Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-06-08, 10:03
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Stroke test

DimitrisIsRight is the best so f**k the rest.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-08, 10:48
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη κανουμε μονο πλακα, το προβλημα με τη DIR θρησκεια (στη φιλοσοφια δεν υπαρχουν δογματα)
Νομίζω οτι κάνεις λάθος. Υπάρχει μια αρκετά καλή εξήγηση για το κάθε τι, το αν θα την δεχτείς ή όχι είναι προσωπική σου επιλογή. Ποτέ δεν έμαθα κάτι στα σχολεία της GUE χωρίς να μάθω και το 'γιατί'.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα εγινε μπουμεραγκ και αντιθετα φοριεται πολλες φορες απο ανθρωπους με ψυχολογια σαν αυτη που ελεγε ο Irvine stroke, αυτους με διψασμενα εγω.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Πολλοί βλέπουν το DIR σαν ακόμη μια ευκαιρία να πουλήσουν γνώσεις και μούρη. Δυστυχώς...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν με το να θελει κανεις να DIRοβουταει καταπιεζει και προκαλει τους αλλους να τον αποφευγου, ισως καταφερνει να μειωσει την παραγωγικοτητα και ασφαλεια του στον ιδιο βαθμο που θα το εκανε αν φορουσε και αυτος ενα dc (σα σταυρουδακι) και σουλατσαρε μαζι με τον οχλο.
Καπου στη μεση θα τη βρουμε την ακρη.
Τι εννοείς να μειώσει την ασφάλειά του; κατά τη γνώμη μου μια ομάδα καλά δεμένη και με τυποποιημένες, κοινές διαδικασίες και εξοπλισμό είναι ότι καλύτερο όσον αφορά την ασφάλεια και την παραγωγικότητα. Μάλλον τοχεις πιάσει τελείως ανάποδα το θέμα... Από την άλλη κανείς δεν είπε οτι θα αρνηθώ να βουτήξω μαζί σου επειδή έχεις DC, μην το παρακάνουμε. Θα αρνηθώ να βουτήξω μαζί σου στα 70 ή στα 80 εάν μουρθεις με αέρα σαν BG ή εάν δεν καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα κοινώς αποδεκτό profile για το deco μας. θα αρνηθώ επίσης να βουτήξω μαζί σου στα 70 ή στα 80 εάν δεν έχουμε 'προβάρει' κάποιες διαδικασίες και βουτιές σε μικρότερο βάθος. Αλλά αυτά είναι κοινή λογική έτσι;

Εάν βλέπεις κάτι δογματικό ή παράλογο σε αυτά το συζητάμε ...

@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 14-06-08 στις 10:59.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε...
Αγαπητέ μου αν το να εκφράζει κανείς την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιες μεθόδους προώθησης οι οποίες κατά την άποψή του υποτιμούν την νοημοσύνη κάποιων άλλων είναι ειρωνεία, τότε είμαι είρωνας! Θα πρέπει λοιπόιν να απολογηθώ για το ειρωνικό μου ύφος στο0 παρακάτω και σε όλα μου γενικά τα posts. Πιστεύω όμως ότι η εκτίμηση σας είναι λίγο λανθασμένη διότι δεν μπορεί, όλο και κάποιο ποστ θα έχω γράψει που να μην ήμουν είρων!

Εμμέσως πλην σαφώς κρίνετε ότι χρειάζομαι σχολείο GUE. Διδάξτε εκείνους που θέλετε και αφήστε με εμένα. Εγώ ανοίκω από καιρό στο dark side και θα λερωθείτε και αν με αγγείξετε. Και επίσης λεφτά δεν έχω να σας δώσω...

Έστειλα και PM.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παιδιά πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος ! Προσωπικά μιλώντας και χρησιμοποιώντας την παράθεση του YAN με τα λόγια του Irvine:
Παράθεση:
Very simply put, a "stroke" is somebody you don't want to dive with. It is somebody who will cause you problems, or not be any use to you if you have problems.
θεωρώ stroke κάποιον που δεν γουστάρω να βουτήξω μαζί του είτε γιατί τον θεωρώ επικύνδινο είτε επειδή δεν νιώθω ασφάλεια μαζί του είτε γιατί δεν θα ευχαριστηθώ την βουτιά γιατί έχει λάθος (για μένα) συμπεριφορά.

