Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-01-14, 14:06
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Πολικέ,

πέρα από την καταχώρηση στο Ημερολόγιο Πολέμου ο επιμελητής του γνωστού Αρχείου Ι. Μελισσηνού, Ιωάννης Θ. Μαλακάσης, αναφέρει στην σελ. 22 του Β΄ τόμου του έργου του «Το Ναυτικό στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο», εκδ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, τα εξής για την απομάκρυνση των φλεγόμενων πλοίων από το λιμάνι του Πειραιά, μέσα και έξω από το οποίο είχαν ριχθεί μαγνητικές και ακουστικές νάρκες από τα γερμανικά επιτιθέμενα αεροπλάνα:

«Πρώτον έργον υπήρξεν η απομάκρυνσις των φλεγομένων σκαφών. Εις τούτο μεγίστην βοήθειαν παρέσχεν ο αεροπορικώς αφιχθείς εξ Αλεξανδρείας Βρεττανός Πλοίαρχος SHOWειδικός εις την Ναρκαλιείαν. […] Ο Πλοίαρχος SHOW δια μεν τας μαγνητικάς νάρκας εν συνεννοήσει μετά την άριστα λειτουργησάσης τότε Δ.Τ.Ν., ενός Βρεττανού βοηθού του και του ειδικώς διατεθέντος Πλωτάρχου κ. ΜΑΤΘΑΙΟΥ. […] Ο Ματθαίου ήρχισεν ετοιμάζων ειδικά ναρκαλιευτικά χρησιμοποιήσας προς τούτο ξύλινα πετρελαιοκίνητα εφ΄ ων εις ελάχιστον χρόνον ενεκατεστάθησαν γεννήτριαι προς καταστροφήν των μαγνητικών ναρκών, ενώ εν τω μεταξύ προσεπάθη δια βομβών βάθους να προκαλέση την έκρηξιν των επισημανθεισών τοιούτων. Δια τας ακουστικάς συνέστησαν όπως προ εκάστου σκάφους τάσσεται ξύλινη βενζινάκατος, εξ ης να ρίπτωνται ριπαί πολυβόλου αίτινες εθεωρούντο ως δημιουργούσαι αδράνειαν επί του πυροδοτικού μηχανισμού των ναρκών. Με τα υποτυπώδη αυτά μέσα και πριν ή γίνη η εκκαθάρισης του λιμένος και των πέριξ όρμων από τας ποντισθείσας νάρκας ήρχισε την 8.4.41 το έργον της εκκενώσεως του λιμένος.»

Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφερθεί ότι την μεθόρμιση των καιόμενων πλοίων ανέλαβαν οι δυο συνεργάτες του προαναφερόμενου πλοιάρχου Ν. Πετρόπουλου Β.Ν., ο υποπλοίαρχος Ιωάννης Μελισσηνός (πρόκειται για τον συντάκτη της „Λίστας Μελισσηνού“) και ο σημαιοφόρος Τιμολέοντας Λούης. Όπως αναφέρει ο Πετρόπουλος «Ανέλαβαν οι δυο τους, μ΄ ένα δυο παλιορυμουλκά και 3-4 οξυγονοκολλητάς, να μεθορμίσουν τα καιόμενα βαπόρια».

Συνεχίζοντας ο Μαλακάσης αναφέρει επακριβώς τα εξής:

«Πρώτα ρυμουλκώνται εκτός του λιμένος φλεγόμενα – τινά προσεδέθησαν ιδιοχείρως παρά του παρά τη Διοικήσει ΠΕΙΡΑΙΩΣ τοποθετηθέντος σημαιοφόρου του Γ.Ε.Ν. – τα ατμόπλοια ΠΕΤΑΛΙΟΙ, ΕΥΒΟΙΚΟΣ, ΑΓΑΛΙΑΝΗ και ΣΤΥΛΙΑΝΗ. Ταύτα προσηράχθησαν παρά τον όρμον ΣΕΛΙΝΙΑ της ΣΑΛΑΜΙΝΟΣ

