Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-14, 09:53
Το avatar του χρήστη patientjob
patientjob patientjob is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 72
Thumbs up Ένας μικρός (;) απολογισμός

Καλημέρα (σπέρα) σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το μήνυμα, μέλη του συλλόγου και μη.

Όπως έχω συζητήσει με ορισμένους, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, έχω μετατεθεί από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη για αυτόν τον χρόνο, ενώ με το καλοκαίρι θα μάθω που θα καταλήξω για την επόμενη πενταετία. Σίγουρα, για καλύτερα ή χειρότερα, δεν θα είναι στην Αθήνα.
Είτε εξαιτίας των καλοκαιρινών διακοπών, είτε λόγω της μετακόμισης που συνεπάγεται η μετάθεση, είτε λόγω άλλων, οικογενειακών, υποχρεώσεων δεν κατάφερα να αποχαιρετίσω κατ' ιδίαν ανθρώπους που γνώρισα μέσω του συλλόγου και εκτιμώ βαθύτατα.
Τα τέσσερα χρόνια που είμαι μέλος του Τηθύς, είχα την χαρά να γνωρίσω ανθρώπους που αγαπούν την κατάδυση και την θάλασσα, ανθρώπους που παρότι γνωρίζονταν από το παρελθόν μεταξύ τους δεν είχαν το οποιοδήποτε πρόβλημα στο να δεχτούν στην παρέα τους τον οποιοδήποτε νεοφερμένο, σαν εμένα.
Όλοι και όλες που γνώρισα στον σύλλογο, ήταν έτοιμοι να μοιραστούν τις γνώσεις τους και να δώσουν συμβουλές, εφόσον το ζητούσες. Προσωπικά, ποτέ δεν ένοιωσα την οποιαδήποτε προσπάθεια να επιβληθεί κάποια άποψη στον οποιονδήποτε που δεν είχε πειστεί για την ορθότητά της.
Πέρα από την διαπροσωπική σχέση και επαφή, οι ενημερωτικές ομιλίες που διοργάνωσε ο σύλλογος, οι αναρτήσεις από ανθρώπους από διάφορα μέρη της Ελλάδας και του εξωτερικού και οι καταδύσεις όπου η συμμετοχή ήταν ανοιχτή σε όλους όσους επιθυμούσαν, υπήρξαν πολύτιμη πηγή τόσο πληροφορίας και «τροφής για σκέψη», όσο και απόκτησης εμπειρίας.

Φυσικά, όλα αυτά δεν θα μπορούσαν να γίνουν χωρίς την συνεχή προσπάθεια και διάθεση χρόνου από τα ενεργητικά μέλη του συλλόγου, είτε αυτά ανήκουν στο ΔΣ είτε όχι. Με δεδομένο ότι προσωπικά, για διάφορους λόγους αλλά με πλέον σημαντικό την έλλειψη χρόνου, δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως ιδιαίτερα ενεργητικό μέλος και γνωρίζοντας ότι πολλοί από όσους ασχολήθηκαν με τη διοργάνωση της οποιασδήποτε εκδήλωσης (μέσα και έξω από το νερό) είναι άνθρωποι που θυσίασαν τον προσωπικό τους χρόνο, που θα μπορούσαν να είχαν διαθέσει στις οικογένειές τους ή σε κάτι άλλο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Σε όλους όσους έχουν τη δυνατότητα να περάσουν μία βόλτα από τον Νέο Κόσμο κατά τις συναντήσεις του συλλόγου και δεν το έχουν κάνει, θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Είμαι σίγουρος ότι, όπως εγώ το 2009, θα βρουν μια φιλική παρέα έτοιμη να τους δεχτεί, εφόσον το επιθυμούν, στους κόλπους της. Ιδίως όσοι ξεκινούν τώρα την κατάδυση ή βρίσκονται χρονικά στα πρώτα στάδια της πιστοποίησης τους, θα διαπιστώσουν ότι ο απογαλακτισμός από τους παρόχους καταδυτικών υπηρεσιών μόνο καλό θα κάνει στην αυτοπεποίθησή τους, στην εξέλιξή τους ως δύτες, και φυσικά στην τσέπη τους.
Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω για άλλοι μία φορά όλους και όλες που γνώρισα μέσω του συλλόγου. Είτε απλώς συμμετείχατε σε μία διαδικτυακή συζήτηση που διάβασα, είτε καθίσαμε κοντά στο τραπέζι μετά την κοπή της πίττας του συλλόγου , είτε καταδυθήκαμε μαζί, είτε συζητήσαμε το οτιδήποτε για το οποιοδήποτε θέμα, μου δώσατε ευχαρίστηση, γνώση και με κάνατε καλύτερο δύτη και, γιατί όχι, άνθρωπο.