Tο θέμα DIR έχει αναλυθεί και με αφορμή την ομιλία του Richard Walker πέρσι. Απο το Internet και απο τα forum γίνονται πολλές παρεξηγήσεις και διμηουργούνται λάθος εντυπώσεις. Όχι φίλε fin δεν είναι τόσο δογματικοί όσο πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Κάθε άλλο μάλιστα. Κάποιο απο τα παιδιά τελείωσε το σχολείο με Poseidon ρυθμιστές.


Σώτο με τόσεις γνώσεις που έχεις δεν νομίζω ότι είσαι στην dark side.. μάλλον στην bright
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-06-08, 21:22
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου αν το να εκφράζει κανείς την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιες μεθόδους προώθησης οι οποίες κατά την άποψή του υποτιμούν την νοημοσύνη κάποιων άλλων είναι ειρωνεία, τότε είμαι είρωνας! Θα πρέπει λοιπόιν να απολογηθώ για το ειρωνικό μου ύφος στο0 παρακάτω και σε όλα μου γενικά τα posts. Πιστεύω όμως ότι η εκτίμηση σας είναι λίγο λανθασμένη διότι δεν μπορεί, όλο και κάποιο ποστ θα έχω γράψει που να μην ήμουν είρων!
Πολύ απλά, θα πρέπει να καταλάβεις οτι οι αναφορές σου σε ''πεφωτισμένους'' και ''superman'' προσβάλλουν μια μερίδα δυτών που καταδύονται με το συγκεκριμένο τρόπο. Θα μπορούσες λοιπόν να εκφράσεις την αποψή σου με ομορφότερο τρόπο. θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Για τους λόγους μου δεν καταδύομαι με RB. Είδες σε κάποιο post μου να ειρωνεύομαι αυτούς που το κάνουν;

Ποιες είναι ακριβώς οι μέθοδοι προώθησης και γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη σου; Σε ποιόν ''σκοταδισμό'' αναφέρεσε στο pm σου; Ρωτάω γιατί απλά προσπαθώ να καταλάβω...

Πάντως η συγγνώμη σου δεκτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμμέσως πλην σαφώς κρίνετε ότι χρειάζομαι σχολείο GUE.
Όχι, κάθε άλλο. Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω ότι βουτάς μια χαρά και όπως είσαι, άνευ σχολείου GUE. Απλά λέω ότι εάν είναι να μάθεις κάτι, εσύ το ζήτησες στο post σου, καλύτερα να το μάθεις σωστά (= κάνε το σχολείο) και όχι από το διαδίκτυο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Διδάξτε εκείνους που θέλετε και αφήστε με εμένα.
δεν είμαι εκπαιδευτής και δεν διδάσκω κανέναν. Εάν όμως ο πληθυντικός εδώ αναφέρεται στο super secret, μασονικό, society GUE, στο οποίο ανήκω και εγώ , διδάσκουν όποιον πάει, όπως και η PADI και οποιοσδήποτε άλλος οργανισμός.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ανοίκω από καιρό στο dark side και θα λερωθείτε και αν με αγγείξετε. Και επίσης λεφτά δεν έχω να σας δώσω...
Δεν στα ζητήσαμε (όποιοι και αν ειμαστε - πάλι δεν πιάνω τον πληθυντικό ...)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστειλα και PM.
Νομίζω η απάντησή μου καλύπτει τα περισότερα που αναφέρεις και εκεί. Για το εάν κάποιοι την έχουν ψωνίσει,με το DIR το είπα στην απαντησή μου στον fin, έχεις απόλυτο δίκιο. Πες μου όμως που ακριβώς ΔΕΝ γίνεται αυτό; Μη σκέφτεσαι με στερεότυπα, είναι λάθος.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 14-06-08 στις 21:26.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-06-08, 21:25
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...ή θα καίγεσαι στους αιώνας των αιώνων στο Dύρ το εξώτερο

Six-Six-Six - the name of the beast stroke
Αφού πρώτα βρείς τραγικό θάνατο από πνιγμό ή σφαδάζοντας από τους πόνους στο θάλαμο
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-08, 22:06
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Λοιπόν Νίκο, όχι πληθυντικοί.