Σκέφτηκα για μια στιγμή, στην προσπάθεια μου να δικαιολογήσω την βύθιση του ΠΕΤΑΛΙΟΙ οκτώ μίλια μακριά από το λιμάνι του Πειραιά, ότι το καιόμενο πλοίο εγκαταλείφθηκε ίσως στην τύχη του αμέσως μετά την ρυμούλκηση του έξω από το λιμάνι και στην συνέχεια παρασυρόμενο από τον άνεμο οδηγήθηκε στα βορειοανατολικά της Αίγινας όπου και βυθίστηκε. Ο άνεμος όμως, όπως περιγράφεις κι΄ εσύ στην περίπτωση του ΣΤΥΛΙΑΝΗ του οποίου «τα ρυμούλκια κόπηκαν λόγω του μεγάλου κυματισμού και το σκάφος παρασύρθηκε, με αποτέλεσμα να προσαράξει στις νότιες ακτές της Κυνοσούρας και να καταστραφεί» ήταν νότιος και θα είχε σαν αποτέλεσμα να επιστρέψει το φλεγόμενο πλοίο προς την ακτή του Πειραιά και όχι να κατευθυνθεί προς τα νοτιοανατολικά, στην μεριά του διαύλου και να βυθιστεί στα βορειοανατολικά της Αίγινας.

Το κομμάτι που εξ΄ αρχής με οδήγησε στο να μην ερευνήσω διεξοδικά την περίπτωση το συγκεκριμένο ναυάγιο να είναι το ΠΕΤΑΛΙΟΙ, ήταν ακριβώς αφενός η επίσημη πληροφορία, από διαφορετικές πηγές (βλ. Ημερολόγιο Πολέμου, Μαλακάση και Φωκά), ότι το ΠΕΤΑΛΙΟΙ ρυμουλκήθηκε στα Σελίνια, αφετέρου η ερώτηση του «Πως βρέθηκε το ΠΕΤΑΛΙΟΙ βυθισμένο οκτώ μίλια μακριά από το λιμάνι του Πειραιά μέσα από μια από τον εχθρό ναρκοθετημένη θαλάσσια περιοχή και με αντίθετους ανέμους;»

Για το θέμα της ταυτοποίησης του πλοίου από τον NickVas δεν μπορώ να αναφερθώ ακόμα με ακρίβεια γιατί μου λείπουν βασικές συγκριτικές πηγές. Έχω καταδυθεί στο ναυάγιο – θα πρέπει να αναφερθεί και να τονιστεί στο σημείο αυτό ότι δεν γνώριζα ότι πρόκειται για το ίδιο ναυάγιο και ότι δεν υπήρξε από μέρους μου καμία διάθεση να παρέμβω στην έρευνα της ομάδας του NickVas – και παρόλο που θυμάμαι αρκετά κατασκευαστικά στοιχεία μου διαφεύγουν οι πλευρικές κατασκευές. Δεν θυμάμαι την αριστερή πλευρική κατασκευή αλλά, αν θυμάμαι καλά, η δεξιά δεν είναι διακριτή. Οι ιστοί των φορτωτήρων είναι πράγματι εκεί. Θα φροντίσω να αποκαταστήσω τα κενά αυτά.

Είναι θέμα λίγου χρόνου να φτάσουν στα χέρια μου τα στοιχεία που χρειάζομαι οπότε μόλις έχω νεότερα θα κατατοπίσω. Ίσως μέχρι τότε να έχει λυθεί και το μυστήριο των οκτώ μιλίων που χωρίζουν το ναυάγιο από το λιμάνι.

Καλό μεσημέρι
DG

Υ.Γ. Την καλησπέρα μου Αριστομένη, το άρθρο για τις „Λείες Πολέμου“ ήταν πολύ καλό, περιεκτικό και καλογραμμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-14, 18:51
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Και πάλι ευχαριστώ Δημήτρη για την ευκαιρία που μου δίνεις να αναφερθώ στην εξιστόρηση του Ι.Μελισσηνού μιας και αυτή χρήζει σχολιασμού.

