Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-07, 18:44
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Poseidon Mk6 released

Η Poseidon ανακοινωσε τις πρωτες πληροφοριες για το Cis Lunar Mk6.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.poseidon.se/.
Η ανακοινωση αυτη εκανε αισθηση στον χωρο γιατι δεν ηταν αυτο ακριβως που περιμενε το κοινο. Ο καθενας βλεπει και αποφασιζει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-07, 23:20
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Poseidon Mk6 released

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανακοινωση αυτη εκανε αισθηση στον χωρο γιατι δεν ηταν αυτο ακριβως που περιμενε το κοινο. Ο καθενας βλεπει και αποφασιζει...
Δηλαδή;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-07, 01:47
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Poseidon Mk6 released

Αν καποιος κοιμαται (βουταει) ησυχος χρησιμοποιοντας rebreather, χωρις να μπλεξει με τις λεπτομερειες τους και ψαχνει να αποκτησει σωστα σχεδιασμενο μηχανημα για αναψυχη χωρις extra ψαξιματα και επεκτασιμοτητα φαινεται μια καλη επιλογη. Θυμιζει τρομερα βεβαια γνωστο rb απο m σε μια εκδοση μικροτερης διαρκειας με πιο all in a box ηλεκτρονικα. Η ομαδα που το ολοκληρωσε το εσκισε στις δοκιμες πριν αφησει τους διαφημιστες να γραψει αυτα τα περι ευκολιας.
Μου αρεσαν
a) θεσεις και σχεσεις των μερων του αλλα οχι η αυτονομια.
b) δονηση στο alarm
c) αναβαθμιζομενο λογισμικο dc
d) επαναφορτιζομενα ηλεκτρονικα
Δε μου αρεσαν
a) το ετοιμο canister (τρεχα γυρευε)
β) το xstream σαν bov (αποδοτικο αλλα πολυπλοκο σχεδιο)
c) η τιμη (αν και τα αξιζει)

Σημασια εχει οτι στα κυρια σημεια εχει κινηθει στην σωστη κατευθυνση.
Μπορει να μην το παρω αλλα μια τετοιας εμβελειας εταιρεια προκειται να σπρωξει πολλα κοματια και σιγουρα θα κανει πολυ καλο αφου θα βαλει αυτους που πρεπει (την ειδαν μονοπωλιακα) στο τρεξιμο για να ανταγωνιστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Poseidon Mk6 released

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμιζει τρομερα βεβαια γνωστο rb απο m σε μια εκδοση μικροτερης διαρκειας με πιο all in a box ηλεκτρονικα.
m = megalodon ??
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-07, 12:21
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Poseidon Mk6 released

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καποιος κοιμαται (βουταει) ησυχος χρησιμοποιοντας rebreather, χωρις να μπλεξει με τις λεπτομερειες τους και ψαχνει να αποκτησει σωστα σχεδιασμενο μηχανημα για αναψυχη χωρις extra ψαξιματα και επεκτασιμοτητα φαινεται μια καλη επιλογη. Θυμιζει τρομερα βεβαια γνωστο rb απο m σε μια εκδοση μικροτερης διαρκειας με πιο all in a box ηλεκτρονικα. Η ομαδα που το ολοκληρωσε το εσκισε στις δοκιμες πριν αφησει τους διαφημιστες να γραψει αυτα τα περι ευκολιας.
Μου αρεσαν
a) θεσεις και σχεσεις των μερων του αλλα οχι η αυτονομια.
b) δονηση στο alarm
c) αναβαθμιζομενο λογισμικο dc
d) επαναφορτιζομενα ηλεκτρονικα
Δε μου αρεσαν
a) το ετοιμο canister (τρεχα γυρευε)
β) το xstream σαν bov (αποδοτικο αλλα πολυπλοκο σχεδιο)
c) η τιμη (αν και τα αξιζει)