Έγραψες κάτι πολύ ακραίο και αν και σεβαστό καθότι είναι η προσωπική σου άποψη, και έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις, δεν νομίζω να είναι πρέπον για ένα τέτοιο φόρουμ και εν πάσει περιπτώσι (πώς γράφεται ρε αυτό?) δείχνει ότι έχεις ένα στυλ προκατάληψης και μια τάση να ισοπεδώνεις καταστάσεις. Επομένως να περιμένεις και την απάντηση και μην εξεπλήσσεσαι! Αυτό θα το εξηγήσω με απλά ελληνικά για να μη παρεξηγηθώ. Έγραψες λοιπόν:

"Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε..."

Ποιός λογικός άνθρωπος δέχεται αδιαμαρτύρητα αυτό το ισωπεδωτικό σχόλιο?

Σε ότι αφορά τώρα τα σχόλια σου πάνω στο pm μάλλον θα θεώρησες ότι θα έχεις κάποιο όφελος με το να αναφερθείς σε αυτό δημοσίως. Είναι μια επιλογή που δείχνει κάτι νομίζω.

Αφού το θέλεις δημοσίως ας το πάμε δημοσίως λοιπόν.

Δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα νομίζω. Δεν σχολιάζω ούτε τον τρόπο που βουτάτε ούτε με ενοχλεί να κολυμπάτε δίπλα μου αλλά ούτε και να στηρίζετε τις απόψεις σας (εσείς οι GUE DIR δηλαδή) Εκείνο ρε άνθρωπέ μου, που δεν μπορεί να το χωρέσει η δική μου ιδιοσυγκρασία είναι το πώς αυτή η ιδέα σας παρουσιάζεται και προβάλλεται σε εμάς τους μη ανήκοντες στο χώρο σας (μόνοι σας έχετε περιχαρακωθεί χαρακτηρίζοντας τους άλλους stroke). Η επικεφαλίδα σας είναι προκλητική (DIR). Το γεγονός ότι κινδυνολογείτε και χαρακτηρίζετε τις εκτροπές από το δικό σας σύστημα κατάδυσης σαν ρίσκο είναι προκλητικό. Το γεγονός ότι στο site της GUE κάτω από την επικεφαλίδα GUE Gear (ή κάτι τέτοιο) υπάρχει το όνομα Halcyon είναι προκλητικό ή μικροαστικό τέχνασμα (κατά το ελάχιστον) που θέλει να κατευθύνει τις αγορές των απανταχού πελατών σας. Σόρυ που μιλάω στον πληθυντικό αλλά δεν τα έχω μαζί σου αλλά με το σύστημα γενικώς. έχετε πολλά κοινά με τη θρησκεία πάντως. Απειλείτε με πνιγμό ή με προβληματική κατάδυση τους stroke όπως η εκκλησία απειλεί με το αιώνιο πυρ τους αμαρτωλούς. Όνομάζεται τους εαυτούς σας DIR όπως ακριβώς και οι απανταχού ιμάμηδες και ιερείς κάθε θρησκείας. Σε ένα μόνο δεν διαφέρετε. Στο ότι τη γνώση σας δεν την μοιράζεστε και την κρατάτε για τις παρέες σας και για τις αίθουσες διδασκαλίας σας. Εδώ μοιάζετε περισσότερο με Μασωνία.

Αυτό είναι που με ενοχλεί ρε Νίκο. Όχι η παρέα σου που έχει επιλέξει να βουτάει όπως βουτάει. Δεν μένετε μέχρι εκεί και αποκαλείτε όλους εμάς τους άλλους Stroke! Αν περιοριζόσουν στο να προωθείς τις απόψεις σου χωρίς χαρακτηρισμούς όλα θα ήταν πολύ καλά ίσως να μέτραγε καλύτερα αυτή η προσέγγιση για τους΄Έλληνες.

Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και αποκαλείς τους άλλους βλάκες επειδή έκαναν ένα λάθος υπολογισμό. Έχεις κάνει ένα σχολείο T1 και καλείς ένα course director άλλου οργανισμού να κάνει ένα σχολείο foundamentals. Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και θεωρείς το γεγονός και μόνο ότι ένας άλλος φίλος έχει αναφερθεί στο RD σαν απρέπεια και σαν ενέργεια που ωθεί σε επικίνδυνες καταστάσεις. Σαν πολύ μας έχεις υποτιμήσει ρε Νίκο. θα πάρουμε λες το ποστ του Γκαλών και θα αρχίσουμε να κάνουμε RD?

Την γνώση τέλος ρε Νίκο δεν την πουλάω εγώ πλέον. Να ερωτήσεις ένα σωρό δύτες που με γνωρίζουν προσωπικά για να καταλάβεις τι εννοώ. Γι' αυτό τα παίρνω όταν μου ζητάνε να κάνω σχολείο για να με μάθουν το 1+1 = 2. Και το σχόλειο μου ήταν αν δεν το κατάλαβες επικεντρωμένο στο σλόγκαν σας DIR ως αντίποδας του stroke. Αυτά είναι γελοία πράγματα και ο κάθε σοβαρός δύτης θα γελάσει με αυτές τις μεθόδους προώθησης.

Αν έχετε την μαγκιά να βγαίνετε με ριζοσπαστικές ιδέες και μεθόδους τουλάχιστον κάντε το με επιχειρήματα. Μην μας λέτε ότι επειδή ο κύριος Irvine κάθισε και σκέφτηκε μέσα από την εμπειρία του ότι το πέδιλο το split είναι stroke έτσι αφού το είπε ο Irvine τότε κάτι θα ξέρει. Πούντες έρευνες τις στατιστικές που αποδεικνύουν τα ένα σωρό δόγματα από τα οποία είναι διάσπαρτο το GUE? Πούντες αποδείξεις ότι οι ασφαλιστικές εταιρίες σας χρεώνουν με χαμηλότερο ασφάλιστρο επειδή όπως ισχυρίζεστε το σύστημά σας είναι το πιο σωστό και ασφαλές ενώ τα άλλα είναι επικίνδυνα?

Προσωπικά έχω αραιώσει πολύ τα course που κάνω διότι έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Δεν προωθώ καμία άλλη μέθοδο εκπαίδευσης και δεν λέω ότι είστε λάθος. Έχετε όμως λάθος προσέγγιση στους συν-δύτες σας, Νίκο και καλύτερα κάθείστε να σκεφτείτε λίγο σαν Έλληνες και αφήστε τις αμερικανικές αηδίες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-06-08, 23:18
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν Νίκο, όχι πληθυντικοί.

Έγραψες κάτι πολύ ακραίο και αν και σεβαστό καθότι είναι η προσωπική σου άποψη, και έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις, δεν νομίζω να είναι πρέπον για ένα τέτοιο φόρουμ και εν πάσει περιπτώσι (πώς γράφεται ρε αυτό?) δείχνει ότι έχεις ένα στυλ προκατάληψης και μια τάση να ισοπεδώνεις καταστάσεις. Επομένως να περιμένεις και την απάντηση και μην εξεπλήσσεσαι! Αυτό θα το εξηγήσω με απλά ελληνικά για να μη παρεξηγηθώ. Έγραψες λοιπόν:

"Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε..."

Ποιός λογικός άνθρωπος δέχεται αδιαμαρτύρητα αυτό το ισωπεδωτικό σχόλιο?
Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τώρα τα σχόλια σου πάνω στο pm μάλλον θα θεώρησες ότι θα έχεις κάποιο όφελος με το να αναφερθείς σε αυτό δημοσίως. Είναι μια επιλογή που δείχνει κάτι νομίζω.
Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού το θέλεις δημοσίως ας το πάμε δημοσίως λοιπόν.

Δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα νομίζω. Δεν σχολιάζω ούτε τον τρόπο που βουτάτε ούτε με ενοχλεί να κολυμπάτε δίπλα μου αλλά ούτε και να στηρίζετε τις απόψεις σας (εσείς οι GUE DIR δηλαδή) Εκείνο ρε άνθρωπέ μου, που δεν μπορεί να το χωρέσει η δική μου ιδιοσυγκρασία είναι το πώς αυτή η ιδέα σας παρουσιάζεται και προβάλλεται σε εμάς τους μη ανήκοντες στο χώρο σας (μόνοι σας έχετε περιχαρακωθεί χαρακτηρίζοντας τους άλλους stroke).
Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επικεφαλίδα σας είναι προκλητική (DIR).
Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονός ότι κινδυνολογείτε και χαρακτηρίζετε τις εκτροπές από το δικό σας σύστημα κατάδυσης σαν ρίσκο είναι προκλητικό.
Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονός ότι στο site της GUE κάτω από την επικεφαλίδα GUE Gear (ή κάτι τέτοιο) υπάρχει το όνομα Halcyon είναι προκλητικό ή μικροαστικό τέχνασμα (κατά το ελάχιστον) που θέλει να κατευθύνει τις αγορές των απανταχού πελατών σας. Σόρυ που μιλάω στον πληθυντικό αλλά δεν τα έχω μαζί σου αλλά με το σύστημα γενικώς.
Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε πολλά κοινά με τη θρησκεία πάντως. Απειλείτε με πνιγμό ή με προβληματική κατάδυση τους stroke όπως η εκκλησία απειλεί με το αιώνιο πυρ τους αμαρτωλούς. Όνομάζεται τους εαυτούς σας DIR όπως ακριβώς και οι απανταχού ιμάμηδες και ιερείς κάθε θρησκείας.
Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μόνο δεν διαφέρετε. Στο ότι τη γνώση σας δεν την μοιράζεστε και την κρατάτε για τις παρέες σας και για τις αίθουσες διδασκαλίας σας. Εδώ μοιάζετε περισσότερο με Μασωνία.
Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι που με ενοχλεί ρε Νίκο. Όχι η παρέα σου που έχει επιλέξει να βουτάει όπως βουτάει. Δεν μένετε μέχρι εκεί και αποκαλείτε όλους εμάς τους άλλους Stroke! Αν περιοριζόσουν στο να προωθείς τις απόψεις σου χωρίς χαρακτηρισμούς όλα θα ήταν πολύ καλά ίσως να μέτραγε καλύτερα αυτή η προσέγγιση για τους΄Έλληνες.
Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και αποκαλείς τους άλλους βλάκες επειδή έκαναν ένα λάθος υπολογισμό. Έχεις κάνει ένα σχολείο T1 και καλείς ένα course director άλλου οργανισμού να κάνει ένα σχολείο foundamentals.
Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και θεωρείς το γεγονός και μόνο ότι ένας άλλος φίλος έχει αναφερθεί στο RD σαν απρέπεια και σαν ενέργεια που ωθεί σε επικίνδυνες καταστάσεις. Σαν πολύ μας έχεις υποτιμήσει ρε Νίκο. θα πάρουμε λες το ποστ του Γκαλών και θα αρχίσουμε να κάνουμε RD?
Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Την γνώση τέλος ρε Νίκο δεν την πουλάω εγώ πλέον. Να ερωτήσεις ένα σωρό δύτες που με γνωρίζουν προσωπικά για να καταλάβεις τι εννοώ. Γι' αυτό τα παίρνω όταν μου ζητάνε να κάνω σχολείο για να με μάθουν το 1+1 = 2.
και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το σχόλειο μου ήταν αν δεν το κατάλαβες επικεντρωμένο στο σλόγκαν σας DIR ως αντίποδας του stroke. Αυτά είναι γελοία πράγματα και ο κάθε σοβαρός δύτης θα γελάσει με αυτές τις μεθόδους προώθησης.
Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχετε την μαγκιά να βγαίνετε με ριζοσπαστικές ιδέες και μεθόδους τουλάχιστον κάντε το με επιχειρήματα. Μην μας λέτε ότι επειδή ο κύριος Irvine κάθισε και σκέφτηκε μέσα από την εμπειρία του ότι το πέδιλο το split είναι stroke έτσι αφού το είπε ο Irvine τότε κάτι θα ξέρει.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πούντες έρευνες τις στατιστικές που αποδεικνύουν τα ένα σωρό δόγματα από τα οποία είναι διάσπαρτο το GUE? Πούντες αποδείξεις ότι οι ασφαλιστικές εταιρίες σας χρεώνουν με χαμηλότερο ασφάλιστρο επειδή όπως ισχυρίζεστε το σύστημά σας είναι το πιο σωστό και ασφαλές ενώ τα άλλα είναι επικίνδυνα?
Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά έχω αραιώσει πολύ τα course που κάνω διότι έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Δεν προωθώ καμία άλλη μέθοδο εκπαίδευσης και δεν λέω ότι είστε λάθος. Έχετε όμως λάθος προσέγγιση στους συν-δύτες σας, Νίκο και καλύτερα κάθείστε να σκεφτείτε λίγο σαν Έλληνες και αφήστε τις αμερικανικές αηδίες.
Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 14-06-08 στις 23:21.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-06-08, 23:18
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Stroke test