Στις σελίδες του βιβλίου "Το Ναυτικό στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο" (αρχείο Ι.Μελισσηνού) πράγματι υπάρχει η αναφορά που παραθέτεις. Όμως την υπογράμμιση θα μπορούσαμε να την κάνουμε και ως εξής:
"... ήρχισε την 8/4/41 το έργον της εκκενώσεως του λιμένος. Πρώτα ρυμουλκούνται εκτός του λιμένος φλεγόμενα - τινα προσδέθησαν ιδιοχείρως παρά του παρά τη Διοικήσει Πειραιώς τοποθετηθέντος σημαιοφόρου του Γ.Ε.Ν. (σ.σ. αναφέρεται στον Σημαιοφόρο Λούη) - τα ατμόπλοια ΠΕΤΑΛΛΟΙ, ΕΥΒΟΪΚΟΣ, ΑΓΑΛΙΑΝΗ και ΣΤΥΛΙΑΝΗ. Ταύτα προσηράχθησαν παρά τον όρμο Σελίνια της Σαλαμίνος".

Και πάλι βλέπουμε ότι η πληροφορία που παρέχει ο συγγραφέας δεν είναι ακριβής. Όπως και στο «Ημερολόγιο Πολέμου» έτσι και στο αρχείο Μελισσηνού καταγράφεται η πρόθεση της προσάραξης των πλοίων στα Σελίνια και όχι το γεγονός. Είναι αυτό που ο Πλοίαρχος Πετρόπουλος αναφέρει ως: “τα ρυμουλκούσαν έξω από το λιμάνι και τα προσάραζαν, κατά το δυνατόν, στις νότιες ακτές της Σαλαμίνας”.

Ο Μελισσηνός παρότι έζησε τα δραματικά αυτά γεγονότα έχει κάνει κάποια μικρά λάθη στην εξιστόρηση τους, ίσως γιατί δεν τα κατέγραψε την ώρα που συνέβησαν αλλά αργότερα με βάση τη μνήμη του και τις όποιες πηγές. Για παράδειγμα αναφέρει ότι τη βύθιση του φορτηγού ΥΠΑΝΙΣ κατά το βομβαρδισμό του Πειραιά όταν αυτό βυθίστηκε αργότερα στον Ευβοϊκό. Στο θέμα μας, προφανώς και έζησε τη στιγμή της απομάκρυνσης των φλεγόμενων πλοίων από τον Πειραιά αλλά δεν τα ακολούθησε και ως την προσάραξη τους αφού βλέπουμε ότι δεν αναφέρει την απώλεια του ΣΤΥΛΙΑΝΗ στην Κυνοσούρα.

Εξάλλου υπάρχει και ιστορική επιβεβαίωση της βύθισης του ΠΕΤΑΛΛΟΙ (όχι προσάραξης) με βάση τις αναφορές των Lloyd’s που ανέφερε ο Νίκος όπως και από το “World War II Greek Merchant Losses” του William A. Schell, ο οποίος παραθέτει την ίδια πληροφορία για βύθιση του εκτός του λιμένα.

Τέλος, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, αν το ΠΕΤΑΛΛΟΙ είχε προσαραχθεί με επιτυχία τότε θα υπήρχε σε κάποιον από τους κατάλογους των ανελκυσθέντων ή προς ανέλκυση/διάλυση ναυαγίων που συντάχθηκαν τόσο το 1941 από τους Γερμανούς, όσο και μετά την απελευθέρωση.

Νομίζω ότι η κουβέντα έχει σωστά μεταφερθεί από το αν το ναυάγιο είναι το ΠΕΤΑΛΛΟΙ στο πως το ναυάγιο του ΠΕΤΑΛΛΟΙ βρέθηκε εκεί που είναι.
Αναφέρεις σωστά ότι εφόσον το πλοίο βυθίστηκε την ημέρα της ρυμούλκησης του τότε κινήθηκε αντίθετα με τον άνεμο. Όμως αυτό δεν αποτελεί κάτι το εξαιρετικά σημαντικό ως στοιχείο γιατί όπως γνωρίζουμε ο άνεμος μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση εντός της ημέρας και στην περίπτωση μας η ρυμούλκηση των πλοίων δεν έγινε ταυτόχρονα.