Εύχομαι σε όλους καλές καταδύσεις, απρόσκοπτες αναδύσεις και όσο το δυνατόν περισσότερες ευτυχισμένες στιγμές. Να είστε σίγουροι ότι θα χαρώ εξαιρετικά να σας ξαναδώ, όπου και όταν το θελήσει η τύχη.

Καλά να περνάμε.
__________________
Βασίλης Ντρούκας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-14, 20:37
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ένας μικρός (;) απολογισμός

Βασίλη, το απόλαυσα και το εκτίμησα το μήνυμά σου για διάφορους λόγους

Ο πρώτος είναι πως συνοψίζεις πολύ ωραία σε 5 παραγράφους όλα τα στοιχεία που θεωρώ κι εγώ σημαντικά στην ύπαρξη ενός συλλόγου: τις όμορφες εκδηλώσεις, την ανταλλαγή γνώσεων, τον απογαλακτισμό των δυτών από τα καταδυτικά, την ομορφιά μιας παρέας που συνειδητοποιεί πως κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν μόνο συλλογικά, όταν βάζει καθένας λίγη από την ενέργεια και τον ελεύθερο χρόνο του, χωρίς να προσβλέπει σε τίποτε άλλο, παρα στο να απολαύσουμε όλοι μαζί το τελικό αποτέλεσμα.

Το αισθάνομαι κι εγώ πολλές φορές κοιτώντας πίσω, ότι έχω γίνει καλύτερος δύτης αλλά και καλύτερος άνθρωπος μέσα από την επαφή και την τριβή μου με τον σύλλογο. Άσε που έκανα και μερικούς πολύ καλούς φίλους, πράγμα που όσο μεγαλώνουμε και παραξενεύουμε - θα το έχεις παρατηρήσει - γίνεται όλο και πιο δύσκολο

Ακόμη πιο πολύ όμως μου άρεσε - θα έλεγα με συγκίνησε, αλλά φοβάμαι πως θα γίνω μελό - ότι σε μια εποχή που όλοι είναι ζορισμένοι οικονομικά, ψυχολογικά, στεγνοί από χρόνο και ενέργεια και συνήθως ένας "απολογισμός" σημαίνει γκρίνια και επίκριση, εσύ κάθισες κι έγραψες ένα θετικό μήνυμα για να εκφράσεις τα ωραία πράγματα που απολαύσαμε στην παρέα του συλλόγου.

Είναι πραγματικά σπάνιο αυτό. Συνήθως μόνο γκρινιάζουμε. Είναι φορές που πεθαίνουν κοντινοί και αγαπημένοι μας άνθρωποι και μετά συνειδητοποιούμε πόσες λίγες φορές τους είχαμε πει πως τους αγαπάμε...
Πόσο μάλλον πιο σπάνιο, να γράψει κάποιος ένα θετικό μήνυμα, για τους πιο μακρινούς, τους συντρόφους και τους φίλους μιας καταδυτικής παρέας.

Ούτε κι εγώ είμαι πια πολύ ενεργός στο σύλλογο γιατί έχω μπλέξει με τα δικά μου προβλήματα όπως οι περισσότεροι. Να ξέρεις όμως πως αν υπάρχουν λόγοι να συνεχίσει να υπάρχει ο σύλογος και να δώσουν κουράγιο και κίνητρο στο τρέχον Δ.Σ. και τους ανθρώπους που ασχολούνται πιο ενεργά, είναι ακριβώς τα συναισθήματα που περιγράφεις στο μήνυμά σου κι ότι υπάρχουν ακόμη κάποιοι που τα εκτιμούν και τα απολαμβάνουν.