Ζω στην φλοριντα, κατα τυχη εχω κατω απο τα ποδια μου ενα απο τα μεγαλυτερα συστηματα υποβρυχιων σπηλαιων στον πλανητη, θελω να το εξερευνησω αλλα δεν εχω την οικονομικη ανεση να το κανω λογω του αχανους μεγεθους του. Τι κανω?
Φτιαχνω εναν οργανισμο και μια εταιρια εξοπλισμου, βρισκω εναν φανατικο για προσωπο (λεω και καποια σωστα πραγματα στην πορεια) και ετσι δημιουργω μια ροη εσοδων(οχι βεβαια για χρηματοδοτηση της εξερευνησης μονο) και ενα πυρηνα φανατικων οπαδων που αγοραζουν ολα τα πραγματα τους απο μενα και συμμετεχουν αφιλοκερδως σε ρολο υποστηριξης και να μου κουβαλανε τις μπουκαλες. Και ετσι κανω τα μεγαλυτερα push σε σπηλαια στον κοσμο.

Τhis is DIR.

Το DIR δεν ειναι λαθος σε ολα οσα στηριζει, το αντιθετο μαλιστα και μερικοι DIR δυτες ειναι εξαιρετικοι, οχι γιατι ειναι ντιραδες αλλα γιατι οι ανθρωποι το εχουν.Παρολα αυτα η ουσια του δεν παυει να ειναι η παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-06-08, 23:33
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

To PM.

Είναι η άποψή μου είτε κεκλεισμένω είτε ορθάνοικτων των θυρών. Είμαι αυτός που είμαι και τα λέω με το δικό μου στυλ. όπως τα γράφω έτσι και τα λέω. Είμαι ανοικτό βιβλίο και ακόμα και να είχα MSN τα ίδια θα έγραφα. μακάρι όσοι σχολιάζουν στα μεταξύ τους MSN να σχολίαζαν και εδώ για να πάρουν απαντήσεις.

Κατ' αρχή να πώ ότι συμφωνώ με την προσέγγιση του Fin έτσι όπως το έθεσε περί θρησκείας και αποφασίζω και εγώ βάσει της ερμηνείας που δίνει ότι δηλαδή οι φιλοσοφίες δεν έχουν δόγματα (οι θρησκείες έχουν) και έτσι από δω και μπρος χωρίς παρεξήγηση θα αποκαλώ την DIR σαν θρησκεία. Νομίζω ότι αποκτώ αυτό το δικαίωμα καθώς εσείς χρησιμοποιείται μια δική σας ορολογία και αποκαλέιτε τους άλλους με όρους που έχετε θεσπίσει και υιοθετήσει within the walls.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas
@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.