Ο τρόπος με τον οποίο κατέληξε το ΠΕΤΑΛΛΟΙ στο βυθό μεταξύ Σαλαμίνας και Αίγινας αποτελεί αντικείμενο συνεχιζόμενης μελέτης προκειμένου να καταγράψουμε ακόμη και αυτές τις τελευταίες ώρες του πλοίου. Τα στοιχεία που υπολοίπονται πιστεύω ότι σύντομα θα είναι διαθέσιμα και το θέμα της βύθισης και ταυτοποίησης του ΠΕΤΑΛΛΟΙ θα παρουσιασθεί με τον τρόπο που αρμόζει σε ένα σημαντικό ναυάγιο. Η αοριστία των προαναφερθέντων πηγών σχετικά με την βύθιση του πλοίου είναι δευτερευούσης σημασίας, μιας και το γεγονός είναι ότι το συγκεκριμένο ναυάγιο έχει ανυπερθέτως ταυτοποιηθεί από την έρευνα πεδίου ως το ΠΕΤΑΛΛΟΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-14, 12:52
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Πολικέ,

τελικά οι φορουμικές συνομιλίες ενίοτε μας βοηθούν όλους.

Ερευνώντας στα γερμανικά συμπληρωματικά αρχεία της Wehrmacht, βρήκα μια καταχώρηση της Ανώτατης Διοίκησης της γερμανικής 12ης Στρατιάς, με καταχώρηση 9 Μαΐου 1941, η οποία αν και δεν ρίχνει επακριβώς φως στα γεγονότα, δίνει μια καταλυτική πληροφορία.

Πρόκειται για μια λίστα του Heeresoberkommando 12, Gen.-Kdo. VIII. Fl.-Korps, με θέμα του „Schiffsbekämpfung Griechenland“. Στο συμπληρωματικό 1 για το Fl.-Korps-Ic, Nr.2121/41 geh.v.8.5.41 και στο κομμάτι που αναφέρεται στις βυθίσεις στο λιμάνι του Πειραιά, υπάρχει η καταχώρηση του ΠΕΤΑΛΙΟΙ. Δίπλα στην αναφορά των ΚΟΧ του πλοίου κάποιο άγνωστο χέρι έχει γράψει την λέξη Αίγινα. Καθώς η φωτογραφία του ντοκουμέντου προέρχεται από το έτος 1945 δεν υπάρχει περίπτωση η χειρόγραφη αυτή καταχώρηση να έχει συμπληρωθεί μετά από το έτος αυτό.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι οι γερμανικές αρχές κατοχής από κάπου έλαβαν την ακριβή πληροφορία αυτή για την βύθιση του πλοίου στην Αίγινα. Αν η πληροφορία δεν ήταν ακριβής δεν θα υπήρχε και καταχώρηση της στο ντοκουμέντο αυτό. Σκοπός της, κατά την γνώμη μου, ήταν η διαφοροποίηση της λίστας - της οποίας ο γενικός τίτλος αφορά τις βυθίσεις στο λιμάνι του Πειραιά - με την πληροφορία ότι το ΠΕΤΑΛΙΟΙ δεν βυθίστηκε στον Πειραιά αλλά στην Αίγινα.



Δεν χρειάζεται να περιμένω τις συγκριτικές πηγές για περεταίρω σύγκριση καθώς όλα τα στοιχεία πλέον δείχνουν ότι πράγματι πρόκειται για το ναυάγιο του ΠΕΤΑΛΙΟΙ.

Έκανα τις ανάλογες διορθώσεις στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος, διαγράφοντας και αφήνοντας το κείμενο ως έχει, έτσι ώστε να βγαίνει νόημα για τον αναγνώστη σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα μηνύματα.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία, για την περεταίρω ανάδειξη αυτού του σημαντικού ναυαγίου.
DG
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-14, 14:47
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Δημήτρη