Σημασια εχει οτι στα κυρια σημεια εχει κινηθει στην σωστη κατευθυνση.
Μπορει να μην το παρω αλλα μια τετοιας εμβελειας εταιρεια προκειται να σπρωξει πολλα κοματια και σιγουρα θα κανει πολυ καλο αφου θα βαλει αυτους που πρεπει (την ειδαν μονοπωλιακα) στο τρεξιμο για να ανταγωνιστουν.
Ποιος θα πληρωσει $5500 για να βουταει με nitrox μονο χωρις δυνατοτητα αναβαθμισης εκτος αν η Poseidon αποφασισει να βγαλει αλλη εκδοση? Το ιδιο κανει και το dolphin φτηνοτερα...
Το να ισχυριζεσαι οτι αφαιρεσες ολη την ταλαιπωρια και τις ιδιαιτεροτητες απο το CCR diving ειναι πολυ μεγαλη δηλωση, θα δουμε κατα ποσο θα ισχυσει αυτο.
Κατασκευαστικα δεν μου αρεσουν αρκετα πραγματα αλλα παλι ειχα και αλλες προσδοκιες...
Ποιο σημαντικα απο αυτα που δεν μου αρεσουν ειναι η ελλειψη manual add valves, το χαλι απο καλωδια και σωληνες στη κεφαλη και τα ετοιμα scrubber.
Παντως η πολιτικη marketing της Poseidon ειναι η κλασικη οπως παλια, συνδεει το ονομα της και τον εξοπλισμο της με μεγαλα ονοματα του χωρου απευθυνομενη η ιδια σε μια κοινοτητα recreational χρηστων οι οποιοι αγοραζαν τον εξοπλισμο απλα και μονο για τη μεγαλη φημη του ονοματος.
Μενει να περιμενουμε να δουμε αν η αγορα θα αγκαλιασει αυτο το παιχνιδακι ή αν θα του γυρισει την πλατη...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-07, 15:35
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Poseidon Mk6 released

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
m = megalodon ??
παντως δεν το ειπα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος θα πληρωσει $5500 για να βουταει με nitrox μονο χωρις δυνατοτητα αναβαθμισης εκτος αν η Poseidon αποφασισει να βγαλει αλλη εκδοση? Το ιδιο κανει και το dolphin φτηνοτερα...
Το να ισχυριζεσαι οτι αφαιρεσες ολη την ταλαιπωρια και τις ιδιαιτεροτητες απο το CCR diving ειναι πολυ μεγαλη δηλωση, θα δουμε κατα ποσο θα ισχυσει αυτο.
Κατασκευαστικα δεν μου αρεσουν αρκετα πραγματα αλλα παλι ειχα και αλλες προσδοκιες...
Ποιο σημαντικα απο αυτα που δεν μου αρεσουν ειναι η ελλειψη manual add valves, το χαλι απο καλωδια και σωληνες στη κεφαλη και τα ετοιμα scrubber.
Παντως η πολιτικη marketing της Poseidon ειναι η κλασικη οπως παλια, συνδεει το ονομα της και τον εξοπλισμο της με μεγαλα ονοματα του χωρου απευθυνομενη η ιδια σε μια κοινοτητα recreational χρηστων οι οποιοι αγοραζαν τον εξοπλισμο απλα και μονο για τη μεγαλη φημη του ονοματος.
Μενει να περιμενουμε να δουμε αν η αγορα θα αγκαλιασει αυτο το παιχνιδακι ή αν θα του γυρισει την πλατη...
Το mk6 ειναι eCCR με deco dc και δε νομζω οτι θα ηταν δικαιο να το συγκρινεις οικονομικα με το dolphin που ειναι ενα ψιλομαζοχιστικο scr.
Αλλαζουν οι καιροι και η ζητηση rb μεταμορφωθηκε.
Πιστευω οτι η αγορα, ουτε ενα υπερμηχανημα, που να απευθυνεται σε 10 αγοραστες καθε ευρωπαικης χωρας, χρειαζοτανε.
Η poseidon επενδυσε πολυ χρημα στο mk6, και δεν ειναι διατεθιμενη να το πεταξει σε απουλητο υπερπροιον.
Τωρα, οι 'μερακληδες' θα τη βρουνε την ακρη, και δε χρειαζονται και τοσο ετοιμα πραγματα.
Αφου δεν εχει καπακια, επεκτασιμοτητα τοπολογικη εχει.
Εχω μεγαλο ενδιαφερον στα εσωτερικα του προιοντος που θα αποκαλυφθουν σε ενα δυο χρονια οπως
1 πως ακριβως αυτοκαλιμπραρεται πως
2 πως μαγειρευεις τα δικα σου scrubber
3 πως μαγειρευεις το λογισμικο (trimix)
Θα δειξει.
Οπως εδειξε και η ιστορια του dolphin οσο πιο πολυ πουλησει, τοσο πιο πολυ θα "ανοιγει" ανεπισημα η αρχιτεκτονικη του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 04-11-07 στις 15:38.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.