του Hans Hass “Abenteuer im Roten Meer” (“Περιπέτειες στην Ερυθρά Θάλασσα”) και συγκεκριμένα αυτά που η κάμερα παρακολουθεί τον Αλφόνς. Τέλος έχει αποσπάσματα από ντοκιμαντέρ της γερμανικής τηλεόρασης του 1974 που παρακολουθεί τη ζωή του Αλφόνς στο νησί Παλιό Τρίκερι και φωτογραφικό υλικό από όλες τις περιόδους της ζωής του στο Πήλιο. Το βίντεο ολοκληρώνεται με εικόνες από τον οικογενειακό του τάφο που βρίσκεται κάπου στο βορειοανατολικό Πήλιο, κοντά στην παραλία Κουλούρι όπου έμεινε τα τελευταία χρόνια της ζωής του. Όλα αυτά διανθισμένα με εικόνες από το σημερινό Πήλιο, ολίγον από φολκλόρ και syrtaki music για ηχητική υπόκρουση.


Το βίντεο έχει μέγεθος 1 γίγα και δεν ξέρω πώς να το ανεβάσω εδώ ή κάπου αλλού στο διαδύκτιο, αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ας μου στείλει ένα πμ με οδηγίες (στο youtube δε μπαίνει λόγω γκουχγκουχ! πνευματικών δικαιωμάτων).


Τέλος να πω ότι στο βίντεο που έχει ανεβάσει ο gkam, διακρίνεται και ο Alfons Hochhauser σε δύο στιγμιότυπα, είναι ο τύπος με το μαύρο μούσι και την ελαφρώς σκούρα φανέλα που γιατροπορεύει τον Hass από τα συμπτώματα τοξικότητας προς το τέλος του βίντεο και πιο πριν, στη μέση περίπου του βίντεο κάνει το ίδιο στον δύτη (νομίζω ότι είναι πάλι ο Hass) που τον ανεβάζουν πάνω στη βάρκα μετά την εμφάνιση του καρχαρία.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.