Χαίρομαι που επιτέλους κατάλαβες οτι το ναυάγιο είναι το ΠΕΤΑΛΛΟΙ έστω κι εάν σε έπεισε μια πληροφορία η οποία υπό το φως της προηγούμενης συζήτησης δε νομίζω οτι προσθέτει κάτι περισσότερο στο θέμα της ταυτοποίησης. Εφόσον όμως έκλεισε το πρώτο αυτό θέμα νομίζω οτι μπορούμε να περάσουμε στα υπόλοιπα λάθη που έχετε κάνει στην έρευνά σας. Ίσως μετά από τη λάθος ταυτοποίηση του ναυαγίου, τα υπόλοιπα αυτά λάθη να φαντάζουν επουσιώδη, αλλά εγώ νομίζω οτι πρέπει να αναφερθούν. Άλλωστε, όπως λες και εσύ, "...οι φορουμικές συνομιλίες ενίοτε μας βοηθούν όλους..."

Είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω το video σου στην αρχή του thread αλλά βλέπω πως αυτό δεν υπάρχει πλέον. Για να συνεχίσω λοιπόν, βρήκα το πόνημά σας στο website του Αντώνη Γράφα και ελπίζω να μπορέσω να αναπτύξω τα επιχειρήματά μου αναφερόμενος στο εκεί οπτικό υλικό.

Αρχίζω με το θέμα της κατασκευής του πλοίου. Βλέπω από την παρακάτω φωτογραφία:



οτι οι Αντώνης Γράφας και Κώστας Μυλωνάκης βρέθηκαν στο σημείο όπου διακρίνονται καθαρά τα καρφιά που συγκρατούσαν τη λαμαρίνα πάνω σε ένα διαμήκη νομέα. Ίσως λόγω απειρίας ή επιπολαιότητας δεν αντιλήφθηκαν το προφανές, παρασύροντάς σε και εσένα στα εσφαλμένα συμπεράσματα σου. Να τονίσω οτι είναι ακριβώς το σημείο που διάλεξα και εγώ για να σου δείξω οτι το πλοίο είναι καρφωτό (βλ. φωτό στο αρχικό μου post).

Όμως έχεις κάνει και εσύ λάθη. Παραθέτω από το αρχικό σου post:

"... Το γεγονός ότι το S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) άρχισε να ναυπηγείτε την 19η Νοεμβρίου 1903 και αποπερατώθηκε τον Φεβρουάριο του 1904, οδηγεί στο προφανές συμπέρασμα ότι οι πλάκες της επένδυσης του πλοίου συγκολλήθηκαν, καθώς ο προαναφερόμενος χρόνος κατασκευής του δεν θα επαρκούσε σε περίπτωση που χρησιμοποιούταν η τεχνική του καρφώματος...."

Νομίζω πως κατάλαβα τι σε μπέρδεψε και έκανες μια τέτοια εικασία. Στο διαδίκτυο, αναφέρεται οτι το WAIHEMO καθελκύστηκε (launched) στις 19 Νοεμβρίου 1903. Εσύ αναφέρεις όμως οτι "...άρχισε να ναυπηγείτε..." (sic). Η καθέλκυση δεν συμπίπτει φυσικά με την αρχή της ναυπήγησης. Όταν ένα πλοίο καθελκύεται, δηλαδή με πιο απλά λόγια για να το καταλάβεις, πέφτει στο νερό, είναι συνήθως κατά 80% (ή και παραπάνω) έτοιμο.

Ξανά παράθεση από το αρχικό σου post:

"... Η έρευνα πεδίου, καθώς και το οπτικό υλικό που προέκυψε από αυτήν, έδειξε ότι δεν πρόκειται για πλοίο με καρφωτή επένδυση (πέτσωμα), αλλά με επένδυση η οποία προφανώς συγκολλήθηκε με οξυγονοασετυλίνη. Πρόκειται για μια μέθοδο η οποία ήταν αρκετά διαδεδομένη κατά το πρώτο τέταρτο του 20ου αιώνα και θεωρείτο ότι παρήγαγε γρήγορες και φτηνές κατασκευές, αλλά μικρής αντοχής..."

Δυο προτάσεις οι οποίες είναι ιστορικά και τεχνικά λάθος.