Έχεις διακρίνει ειρωνικό ύφος σε όλα μου τα ποστ γενικά?

Παράκληση? Που την έιδες αγαπητέ μου την παράκλιση? Πρόταση έκανα που για να είμαι ειλικρινής ποσώς δεν με ενδιαφέρει αν είσαι σε διάθεση να συζητήσεις σαν ίσος προς ίσο ή αν την έχεις δει εκλεκτός του καταδυτικού Θεού και αρνείσαι να μιλάς με υποδιαίστερες κατηγορίες δυτών.

Όσο για το σχολείο που μου προτείνεις. Δώσμου ένα καλό λόγο γιατί να το κάνω.

Δεν νομίζεις ότι πολύς μυστικισμός έχει πέσει γύρω από την GUE? Εντάξει αντιλαμβάνομαι ότι αυτός είναι ένας τρόπος προώθησης αλλά ο μυστικισμός δεν είναι πολύ in σήμερα. Οι ταμπέλες και η εφεύρεση νέων όρων και ερμηνειών άνευ αντικειμένου είναι αμερικάνικη μόδα και δεν ταιριάζει στην προσωπική μου ιδιοσυγκρασία. Και επειδή πιστεύω ότι η κατάδυση είναι φιλοσοφία και όχι θρησκεία δεν θα καταφύγω σε στοές και εκκλησίες για να με μάθουν να βουτάω με ασφάλεια. Μου αρέσουν οι σταράτες κουβέντες. Δεν είπα ότι διαφωνώ κάπου με την θρησκεία σας. Εξάλλου θρήσκος δεν είμαι. Για να διαφωνίσω πρέπει πρώτα να μάθω τι είστε και τι αντιπροσωπεύετε. Εσείς ιχσχυρίζεστε ότι είστε το οτιδήποτε σωστό σαν να λέμε η φωτεινή πλευρά και όλοι οι άλλοι είναι ο σκωταδισμός. Ας είναι προτιμώ να μείνω στην σκοτεινή πλευρά και μείνετε εσείς με τα μυστικά σας αυστηρά φυλαγμένα στις αίθουσες που διδάσκετε. Εμένα πάντως για να με δείς μαθητή θα πρέπει να κάνεις πολλές προσπάθειες αν και χαμένος ο κόπος σου θα πάει. Αν για να μάθω ο μόνος τρόπος είναι να σας πληρώσω ευχαριστώ δεν θα πάρω. Μου εισηγείσε να κάνω κανω σχολείο για να τα μάθω και να τα μάθω και σωστά. Λες και δεν υπάρχει αλλος τρόπος να πεφωτιστεί κανείς εκτός από το να τα ακουμπάει. Έχετε στηρίξει όλη την καμπάνια προώθησης της ιδέας σας και των οικονομικών σας συμφερόντων σε χαρακτηρισμούς όπως DIR και Stroke και έχετε μια αστεία κατ' εμέ προσέγγιση στο θέμα μάρκετινγκ. Παρολ' αυτά δώσε μου ένα καλό λόγο για να κάνω τα σχολεία σας και θα το σκεφτώ!

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την δουλειά κανενός αλλά έχω πρόβλημα με άτομα που θεωρούν ότι είμαστε ηλίθιοι και ότι η νουμοσύνη μας είναι αρκετά χαμηλή για να πιπιλάμε το σλόγκαν σας. Φαίνεται πως έχετε πολλά καλά στοιχεία. Αλλά την την έχετε ψιλο-ψωνίσει.

Μπορώ να πω πως με έχει αποτρέψει από κάθε πιθανότητα να μάθω περισσότερα για την θρησκεία σας το ποστ σου διότι αν είναι πολλά άτομα με τέτοια προσέγγιση στα ιερά σας δεν νομίζω να έχω να μάθω και πολά πράγματα.

Σώτος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 14-06-08 στις 23:36.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.