Θα χαρώ πολύ να τα ξαναπούμε όταν με το καλό μας ξανάρθεις.


ΥΓ: Νομίζω πως το μήνυμά σου κακώς βρίσκεται στις "Συστάσεις".
Θα μπορούσε κάλλιστα να μεταφερθεί στην κατηγορία "Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου":
http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=32
Μπορεί να μην αποτελεί δράση, αλλά αποτελεί την ουσία και το πνεύμα πίσω από οποιαδήποτε δράση και εκδήλωση
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 21-09-14 στις 23:40.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-14, 12:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ένας μικρός (;) απολογισμός

Βασίλη, αν και δυστυχώς κατατάσσομαι πια στα μάλλον ανενεργά μέλη του Συλλόγου, σε ευχαριστώ κι εγώ πολύ για το μήνυμά σου. Στις λίγες φορές που αυτό τον τελευταίο καιρό συμπέσαμε σε κάποια δράση, απόλαυσα ιδιαίτερα την παρέα σου, γιατί είσαι ένας άνθρωπος με ευγένεια και ήθος, πράγμα που στο μήνυμά σου ξεκάθαρα ανακλάται.

Σας εύχομαι όλα τα καλά για την καινούργια σας ζωή και ελπίζουμε να σας βλέπουμε συχνά με κάθε ευκαιρία.
Καλή συνέχεια!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-14, 10:28
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ένας μικρός (;) απολογισμός

Βασίλη διάβασα το μήνυμά σου κάμποσες φορές και το απόλαυσα.

Έγραψα μερικά "κατεβατά" για να ποστάρω ως απάντηση, αλλά τελικά τα παράτησα. Δεν θα είχε νόημα, γιατί η ουσία όλη υπάρχει στο δικό σου μήνυμα.

Σου λέω λοιπόν ότι χαίρομαι που γνωριστήκαμε και εις το επανιδείν!

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-14, 15:34
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 643
Απάντηση: Ένας μικρός (;) απολογισμός

Βασίλη ειλικρινά χαίρομε που σε έχω γνωρίσει Διάβασα το μήνυμα σου που με τόση ευαισθησία έγραψες φίλε και είμαι περήφανος που συμμετείχα μαζί σου σε κάποιες δράσεις του συλλόγου μας αλλά τόσο ακόμα που μας θυμίζεις το πόσο καλό μας κάνει να βγάζει κάποιος συναίσθημα.
Εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα φίλε καλή τύχει να έχεις !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-14, 17:10
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Ένας μικρός (;) απολογισμός

Γεια σου Βασίλη

Πραγματικά χαίρομαι για το τόσο θετικό πέρασμά σου από το Σύλλογο επιβεβαιώνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το σκοπό και τους στόχους του.

Θυμάμαι την πρώτη σου επαφή με τον Σύλλογο, όταν ένα πρωινό ήρθες χωρίς να γνωρίζεις κανέναν με σκοπό να συμμετάσχεις στον εθελοντικό
καθαρισμό του βυθού στο Λαιμό της Βουλιαγμένης που τόσο συχνά μας φιλοξένησε.

Από τότε και έπειτα, μέλος πλέον του Συλλόγου, περάσαμε όμορφες στιγμές μαζί στις εβδομαδιαίες συναντήσεις μας, στα σεμινάρια, στις εκδρομές,
στις καταδύσεις μας…..

Είμαι βέβαιος ότι και στο νέο τόπο διαμονή σας θα βρείτε νέους αξιόλογους φίλους.

Εύχομαι να είστε πάντα καλά και σίγουρα δεν θα χαθούμε, θα μας δοθούν σίγουρα ευκαιρίες να τα ξαναπούμε.

Τους χαιρετισμούς μου στη Daria και τον Γιωργάκη!



__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.