Πρώτον, η συγκόλληση ελασμάτων με οξυγόνο και ασετυλίνη δεν βρήκε ποτέ ευρεία εφαρμογή στην κατασκευή πλοίων και πολύ περισσότερο στην κατασκευή της γάστρας τους (hull). Οι λόγοι ήταν τόσο οικονομικοί όσο και τεχνικοί. Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον - και συνεχίζει να χρησιμοποιείται - είναι η ηλεκτροσυγκόλληση (electric arc welding).

Δεύτερον, το 1903 δεν εφαρμοζόταν ούτε η ηλεκτροσυγκόλληση σαν εξ' ολοκλήρου μέθοδος κατασκευής πόσο μάλλον σε πλοία τόσο μεγάλα. Τα ναυπηγεία άρχισαν να την εφαρμόζουν μαζικά μέσα στη δεκαετία του 1920. Ιδού ένα σύντομο ιστορικό λοιπόν:

- Πειράματα με ηλεκτροσυγκόλληση είχαν γίνει από το 1890.
- Από το 1905 περίπου γίνονταν μικρής έκτασης κατασκευές και επισκευές όπως για παράδειγμα σε καζάνια ή σε σημεία δύσκολο να καρφωθούν π.χ. σημεία με έντονες καμπύλες κοντά στο κλωβό της έλικας (stern frame) του πλοίου.
- Το 1906 δόθηκε η ευρεσιτεχνία για την εφεύρεση αυτού που σήμερα ονομάζεται ηλεκτρόδιο (welding rod) και με το οποίο ξεπεράστηκε το πρόβλημα της αξιοπιστίας των κολλήσεων.
- Το 1917 έγιναν για πρώτη φορά επισκευές μεγάλης έκτασης.
- Το 1918 το πρώτο εξ' ολοκλήρου κολλητό σκάφος έγινε πραγματικότητα, μια μαούνα 124 πόδια μήκος (Αγγλία).
- Το 1920 φτιάχνεται το πρώτο εξ' ολοκλήρου κολλητό πλοίο, το FULLAGAR στα ναυπηγεία CAMELL LAIRD (το συγκεκριμένο είχε και άλλη μια καινοτομία για την εποχή, μηχανή diesel).

Μάλιστα ζήτησα από το ναυπηγό (ΕΜΠ) της παρέας, τον Άρη (Νταμαδάκη) και βρήκε μια απεικόνιση της μαούνας του 1918:



Και μια από τις φωτογραφίες του FULLAGAR που υπάρχουν online, με πάσα επιφύλαξη καθώς πρόκειται για υλικό από το διαδίκτυο:

http://www.topfoto.co.uk/imageflows/...oto&f=EU003767

Ελπίζω τα παραπάνω περί ναυπηγικής να ήταν κάπως ενδιαφέροντα για όσους μας διαβάζουν. Θα επανέλθω εν ευθέτω χρόνο για να μπορέσουν όλοι να μας παρακολουθήσουν ξεκούραστα.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 22-01-14 στις 16:29.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-14, 17:05
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Νίκο,

χαίρομαι και εγώ για την ενδελεχή ταυτοποίηση του σημαντικού αυτού ιστορικού ναυαγίου. Ευχαριστώ για την υπό ναυπηγικό πρίσμα διευθέτηση των λαθών.

Καλή σας συνέχεια και καλή επιτυχία στην ανάδειξη του ναυαγίου.
DG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 22-01-14 στις 17:08.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-14, 17:46
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Χαιρετω τους παντες.

Νίκο μετά από όλα αυτά που αναφέρεις νομίζω δεν υπάρχει λόγος να αμφισβητήσουμε την εγκυρότητα της ταυτοποίησης του Petalli.

Θέλω να αναφερθώ όμως σε 2 γεγονότα τα οποία έκαναν προσωπικά εμένα αλλά και τον Αντώνη να απορρίψουμε την επιλογή του Petalli .

Πρώτο από όλα και χωρίς να έχω μιλήσει με το Δημήτρη επικοινώνησα τηλεφωνικώς μαζί σου, κυρίως γιατί παλαιότερα είχαμε πάει μαζί σε αυτό ναυάγιο (υπόθεση Λάμπρος αν θυμάσαι) και ο ίδιος εσύ μου είπες πως μάλλον έχεις κάνει λάθος και το ναυάγιο δεν πρόκειται για το Petalli. Δεν ξέρω εάν το έκανες σκόπιμα μα αυτή η πληροφορία για μένα απόρριψε το ναυάγιο σαν Petalli και προχώρησα μαζί με τον Αντώνη στην συλλογή πληροφοριών που αφορούσαν άλλα ναυάγια.

Έπειτα και μετά τη μελέτη των φωτογραφιών της πλώρης άλλα και άλλων σημείων του πλοίου ήμασταν σχεδόν σίγουροι πως το πλοίο ήταν καρφωτό ακόμα και πριν βγούμε από την πρώτη βουτιά.Θυμάμαι το συζητήσαμε επι τόπου στο σκάφος. Στην πλώρη διακρίνεται πεντακάθαρα πως εχει η λαμαρίνα ξεκαρφωθεί, προφανώς όπως έσκασε στο βυθό. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση βέβαια είναι χαμηλά στην δεξιά πλευρά της πλώρης μια λαμαρίνα η οποία έχει στραβώσει προς τα έξω και κρέμεται, που κατ εμένα προσωπικά μου δείχνει όχι απλό ξεκάρφωμα, μα έκρηξη από μέσα προς τα έξω. Μπορείς να δεις μια φωτογραφία εδω :

Το γεγονός ότι προσπεράσαμε αυτές τις πληροφορίες ήταν λάθος μας.

Μετά από την επαφή με το Δημήτρη και όλες τις πληροφορίες που συνέλεξε με κύρια το γεγονός πως το Petalli είχε μεταφερθεί στη Σαλαμίνα φλεγόμενο, εσένα να μου λες πως κάνεις λάθος και δεν είναι το Petalli , εγώ προσωπικά μαζί με τον Αντώνη θέλαμε να μετρήσουμε το ακριβές μήκος του πλοίου για να διαπιστωθεί αυτή η καταλυτική διαφορά των 20 μέτρων από το ένα πλοίο στο άλλο. Κάτι τέτοιο οργανώθηκε κιόλας το επόμενο ΣΚ (το ίδιο ΣΚ που είχε γίνει η συμφωνημένη ανακοίνωση από το Δημήτρη για το Waihemo ) αλλά λόγω κακών συνθηκών δεν καταφέραμε να μετρήσουμε σωστά το πλοίο αφήνοντας τη δουλειά αυτή για κάποια άλλη ημέρα. Πιστεύω πως εάν είχε λυθεί το θέμα της ακριβής μέτρησης του πλοίου εκείνη την ημέρα όλα θα ήταν διαφορετικά .

Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και η έρευνα δύσκολη στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού ήξερα πως παλιότερα το ναυάγιο το έχουν βουτήξει και άλλοι ειδήμονες του χώρου και πότε δεν είχε ταυτοποιηθεί.

Θα ήθελα μια εξήγηση αν θέλεις για τα αίτια του ναυαγίου καθώς και μια εικασία από τι προήλθε το τόσο βίαιο στράβωμα της λαμαρίνας της πλώρης που έχω ποσταρει πιο πάνω στην φωτογραφία.

Χαιρετώ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-14, 19:33
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Κώστα,

Ομολογώ πως δε μου αρέσει η προσπάθειά σου να με διαβάλλεις οτι δήθεν επίτηδες σου έδωσα ψευδείς πληροφορίες. Στο τηλεφώνημά σου μου ανέφερες για "...εκρήξεις από μέσα προς τα έξω...", ναυάγιο που "...σίγουρα έτσι πιασμένο είναι από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο...", "...κολλητές λαμαρίνες..." και διάφορα άλλα, τα οποία για μένα ήταν φανερά παραλογισμοί. Για να μην σε προσβάλλω απλά δεν σου χάλασα χατήρι και απέφυγα να σου απαντήσω. Όσον αφορά το ΠΕΤΑΛΛΟΙ, θα δεις οτι στη σελίδα με τα νέα του wreckDiving www.wreckdiving.gr/news το αναφέρουμε με το όνομά του από τον Ιανουάριο του 2011 και την καταχώρηση αυτή μπορούσαν να τη διαβάσουν όλοι. Άρα, ούτε έκρυψα κάτι, ούτε το προσπάθησα, αντιθέτως και όλα ήταν δημοσιευμένα και το ναυάγιο ταυτοποιημένο με μια έρευνα σε εξέλιξη. Και τελειώνοντας με αυτό, για να σου ανταποδώσω τη λάσπη δε νομίζω οτι είναι τυχαίο που το αρχικό post του thread έγινε μερικές μέρες μετά το "αναγνωριστικό" σου τηλεφώνημα για το ποιό είναι το ναυάγιο.

Όσον αφορά τα σχόλια που ζητάς για τις λαμαρίνες, δεν έχω καμία όρεξη να σου απαντήσω. Αντίθετα με το Δημήτρη που σας κάλεσε να δουλέψετε μαζί το ναυάγιο, εγώ δεν το έκανα. Και πάλι όπως ο Δημήτρης δείχνει σεβασμό (και τον ευχαριστώ γι' αυτό) και μας αφήνει να τελειώσουμε την έρευνά μας θα σου πρότεινα το ίδιο να κάνετε και εσείς (εάν και δεν έχετε δείξει τέτοιες ευαισθησίες μέχρι τώρα).

Με εκπλήσσει πάντως που σου είναι "φανερό" οτι οι λαμαρίνες έχουν ξεκαρφώσει. Εάν εσύ είδες καρφωτό πλοίο, τότε ποιος το βάφτισε κολλητό; Νομίζω οτι οι υπαινιγμοί σου δεν είναι δίκαιοι για τους συνεργάτες σου...
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-14, 22:07
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Ααα μάλιστα. Τώρα εξηγούνται πολλά.
Βλέπω όμως ότι σε χάλασε λίγο όποτε δεν θα το συνεχίσω άλλο γιατί βαριέμαι ελεηνά.
Καλή τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-14, 16:43
georgep5180 georgep5180 is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Μηνύματα: 28
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

ρε φιλε Μυλωνακη μας δουλευεις...πηρες τον αλλον τηλεφωνο να σας ξεστραβωσει ποιο ναυαγειο ειναι για να βγειτε να του πειτε οτι κανει λαθος????? και γκρινιαζεις οτι σε δουλεψε κιολας Ε την επομενη φορα παρε 11880!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-01-14, 19:38
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgep5180 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε φιλε Μυλωνακη μας δουλευεις...πηρες τον αλλον τηλεφωνο να σας ξεστραβωσει ποιο ναυαγειο ειναι για να βγειτε να του πειτε οτι κανει λαθος????? και γκρινιαζεις οτι σε δουλεψε κιολας Ε την επομενη φορα παρε 11880!!!!
11880 Με έκανες και γέλασα.

Μην διαστρεβλώνεις τις καταστάσεις όμως προσπαθώντας να πεις μια άσχετη ατάκα προσβάλλοντας με. Δεν έχεις ιδέα προφανώς πως έχουν τα πράγματα. Και βέβαια θα έπαιρνα τηλ τον πρώην συνεργάτη μου να τον ρωτήσω και να συγκρίνω πληροφορίες για ένα ναυάγιο το οποίο ξεκινήσαμε μαζί. Ποτέ δεν κινήθηκα προσωπικά εγώ υποχθόνια και όσοι έχουν δουλέψει μαζί μου το γνωρίζουν.Τα υπόλοιπα και το πως το πήρε ο καθένας είναι σίγουρα θέμα αντίληψης που διαφέρει από άτομο σε άτομο,οπότε καλύτερα άστα για αυτούς που έχουν σχέση με το θέμα.
Βέβαια από την άλλη σε ένα φόρουμ ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, και προφανώς δεν θα σου κόψω εγώ την ανάγκη να κάνεις πλακίτσα, οπότε και γελάω.

Στη συνέχεια θα κρατήσω αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου λέγοντας σου ξανά πως δεν έχω καμιά διάθεση να ασχοληθώ άλλο με το θέμα με τους σχετικούς, γιατί προφανώς κάτι δεν μου αρέσει. Πόσο λοιπόν με τους άσχετους...

Χαιρετώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.